kategoria: PowerMac
[#31] Re: Radeon X800XT (było: X1650Pro)

@recedent, post #25

Moją x1900 udało się sflaszować tylko pod Atiflash 3.15, żadna inna wersja nie dawała rady.
Gdzieś wyczytałem, że ta 3.15 jest najmniej kapryśna.
[#32] Re: Radeon X800XT (było: X1650Pro)

@recedent, post #25

zawsze do flaszek instalowałem jakąś kartę w slocie PCI i nigdy nie flaszowalem karty która była w użyciu. Nie wiem jak w laptopach , ale w desktopach wydaje mi się ze gdzieś było ,że nie można flaszować używanej karty.
[#33] Re: Radeon X800XT (było: X1650Pro)

@Kwiatki, post #32

ale w desktopach wydaje mi się ze gdzieś było ,że nie można flaszować używanej karty.


Bezedura ;) Flaszowałem nie jedną mocno używaną kartę i nie było problemów.

Poza tym że flashowane karty mocno ssą bo potem i tak są jakieś problemy.. Lepiej poszukać makowej wersji i mieć spokój.
[#34] Re: Radeon X800XT (było: X1650Pro)

@eastone, post #31

A tak btw, jeśli ktoś używa OSXa obok MorphOSa to na MG od bodaj trzech dni leży fajny player do filmów HD ;)
[#35] Re: Radeon X800XT (było: X1650Pro)

@pamp3rs, post #33

No wiesz... Myślałem sobie, że skoro nie stać mnie na oryginalnego X800XT (bo dam za niego więcej niż za całego PowerMaka) - zresztą kupując na eBay tak naprawdę człowiek nie wie czy to jest faktycznie "firmówka" od Apple czy też może ktoś ją przeflaszował i sprzedaje jako "Mac edition" - to zanabędę niewielkim kosztem "pecetówę" i zobaczę jak się będzie sprawować po flaszowaniu. Zakładam, że ewentualne problemy nie będą dotyczyć wydajności karty tylko innych "ficzerów" (czytałem o niedziałającym DVI na ten przykład).

No i na wszelki wypadek tego oryginalnego Radka 9800 sobie zostawię oczywiście.
[#36] Re: Radeon X800XT (było: X1650Pro)

@recedent, post #35

btw. a czemu w ogole chcesz flashowac? korzystasz z macosxa?
[#37] Re: Radeon X800XT (było: X1650Pro)

@michal_zukowski, post #36

A korzystam czasem. I nie chciałbym się pozbawić przyjemności wchodzenia do Open Firmware, czy wybierania bootującej partycji w chooserze.
[#38] Re: Radeon X800XT (było: X1650Pro)

@recedent, post #37

Akurat flaszowanie w dostępie do OF może nie pomóc. Karty pecetowe często miały mniejsze flaszki niż ich makowe odpowiedniki i trzeba je flaszować romem "reduced", na którym nie wyświetla się jabłko przy boocie ani OF.
[#39] Re: Radeon X800XT (było: X1650Pro)

@Jenot, post #38

Aj waj, a to ci heca. O tym nie wiedziałem. Krótko mówiąc - wypada najpierw sprawdzić pojemność ROMu który fizycznie tkwi w karcie i dobrze się zastanowić jeśli okaże się, że to 64KB a nie 128?
[#40] Re: Radeon X800XT (było: X1650Pro)

@recedent, post #39

Zgadza się. Można też wlutować większy flash i wrzucić pełny ROM.
[#41] Re: Radeon X800XT (było: X1650Pro)

@Jenot, post #40

No, tylko do tego potrzebny jest "mistrz lutownicy ucieka". Znasz-li takiego?
[#42] Re: Radeon X800XT (było: X1650Pro)

@recedent, post #41

Paru znam. Ty też ich znasz - kręcą się tu gdzieś... ;)
[#43] Re: Radeon X800XT (było: X1650Pro)

@Jenot, post #42

Hmm... Na AtiFlash w wersji 3.10 jak i 3.15 poprawnie rozpoznaje kartę. Niestety, z tego rozpoznania wynika, że romsize to 10000, czyli 64KB. Flasznąć? Nie flasznąć? Oto jest pytanie...

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2016 10:19:44 przez recedent
[#44] Re: Radeon X800XT (było: X1650Pro)

@recedent, post #43

Obawiam się, że nie da rady.
[#45] Re: Radeon X800XT (było: X1650Pro)

@Jenot, post #44

No cóż... Flasznąć flasznąłem, poszło - reduced ROM się zapisał. Ale po podłączeniu do PowerMaćka G5 karta nie wyświetla nic - ani na porcie D-SUB a ni na DVI.

Ciekawe, czy da się ją teraz "odflasznąć"

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2016 11:27:19 przez recedent
[#46] Re: Radeon X800XT (było: X1650Pro)

@pamp3rs, post #33

czekaj czekaj - używaną nie oznacza używaną w sensie stara tylko używaną w sensie taka z której odpaliło się system/ekran Polska jezyk trudna jezyk
[#47] Re: Radeon X800XT (było: X1650Pro)

@recedent, post #45

a te chocki klocki z zaklejaniem pinów zrobiłeś? czy w tym przypadku nie trzeba tego robić.

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2016 13:44:08 przez Kwiatki
[#48] Re: Radeon X800XT (było: X1650Pro)

@Kwiatki, post #47

Zaklejenie pinów jest wymagane tylko przy kartach AGPx8 uruchamianych na makach z AGPx4.
[#49] Re: Radeon X800XT (było: X1650Pro)

@recedent, post #45

A to dziwne. Miałem w G5 X850XT PE flasznięte ROMem X800XT reduced i karta działała (poza upierdliwościami związanymi z brakiem boot logo i OF.
[#50] Re: Radeon X800XT (było: X1650Pro)

@recedent, post #45

Witam oryginalna karta Apple różni się tym wizualnie od takiej z PC, że ma jeszcze taką wypustkę służącą do zasilania monitora:



I dlatego nie da się jej pomylić z taką od PC.

A ta na zdjęciu jak widać dodatkowo jest w standardzie AGP Pro.

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2016 18:38:23 przez gilban
[#51] Re: Radeon X800XT (było: X1650Pro)

@gilban, post #50

Ano właśnie się zorientowałem, oglądając moją stockową 9800. To nie tyle zasilanie monitora (choć oczywiście również, bo karta ma port ADC), tylko dodatkowe zasilanie karty (nie trzeba już wpinać Molexa). Ogólnie rzecz biorąc - jeśli na eBay widzę "Mac edition" z gniazdem Molex to jest to z pewnością taka makowa edycja że ho ho :).

Spróbuję jeszcze powalczyć z tą kartą. Uprzedzając pytania - niestety nie zrobiłem backupu oryginalnego ROM-u (bo do płyty PC miałem podłączony tylko CD-ROM). Za to spisałem sobie wszystkie jego numerki i zakładam, że gdzieś będzie można go zassać. A póki co - Radzio 9800 po lekkim remoncie (zmieniłem mu pastę, wypucowałem radiator i nasmarowałem wiatrak) wraca do łask.

Wpadł mi do głowy taki karkołomny pomysł - czy jest możliwe przeflaszowanie ROMu wylutowanego z karty? Tzn. jakiś programator, coś? Czy to na tyle niestandardowy układ że do niczego nie pasuje? Gdzie w ogłóle ten ROM siedzi na karcie?
[#52] Re: Radeon X800XT (było: X1650Pro)

@recedent, post #51

Tam chyba będzie eeprom 8 pinowy serial flash memory 25P05AV. Prawdopodobnie Willem programator - wersja z SPI obsłuży ten układ.
[#53] Re: Radeon X800XT (było: X1650Pro)

@janekdrukarz, post #52

Ciekawe. No bo w sumie po co flaszować kartę w komputerze, jak można to zrobić poza nim (skoro i tak wypadałoby pojemniejszy flasz zamontować)?

Znalazłem interesującą stronę na temat flaszowania kart. Co prawda po nieludzku, ale daje się jako-tako przetłumaczyć na angielski:

O tutaj. A moja karta to dokładnie to, co oni flaszują jako X800XT i im działa ponoć. Czyli ROM-winowajca siedzi tutaj:



No to teraz... Jest tu jakiś mistrz lutownicy, który by się podjął zabawy z flaszką? Polecam się w PM.

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2016 20:06:38 przez recedent
[#54] Re: Radeon X800XT (było: X1650Pro)

@recedent, post #53

Ten twój pecet co robiłeś flash karty to miał jakąś grafikę zintegrowaną na płycie, czy tylko korzystał z tego radeona by wyświetlac grafikę?
[#55] Re: Radeon X800XT (było: X1650Pro)

@janekdrukarz, post #54

Z tegoż Radeona korzystał był. Flasz przeszedł, porównał zawartość ROMu z plikiem i stwierdził, że wszystko OK.
[#56] Re: Radeon X800XT (było: X1650Pro)

@recedent, post #55

Ja z tego co pamiętam flaszowałem na MacOS X 10.4. 100% pewności nie mam (demencja) ale tak mi się wydaje.
[#57] Re: Radeon X800XT (było: X1650Pro)

@recedent, post #55

Cześć jeśli nadal szukasz to mogę Ci przelutowac ten Rom i przeprogramować
[#58] Re: Radeon X800XT (było: X1650Pro)

@recedent, post #55

Chciałbym tylko jako podsumowanie napisać, że operacja ostatecznie się udała. Kolega Architect1200 przelutował scalaczek z ROMem na taki o wymaganej pojemności, przeflaszował kartę makowym ROMem i gra muzyka. Karta jest widziana pod MorphOSem i pod OSX, działa też OF i "early boot menu" pozwalające wybrać system startowy. Aktywne są zarówno złącze D-SUB jak i DVI. Architect poradził sobie nawet z uszkodzeniem karty wynikającym z mojej ślamazarności przy montażu (urwałem kilka kondensatorków w pobliżu złącza i karta siała artefaktami w 3D). Aktualnie robię benchmarki, zobaczymy czy gra jest warta świeczki. Za to z pewnością nie warte świeczki są Radeony X800XT z eBay, w cenie 100$ plus wysyłka.
[#59] Re: Radeon X800XT (było: X1650Pro)

@recedent, post #58

To czekam na końcowy test. Sam bym chętnie zrobił taki upgrade mojemu G5...
[#60] Re: Radeon X800XT (było: X1650Pro)

@mallorn, post #59

Szczerze mówiąc - wyniki pierwszych badań nie są zachwycające (w porównaniu do 9800 Pro), ale nie były robione na tym samym sprzęcie, dlatego nie chcę jeszcze publikować żadnych tabelek.

EDIT: A ma ktoś w ogóle oryginalnego applowskiego X800XT żeby zrobić porównanie z flaszowanym?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2016 13:56:38 przez recedent
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem