kategoria: PowerMac
[#1] PowerMac G5 i SSD - zdziwniej i zdziwniej...
Zanabyłem 240 GB dysk SSD z myślą, że zastąpię nim stockowy 250 GB w swoim PowerMacu. Dysk zamontowałem, podpiąłem do kabli zasilającego i SATA i jedziemy...

...albo i nie. Mac pokazuje błąd dysku (nie widzi systemu, z którego mógłby się zabootować).

No to może klepniemy Alt i odpalimy OSX?

Otóż nie bardzo. W trybie wybierania systemu nie mamy żadnej ikonki, a wkaźnik kręci się w kółko bez końca.

No to z płyty dziada odpalę. Najpierw OSX! Poszedł. Disk Utility - widzi SSD. No to sformatuj dziada! Jest!. To tera reset i...

...to samo. Komputer nie widzi bootowalnego dysku.

Hmm... No to wystartujemy MorphOSa z płytki. Poszedł! HDConfig... nie widzi dysku?

No to spartycjonujemy pod OSX! Start z płyty, wybieramy partycję, z której się zabootuje po resecie... makówka. Jest. Disk Utility, partycjonujemy. Poszło. No to teraz zapisz i...

...

...kurrr#@, czemu tak długo zapisuje układ partycji?!

...

No i dalej nie zapisał. Reset. Po resecie niestety dalej jest tylko jedna partycja na dysku.

===

Poradzicie coś poza "niekompatybilny dysk SSD, kup inny, a tego zamontuj żonie w laptopie"?
[#2] Re: PowerMac G5 i SSD - zdziwniej i zdziwniej...

@recedent, post #1

Dysk ma jakąś zworkę SATA1 (150)/SATA2 (300)
[#3] Re: PowerMac G5 i SSD - zdziwniej i zdziwniej...

@recedent, post #1

Wymień kondesatory, o tym zapomniałeś.

A tak serio może coś nie tak z SATA? No właśnie, przy PM G4 MDD, pamiętam wzmiankę, że porty ATA były jakoś osobno zarezerwowane dla napędu combo, dysku i nie można było tego pomieszać, bo miało nie działać. Tak coś mi się kojarzy, ale nie wiem czy nie pokręciłem, no i czy w PM G5 też tak jest. Inny trop jeżeli to dysk SATA, to może zbyt nowoczesny dla PM, tam były chyba jakieś pierwsze wersje. Tyle gdybań laika. Proszę śmiać się po cichu.
[#4] Re: PowerMac G5 i SSD - zdziwniej i zdziwniej...

@recedent, post #1

Sprawa jest prosta - PowerMac G5 NIE ZOBACZY dysku SATA III . Po prostu nie i koniec .
Więc jak dysk ma zworkę ograniczającą tryb pracy do SATAI/II, to ją zewrzyj, jeżeli nie ma to:

- kup kartę SATA PCI i problemu nie będzie
- kup inny dysk SATA ;)
[#5] Re: PowerMac G5 i SSD - zdziwniej i zdziwniej...

@trOLLO, post #4

Sprawa jest prosta - PowerMac G5 NIE ZOBACZY dysku SATA III


A mój zobaczył - nie pod MorphOSem co prawda, ale pod OSX. I nawet sformatował. Tylko nie potrafił podzielić na partycje

Więc jak dysk ma zworkę ograniczającą tryb pracy do SATAI/II, to ją zewrzyj


Nie ma. nie...

kup kartę SATA PCI i problemu nie będzie


Czy transferu wtedy czasem nie trafi szlag?

kup inny dysk SATA ;)


To zawsze jest opcja. Tylko kończą mi się laptopy żony, do których mógłbym założyć taki nieudany eksperyment ok, racja
[#6] Re: PowerMac G5 i SSD - zdziwniej i zdziwniej...

@recedent, post #1

Jakiej firmy to dysk? Model też możesz podać. Cenę również.
[#7] Re: PowerMac G5 i SSD - zdziwniej i zdziwniej...

@deez, post #6

A jakiś tam Silicon Power 240 GB za około 250 zł, żadne mecyje.
Obawiam się, że zakup dysku SATA I/SATA II o takiej pojemności graniczy z cudem.
[#8] Re: PowerMac G5 i SSD - zdziwniej i zdziwniej...

@recedent, post #7

Generalnie G5 i SATA3 to porażka (wystarczy poczytać zagraniczne fora).
Jedyną szansą (oczywiście niesprawdzoną) jest G5 z pci-e gdzie można zastosować kontroler Seritek 2se2-e, który ma na pokładzie SATA2. Niestety takie rozwiązanie posiada kilka wad. Po pierwsze nie ma Mosa na Maca z pci-e, po drugie nie wszystkie dyski SATA3 będą kompatybilne z SATA2 (chociaż szanse są większe niż z SATA1) po trzecie kontroler posiada tylko e-sata, co wiąże się z dodatkowymi problemami/kosztami. I jeszcze na koniec cena samej karty to około 100€ z wysyłką.

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2016 07:52:04 przez eastone

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2016 08:01:35 przez eastone
[#9] Re: PowerMac G5 i SSD - zdziwniej i zdziwniej...

@eastone, post #8

Zawsze pozostaje jeszcze zakup używki na SATA II, ale używany dysk SSD? Hmm... czerwona kartka
[#10] Re: PowerMac G5 i SSD - zdziwniej i zdziwniej...

@eastone, post #8

Zapomniałem dodać, że są karty SATA2 (Sil3124) pci lub pci-x do G3/4/5 lecz niestety niebootujące.

PS
A jednak jest jedna bootująca: Seritek 2SE4 SATA2 pci-x


Ostatnia aktualizacja: 22.06.2016 08:23:42 przez eastone
[#11] Re: PowerMac G5 i SSD - zdziwniej i zdziwniej...

@recedent, post #9

Kupiłem używany SSD jakiś czas temu i nie ma problemów.
[#12] Re: PowerMac G5 i SSD - zdziwniej i zdziwniej...

@Dark_luke, post #11

Jasne że problemów wcale być nie musi. Używany dysk takiej pojemności to jednakowoż około 200 złotych, a pewnie paręset godzin ma już przepracowanych (i nieznaną ilość cykli zapisu/odczytu za sobą). Jak byś kupował bombę z płonącym lontem to wolałbyś długi, czy "o nieznanej długości"?
[#13] Re: PowerMac G5 i SSD - zdziwniej i zdziwniej...

@recedent, post #12

Oj tam oj tam.
Ma dyski SCSI z dłuuuugim stażem i dalej działają. Przeszły wiele rąk znaczy komputerów.
Ten SSD w specyfikacji tylko kompatybilny z SATA II.
I to widzę że jest to duży problem ze starym sprzętem z SATA I.
PC mają te same problemy.

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2016 15:47:20 przez Dark_luke
[#14] Re: PowerMac G5 i SSD - zdziwniej i zdziwniej...

@Dark_luke, post #13

No, tylko dyski talerzowe wysiadają zupełnie inaczej niż SSD.
[#15] Re: PowerMac G5 i SSD - zdziwniej i zdziwniej...

@recedent, post #14

A szybki talerzowy dysk?
[#16] Re: PowerMac G5 i SSD - zdziwniej i zdziwniej...

@KM, post #15

Po pierwsze - nowych działających w SATA II już nie robią, więc i tak zostaje używka (co prawda bardziej trwała - a przynajmniej tak myślę). A po drugie - wątpię, żeby wzrost wydajności był w takim wypadku warty świeczki.
[#17] Re: PowerMac G5 i SSD - zdziwniej i zdziwniej...

@recedent, post #16

Sądzę że będzie wart.
http://allegro.pl/wyprzedaz-hdd-wd-raptor-wd3000hlfs-300gb-sata-wroc-i6144798482.html

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2016 09:00:49 przez Dark_luke
[#18] Re: PowerMac G5 i SSD - zdziwniej i zdziwniej...

@Dark_luke, post #17

No, niezły, niezły. Swoją drogą "Raptor" to po łacinie "gwałciciel" :) Zastanawiam się jak wygląda wydajność tego sprzętu w porównaniu do SSD, bo co do parametrów głośności, poboru mocy i temperatury to wąpliwości raczej nie mam.
[#19] Re: PowerMac G5 i SSD - zdziwniej i zdziwniej...

@recedent, post #18

[#20] Re: PowerMac G5 i SSD - zdziwniej i zdziwniej...

@Dark_luke, post #19

A ja trafiłem na coś takiego i szczerze mówiąc - w tym porównaniu nie zabija wydajnością ten WD wcale, nawet w odniesieniu do stockowego Seagate 7200 rpm.
[#21] Re: PowerMac G5 i SSD - zdziwniej i zdziwniej...

@recedent, post #16

Tak w sumie przy okazji dodam, że podobną sytuację miałem ostatnio. Złożyłem sobie PC bazującego na budżetowej płycie głównej Procomp BVC1A pod Socket 370 (tylko Celerony).
Chipset Via Apollo Pro Plus, z AGP x2, portami PCI i dwoma ISA.

Otóż ta płyta obsługuje dyski do ATA66. Kiedy zainstalowałem 40GB dysk ATA100, było podobnie jak u ciebie. Był widoczny w BIOS, jednak Windows 98 nie chciał go ruszyć. Sprawę rozwiązało zainstalowanie nieoficjalnego BIOSu, który gdzieś znalazłem w internecie. Dyski ATA100 nawet 160GB nie stanowią teraz problemu. Może jest jakiś firmware do twojego modelu Maka?

Pozdrawiam,

Azz
[#22] Re: PowerMac G5 i SSD - zdziwniej i zdziwniej...

@recedent, post #20

to jest forum AMIGA czy MAC ?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2016 13:22:57 przez pabloz
[#23] Re: PowerMac G5 i SSD - zdziwniej i zdziwniej...

@pabloz, post #22

Z racji bytności MorphOSa (amigowego) na platformie Apple godzi się zadawać pytania i udzielać odpowiedzi zwłaszcza, że forum PPA posiada taki dział jak MorphOS
[#24] Re: PowerMac G5 i SSD - zdziwniej i zdziwniej...

@Azzorek, post #21

Nic mi o tym nie wiadomo, żeby były jakieś upgrady do Open Firmware. Ale zaryzykowałem i kupiłem używany SSD Toshiby 256 GB. Chodzi pod SATA II i mam nadzieję, że okaże się bardziej kompatybilny niż ten, którego wczoraj założyłem żonie do laptopa po sklonowaniu wszystkiego co tam miała. Ma też jakieś dodatkowe piny (pod zworki?), więc łudzę się że gdyby nie chodził w trybie SATA II da się go przełączyć na zwykły SATA.

Raptora zostawiam jako trzecią opcję
[#25] Re: PowerMac G5 i SSD - zdziwniej i zdziwniej...

@recedent, post #1

W swoim pmacu g5 sprawdziłem 2 dyski SSD SATA3 (innodisk Slim 3MG-P, ADATA SP800) - nie działały poprawnie.
Wykrywanie, formatowanie itd. ok. Natomiast przy odczycie/zapisie danych po kilkudziesięciu MB dysk po prostu znikał, po restarcie też go nie było. Pojawiał się dopiero po wyłączeniu/włączeniu komputera.

Z HDD SATA3 (WD10EZEX, ST500DM002) nie miałem żadnych problemów, nawet zworek nie ustawiałem.

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2016 19:18:07 przez Korni
[#26] Re: PowerMac G5 i SSD - zdziwniej i zdziwniej...

@recedent, post #7

Kupiles najgorszy dysk jaki tylko mogłeś kupić. Z SP tak się dzieje że traci się w biosie po restarcie. Niestety tak mają. Spróbuj firmware podnieść
Powiedz mi jeszcze czy to nie przypadkiem seria SP S55 lub S75 ?
[#27] Re: PowerMac G5 i SSD - zdziwniej i zdziwniej...

@mielcu3, post #26

S55. Ale to już nieistotne, bo dysk sprezentowałem żonie. Teraz zanabyłem inny SSD (nie SATA III tylko SATA II) i nie omieszkam wszystkich poinformować jak pójdzie rozruch.
[#28] Re: PowerMac G5 i SSD - zdziwniej i zdziwniej...

@recedent, post #27

Używany ?
[#29] Re: PowerMac G5 i SSD - zdziwniej i zdziwniej...

@Dark_luke, post #28

Używany. Mam nadzieję, że nie będę tego żałował.
[#30] Re: PowerMac G5 i SSD - zdziwniej i zdziwniej...

@recedent, post #29

mi samsungowy w G5 banglal, ale wrocil talerzowy bo z SSd wiekszy pozytek w laptopie, a z talerzowego latwiej mi odzyskac dane, w razie W :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem