kategoria: Mac mini
[#1] klawiatury Apple
Czy wszytkie klawiatury Apple (przewodowe) mają to denerwujące przestawienie klawiszy Alt i klawiszy z jabłkiem?
Używam klawiatury A1048. Jest mega wygodna, kompaktowa, ma hub USB, super wyprofilowana, ale za Chiny Ludowe nie potrafię się przyzwyczaić do tych Altów odsuniętych od spacji

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2016 21:01:56 przez R-Tea
[#2] Re: klawiatury Apple

@R-Tea, post #1

Niestety chyba wszystkie. Wiele osób sobie przemapowuje te klawisze. Były jakieś narzędzie pod OSX do tego, a w dzisiejszych wersjach OSX to już nawet w systemie operacyjnym jest funkcja żeby te klawisze sobie zamienić. Może pod MorphOSem też tak można sobie przemapować?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2016 21:24:23 przez MDW
[#3] Re: klawiatury Apple

@MDW, post #2

Można
[#4] Re: klawiatury Apple

@MDW, post #2

Może MM Keyboard czy jakoś tak?
[#5] Re: klawiatury Apple

@R-Tea, post #4

Tak. MMKeyboard lub ustawienia stosu USB Poseidon
[#6] Re: klawiatury Apple

@Norbert, post #5

W pierwszej kolejności zajrzałem do ustawień w Poseidonie i zmiękłem jak zobaczyłem ile tego tam jest
Trudno mi się w tym połapać. Nie wiem co się z czym je.
Z drugiej strony, skoro tak to wygląda, to oznacza duże możliwości konfiguracji.

Przydałby się ktoś, kto by to ogarnął i wypróbował, a następnie opisał.

Czy wie ktoś może, czy w tej niebieskiej książce o MorphOS-ie jest to wzięte na tapetę?
[#7] Re: klawiatury Apple

@R-Tea, post #6

Ustawienia->Systemu->USB->Devices->Apple Extended USB Keyboard->Settings

Zakładka "Action", na wszelki wypadek dajesz "Track incoming events" i wciskasz po kolei klawisze. Prawemu "Keyboard Right GUI" dajesz "Assign - right Alt", z kolei "Right Alt" dajesz "Assign - right Amiga", dla lewego analogicznie. Potem Save i koniec kłopotu.
[#8] Re: klawiatury Apple

@recedent, post #7

Nigdy bym nie wpadł, że Right GUI i Left GUI to te klawisze z logosami.
[#9] mapa klawiatury Apple

@R-Tea, post #1

Jaką mapę klawiatury macie ustawioną przy klawiaturze Apple?
Właśnie zdałem sobie sprawę, że po zmianie klawiatury nie przestawiłem mapy w prefsach i prócz tego, że męcze się z tymi altami, to jeszcze mam poprzestawiane wszystkie znaki typu nawias, małpka, znak zapytania itd. No i klawiatura ma niemiecki układ, więc Z z Y też mam zamienione.

Zajrzałem do prefsów Keyboard, ale nie znalazłem tam mapy German Apple keyboard ani też Polish Apple keybord, które wydawałyby się być najodpowiedniejsze, a jest za to French Apple keyboard.
[#10] Re: mapa klawiatury Apple

@R-Tea, post #9

Nikt nie wesprze radą co do odpowiedniej mapy klawiatury?
[#11] Re: klawiatury Apple

@R-Tea, post #8

Logami. Logos to nie logo, calkiem inne rzeczy :)
[#12] Re: mapa klawiatury Apple

@R-Tea, post #10

[#13] Re: mapa klawiatury Apple

@Norbert, post #12

Szkoda, że w archiwum nie ma żadnego guide jak to używać.

Ciekawe dlaczego MorphOS Team nie stworzył gotowej keymapy dla oryginalnej klawiatury dedykowanej dla Power Maców i Maców mini?
[#14] Re: mapa klawiatury Apple

@R-Tea, post #13

Nalezaloby stworzyć różne wersje takiej keymapy.
Dla klawiatur angielskich, francuskich, niemieckich, amerykańskich z polskimi literami z alt.
Chyba podejme się tego wyzwania. i znajdę się na liście wspomagajacych Morphos
[#15] Re: mapa klawiatury Apple

@Norbert, post #14

"Nie pytaj czemu MorphOS Team nie zrobił keymapy dla Ciebie - pytaj jakie keymapy możesz zrobić dla MorphOSa." ok, racja
[#16] Re: mapa klawiatury Apple

@Norbert, post #14

Nie zapomnij o polskiej maszynistki. :)
[#17] Re: mapa klawiatury Apple

@Jenot, post #16

albo maszynisty (jak jest koleś)
[#18] Re: mapa klawiatury Apple

@QUAD, post #17

albo maszynisty

Tak zwana klawiatura kolejarska.
[#19] Re: mapa klawiatury Apple

@Krashan, post #18

Zawsze myślałem, że klawiatura maszynisty wygląda jakoś tak:

[#20] Re: mapa klawiatury Apple

@recedent, post #19

A pod pulpitem Pegasos :)
[#21] Re: mapa klawiatury Apple

@R-Tea, post #13

Ja mam z kolei klawiaturę Apple A1243 i nigdy nie udało mi się w niej uruchomić pod Morphosem klawiszy cieszej/głośniej oraz do przerzucania utworów w programach muzycznych.

Poza tym działa ok i zamiana alt z CMD za bardzo mi nie przeszkadza.

Jedynie działa mi przycisk do wysuwania płyty, na którym mi najbardziej zależało, gdyż w Mini Maku takiego nie ma.
[#22] Re: mapa klawiatury Apple

@Norbert, post #14

@ Norbert
Chyba podejme się tego wyzwania. i znajdę się na liście wspomagajacych Morphos


Bez "Chyba" brzmi ładniej

Dla klawiatur angielskich, francuskich


Francuska Apple już jest w systemie.

@ gilban
Ja mam z kolei klawiaturę Apple A1243 i nigdy nie udało mi się w niej uruchomić pod Morphosem klawiszy cieszej/głośniej oraz do przerzucania utworów w programach muzycznych.


W A1048 klawisze ciszej/głośniej działają. A próbowałeś z MMKeyboard?


Ostatnia aktualizacja: 19.07.2016 18:42:19 przez R-Tea
[#23] Re: klawiatury Apple

@R-Tea, post #1

Nie pomogę, ale napiszę, że miałem klawiaturę nie wiem jaki model i mysz Apple i powiem, że to nieszczęście jakich mało, a ich filozofię używania można porównać do jazdy autem po lewej stronie drogi. Sprzedaj to jakiemuś maniakowi Jabola i nie męcz się.
[#24] Re: klawiatury Apple

@KM, post #23

Akurat A1048 ma, moim zdaniem, ma genialne wyprofilowanie, super jakość, bardzo ładny skok i "klik" klawiszy.
Gdyby nie ta zamiana altów z CMD, byłaby idealna...

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2016 15:35:27 przez R-Tea
[#25] Re: mapa klawiatury Apple

@R-Tea, post #22

testowa keymapa
narazie tylko kilka klawiszy.
strasznie niewygodne sie tworzenie keymap

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2016 22:38:31 przez Norbert
[#26] Re: mapa klawiatury Apple

@Norbert, post #25

A które klawisze zrobiłeś, to potestuję?
I czy zrobiłeś to, wspomnienym wcześniej, programem Keymorpher? Bo na MZ Jaca napisał, że ten program jest już przestarzały i keymapy z niego nie są już kompatybilne z nowym MorphOS.

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2016 22:56:00 przez R-Tea
[#27] Re: mapa klawiatury Apple

@R-Tea, post #26

Jaca na morphozone udostępnił pliki do kompilowania keymap
Próbuje zamieniać odpowiednie klawisze i działa to do pewnego momentu.
Potem się keymapa rozsypuje. Próbuje znaleźć przyczynę

Ps.
Górny rząd klawiszy
[#28] Re: mapa klawiatury Apple

@Norbert, post #27

keymapa juz gotowa
napisz jak działa u Ciebie i co trzeba poprawić
[#29] Re: mapa klawiatury Apple

@R-Tea, post #22

A próbowałeś z MMKeyboard?


Tak, ale te dodatkowe klawisze są przezroczyste dla systemu. Wywołuje się je przy wyciśnięciu kombinacji klawisza FN + klawisza z daną funkcją. Czyli FN + F11 powoduje zrobienie głośniej, a FN + F10 ciszej. Ale jak mówię. program na to nie reaguje. Czyli jednym słowem do klawiatury trzeba by mieć jakiś dodatkowy sterownik, aby te opcje były obsługiwane.
[#30] Re: mapa klawiatury Apple

@gilban, post #21

Do wysuwania płyt F12 na pecetowych.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem