kategoria: Mac mini
[#31] Re: mapa klawiatury Apple

@gilban, post #29

W IBooku jest możliwość wyboru wlaczania tych funkcji z lub bez Fn.
Zajrzyj to zakładki LAPTOP w prefsach i potestuj
[#32] Re: mapa klawiatury Apple

@Norbert, post #28

Pod Z jest Y
Pod Alt+Z jest Y
Pod wszystkimi polskimi literkami (czyli Aly + a, c, e itd.), oprócz Alt + o, są znaki zapytania.
Generalnie, chodzi o to by w z tą nieszczęsną niemiecką klawiaturą było tak, by to co jest na klawiszu odpowiadało temu co wyskakuje na ekranie (łącznie z umlautami), a oprócz tego by polskie haczyki i kropki znajdowały się tam gdzie zwykle.
[#33] Re: mapa klawiatury Apple

@R-Tea, post #32

Najlepiej będzie jak sobie naklejki kupisz w kolorze białym i nakleisz. I wtedy problemu nie będzie. Ja w ten sposób sobie w laptopie zrobiłem,który ma klawiaturę jakąś skandynawską, choć ma układ qwerty, to pozamieniane są znaki i litery w miejscach jak :"{}<>? itd.

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2016 22:53:17 przez gilban
[#34] Re: mapa klawiatury Apple

@R-Tea, post #32

Zrób reset po zmianie keymapy.
Zobacz tez czy czcionka ma polskie litery
Jak to działa w OWB?
Uzyj Keymorphera do podgladniecia oblodzenia klawiszy.
Czy jak zmienisz na oryginalna klawiaturę niemiecka w ustawieniach to masz "umlauty" na ekranie ?
[#35] Re: mapa klawiatury Apple

@gilban, post #33

Najlepiej będzie jak sobie naklejki kupisz w kolorze białym i nakleisz.

Można też nauczyć się pisać bezwzrokowo w typowym układzie QWERTY i nie zwracać uwagi na to co jest na klawiszach.
[#36] Re: mapa klawiatury Apple

@Norbert, post #34

@Norbert
Zrób reset po zmianie keymapy.
Zobacz tez czy czcionka ma polskie litery
Jak to działa w OWB?
Uzyj Keymorphera do podgladniecia oblodzenia klawiszy.
Czy jak zmienisz na oryginalna klawiaturę niemiecka w ustawieniach to masz "umlauty" na ekranie ?


Reset zrobiłem, ale nic to nie pomogło. (Przy okazji odkryłem, że MorphOS nie potrzebuje resetu po zmianie keymapy, bo w celu normalnego pisania tej odpowiedzi przełączyłem ekran na WB.... znaczy na Ambient, zmieniłem keymapę z powrotem na Polish keybord, zapisałem, wróciłem na ekran OWB i już mogłem pisać z polskimi haczykami tutaj.)

Czcionka na 100% ma polskie haczyki.

Nie rozumiem pytania z działaniem w OWB.

Keymorphera obadam później.

Tak, mam umlauty z German keyboard with 105 keys (j.w. tez po przelaczeniu bez resetu): ö ä ß, za to polskie ßlaczki posyŁy si€ paßç szeroki uśmiech

@ MDW
Można też nauczyć się pisać bezwzrokowo w typowym układzie QWERTY i nie zwracać uwagi na to co jest na klawiszach.

Chetnie wrócę MDW do QWERTY jeśli pomożesz mi znaleźć taka fajną klawiaturę jak A1048 w układzie QWERTY. (Fajną, czyli: pełnowymiarowe klawisze o wysokim profilu i wysokim skoku, w mega kompaktowym układzie z blokiem numerycznym; kolor biały, ivory lub ostatecznie mega jasny popiel; wbudowany hub USB)

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2016 23:03:26 przez R-Tea
[#37] Re: mapa klawiatury Apple

@R-Tea, post #36

Eeee tam, Razer Black Widow ma wszystkie Apple pod sobą. Tylko że jest czarna
[#38] Re: mapa klawiatury Apple

@R-Tea, post #36

Nie wiem co napisac,.
U mnie działa,
Testowalem na IBooku, na zewnętrznej klawiaturze.
Możliwe ze zły keymapa udostepnilem .
Jakie ISO pokazuje się w prefsach przy mojej keymapie?
Zaznaczone masz tworzenie tworzenie fontów w zależności od ISO?
[#39] Re: mapa klawiatury Apple

@Norbert, post #38

@ Norbert

Możliwe ze zły keymapa udostepnilem .

Plik ma 6248 bajtów. Grab do icon info z niego:


Jakie ISO pokazuje się w prefsach przy mojej keymapie?

ISO-8859-2

Zaznaczone masz tworzenie tworzenie fontów w zależności od ISO?

Tak

Uzyj Keymorphera do podgladniecia oblodzenia klawiszy.

Czy chodzi o kody (w HEX i DEC), które pokazuje Keymorpher po najechaniu kursorem myszy na poszczególne klawisze?
[#40] Re: mapa klawiatury Apple

@R-Tea, post #39

Aktualna wersja keymapy pl_de na ktorej teraz dziala IBook

suma kontrolna MD5 5980a9f1dc043e2c81a998c750566909

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2016 15:30:54 przez Norbert
[#41] Re: mapa klawiatury Apple

@Norbert, post #40

Nooooo, Norbert, teraz działa piknie, z paroma małymi wyjątkami, ale generalnie, właśnie o to mi chodziło.

A te małe wyjątki to:
1. klawisz bezpośrednio na lewo od backspace, kod 0xD (jest "=", zamiast jakiegoś tam przecinka, który na nim jest, a z shiftem jest "+" zamiast jakiegoś tam apostrofu chyba);
2. klawisz na lewo od Entera, Keymorpher go nie wykrywa (jest "\", zamiast hasha na nim, a z shiftem jest "|" zamiast jakiegoś kolejnego apostrofu);

I pytania do wszystkich:
Jak uzyskać na tej klawie znak małpki, który jest na klawiszu "L"? Znak ten umieszczony jest w dolnej części klawisza, co wskazywałoby, że nie jest do uzyskania z shiftem.

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2016 16:59:17 przez R-Tea
[#42] Re: mapa klawiatury Apple

@R-Tea, post #41

Wszystko jest do poprawienia, bo testy robię na IBooku, a tam klawiatura jest "okrojona", wiec cos może się nie zgadzać.

Jak napiszesz mi jak uzyskuje sie @ pod OSX na tej klawiaturze to tak zrobie.
[#43] Re: mapa klawiatury Apple

@R-Tea, post #41

@ (małpa) jest pod alt+q (pod OSX jest to alt+L, u nas jest tam Ł)

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2016 23:56:08 przez Norbert
[#44] Re: mapa klawiatury Apple

@R-Tea, post #36

Chetnie wrócę MDW do QWERTY jeśli pomożesz mi znaleźć taka fajną klawiaturę jak A1048 w układzie QWERTY. (Fajną, czyli: pełnowymiarowe klawisze o wysokim profilu i wysokim skoku, w mega kompaktowym układzie z blokiem numerycznym; kolor biały, ivory lub ostatecznie mega jasny popiel; wbudowany hub USB)

Niestety nic tu nie mogę doradzić, bo ja lubię jak najniższy skok klawiszy i możliwie najbardziej płaskie i niskie klawisze. Na takich laptopowych pisze mi się najlepiej. Nie lubię wkładać dużego wysiłku w naciskanie klawiszy. Ja je chcę tylko odrobinę bardziej niż dotykać.

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2016 10:29:56 przez MDW
[#45] Re: mapa klawiatury Apple

@Norbert, post #43

@ Norbert
Wszystko jest do poprawienia, bo testy robię na IBooku, a tam klawiatura jest "okrojona", wiec cos może się nie zgadzać.
@ (małpa) jest pod alt+q (pod OSX jest to alt+L, u nas jest tam Ł)


Faktycynie. Małpka jest. Jesycye tylko poprawka 2 klawiszy, o których napisałem w poście nr 41, i keymapa gotowa. Można ją będzie nawet dołączyć do iso systemu szeroki uśmiech

@ MDW
A pomijając skok i profil klawiszy, to co byś zaproponował biorąc pod uwagę pozostałe kryteria?
[#46] Re: mapa klawiatury Apple

@R-Tea, post #45

To jest coś dla MDW:



@Skolman: Jesycye coś tryeba poprawić y literkami z i y.
[#47] Re: mapa klawiatury Apple

@R-Tea, post #45

R-Tea:
Mi pasują niemal wszystkie laptopowe. W związku z tym, że używam tylko applowego sprzętu (z MorphOSem również) to niski profil mam wszędzie. To co pokazał R-Tea bardzo mi pasuje, bo to jest właściwie to samo co w laptopach.
[#48] Re: mapa klawiatury Apple

@Norbert, post #43

@ Norbert
@ (małpa) jest pod alt+q (pod OSX jest to alt+L, u nas jest tam Ł)

Szkoda, że taka kolizja, ale jest to jakiś kompromis.

A co z klawiszami wspomnianymi wcześniej?
1. klawisz bezpośrednio na lewo od backspace, kod 0xD (jest "=", zamiast jakiegoś tam przecinka, który na nim jest, a z shiftem jest "+" zamiast jakiegoś tam apostrofu chyba);
2. klawisz na lewo od Entera, Keymorpher go nie wykrywa (jest "\", zamiast hasha na nim, a z shiftem jest "|" zamiast jakiegoś kolejnego apostrofu);
[#49] Re: mapa klawiatury Apple

@R-Tea, post #48

Keymapa juz zrobiona. Przetestowana.
Tylko wysłać na serwer.

ps.
A gdzie chcesz "małpę" ?
[wyróżniony] [#50] Re: mapa klawiatury Apple

@R-Tea, post #48

Gotowa keymapa polska na klawiaturze niemieckiej


Gdyby jednak cos jeszcze nie grało to napisz.
Ciekawe czy jest szansa aby plik pojawil sie nowym Morphosie.
Keymapa moze przydac sie dla IBooka, ktory klawiature ma na ADB i nie mozna zastosowac Poseidona
[#51] Re: mapa klawiatury Apple

@Norbert, post #50

@ Norbert
Dam znać jak tylko dosiądę się do mini.

Ciekawe czy jest szansa aby plik pojawil sie nowym Morphosie.
Keymapa moze przydac sie dla IBooka, ktory klawiature ma na ADB i nie mozna zastosowac Poseidona


Właśnie też o tym myślałem, tym bardziej, że [UWAGA!]: W systemie brak jest nawet polskiej keymapy do A1048 ze standardowym układem klawiszy, nie wspominając już o tej z układem niemieckim.

Napisz po prostu do MorphOS Team-u.

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2016 22:43:41 przez R-Tea
[#52] Re: mapa klawiatury Apple

@R-Tea, post #51

A co jest nie tak z A1048?
Zle obłożenie klawiszy.
Napisz co nie pasuje, to stworzę dedykowaną keymapę.
[#53] Re: mapa klawiatury Apple

@Norbert, post #52

@ Norbert
A co jest nie tak z A1048?
Zle obłożenie klawiszy.
Napisz co nie pasuje, to stworzę dedykowaną keymapę.


No, nic z nią nie jest, bo po prostu w ogóle jej nie ma! szeroki uśmiech (nie licząc wersji francuskiej)
Twoja jest pierwsza. Zrobiłeś już niemiecki layout QWERTZ, i działa świetnie, więc standardowa QWERTY w wersji dla polaków nie będzie już dla ciebie problemem.
Co prawda, można używać A1048 z uniwersalną mapą "Polish keyboard with101/104 keys", ale parę specyficznych dla tej klawiatury klawiszy nie będzie poprawnie obsłużonych.

Aha. W nawiązaniu do postu #50, to po ostatnich poprawkach już wszystkie klawisze są OK! OK
I wielkie dzięki Norbert! OK

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2016 22:46:46 przez R-Tea
[#54] Re: mapa klawiatury Apple

@R-Tea, post #53

No to podaj jakie to klawisze są źle obsługiwane przez uniwersalną keymapę, to zrobię specjalnie pod A1048
[#55] Re: mapa klawiatury Apple

@Norbert, post #54

Dysponuję tylko niemieckim layoutem, ale, tak na szybko, porównując zdjęcia A1048 z układem QWERTY z dowolną pc-tową, podstawową klawiaturą QWERTY, widać różnicę na klawiszu "tylda" - między TAB i ESC. A w bloku numerycznym A1048 posiada klawisz "=", którego w pc-towej klawiaturze tam w ogóle nie ma.

Ale byłbym nie fair gdybym nie dodał, że widziałem w internecie kilka różnych wariantów A1048, w tym QWERTY z niemieckim layoutem - trochę innym niż ten mój. Myślałem, że wszystkie niemieckie mają układ QWERTZ.
[#56] Re: mapa klawiatury Apple

@R-Tea, post #55

Może widziałeś szwedzkie, albo - ja wiem - duńskie?
[#57] Re: mapa klawiatury Apple

@recedent, post #56

[#58] Re: mapa klawiatury Apple

@R-Tea, post #57

"QWERTY z niemieckim layoutem" to oksymoron. Niemiecki layout to "QWERTZ". Jeśli widziałeś klawiaturę z umlautami i układem "QWERTY" to być może był to układ estoński?

[#59] Re: mapa klawiatury Apple

@recedent, post #58

Dałem sobie spokój jednak z aplowskimi klawiaturami. Kupiłem klasyczną klawiaturę "niemultimedialną" i w kolorze kości słoniowej. Brak huba usb przeboleję.
Applowska jest świetna, ale im dłużej ją używałem tym bardziej denerwowały mnie poprzestawiane alty. Mógłbym, co prawda, przemapować je w prefsach, ale wtedy funkcja klawisza nie odpowiadałaby jego opisowi, a fizycznie przełożyć się ich nie da.
Keymapa Norberta świetnie załatwia sprawę niemieckiego układu i polskich znaków jednocześnie.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem