[#1] Problemy z DosBoxem
Witam,
mam problemy z DosBoxem. Dawniej uruchamiał się bez problemów, działał świetnie, z dzwiękiem i w ogóle.... nagle przestał. Po kliknięciu na jego ikonę nic się nie dzieje. SnoopDos pokazuje szereg wczytywanych przez niego plików, TaskManager pokazuje jego task (można go też wyrzucić bez negatywnych następstw), ale nie pokazuje się żadne okno, ekran, nic. Pewnie coś zainstalowałem w międzyczasie - miał ktoś podobne objawy, lub ma choćby sugestie, co z tym fantem zrobić?
[#2] Re: Problemy z DosBoxem

@wali7, post #1

Masz starą wersję powersdl.library, którą wykosił Ci MorphOS 1.4.4 (jak i wszystko z mosssys;).
Zainstaluj ponownie najnowszą wersję.

[#3] Re: Problemy z DosBoxem

@grxmrx, post #2

niestety, skopiowałem do libs: powersdl.library z archiwum z DosBoxem, i nic to nie dało. Zresztą PowerSDL miałem nawet wcześniej nowszą (10.5), a MOSa1.4.4 instalowałem ręcznie - może tu leży przyczyna problemu? (po prostu zastąpiłem stare pliki nowymi, nie zmieniałem tylko plików które wyglądały mi na preferencje).
W każdym razie DosBox kończy swoją aktywność na Open:Env:Sdl_Videodriver i Open:Env:Sdl_Audiodriver, obie operację mają rezultat Fail.
[#4] Re: Problemy z DosBoxem

@wali7, post #3

nie pamietam dobrze ale na najnowszej bibliotece powersdl.library dosbox nie dzialal pogadaj z McBarlo

[#5] Re: Problemy z DosBoxem

@AmiChris, post #4

U mnie jakoś to wszystko zaczęło się ładnie bujać.
[#6] Re: Problemy z DosBoxem

@yackar, post #5

jak odpalę MOSa1.4 z płyty, a potem zaasignuję libs: do dh0:morphos/libs to działa. Więc to chyba wina żadnej biblioteki.
[#7] Re: Problemy z DosBoxem

@wali7, post #1

u mnie tak samo
[#8] Re: Problemy z DosBoxem

@rzookol, post #7

Może macie w katalogu z dosboksem bibliotekę powersdl. DOSBox był dostarczany od razu z taką biblioteką.

[#9] Re: Problemy z DosBoxem

@grxmrx, post #8

No ja mam.
[#10] Re: Problemy z DosBoxem

@wali7, post #1

już znalazłem winowajcę: ixemul.library z MOSa 1.4.4, pod wersją z MOSa1.4.2 wszystko wraca do normy, czyli DOSBox działa.
[#11] Re: Problemy z DosBoxem

@wali7, post #10

Czy ktoś mógłby się podzielić doświadczeniami z użytkowania i ustawień DOSBoxa pod MorphOSem na PowerBooku (lub innych Macach)?
Chodzi mi o jak największą wydajność emulowanego CPU przy zachowaniu w miarę niehaczącego się dźwięku SB.
[#12] Re: Problemy z DosBoxem

@Jacques, post #11

A jaką grę próbujesz odpalić?
[#13] Re: Problemy z DosBoxem

@recedent, post #12

Różne tak naprawdę, wydajnością mi wychodzi jakieś wolniejsze 486 (na oko 33-40 MHz), natomiast dźwięk SB potrafi się ciąć. Wiem, że w configu było milion parametrów, którymi się wpływało na szybkość emulacji, ale się zastanawiam czy ktoś ma może jakiś sprawdzony, dobry i wydajny kompromis pomiędzy wydajnością emulowanego CPU, a płynnością dźwięku SoundBlastera.
[#14] Re: Problemy z DosBoxem

@Jacques, post #13

Najlepiej całkiem wyłączyć dźwięk. Nie będzie ciął i emulacja będzie bardziej realistyczna i zgodna z rzeczywistością, bo w czasach 386/486 i tak większość użytkowników w Polsce nie miała karty dźwiękowej w tych swoich biurowych maszynach na siłę przystosowywanych do grania.
[#15] Re: Problemy z DosBoxem

@MDW, post #14

[#16] Re: Problemy z DosBoxem

@MDW, post #14

Jak chciał grać z uzyciem Joysticka, to miał jakąś najtańszą kartę....
[#17] Re: Problemy z DosBoxem

@Jacques, post #11

Odpal w edytorze txt pliczek dosbox.conf ale wcześniej zrób kopie tegoż pliczku.
Cpu core=Dynamic (chyba najszybszy tryb)
Cpu type daj na 386 lub 386_prefetch, no chyba że potrzebujesz emulacji 486 czy Pentium.
Cykle daj na 20000 (Cycles=20000), w razie czego możesz regulować Ctrl+F11 i Ctrl+F12 lub dać Cycles=max.
Dźwięk wyłącz, tak jak radzi Mariusz "MDW", podobnie jak porty Serial.
Jeśli za mały speed, to chyba zostaje Frameskip większy od 0
[#18] Re: Problemy z DosBoxem

@waldiamiga, post #17

Dziękuję, dziś jeszcze poeksperymentuję, ale z emulacji SB nie będę rezygnować
[#19] Re: Problemy z DosBoxem

@Jacques, post #18

Jeśli coś nie będzie działać, to nie przejmuj się, konfig pisałem z pamięci ale coś takiego lub podobnego mam na swoim PowerBooku. Jakieś stare dosowe demka scenowe odpalałem, i F-14 Fleet Defender.
[#20] Re: Problemy z DosBoxem

@waldiamiga, post #19

Ja mam core i cycles na Auto, CPU na 486, SB włączony. Wyłączony serial i inne nieistotne pierdy. I Wolf3D na największym oknie śmiga aż miło.
[#21] Re: Problemy z DosBoxem

@waldiamiga, post #17

Cpu core=Dynamic (chyba najszybszy tryb)


Dynamic i tak nie zadziała bo nie ma emulacji JIT X86 na PPC. Dlatego też np. w kompilacjach DOSBOXa dla AmigaOS 4 już dosyć dawno temu, całkowicie usunięto opcję dynamic z pliku konfiguracyjnego. Przypuszczam więc że ustawienie trybu dynamic pod wersją MOSową w praktyce daje "auto", czyli "normal", a najszybszą opcją to jest akurat "simple". Przy czym, według mnie nie opłaca się jej ustawiać, bo przyspieszenie nie jest jakoś zabójczo duże, a kompatybilność spada.

Cykle daj na 20000 (Cycles=20000), w razie czego możesz regulować Ctrl+F11 i Ctrl+F12 lub dać Cycles=max.


Dwudziestu tysięcy cykli, to na moje oko nie uciągnie nawet najszybsze G5 2.7GHz. Oczywiście jeśli ktoś chce np. uzyskać najlepszy benchmark w Quake to może dać i trzycieści albo czterdzieści tysięcy, tylko że będzie to poniekąd oszustwo, które będzie wyłazić drzwiami i oknami, objawiając się np. tnącym dźwiękiem, skokowym odświeżaneim grafiki itp. itd. Najlepiej nie kombinować i ustawić sobie cykle na max. Wowczas to emulator sam dobierze sobie odpowiednią liczbę cykli dopasowaną do prędkości procesora i gry na poziomie 386 - 486 (w zależności na jak szybkiem maszynie emulujemy peceta), powinny chodzić bez przycięć, rwania dźwięku i innych niemiłych niespodzianek

Dodam jeszcze że taki Pentium 4 3GHz przy ustawieniach core=denamic (czyli coś czego na PPC nie mamy) daje prędkość Pentium 133MHz., ale to jest już prawie 100 tysięcy cykli. Zakładając że G5 daje te 20 000 to to jest mniej niż 486 66MHz, bo do tego trzeba mieć około 26800 cykli. Dodam że w świecie PC, taki wynik idzie osiągnąć już na emulatorze odpalonym na Pentium III 1 GHz. Zatem jak widać sporo tracimy na braku trybu dynamic.

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 09:21:00 przez MUFA-amigaone-pl
[#22] Re: Problemy z DosBoxem

@MUFA-amigaone-pl, post #21

Jest jeden problem, tryb auto wg. niektórych jest nie do końca dobry i w nieoptymalny sposób rozdziela cykle. Dużo lepszym rozwiązaniem jest konfiguracja ze stałymi cyklami dostosowana do gier. Bez dzwięku i z podkreconymi cyklami w Q1 miałem 13FPSów na 2.3 G5 a to juz grywalny wynik, rozgrywka była dużo bardziej płynna niż na auto.
Dla userów z AGP przydałby się także overlay na morphosie czy pip pod OS4.
W grach typu Q1 zamiast dynareca (oczywiscie przydatny), lepszym rozwiązaniem byłoby napisanie hardfpu czyli bardziej niskopoziomowego emulatora fpu. Próby napisania dynareca (dla Wii) są na sieci, ale pod MorphOSem ten kod sie wywala, dodatkowo przy próbie napisania dynareca dla 68k wyszlo, że w dosboxie jest trochę endianbugów. Rozwiązaniem byłoby stworzenie bounty, ale pytanie kto by się podjął (w sumie tylko bigfoot, rachy i amidog są odpowiedni + pan od tenfourfoxa). Z drugiej strony zamiast dosboxa lepiej robic bounty na sheepshavera.
[#23] Re: Problemy z DosBoxem

@michal_zukowski, post #22

Ja nie mowiłem o trybie auto, tylko o trybie max. Dla G5 mieliście w Quake od 3 do 5 fps. Potem jak podkręciłeś cykle ponad stan, gdzie rwał dzwięk to miałeś 8fps, teraz juź podskoczyło co do 13fps, gratulacje. Nie wątpię że przybdalszej manipulacji cyklami da się uzyskać np. 25fps. Co nie zmienia faktu że realnie G5 2.7GHz uzyskuje okoló 3.4fps. Taki to wynik podesłał mi z rok temu Recedent i uważam go za wiarygodny, bo był podany w naszej prywatnej rozmowie, czyli bez presji na sztuczne podbijanie rezultatów w ramach chorej rywalizacji, co zwyczajowo ma miejsce gdy tego typu tematy przedostają się na forum publiczne.

Pisanie o tym że w Quake można grać bezproblemowo przy 8fps jest zwyczajnym okłamywaniem czytelników, a 13fps to już totalny odlot. Najszybszym komputerem PPC dla DOSBOXa jest X5000 040, ale nawet tam nie ma mowy o uzyskaniu 8fps (bez stosowania przekrętów, typu sztuczne pobijanie cykli). Mam nadzieję że tutejsi forumowicze potrafią odróżniać fakty od propagandy.
[#24] Re: Problemy z DosBoxem

@MUFA-amigaone-pl, post #23

Jak wyszedł Quake na Amigę (ta pierwsza superwolna wersja) to mój brat przeszedł go na małym okienku przy ~10-12Fpsach na 040@33mhz. Quake1 na Amidze nawet wersja od Clickboomu wcale nie jest duzo szybsze niż 13fpsów, a na 040@25 jest wolniejsze.

Wg. moich postów z poprzedniego wątku mam 5.8 FPSa na Max. Nagram film żeby nie było niedopowiedzeń. X5000 ma więcej czy mniej?
[#25] Re: Problemy z DosBoxem

@michal_zukowski, post #24

X5000 ma więcej czy mniej


Jak powiedziałem wcześniej X5040 jest najszybszą maszyną PPC dla DropBOXa, przynajmniej jeśli chodzi o komputery domowe bo Raptora czy innych wynalazków nie liczę. Dokladnych wyników ode mnie nie wyciagniesz bo to maszyna niepubliczna, podlegająca NDA i to chyba nawet mocniej, nisz jakakolwiek inna maszyna. Jak zdradził kiedyś Dickinson, pozostaje w rękach ponad 30 uzytkowników, ale zauważ że żaden z nich nie dał nawet zdjęcia swojego hardware, z czym np. w czasach testowania X1000 problemu nie było (sam wrzuciłem w 2011r jedne z pierwszych). Zatem zweryfikować moje stwierdzenie będzie można wówczas, kiedy A-EON wreszcie zdecyduje się puścić sprzęt na rynek.
[#26] Re: Problemy z DosBoxem

@michal_zukowski, post #22

Kombinowałeś, rekompilowałeś, a efekt jaki jest każdy widzi. Na szczęście podobnie jak to miało miejsce w przypadku VICE, FPSE, E-UAE itp. praca amigowych fachowców być może ponownie spowoduje przykrycie miernoty niebieskich developerów. Na AmigaOS 4 mamy już bowiem DOSBoxa z emulacją dynamiczną i jak znam życie (chyba że na przeszkodzie stanie SDL2) zapewne wkrótce wersja z JIT zawita też na system spod znaku niebieskiego motyla.
[#27] Re: Problemy z DosBoxem

@MUFA-amigaone-pl, post #26

Na szczęście (...) praca amigowych fachowców być może ponownie spowoduje przykrycie miernoty niebieskich developerów.


...którzy nadają się jeno do tego żeby pisać sterowniki, których "amigowi fachowcy" nie dają rady stworzyć od lat?
Weź, Rafał i skończ z tym nadętym, "wyższościowym" tonem. Udało się coś zrobić? To fajnie. Rzuć linka i podziel się wynikami. A może jak ci fachowcy skończyli pracę nad jednym to niech pociągną dalej i pokążą jak się robi JIT do JavaScript dla amiprzeglądarek?
[#28] Re: Problemy z DosBoxem

@recedent, post #27

Zgadzam sie z Toba w tym co piszesz.
Juz nie wspominajac o fachowcach. To "tylko" kas1e robi port.
A teraz kilka ciekawostek:

"Of course, it didn't do by me, it was done by some other person for PPC-macs, and by some luck, I was able to use it for our build too with some small change (see in some other thread some help from Rigo about how to allocate executable memory)." - Jakis koles od makow ppc zrobil robote i przez przypadek udalo mi sie tego uzyc. No oczywiscie Rigo podpowiedzial mu jak jedna funkcje zamienic druga.

"3). No, the SDL2 version is not faster. Is even can be a little bit slower. Of course, I talk about "normal" CPU choice, when it dynamic, its all will be faster of course. Is it an issue with SDL2, or with "how it added to DOSBox", dunno. " - nie wersja SDL2 nie jest szybsza (ciekawe jak to mozliwe???)

No i najlepsze:

"On x5000 i have 4.2fps for normal, and 15.2fps for dynamic." - czyli albo X5000 albo mozesz poogladac filmiki. Wlasciwie mozna dodac ze nie jest to aplikacja, ktora bedzie mozna sie "fajnie pobiawic" na Taborze.

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 14:18:56 przez stefkos
[#29] Re: Problemy z DosBoxem

@stefkos, post #28

Podsumowujac.
Mozna bylo napisac ze wyszla wersja DosBox ze wsparciem JIT i byloby po sprawie.
Bylyby gratulacje, moze porownania i tyle.
Odemnie gratulacje kas1e ze chcialo Ci sie zajrzec w kod.
[#30] Re: Problemy z DosBoxem

@stefkos, post #28

pytanie czy jest gdzie ami diff do mac diffa, z samym mac diffem sie wywala na morphosie w trybie dynamic. pewnie trzeba by bylo robic jakies flushcache czy coś ale nie mialem czasu na to patrzeć.

ps. a widze ze na vogons jest dyskusja, to sprawdze jutro

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 23:03:23 przez michal_zukowski
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem