Forum » PPA
[#1] kanał #ppa i logowanie a kwestie prawne
Jako że ostatnio odbywa się(między-portalowo dodam ;) ) dyskusja w kwestii "prawo a logi z kanału #ppa", a sprawa "kreta" ciągnie się już od jakiegoś czasu, pozwolę sobie na udzielenie kilku informacji na ten temat, zgodnie z moją najlepszą wiedzą:
Z racji zasady działania protokołu IRC, kanał IRC *nie* jest traktowany jako publiczny środek komunikacji - podobnie jak przy n.p. nieszyfrowanej konferencji Gadu-Gadu, sam fakt uczestnictwa kilkunastu(lub więcej) osób, bynajmniej *nie* powoduje uznania komunikacji za publiczną. Nie powoduje tego również fakt, że w każdej chwili dowolna osoba może się do tej komunikacji włączyć - w myśl prawa, taka osoba staje się w tym momencie kolejnym adresatem wypowiedzi. Bez tego(przyłączenia się na kanał), w myśl odpowiedniego RFC, niemożliwym jest uzyskanie treści komunikacji "normalnymi środkami". Wynika z tego, że udostępnianie logów z kanału #ppa, stanowi naruszenie tajemnicy korespondencji i objęte jest odpowiednimi przepisami prawa karnego - innymi słowy jest to przestępstwo.
Oprócz tego, publikacja takich logów na forum publicznym(n.p. forum internetowym), objęta jest:
1) Przepisami Kodeksu Cywilnego:
Art. 23 Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach.
Art. 24. § 1 Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.
§ 2 Jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych.
§ 3 Przepisy powyższe nie uchybiają uprawnieniom przewidzianym w innych przepisach, w szczególności w prawie autorskim oraz w prawie wynalazczym.

2) Przepisami Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:
Art. 78
1. Twórca, którego autorskie prawa osobiste zostały zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania. W razie dokonanego naruszenia może także żądać, aby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności aby złożyła publiczne oświadczenie o odpowiedniej treści i formie. Jeżeli naruszenie było zawinione, sąd może przyznać twórcy odpowiednią sumę pieniężną tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę lub – na żądanie twórcy – zobowiązać sprawcę, aby uiścił odpowiednią sumę pieniężną na wskazany przez twórcę cel społeczny.
[...]

Art. 82.
Jeżeli osoba, do której korespondencja jest skierowana, nie wyraziła innej woli, rozpowszechnianie korespondencji, w okresie dwudziestu lat od jej śmierci, wymaga zezwolenia małżonka, a w jego braku kolejno zstępnych, rodziców lub rodzeństwa.

Art. 83.
Do roszczeń w przypadku rozpowszechniania wizerunku osoby na nim przedstawionej oraz rozpowszechniania korespondencji bez wymaganego zezwolenia osoby, do której została skierowana, stosuje się odpowiednio przepis art. 78 ust. 1; roszczeń tych nie można dochodzić po upływie dwudziestu lat od śmierci tych osób.


To tyle w tej kwestii - myślę że po tym poście wątek można zamknąć, gdyż wartość informacyjna została wyczerpana, a dyskusja na temat tego, czy pewien redaktor naczelny się do tego stosuje, nie dotyczyłaby już raczej PPA i jego kanału...

Forum » PPA
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem