Forum » PPA
[#1] Laout czyli układ ;-)
Sprawa dotyczy wyświetlania serwisu PPA na ekranach o większej rozdzielczości, np. FullHD. Wyświetlane fonty są wtedy zbyt małe a linie tekstu tak długie, że kończąc czytać jedną linię nie można trafić wzrokiem na początek następnej (np. na forum, w recenzjach, w artykułach), dodatkowo szerokość kolumn bocznych pozostaje stała.

Prośba o korektę zapewne nie spotka się z hurraoptymizmem grxmrxa
więc można się posiłkować funkcjami przeglądarki.

W firefoksie można to zrobić na dwa sposoby:

1. Wpisaniem ustawień do pliku defaultowyKatalogFirefoxa/chrome/userContent.css np.

@-moz-document domain(ppa.pl) {
#page {max-width: 1400px !important;}
#content3c {margin: 0 26% !important;}
#left {width:25% !important; }
#right {width:25% !important; margin-left: -25% !important;}
itd.
}
każda zmiana w tym pliku wymaga przeładowania firefoxa.

2. Dużo wygodniej jednak zrobić to za pomocą dodatku firefoxa Stylish . Na przykład tak:

@namespace url(http://www.w3.org/1999/xhtml);

@-moz-document domain("ppa.pl") {
@media only screen and (min-width: 1200px) {

/* ogólne */
body {font-size: 11pt; line-height: 16pt;}
div.news_body {line-height: 16pt;}

/* aktualności */
#page {max-width: 1400px;}
#content3c {margin: 0 26%;}
#left {width:25%; }
#right {width:25%; margin-left: -25%;}
.block .small {font-size: 10pt;}

/* recenzje, artykuły */
#article_content p {max-width: 800px; margin: auto;}
#article_content p img {}

/* forum */
#forum {max-width: 1100px; margin: auto;}
.forum_post_author {width: 25%;}
.forum_post_body {margin-left: 25%;}
.news_item {max-width: 1100px; margin: auto;}

/* giełda */
#content2c {margin-left: 25%;}
}
}

Może się komuś przyda, smacznego.
.

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2016 19:13:21 przez rePeter
[#2] Re: Laout czyli układ ;-)

@rePeter, post #1

A ctrl + nie działa?
[#3] Re: Laout czyli układ ;-)

@rePeter, post #1

Nie wiem co ma do tego mój optymizm. Ja się nie zajmuję frontendem, CSS na co dzień. Zrobiłem to raz i to co jest w użyciu bo nikt nie miał czasu. Mamy w składzie redakcyjnym twórcę wyglądu strony, który od lat nie ma czasu lub motywacji na dzialanie w temacie. Mamy ogólnie przynajmniej dwóch specjalistów w składzie.

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2016 20:09:06 przez grxmrx
[#4] Re: Laout czyli układ ;-)

@rePeter, post #1

Tak sie zastanawiam, czy nie lepiej odpalic przegladarke w oknie o polowe mniejszym?
Przynajmniej bylo by wiecej miejsca na inne rzeczy.
[#5] Re: Laout czyli układ ;-)

@grxmrx, post #3

Mamy w składzie redakcyjnym twórcę wyglądu strony, który od lat nie ma czasu lub motywacji


OK, nieświadomie źle zaadresowałem posta.

Koledzy już pomogli hihihi CTRL+ i zmniejszenie okna przeglądarki rządzi rotfl
.



Ostatnia aktualizacja: 21.08.2016 23:41:43 przez rePeter
[#6] Re: Laout czyli układ ;-)

@rePeter, post #5

W przeglądarkach można też sobie ustawić standardową i minimalną wielkość fonta. No i zwykle pamiętają ustawione powiększenie dla każdego portalu, więc nie rozumiem w czym problem.
[#7] Re: Laout czyli układ ;-)

@ZbyniuR, post #6

Problem w tym, że kolega ma monitor z rozdzielczością FullHD, przeglądarki używa w trybie maksymalnego okna na cały ekran i na większości stron działa mu to tak, że jest czytelnie a wchodzi na PPA.pl i musi czytać długie linijki lub specjalnie kombinować.
[#8] Re: Laout czyli układ ;-)

@grxmrx, post #7

Otóż to, dokładnie OK

@ZbyniuR
FullHD to obecnie właściwie standardowa rozdzielczość monitora a pomału wchodzi 4K i więcej, więc strony dostosowuje się nie tylko do rozdzielczości mobilnych ale również do tych stacjonarnych. Jednym z zaleceń przy tworzeniu układu strony jest nienadmierna szerokość szpalty tekstu, zresztą podobnie jak w zwykłej gazecie.
Na monitorach o mniejszych rozdzielczościach nie widać aż tak problemu, choć nawet wtedy linie np. działu recenzji i artykułów są zdecydowanie za długie.
.
[#9] Re: Laout czyli układ ;-)

@grxmrx, post #7

W sumie to zależy od fizycznej wielkości ekranu. Ja korzystam z 1920x1200, ale na 24" i jakoś specjalnie wielkość fontów nie razi. Większość wpisów jest co prawda 2-3 wierszowa. Jak się ma fullhd na 15" to zdecydowanie będzie problem z czytelnością.
[#10] Re: Laout czyli układ ;-)

@rePeter, post #8

Ja korzystam z 4k ale jeszcze nigdy nie wpadłem na pomysł, żeby odpalać przeglądarkę na całym ekranie :) Po to używam 4k żeby ich zmieścić 2,3 na spokojnie :)
[#11] Re: Laout czyli układ ;-)

@pamp3rs, post #10

No nie? Też nie rozumiem ludzi, który (nawet przy 1680px) marnują całą szerokość ekranu na przeglądarkę
[#12] Re: Laout czyli układ ;-)

@pamp3rs, post #10

Po to używam 4k żeby ich zmieścić 2,3 na spokojnie


Więc co za różnica? Też masz przeglądarkę rozciągniętą na rozdzielczość około FullHD.
Monitor 24" 2K również niczego nie zmienia.
Linie artykułów nadal pozostają za długie.
Nie macie dyskomfortu czytania? Ja mam.

Zmiany w CSS to nie tylko wielkość fontów.
Tekst nie powinien rozlewać się ile wlezie
a kolumny z menu układać nieproporcjonalnie do reszty.
.
[#13] Re: Laout czyli układ ;-)

@rePeter, post #12

Szerokość szpalty można wyregulować szerokością okna przeglądarki.
[#14] Re: Laout czyli układ ;-)

@Krashan, post #13

OK, poddaję się, Krashan dobił gwoździa
przyznaję, jestem z Marsa i domagam się zmiany grawitacji głową w mur
.
[#15] Re: Laout czyli układ ;-)

@rePeter, post #12

Może nie mam problemu bo nie czytam artykułów :)
[#16] Re: Laout czyli układ ;-)

@rePeter, post #14

Dogadaj się z grxmrx i sam wprowadź zmiany w CSS.
[#17] Re: Laout czyli układ ;-)

@sanjyuubi, post #16

Chętnie ale z tego co widzę mało komu by one przypadły do gustu
.
[#18] Re: Laout czyli układ ;-)

@grxmrx, post #7

Mi to jakoś super nie przeszkadza, ale fakt, że chyba lepiej by było gdyby wszelkie elementy nawigacyjne przerzucić z nagłówka i stopki gdzieś na bok, a po jego lewej stronie bądź prawej, wyświetlać i scrollować treść.
[#19] Re: Laout czyli układ ;-)

@rePeter, post #17

Rób tak, aby było dobrze.
[#20] Re: Laout czyli układ ;-)

@sanjyuubi, post #19

:D Tylko komu będzie dobrze? ;) Znając życie to udogodnienie dla jednego jest problemem dla innego. Ja jestem za tym żeby długich linijek nie było, ale nie chcę siedzieć nad CSS. Jeśli ktoś chce dostarczyć poprawki to śmiało.
[#21] Re: Laout czyli układ ;-)

@grxmrx, post #20

Znając życie to udogodnienie dla jednego jest problemem dla innego
Dlatego jak mi coś na stronie nie pasuje, to przycinam Stylishem albo Greasemonkey. Zamiast generować tasiemce. Gadacz mi przeszkadzał, to sru i nie ma .
[#22] Re: Laout czyli układ ;-)

@grxmrx, post #20

udogodnienie dla jednego jest problemem dla innego


To fakt. Życie.

1. Zmiany można ograniczyć do określonych rozdzielczości, powiedzmy powyżej 1440 lub 1600 px.
2. Zmiany w np. dziale recenzji gier nie będą rewelacyjne, bo obrazki są stylowane indywidualnie i zmieszane z tekstem,
3. Zależy co znaczy dostarczyć poprawki, bo poprawki dostarczyłem już śmiało powyżej
W każdym razie jestem do dyspozycji.
.
[#23] Re: Laout czyli układ ;-)

@rePeter, post #22

Pokupują sobie za mocne kompy i za duże ekrany a potem w głowach im się przewraca. A to przecież portal dla tych co lubią komputerować po staremu.

Jak ktoś dokona zmian by im się przypodobać to będą jęczeć ci co oglądają to na zegarkach. A ja nadal uważam że zwiększając stronkę skraca się tekst mieszczący się w jednej linijce, więc nie widzę problemu. A jak komuś tego powiększenia nie pamięta to niech odblokuje ciasteczko.

Brawo dla tych co sami rozwiązują swoje problemy zamiast płakać by ktoś coś zrobił.

Tylko raz się spotkałem (kilka lat temu) z forum które trudno się przeglądało, bo ludzie wklejali tam tak ogromne foty że czytając tekst widziałeś tylko ich lewą krawędź. A jak zmniejszałeś stronę tak by obrazek mieścił się na ekranie to linijka tekstu zmieniała się w poziomą kreskę.
[#24] Re: Laout czyli układ ;-)

@rePeter, post #1

Niestety te zmiany nie nadają się do wdrożenia gdyż źle działają na niższych rozdzielczościach. Musi to być coś co pasuje i nie psuje wyglądu na żadnej z normalnych używanych rozdziałek.
[#25] Re: Laout czyli układ ;-)

@grxmrx, post #24

Oczywiście to były poprawki tylko dla rozdzielczości typu HD/fullHD.
Mogę przygotować zestawy pod konkretne szerokości okna,
z tym, że cudów nie będzie, bo trochę brakuje konsekwencji w formatowaniu stron, np. artykuły są bardzo luźno zrobione, więc trzeba kompromisu i uproszczeń.
Musiałbym też mieć jakieś wytyczne i ramy, bo co mnie odpowiada, nie musi pasować innym.
.
Forum » PPA
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem