[#1] Ceny Amig wczoraj i dziś
Przenoszę wdzięczny oftop z cenami Amig do bardziej odpowiedniego działu. Tu możecie śmiało dyskutować dalej.
[#2] Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl
Coś mało zarabiałeś wtedy. A1200 kosztowała z półtorej pensji, A600 nie więcej niż jedną.
W latach osiemdziesiątych było trochę drogich komputerów, byle małe atari w pewexie kosztowało średnie roczne zarobki, a stacja dysków do tego kolejne roczne zarobki.
Jak dorobiłem się A500 (koło 89 roku) to trwałem w przekonaniu że wreszcie nadszedł czas tanich komputerów. I Amigi domowe były tanie, drogie były duże Amigi. Jak raz się zainteresowałem A2000 to się okazało że goła będzie mnie kosztować tyle co trzy A500 więc zrezygnowałem.
[#3] Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl
Oj, koszty rozbudowy małej Amigi o PowerPC to był wydatek rzędu od 1500 zł, później Amiga One była co najmniej 1500 zł droższa. Obecnie koszty sprzętu dla Amiga OS 4 sięgnęły pułapu 12000 zł. Proszę mi napisać porównanie z Amigą 1000-4000 - jak te ceny rosły, może ma ktoś takie zestawienie.

Można też opisać to obrazowo: czy kupiłby pan swojemu dziecku Sama (o najnowszej Amidze One nie wspominam)? Pytanie: w co to dziecko mogłoby się na nim pobawić, porysować? Dużo lepiej kupić jakiś tani zestaw PC z jakimiś fajnymi, kolorowymi grami i programami. Albo Amigę jeśli chce się dać dziecku odrobinę własnych wspomnień, marzeń, fantazji.

Mnie, jako amigowca nie obowiązuje trzymać się stale rozwoju systemu, Amiga OS 3 i Amiga OS 4 to dwie różne rzeczy, które dzieli: architektura, koszty sprzętu, społeczność. Nie wszyscy pogodzili się z taką drogą rozwojową Amiga OS 3, zatem nie wolno nagminnie uzurpować sobie prawa do bycia jedynym godnym następcą Amigi. Za dużo kontrowersji to wzbudza, dlatego też nasz rodzimy EXEC niestety zrzesza tak niewielką społeczność, choć redaktorzy dwoją się i troją wyszukując i redagując newsy.

Co do Magazynu Amiga: chciałem w ten sposób wytłumaczyć dlaczego Amiga klasyczna zasługuje na te 80%, właśnie dzięki temu, że regularnie przez te lata aż do 1998 roku (2001 z ACS) mieliśmy informacje o Amidze.

P.S.
Realnie patrząc, nie wypada nazywać Amig One Amigami z tego prostego względu, że Amiga to komputer osobisty, który sprzedawała firma Commodore reklamując się w gazetach, prasie jako komputer przeznaczony do realnych, konkretnych zastosowań. W domu i biznesie. To również przedmiot fascynacji wielu ludzi na świecie. Amiga One nie zdobyła nawet 1% tego rynku. Nie jest profesjonalnym przedsięwzięciem biznesowym, tylko skierowanym do bardzo wąskiego grona, projektem.

Ale oczywiście swoje miejsce w historii Amigi ma. Należy jednakże oddzielić pewne rzeczy. Do mowy potocznej już weszło hasło Amiga One jako "Amiga", z tym że dla mnie to są dwie odrębne rzeczy. Adam Zalepa na pewno nie użyje hasła "Amiga" pisząc o oprogramowaniu dla Amiga OS 4 itp., bo po prostu nikt spoza wąskiego grona amigowców powiązanych z Amiga OS 4 takiej gwary nie zrozumie.
[#4] Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@RadoslawF, post #2

Duże Amigi to był dla mnie (i moich rodziców) kosmos - coś nieosiągalnego. Właśnie rodzice kupowali mi C64 i Amigę CDTV oraz A1200, a nie są bardzo zamożni. Lepiej, żebym im nie wspominał o czymś takim jak Amiga One X1000 za 12000 zł.
[#5] Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@Hexmage960, post #4

Dla większości z nas duże Amigi to był kosmos. I nawet dobrze, bo znane mi przypadki kiedy ktoś się zapożyczył i kupił A4000/030 nie skończyły się dobrze. Tanią A1200 można było łatwo i też tanio rozbudować a taka bidna A4000 dla kogoś kto brał na nią pożyczkę okazywała się potem za droga do rozbudowy.
[#6] Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@RadoslawF, post #2

Coś mało zarabiałeś wtedy. A1200 kosztowała z półtorej pensji, A600 nie więcej niż jedną


Gratuluję zarobków, ale tego rodzaju porównania należałoby raczej odnieść do danych statystycznych. Według GUS i paragonów wyglądało to w przybliżeniu tak:

Średnia krajowa w 92r wynosiła niecałe 3mln brutto, czyli gdzieś w granicach 2,3mln na rękę. A500 kosztowała wtedy w polskim sklepie ok. 4,8mln,

Średnia krajowa w 93r na rękę wynosiła ok. 3mln, a A1200 kosztowała ok. 11mln. A600 była wtedy trochę droższa od A500.

W 94r padło Commodore a niedługo potem handel detaliczny Amigami.

Jeśli w książce znalazł by się również rys historyczny marki Amiga, mógłby być skonfrontowany z warunkami ekonomicznymi, jako ciekawostka.
.
[#7] Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@rePeter, post #6

Wiesz o ile z danym statystycznymi nie wypada dyskutować to za komuny ciężko było znaleźć kogoś kto zarabiał mniej niż średnia krajowa (jedyna znana mi grupa to sprzątaczki) tak dzisiaj ciężko znaleźć grupę zarabiającą tę średnią lub więcej.

Co do cen. Bajtek nr. 12 z 93roku, strona 59: A500 - 3,9mln, A600 - 4mln, A500+ - 4,2mln, A1200 - 8,1mln, CDTV - 7,5mln. W numerze 6 z tego roku nie było cen A1200.
[#8] Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@RadoslawF, post #7

A1200 -8,1 mln? Ja wtedy miałem cdtv i pamiętam jak po lekturze MA dostałem drgawek po recenzji banshee - piękne były te skriny i opis:). Poleciałem do sklepu w Kielcowie i okazało się że 11 baniek właśnie kosztował ten potwór, jak pisze Pietrek post wzej. Nie było mnie stać:).
[#9] Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@RadoslawF, post #7

Chłopie ale my piszemy o latach kiedy komuny już nie było. Sam nawet podajesz ceny z 93 roku szeroki uśmiech
[#10] Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@RadoslawF, post #2

Dlatego gratuluję przedmówcy szeroki uśmiech No niestety tak te ceny zapamiętałem. Powiem więcej pamiętam taki sklep w moim Tarnowie gdzie te ceny wglądały mniej więcej tak jak numerki Amig poza 600 która była wyraźnie droższa. Czyli było tak 500+ koło 550 złoty 600 koło 900 A1200 koło 1200 A 3000 koło 3 tyśięcy i A4000 4 tysiące i było to właśnie w 94 roku.
Kikla mięsięcy po kupieniu A600 byłem w Krakowie i tam A600 bodajże w Bit Komputer była po 850.
[#11] Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@Hexmage960, post #3

Przecież masz Samanthe dużo tańszą. Ty porównujesz najtańszy stary sprzęt z najdroższym nowym to nie fair.
Co bym dziecki kupił dzisiaj? Oczywiście że na początek konsolę XBox itp a potem kompa z Windows. Po co miałbym go zmuszać do starych gratów? Wysłuchiwać że kumple mają takie a takie cfajne girki a jemiu nic nie chodzi? Nie jestem masochistą nostalgkikiem. Klasycznej Amigi nie włączyłem od chyba 5 lat (no dobra podpiąłęm parę razy samą płyte A 1200 żeby zobaczyć czy działa) szeroki uśmiech
Tematu czy Amiga One dla mnie jest Amigą czy nie to nawet nie ruszam
[#12] Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@rePeter, post #6

Podsumowując to nie sprzęt do AmigaOs podrożał to tak cholernie staniała masowa elektronika.
[#13] Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@TomK, post #11

No wiesz, dla mnie masochizmem są te wszystkie AmigiOne/Sam. Zero jakiegoś użytecznego, pełnego software. Na Ami mam masę fajnych gier, dużo dobrego oprogramowania użytkowego. W przypadku AmigaOS 4 deweloperzy muszą trzymać rękę na pulsie, bo parę dni kiedy się nie odzywają są odbierane jako to, że już nie żyją, albo że projekt "umarł".

Dla Ciebie widzę zresztą też - skoro dziecku nie kupiłbyś nowych "Amig"... W zasadzie to dla kogo ten nowy sprzęt jest przeznaczony - chyba dla nawiedzonych hobbystów z masą szmalu, którzy w zasadzie nie wiedzą co z pieniędzmi począć.

Co do zarobków i ceny sprzętu - nie jestem pewien, ale Tata chętnie kupił mi A1200 z Escomu jak go o to poprosiłem :) Mimo, że brat oponował, bo uważał, że Amiga to ślepa uliczka. A chyba ślepą uliczką nie jest, bo ja nie wydawałem potem zbyt dużo kasy na tę A1200. Konsola TOMS, Blizzard IV itp. rzeczy. Za to użytkownicy PC muszą sporo wydawać rocznie, by być "na czasie". Współczuję im.
[#14] Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@rePeter, post #6

We wrzesniu 1993 zaplaciłem za nowa Amige 1200 - 8.7 miliona zł, w Gdańsku. Do tego nowy monitor C1084s za bodajże 5.4mln.
[#15] Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@Deftronic/..., post #14

We wrzesniu 1993 zaplaciłem za nowa Amige 1200 - 8.7 miliona


Wyciągnąłem teraz z archiwum ;) remanent z 93roku i faktycznie pomyliłem się z tą A1200.
W hurtowym zakupie na koniec 93 roku kosztowała 7,1 mln więc w detalu powyżej 8mln.
W tym samym czasie A500 w hurcie 4,1mln czyli detal ok 5mln,
A600 w hurcie 4,5mln, detal ok. 5,5mln.
A600HD w hurcie 6,1mln
CDTV w hurcie 5,7mln

Co do zarobków w tym czasie, (Radosławie, parę lat po upadku komuny), większość zarabiała raczej poniżej średniej krajowej, podobnie zresztą jak i dzisiaj. Górnicy zarabiali jakieś 1,5 średniej.
.
[#16] Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@rePeter, post #15

Mam wrażenie że proporcje nie zmieniły się tak szybko i od ręki, zwłaszcza u tych którzy dalej pracowali w tych samych firmach. Zmiany dotyczyły w pierwszej kolejności tych którym firmy pozamykali i pracowali potem w firmach prywatnych na nowych zasadach i stawkach. Ale nie udowodnię tego jak zrobiłem z cenami.
[#17] Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@RadoslawF, post #16

Nie mam zamiaru cię przekonywać, raczej chciałem odtworzyć stan faktyczny.
Większość pracowała wtedy jeszcze w firmach państwowych, sektor prywatny dopiero powstawał więc sądzę, że średnia krajowa była w miarę wiarygodna.

Co do cen które podałem, były to ceny realne, ogólnopolskie i oczywiście z legalnego handlu, nie z gazetki, nie z okazyjnego przywozu np. wujka z zagranicy bez cła i podatku.
[#18] Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@rePeter, post #17

Do 89 lub 90 pracowałem na kopalni (nie jako górnik) a potem w telekomunikacji (TPSA), i moja pensja spadła poniżej średniej krajowej dopiero pod koniec pracy już po 2000 roku.

Sugerujesz że ceny na które się powołałem, podane w państwowej gazecie pochodziły z szarej strefy a nie z oficjalnych cenników ? Odpuść, w tej gazecie kiedyś podawali ceny i z szarej strefy ale było to opisane a obok były oficjalne ze sklepów i pewexów.
[#19] Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@RadoslawF, post #18

ciężko było znaleźć kogoś kto zarabiał mniej niż średnia krajowa


Widocznie nie rozumiesz co to średnia ani skąd się bierze.

Sugerujesz że ceny na które się powołałem, podane w państwowej gazecie pochodziły z szarej strefy


Sugeruję, że dla poparcia jakiejś dziwnej ideologii posuwasz się do naginania faktów.
W podanych przez ciebie cenach "zapomniałeś" doadać, że chodzi o ceny z warszawskiej GIEŁDY (!), "zapomniałeś" też dodać, że w przytoczonym artykule w Bajtku dwukrotnie przestrzegali, że sprzedawcy nagminnie "zapominają" o podaniu, że ceny są bez Vatu, który obowiązywał od początku 93roku, a który klient musiał uiścić. Amiga 500 w normalnym handlu detalicznym nigdy nie kosztowała 3,9mln, za to zawsze miała prawdziwą gwarancję i zawierała stosowny podatek.
Przy okazji, Bajtek nie był "gazetą państwową".

Nie interesuje cię ustalenie faktów?
.
[#20] Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@rePeter, post #19

Od kiedy fakt zarabiania więcej lub mniej od średniej krajowej daje podstawy do oskarżeń o rozumienie czym jest średnia krajowa i skąd się bierze ? Poza oczywistą chęcią udowodnienia w dyskusji że "moja racja jest mojsza".

Ja naginam fakty podając ceny publikowane w prasie a osobnik który napisał ewidentną nieprawdę o cenach jak rozumiem nie naginał, czy nie widzisz jak bardzo się ośmieszasz takim podejściem do dyskusji ?
Nie zapomniałem podać skąd pochodzą podane ceny, podałem jednoznaczny numer gazety rok wydania i stronę z której ta cena pochodzi. I co dziwne nawet przyznałeś że faktycznie ceny były jak jeden do dwu. A teraz będziesz próbował udowadniać że jednak było inaczej. Z mojej strony EOT.
[#21] Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@RadoslawF, post #20

ciężko było znaleźć kogoś kto zarabiał mniej niż średnia krajowa


Twoja teza jest po prostu nieprawdziwa, bo niemożliwa do spełnienia,
chyba że zakładasz zarobki z wysoką wartością ujemną


Ja naginam fakty podając ceny publikowane w prasie


Porównujesz ceny zebrane wizualnie przez redaktora gazety z giełdy warszawskiej, czyli mieszankę z Vatem i bez Vatu, Amig używanych, przemyconych i legalnych jednocześnie.
Ja zakładałem, że mówimy o sprzęcie kupowanym w normalnym sklepie przez większość użytkowników Amigi, no bo jaki promil amigowców kupił Amigę na giełdzie w Warszawie?

Nie denerwuj się, po prostu mam jeszcze papierki z działalności kilku sklepów amigowych z tamtego czasu, ceny hurtowe, które podałem są faktyczne i bez Vatu (bo z zestawienia remanentowego).
Z A1200 na początku się pomyliłem podając ceny kiedy już pochodziły z Eskomu w pakietach z oprogramowaniem, chyba koło 95r, nie chce mi się już sprawdzać.
.
[#22] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@rePeter, post #21

Dlaczego jest niemożliwa do spełnienia ? Ja bym powiedział że to zależy od środowiska w jakim przebywam, jedni mają takie z zarabiającymi mniej a inni z zarabiającymi więcej.

Ja nie porównuje cen, ja je podałem. I nie bardzo rozumem dlaczego mamy rozmawiać o cenach hurtowych lub sklepowych z twoich sklepów, ja pisze o cenach realnych jakie ludzie płacili i jaka ja płaciłem przy Amigowych zakupach. A czy komputer pochodził z hurtowni czy został przywieziony w przyczepce przez przedsiębiorczego rodaka nie ma znaczenia. Podobnie jak nie ma dla kupującego znaczenia czy VAT lub inne podatki zostały odprowadzone czy niekoniecznie. Płaci podaną cenę i odchodzi z towarem. Bardzo znany i popularny w moich stronach sklep ze sprzętem firmy Commodore towar w większości nie kupował w naszych hurtowniach tylko przywoził raz czy dwa razy w miesiącu z Niemiec, a mieszkam na wschodzie kraju więc śmiem twierdzić że tak było w wielu sklepach.
O tym że VAT wprowadzono od drugiej połowy 93 pamiętasz ? A o tym że sprzedawcy na początku na głowie stawali aby go nie płacić ?


Pozdrawiam
[#23] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@RadoslawF, post #22

A co powiesz na cenę podawaną w Magazynie Amiga z 1992 roku? Zawyżona? Że niby komuś w redakcji MA zależało żeby ludzie myśleli że Amigi są droższe niż były?

[#24] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@RadoslawF, post #22

Ja bym powiedział że to zależy od środowiska w jakim przebywam


Jeśli pozwolisz pozostanę przy twierdzeniu, że średnia KRAJOWA to jednak średnia krajowa a nie średnia środowiska w jakim przebywasz.

śmiem twierdzić


OK. Śmiesz, i niech tak już pozostanie.
.
[#25] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@recedent, post #23

Powiem ze to cena z 92 roku. I dodam że zmniejszyła się po wprowadzeniu na rynek A600 i A1200.


Pozdrawiam
[#26] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@rePeter, post #24

Ja nie twierdzę że średnia krajowa to średnia z jakiegoś środowiska, ja twierdzę że w pewnych grupach zarabia się powyżej średniej krajowej a w innych mniej. I cały czas nie rozumiem dlaczego podważasz fakt że kiedyś ja i moi znajomi zarabiali powyżej średniej krajowej a teraz poniżej.


Pozdrawiam
[#27] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@RadoslawF, post #26

Nie no, to sorry ale w takim razie ktoś równie dobrze może powiedzieć, że "kiedyś na Amigę zbierało się latami, a dziś może sobie kupić 10 A1Xk za każdą pensję". Albo się trzymamy jakiegoś w miarę obiektywnego wyznacznika (którym mimo wszelkich wad może być średnia krajowa) albo nasze porównanie będzie subiektywne - czytaj - bezwartościowe.

Co do cennika - postaram się znaleźć jakiś z 1993 roku albo późniejszy, OK?

Edit: Znalazłem:



Ostatnia aktualizacja: 19.01.2014 22:32:54 przez recedent
[#28] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@recedent, post #27

Generalnie - cena komputera kiedys to byl wydatek spory acz jednorazowy.
Dzis komp sluzy jedynie do odpalanie softu, ktory raczej kosztuje, czasem sporo.
Generalnie wartosc kompa, w normalnej sytuacji, to marny procent tego co sie wydaje na software....
Albo raczej powinno - neoAmigi to tak uposledzone maszyny, na ktore softu przeciez kupic nie sposob.
W sumie, cos jednak te maszynki zachowaly z wschodnioeuropejskich lat 80-tych........
[#29] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@recedent, post #27

"kiedyś na Amigę zbierało się latami, a dziś może sobie kupić 10 A1Xk za każdą pensję"


A dlaczego piszesz do mnie a nie do kogoś kto napisał że "za każdą pensję" lub "za średnią krajową pensję" ? Ja napisałem " A1200 kosztowała z półtorej pensji" i faktycznie tyle mojej pensji kosztowała. Nie ukrywałem też że wtedy zarabiałem więcej niż średnia krajowa.


Pozdrawiam
[#30] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@michalmarek77, post #28

Generalnie - cena komputera kiedys to byl wydatek spory acz jednorazowy.


To właśnie zależy od punktu widzenia czyli do czego porównasz. W latach 80 poprzedni komputer kosztował mnie średnie krajowe roczne zarobki a po roku ciut więcej wydałem na stację dysków do niego. Amiga niezależnie czy kosztowała pensję, dwie czy trzy była tania jeśli porównany do wcześniejszych cen ośmiobitowców.


Pozdrawiam
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem