[#31] Re: Jeszcze raz Amiga:-)

@selur, post #27

Niestety nie masz chyba zielonego pojęcia o prawdziwym rynku i realiach....
Patrzysz (jak i kilka osób tutaj ) przez pryzmat swoich prywatnych doświadczeń i widocznie wychodzisz z założenia, że skoro Ty i paru Twoich znajomych kupujecie składaki zamówione w jakimś sklepiku komputerowym, to robi tak większość nabywców PC i tak właśnie wygląda rynek...pomysł

Żadna szanująca się firma czy instytucja nie zamawia komputerów-składaków w sklepie komputerowym u pana Heńka. Zazwyczaj komputery są w leasingu i po 2-3 latach sprzęt zwraca się po prostu do producenta i bierze kolejną transzę . Odpada przy tym niemały kłopot, co zrobić ze starym sprzętem...

Po drugie, jest też sporo nabywców prywatnych, którzy kupują markowe, gotowe zestawy takich firm jak HP, Dell czy inne...

Po trzecie rynek PC to już od dawna w większości są nie stacjonarne PC, a laptopy, palmtopy i inne netbooki, gdzie z definicji żadne "składaki" nie wchodzą w grę...
[#32] Re: Jeszcze raz Amiga:-)

@selur, post #30

Albo dzięki bogu że Commodore zbankrutowało :)
[#33] Re: Jeszcze raz Amiga:-)

@Motyl, post #31

"Żadna szanująca się firma czy instytucja nie zamawia komputerów-składaków..."

drogi inRZYnierze Majkrosofta....

HP owszem wyparlo z polskich placowek panstwowych owe "skladaki" ale nie dlatego, ze "firmy sie szanuja" tylko dlatego, ze mamy w tym kraju korupcje na potege.
a komputery HP kupili nie dlatego, ze sa markowe, tylko dlatego ze za olbrzymia gotowke
PRZEKUPIONO URZEDNIKOW PANSTWOWYCH


Większość użytkowników prywatnych kupuje komputery, ktore zostaly ZLOZONE czy to w Komputroniku czy innym sklepie a jak nie wierzysz idz zapytac w Komputroniku OK
[#34] Re: Jeszcze raz Amiga:-)

@Andrzej11, post #7

A moim zdaniem jest racjonalne wytłumaczenie. IBM PC miał otwartą architekturę i darmo każdy mógł robić do niego podzespoły nie płacąc za patenty. Klon IBM PC był w rękach wielu firm a nie tylko jednej. Jak jedna firma zbankrutowała to kolejna mogła się pojawić i robić to samo(lub prawie to samo). "Co dwie głowy to nie jedna".
[#35] Re: Jeszcze raz Amiga:-)

@Tomski, post #34

Amigowe klony pojawiły się, ale było już po ptokach. Najciekawsze były:
http://www.bigbookofamigahardware.com/bboah/product.aspx?id=19
[#36] Re: Jeszcze raz Amiga:-)

@Tomski, post #34

Nie ma sie co czarowac, pracownicy Commodore odpowiedzialni za rozwoj tej firmy, to byly takie zwykle polskie, jak sie teraz fajnie mowi "Mirki" zaraz po slynnych polskich "Januszach", ktore przed oczami mialy tylko jedno K A S A i skonczylo sie to jak sie skonczylo.... wielka szkoda, ale czasu nie cofniemy
[#37] Re: Jeszcze raz Amiga:-)

@selur, post #33

Nie jestem żadnym pracownikiem Microsoftu. Firma ta ma produkty beznadziejne, jak i genialne. Ale nie o tym mowa.
Być może były przypadki korupcji i ustawianie przetargów pod HP czy Della, być może...Natomiast w przypadku składaków od pana Heńka dzieje się dokładnie to samo. Pan Heniek odpala działkę osobie odpowiedzialnej za zakupy i do firmy X kupuje się jego składaki. Przecież tak właśnie jest, czyż nie ?

Dla dużych korporacji, np. takich gdzie pracuję - nie cena sprzętu liczy się najbardziej , tylko jego niezawodność i szybkość serwisu. W przypadku takiego HP serwisant ma 24 godziny na pojawienie się na miejscu (gdziekolwiek by to było, choćby w Pcimiu Dolnym) i dokonanie naprawy u klienta. Ponadto, na przykład w PC od HP wymiana dysku zajmuje jakieś 15 sekund - obudowę ściąga się jednym ruchem, następnie dysk jest odblokowywany z zamocowania dźwigienką, odpinamy kable, i wsadzamy drugi dysk...W BIOSie laptopów HP mamy "Sanitize Disk" i "Erase Disk", do szybkiego usuwania zawartości, gdy kończy się leasing i gdy oddajemy sprzęt do producenta. Drukarki HP można zarządzać centralnie systemem SafeCom, gdzie m.in. każdy pracownik ma podliczane miesięczne koszta swoich wydruków.
To są tylko przykłady, ale uwierz mi - w większości firm nikt nie musi brać w łapę ,żeby kupować markowy sprzęt od HP czy Della, a nie jakieś składaki z pobliskiego sklepu komputerowego.

Większość użytkowników prywatnych kupuje komputery, ktore zostaly ZLOZONE czy to w Komputroniku czy innym sklepie a jak nie wierzysz idz zapytac w Komputroniku


Większość użytkowników to kupuje od dawna laptoki, których raczej nie da się poskładać...
[#38] Re: Jeszcze raz Amiga:-)

@Motyl, post #37

uwierz mi - w większości firm nikt nie musi brać w łapę ,żeby kupować markowy sprzęt od HP czy Della


Firma se sama rządzi, rozumiem, ale nie gdy wchodzę do np. urzędu miasta i widzę wszędzie sprzęt HP kupiony lekką ręką jakiegoś urzędasa-anonima nadanego politycznie na dane stanowisko, co mu nikt nie podskoczy i jest nie do ruszenia.

Nikt mądry nie będzie przepłacał, chyba że na tym zyska :)

A co do serwisanta w ciągu 24h - ile ta opcja kosztuje i jak stary sprzęt obejmuje? :)
[#39] Re: Jeszcze raz Amiga:-)

@odyseja_lkc, post #38

Powtórzę to po raz trzeci - nie patrzcie na wszystko przez swoje własne, ciasne horyzonty...

Co to znaczy "przepłacać" ...? Za jakość i solidność ZAWSZE płaci się więcej, zasada jest uniwersalna i dotyczy wszystkiego...Mało tego - co tanie, w ogólnym rozrachunku najczęściej okazuje się drogie...bo są awarie, przestoje, bo trzeba kupić nowe, bo są utraty danych, utrata wizerunku, prestiżu itp. itd. ...

Z reguły leasing w HP obejmuje okres do 3 lat , więc starszego sprzętu niż 3 letni i tak siłą rzeczy nikt już nie używa.

http://www.x-kom.pl/p/71446-gwarancja-do-notebooka-hp-care-pack-rozszerzenie-gwarancji-do-3-lat--d2d.html

Dodam jeszcze, że na przykład HP ma bardzo dobre wsparcie telefoniczne i nieraz potrafią szybko pomóc w naprawdę trudnych przypadkach.

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2015 01:31:55 przez Motyl
[#40] Re: Jeszcze raz Amiga:-)

@Motyl, post #39

Zanim ktos znowu zacznie zachwalac np. HP, Microsoft, Billa Gejca, Donalda Tuska, Pendolino, autostrady czy stadiony itd. itp. poczytajcie wiecej na ten temat i wyciagnijcie wnioski na podstawie faktow a nie tenczowych reklam w tv czy cukierkowych opowiesci panow dyrektorow i prezesow.

[#41] Re: Jeszcze raz Amiga:-)

@Motyl, post #26

Może i 90% PC'tów (w Polsce?) jest składane z przeznaczeniem do gier

Próbowałeś się kiedys zastanawiac, ile pecetow posiada przeciętna politechnika? Pewnie więcej, niż w domach, w pozostałej części miasta, jest komputerów w ogóle.

Przestańcie wszystko oceniać z perspektywy swojej chalupy i sklepu za rogiem.
[#42] Re: Jeszcze raz Amiga:-)

@Motyl, post #39

Nieważne...

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2015 08:40:56 przez zyga64
[#43] Re: Jeszcze raz Amiga:-)

@Motyl, post #31

Odpada przy tym niemały kłopot, co zrobić ze starym sprzętem...


Poźniej takie komputery trafiają na Allegro i ja jeden z nich nabywam. Po po co mam wydawać 999-1999 zł, gdy mogę poczekać te 3-4 lata i mieć to samo za 99-129 zł.
[#44] Re: Jeszcze raz Amiga:-)

@Andrzej Drozd, post #43

Poźniej takie komputery trafiają na Allegro i ja jeden z nich nabywam


Nie ty jeden.
Też często do firmy kupuję polizingowe Delle, są znakomite, doceniam jakość wykonania i kulturę pracy. Nie twierdzę, że nie da się tak dobrze zrobić składaka ale nie byłby to już składak tańszy.
Korporacje hurtem wymieniają sprzęt, który mógłby pracować u nich trzy razy dłużej. Jest praktycznie bezawaryjny, bo co się miało zepsuć to już się zepsuło. Wydajnością nadal przewyższa potrzeby typowego biura. Nie zamieniłbym nawet na nowego składaka w tej samej cenie
.
[#45] Re: Jeszcze raz Amiga:-)

@rePeter, post #44

Zawsze składałem sobie sam komputery. Od kiedy raz do firmy kupiłem komputery Della przeszło mi składanie. Jakość, gwarancja, estetyka, 3 lata door2door zrobiły swoje. Kiedyś jeden z komputerów Della się nie uruchomił. Przy bootowaniu wyświetlił się kod serwisowy błędu, wpisałem go w formularz na stronie, rano stał kurier z nowym dyskiem (okazało się że padł mirror z raidu podczas burzy). Stary dysk odebrał za tydzień. Markowe komputery kosztują już teraz tyle samo co dobre składaki. Ciężko złożyć coś opłacalnie tańszego i porównywalnej jakości. Chyba tylko wymagającym giercmanom i gadżeciarzom się opłaca.
[#46] Re: Jeszcze raz Amiga:-)

@pawelini, post #45

Jak to się ma do tematu ?
[#47] Re: Jeszcze raz Amiga:-)

@Motyl, post #31

A HP to nie składa komputerów? Nie wiedziałem, ze większość sklepów komputerowych mieści się w garażu, a przynajmniej nie spotkałem się z takim, który nie złoży komputera z wybranych części. To przecież od kupującego zależy jakie komponenty znajdą się w jego komputerze a nie pan Heniek. Składanie PC jest tak proste, że pan Heniek powinien to zrobić z zamkniętymi oczami.
[#48] Re: Jeszcze raz Amiga:-)

@pawelini, post #45

To dobre rozwiązanie dla laików i firm, ja jednak wolę wolność.
[#49] Re: Jeszcze raz Amiga:-)

@sanjyuubi, post #47

Hehe, właśnie miałem napisać to samo. Hp, dele są składane na takiej
samej zasadzie jak tzw. składak.
Ponadto, producenci tzw. firmowi często uzywają niestandardowych
form, np. zamiast zasilacza atx montują jakieś swoje rozwiazania.
W razie awarii po gwarancji albo trzeba za części zapłacic drogo
a w najgorszym przypadku części mogą być wogle nie do zdobycia
(głównie zasilacze, nie wiem jak z płytami).
[#50] Re: Jeszcze raz Amiga:-)

@sanjyuubi, post #48

Nie wyobrażam sobie składaka w firmie. Markowego kloca też nie, chyba że rzeczywiście jest potrzebny.
Do typowych prac biurowych jaram się czymś takim:
http://www.aliexpress.com/item/2015-New-Windows-8-1-OS-Intel-Quad-Core-1-33Ghz-CPU-TV-BOX-mini-pc/32259813617.html

U producenta kosztuje od ~60-70 USD w identycznej konfiguracji, można dopłacić do 4 GB RAM. Małe, energooszczędne i ma baterię, więc odpadają koszty ewentualnego UPS-a.
Dla bardziej wymagających podobne urządzenia z mocniejszymi procesorami też się znajdą.

Proszę tego nie traktować w charakterze kryptoreklamy, chciałem po prostu podzielić się swoimi spostrzeżeniami.
[#51] Re: Jeszcze raz Amiga:-)

@Andrzej11, post #49

Obecnie używam laptopa , dawniej wolałem sam wybrać z jakich podzespołów ma być złożony pecet ,płyta główna etc. Kupywanie blaszaka z napisem HP czy Dell nie oznacza że jest on lepszy od zmontowanego w domu na markowych częściach. Raz kupiłem markowego który był zmontowany na płycie głównej no name
[#52] Re: Jeszcze raz Amiga:-)

@heniek29cr, post #1

Wszystkim wypowiadającym się chciał bym Polecić odcinek Podcastu Nerdy Nocą pt. Jak nie być bucem w Internecie.


#97 Nerdy Nocą #4 Jak nie być bucem w internecie


Sam Podcast mogę skomentować w ten sposób że w swoim życiu przeczytałem dwie książki. Ale niestety zapchałeś sobie głowę jakimiś pierdołami o żabach a teraz na siłę chcesz tym zainteresować innych. /link/

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2015 13:42:29 przez amizet
[#53] Re: Jeszcze raz Amiga:-)

@belfegor, post #46

Jak to się ma do tematu ?


No jak to,
klasyczne Amigi to właśnie dopracowane firmowe komputery,
a płyta A1200 wciśnięta do towerki blaszaka to już składak ;)
.
[#54] Re: Jeszcze raz Amiga:-)

@zorkadar, post #51

To że płyta główna nie miała napisu firmy nie oznacza że była no name. HP, Dell, Asus czy inne firmowe komputery często same są producentami swojej własnej płyty głównej i nie wpychają tam ECS, MSI czy innych.
[#55] Re: Jeszcze raz Amiga:-)

@jogg, post #54

Asus to wiadomo, ze produkują płyty sami i montują swoje płyty,
ale hp czy dell czy oni sami produkuja plyty to nie sądzę.
Obstawiam raczej, ze zamawiają u któregoś z dużych producentów oem foxcon,
może wlaśnie gigabyte albo msi.
W firmowych kompach bios najczęściej jest zubożony, o jakimkolwiek
podkręcaniu można zapomnieć, brakuje wielu opcji.
[#56] Re: Jeszcze raz Amiga:-)

@Andrzej11, post #55

Trudno powiedzieć... w dawnych (do powiedzmy 2006 czy 2009) czasach bardzo możliwe że zamawiali u np. foxconna ale nowe rzeczy już bardzo możliwe że płyty są ich własnym produktem. Np. w laptopie della czy jakimkolwiek laptopie innej mniej lub bardziej markowej firmy producent nie ma wyjścia i sam musi płytę główną stworzyć do swojego "nadwozia". Więc jeśli to nie jest dla nich problemem to myślę że i płyta do stacjonarki też nie powinna być większym problemem.

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2015 14:55:04 przez jogg
[#57] Re: Jeszcze raz Amiga:-)

@rePeter, post #53

klasyczne Amigi to właśnie dopracowane firmowe komputery,


No i właśnie o to mi chodziło i też taki sens miała moja pierwsza wypowiedź i z podziwem dalej patrze w stronę klasycznych amigOK

A dyskusja widzę poszła ciekawymi torami choć i tu zawsze można coś ciekawego się dowiedzieć

Ale jedna wypowiedź jest tu adekwatna do postu nr 1 :
komputery HP kupili nie dlatego, ze sa markowe, tylko dlatego ze za olbrzymia gotowke
PRZEKUPIONO URZEDNIKOW PANSTWOWYCH


i podejrzewam, że wtedy z IBM PC było dokładnie tak samo tylko oni kupowali całe państwa tzn: dostarczali komputery pod banderą zamówień państwowych a pracownicy commodore myśląc, że mają taki zarąbisty kawałek hardware nie muszą nikogo "namawiać" do zakupu i skończyło się wtedy jak skończyło.......
kończąc szkoda wielka szkoda.

Pozdrawiam



Ostatnia aktualizacja: 31.03.2015 22:42:42 przez heniek29cr
[#58] Re: Jeszcze raz Amiga:-)

@selur, post #40

Kolego, trafiłeś jak kulą w płot...Nigdy nie głosowałem na PO !!! NIGDY!
Program i obietnice mieli fajne, ale ja znałem tych ludzi z działalności w poprzednich partiach, bo bardzo się polityką interesowałem jeszcze do niedawna.
Dlatego nigdy nikomu z PO nie zaufałem ani na jotę...słusznie jak się okazało...

Tak samo jestem przeciwnikiem Euro-Kołchozu, gender, feministek, gejowskich parad, politycznej poprawności....

I właśnie to racjonalne spojrzenie każe mi bronić tu i ówdzie Microsoftu czy HP.
[#59] Re: Jeszcze raz Amiga:-)

@Andrzej11, post #49

Hp, dele są składane na takiej
samej zasadzie jak tzw. składak.


Ech, jak zwykle połowa ludzi zabierających głos nie ma zielonego pojęcia w danym temacie, ale zabiera głos i to pewnie jako ekspert w dodatku....

No właśnie, że nie są składane na takiej samej zasadzie...

Po pierwsze, sprzęty dajmy na to HP - zawierają dedykowany BIOS z funkcjami, jakich raczej nie znajdziesz w innych rozwiązaniach...Testy dysku, pamięci, itp. albo "porządne" kasowanie zawartości dysku z poziomu BIOSu , czy wybór wersji językowych...

Po drugie , elementy są odpowiednio dobrane i przetestowane do współpracy ze sobą - odpowiedni zasilacz, wentylacja, chłodzenie itp. Czy możesz do jakiegoś taniego laptopa zamontować pod klapką moduł WWAN (mobilny internet np. Orange) ?

Po trzecie, sprzęt jest zaprojektowany zgodnie z wieloletnimi doświadczeniami w serwisowaniu...Obudowę zdejmuje się jednym ruchem (nieważne laptop czy PC - bez narzędzi), i na przykład wymiana dysku w PC też nie wymaga użycia żadnego narzędzia, typu śrubokręt....

Po trzecie, serwis gwarancyjny (dobre wsparcie tel. , kody usterek itp.) , a potem odbiór starego sprzętu...

Oczywiście, kto chce niech kupuje sobie składaki i no-name, mamy wolny wybór...
Nie wypisujcie tylko proszę bzdur w tematach, o których nie macie pojęcia...
[#60] Re: Jeszcze raz Amiga:-)

@Motyl, post #59

Też kupiłem córce poleasingowego Della 970 jeśli dobrze pamiętam (za i5 3.0 dałem 1200 zł) i nie żałuję. Za to mogłem kupić celerona składaka w popularnym sklepie PC na rogu. Aha mój Dell ma 12 miesięcy gwarancji.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem