[#61] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@selur, post #60

Dlatego dobrze by było gdyby na PPA, Powstał dział sprzedaży pośredniej.

Czyli w skrócie u kogoś z moderatorów albo zaufanych użytkowników było by centrum, gdzie wysyłało by się sprzęt ten miał by za zadanie go sprawdzić i gdyby zaistniała taka potrzeba odesłać do, punktu naprawy. Czyli usera który zna się na elektronice, ten po naprawie odsyłał by sprzęt albo do centrum albo do potencjalnego nabywcy.


Takim oto sposobem mogła by wzrosnąć liczba nowych użytkowników. Później weszli byśmy z akcjami na giełdę. Amigowi Handlarze wymarli by sami, zostały by po nich tylko tematy na Forum.


Oczywiście jest to mało prawdopodobne i nie racjonalne.
[#62] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@TechNineWonder, post #61

Kompletnie NIEREALNE.
To by wymagalo wspolpracy ze 20 osob. Poki co, problemem jest, zeby naklonic chociaz 3-4 osoby do jakiejkolwiek wspolpracy a co dopiero tak liczna grupe.
[#63] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@TechNineWonder, post #61

Swietny pomysl OK

Zaloze sie, ze recedent juz szuka lokum do tego super centrum wysylkowo-sprawdzeniowo-naprawczego, a sam rozwaza zrezygnowanie z pracy na poczet nowego centrum ktore bedzie prowadzil rzecz jasna za darmo. Za 1000 zl / miesiac powinien znalezc jakis fajny magazyn. Wynajecie usera, ktory zna sie na elektronice to pestka, wystarczy wyslac go do tego centrum i po sprawie. Kazdy sprzet naprawialby w max 60 min i od razu moglby sprawdzony wysylac do potencjalnych nabywcow. Czasem nawet moglby wziasc vana i sam podrzucic sprzet co by bylo szybciej. Proponuje zatrudnic inzyniera, a centrum takowe zalozyc w Warszawie. Naplyw nowych uzytkownikow tak wzrosnie, ze grxmrx bedzie musial szybko wykupic nowy server bo obecny tego nie uciagnie. No i kolejny duzy plus tego centrum bedzie taki, ze selur w koncu przestanie sie denerwowac bo wszyscy handlarze umra.

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 21:13:20 przez sordan
[#64] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@selur, post #62

No na pewno początki były by trudne, biorąc pod uwagę że trzeba było by coś robić i na początku raczej charytatywnie.

Ale biorąc pod uwagę ze np: PPA "W ciągu ostatnich 30 dni forum odwiedziło 617 zarejestrowanych "

To wystarczy aby abyśmy lekko huchli to byśmy wszystkich handlarzy zdmuchli.
[#65] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@TechNineWonder, post #64

"W ciągu ostatnich 30 dni forum odwiedziło 617 zarejestrowanych"

swietnie... OK


... z czego pewnie 599 w celu "sprzedam, kupie, zamienie"
[#66] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@selur, post #60

Sztuka kiedyś była w ogromnej większości de facto rzemiosłem, mającym na celu "fotograficzne" utrwalanie rzeczywistości. Ponieważ wynaleziono fotografię właściwą a ostatnio drukarki 3D, które to wynalazki radzą sobie z zadaniem równie dobrze a nieporównywalnie szybciej, artyści, nie chcąc kopać się z koniem, zaczęli poszukiwać. Czy w tych poszukiwaniach pobłądzili - to temat na oddzielną, długą dyskusję. Tym nie mniej odejście od fotorealizmu ma swoje głębokie uzasadnienie.
[#67] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@TechNineWonder, post #61

Czyli w skrócie u kogoś z moderatorów albo zaufanych użytkowników było by centrum, gdzie wysyłało by się sprzęt ten miał by za zadanie go sprawdzić i gdyby zaistniała taka potrzeba odesłać do, punktu naprawy. Czyli usera który zna się na elektronice, ten po naprawie odsyłał by sprzęt albo do centrum albo do potencjalnego nabywcy.


Nie powiem, dowcip przedni ale mimo to powinieneś na końcu dawać emotikonkę bo są ludzie którzy jakimś cudem biorą to poważnie i piszą, że to nierealne.

(Normalnie oplułem monitor kiedy sobie wyobraziłem tych wszystkich moderatorów walczących ze sobą o zdobycie tak zaszczytnej funkcyi)
.
[#68] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@selur, post #53

Gdybyś przeznaczył choć połowę czasu, jaki marnujesz na tropienie "zbyt wysokich cen" i "spisków handlarzy" - na zarobienie dodatkowej kasy - to szybko stać by Cię było na dowolne zakupy i nie byłoby w ogóle tematu...

Ja nie neguję istnienia spisków, bo sam jestem gorącym zwolennikiem wielu ogólnie wyśmiewanych tzw. teorii spiskowych, no ale bez przesady...

Prawda jest zapewne taka , jak napisał Dacław - sprzedałeś kiedyś Amigę za bezcen ,a teraz szlag Cię trafia , że gdy chciałeś znów sobie kupić, to ten sam towar kosztuje już wielokrotnie drożej...

P.S.
Mojego kolegę, zawodowego handlarza winyli - też kiedyś "skręciło" i żal mu dupę ściskał, gdy sprzedałem dość popularnego singla sześciokrotnie drożej, niż średnia cena rynkowa... I uwierz że to nie był żaden mój spisek, po prostu licytacja na allegro i dwie osoby, które koniecznie chciały mieć tę płytkę i licytowały "do upadłego"...
[#69] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Motyl, post #68

"Prawda jest zapewne taka..."

Jest taka telewizja co zwie sie POLSAT albo TVN, oni tez maja monopol naprawdę, zaprawde i tylko prawde OK
[#70] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Motyl, post #68

Gdybyś przeznaczył

Równie dobrze (a może z lepszym skutkiem) możesz gadać do ściany. Selur wszystko wie najlepiej, gów*o to obchodzi co myślą, mówią i robią inni. Jeżeli ktoś się z nim nie zgadza lub próbuje przekonać go do rzeczywistości, to jest wrednym handlarzyną.
To oznacza, że jeteś wrednym handlarzyną.
[#71] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Motyl, post #68

Ja powiem tak - nie widzę sensu nazywać spiskiem czegoś co jest po prostu próbą zarobienia na sentymencie retro. Sam chciałbym dokupić A1200 - choćby gołą ale w dobrym stanie do mojej osobistej A600 ale wydatek rzędu 600 zł jako sama podstawa jest w mojej ocenie zbyt wygórowany. I nie piszę tu o tym, że mnie na to nie stać bo tak nie jest. Chodzi mi o podliczenie całości vs przydatność dla "przeciętnego retrouzytkownika".
Licząc mniej więcej po cenach alle (nie licząc przesyłek a te przy wielu zakupach będą spore):
- A1200 - 550-600 zł minimum za gołą jednostkę, dla A600 to jakieś 200-zł
- Do tego ew. zasilacz jeśli nie ma w zestawie - średnio 50-60 zł
- oryginalna mysz - 40-50 zł
- joysticki - też minimum 30-40 zł za sztukę
- kabel amiga vga-scart - 30-40 zł - nie każdy ma zdolności i czas żeby się bawić we własnoręczne lutowanie i polowanie na odpowiednie wtyczki.
Teraz dodatki:
- dyskietki - zazwyczaj koło 0,5-1zł za sztukę
- kickstart 3.1 lub 1.3/3.1 - 50-60 zł.
- stacja zewnętrzna dyskietek - 100 zł, sakura prawie 300 zł
- karta CF + adapter IDE albo SD + SD2IDE - 80-90 zł (wiem że można taniej jak się ma kartę CF albo kupuje samo SD2IDE bez licencjonowanego WB)
- dodatkowy RAM CHIP i FAST - różnie zależnie od modelu ale też minimum 200-400 zł
- karty turbo - najtaniej to pewnie ACA1221 + rozbudowa kodami bo reszta osiąga kwoty > 1000 zł.
- gotek - od 160 zł - licząc wersję z HxC
- scandoublery czy inne przejściówki z AmiVGA na HDMI - też minimum 150-170 zł za jakiś chiński konwerter
- przelutowanie kondensatorów - 150-200 zł (znów - dla osób, które nie mają odpowiednich umiejętności lutowniczych albo sprzętu)
- karta sieciowa do Amisi - 30-50 zł.
Wychodzi 1200 zł za samą A1200 + zasilacz + mysz + joystick + scart + CFIDE + rozbudowa pamięci.
I po tym całym doposażeniu dostaje się sprzęt, który szybkością nie dorównuje najsłabszym laptopom, na których po odpaleniu WinUAE ma się w praktyce to samo albo lepiej jeśli chodzi o wygodę grania. Moim zdaniem to tu jest problem - w wygórowanych oczekiwaniach cenowych vs realna wartość tego co się za te pieniądze dostało.
[#72] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@jimmy, post #71

Realna wartosc to jest ta ktora dostaja osoby sprzedajace taka Amige. Nie ma co porownywac do najslabszych laptopow bo to tak samo bez sensu jak porownanie Fiata 126p z 1978r zadbanego do nowego golfa z salonu. Cena ta sama, a golf pod kazdym wzgledem w osiagach i funkcjonalnosci bije Malucha.
Jak komus nie pasuje cena A1200, a emulacja mu odpowiada, to ja nie widze problemu.
[#73] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@selur, post #62

@Selur masz jakąś zbędną Amisię na sprzedaż w dobrych pieniądzach?? Nie chcę dać zarobić handlarzom a zwłaszcza lekarzowi!
[#74] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@flops, post #72

Tylko za sam "sentyment" w ten prosty sposób płaci się całkiem spore pieniądze. I zamiast większej grupy fanów retro mamy sporo osób, które rezygnują w ogóle z powrotu do przeszłości + niewielki procent tych którzy "zabijają się" licytując może unikalny ale często niesprawny sprzęt za niebotyczne kwoty (jak te uwalone karty ostatnio).

Ja na to patrzę w ten sposób. Chcę się pobawić w retro to wystarczy A600 + sd/cfide + rozszerzenie pamięci albo gotek. Kwota - zakładam 250 (ami + zasilacz + joy + mysz) + gotek 160 = 410 zł lub jakieś 600 za sd/cfide + rozszerzenia ramu. W sumie dużo ale do wielu zastosowań w zupełności wystarczy. Na A1200 trzeba już niestety rezerwować znacznie powyżej 1000 zł.



Ostatnia aktualizacja: 28.11.2015 11:19:48 przez jimmy
[#75] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Motyl, post #68

Gdybyś przeznaczył choć połowę czasu, jaki marnujesz na tropienie "zbyt wysokich cen" i "spisków handlarzy" - na zarobienie dodatkowej kasy - to szybko stać by Cię było na dowolne zakupy i nie byłoby w ogóle tematu...

Samo sedno.
[#76] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@stachu100, post #70

A ja dla odmiany wiem o co chodzi Selurowi i jestem tego samego zdania, choć może mniej radykalnie.

Ceny, delikatnie mówiąc, są z dupy. A to, że takie się utrzymują, to tylko dlatego, że ludzie je akceptują. Nie zmienia to faktu, że pierwsze zdanie nadal jest prawdziwe.

O ile śrubowanie cen srzętów takich jak CDTV-CR i innych ultra rzadkich są oczywiste, NOSów i garażowanych Amig również, to wszelkiego rodzaju używki A1200 mają popieprzone ceny, przez które nigdy nie będę miał tego sprzętu (chyba że dostanę). I nie, nie dlatego że mnie nie stać, ale bzdurą jest wydawać 600zł za kawałek szmelcu sprzed 2 dekad, który mógłby kosztować znacznie mniej gdyby ktoś nie chciał na nim zarobić a po prostu przekazać go za drobną opłatą osobie, która zrobi z niego pożytek. A w kwestii podaży wystarczy spojrzeć na ludzi ze środowiska - wiele osób ma zdublowane sprzęty i jestem całkiem pewien że lwia ich część nawet nie odpala wszystkich egzemplarzy regularnie.

Idąc dalej - karty ACA, czy chociażby savyna mają ceny wyśrubowane właściwie nie wiem przez co. Dla kontrastu jest nagle proteina, którą idzie złożyć za 100zł i załatwia tanim kosztem większość potrzeb pięćsetkowców. Gadkę o problemach związanych z rozszerzeniem można pominąć, bo wiadomo z czego w głównej mierze się bierze. Oby więcej takich projektów. Dla mnie jako programiście (który póki co jednego gniota "skończył") perspektywa taniej i ogólnodostępnej modernizacji sprzętu pozwala bardziej szaleć z zawartością w grach.

Warto sobie uzmysłowić jedną rzecz - nie jest obowiązkiem sprzedawać amigowy sprzęt tak, by na nim zarobić. Ludzie na rynku zarabiają tym na życie. Dla nas to chyba raczej hooby jest i cena powinna raczej odsiewać ludzi, którzy kupują sprzęt by wyszarpać z niego 68k jako zamiennik dla swojego PLC. ;)

@tomko: proszę, zaktualizuj swój profil, bo nie wiem jaki sprzęt posiadasz. Jak jesteś zainteresowany A500, to możemy coś złożyć, zwłaszcza jeśli przyjedziesz po sprzęt osobiście.
[#77] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@teh_KaiN, post #76

Idąc dalej - karty ACA, czy chociażby savyna mają ceny wyśrubowane właściwie nie wiem przez co.

Spróbuj złożyć jakiś sprzęt do Amigi. Niekoniecznie bardzo zaawansowany. Jak złożysz i sprzedasz 20 sztuk, będziesz to widział inaczej.
[#78] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@teh_KaiN, post #76

bzdurą jest wydawać 600zł za kawałek szmelcu sprzed 2 dekad, który mógłby kosztować znacznie mniej gdyby ktoś nie chciał na nim zarobić a po prostu przekazać go za drobną opłatą osobie, która zrobi z niego pożytek

Jestem przeciętnym ludkiem, który znajduje w piwnicy "szmelc sprzed dwóch dekad", czyli coś, o czym mam nikłe pojęcie i w czym nie widzę wartości. Co robię? Wchodzę na Allegro i sprawdzam po ile takie graty chodzą. Jeśli są to sensowne pieniądze, wystawiam sprzęt na aukcję, w skutek czego trafia on do kogoś, kto zna jego wartość i robi z niego użytek. Jeśli natomiast coś chodzi po maks 20 zł i rzadko znajduje nabywców, to nie zawracam sobie głowy aukcjami i wywalam do elektrośmieci.

Zwróciłeś kiedyś uwagę na to, jak trudno obecnie znaleźć kompletnego, działającego AT-ka 286 czy 386? A przecież ich było wielokrotnie więcej, niż Amig. Przyczyna jest prosta - wszystkie skończyły i nadal kończą w elektrośmieciach, bo nie da się na nich zarobić.

Wobec nacisku na utylizację starej elektroniki, w naszym interesie jest, aby Amigi miały wysoką wartość rynkową.
[#79] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@teh_KaiN, post #76

Idąc dalej - karty ACA, czy chociażby savyna mają ceny wyśrubowane właściwie nie wiem przez co.

Tu muszę się wtrącić bo mnie ruszyło i czuje się pociągnięty do odpowiedzi.
Może podaj swoją cenę i załatw całość na 30szt. (gwarantuje Ci że po 10szt. będziesz miał dość) poświęć czas, zrób dobrze to będziesz wiedział.
A co jak bym powiedział że Proteine idzie zrobić za 60,- ? wtedy 100zł było by tez już drogo, bo wyskoczył ktoś i powiedział że można taniej niż najtaniej. Dziwie się osobom co nie doceniają włożonej pracy przez innych, ja nie muszę w ogóle tego robić mam inne zajęcia.
Mam teraz do napisania program do sterownika webasto oparty na sieci WIFI, na ile byś wycenił swoją pracę programisty ? Przesłać Ci założenia ?
Chyba z narzekaniem spotykam się tylko na ppa, na innych forach nigdy się z tym nie spotkałem a robię tez i po wielu zagranicznych.

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2015 12:44:56 przez Architect1200
[#80] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@tomko, post #73

masz jakąś zbędną Amisię na sprzedaż w dobrych pieniądzach?? Nie chcę dać zarobić handlarzom

Ja mam Jaką chcesz?
[#81] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@teh_KaiN, post #76

nie jest obowiązkiem sprzedawać amigowy sprzęt

Tak samo jak nie ma obowiązku kupowania.
Popyt-podaż mówi ci to coś?
Ludzie na rynku zarabiają tym na życie

Znaczy czym? Amigą? Naprawdę ktoś w to wierzy?
[#82] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Architect1200, post #79

Ja spotkałem. Dość powszechne jest przekonanie, że czymś nagannym jest zarabianie na hobby. Tego rodzaju zarzuty wysuwano m.in. wobec fotografika Szlagi i jego działalności w obronie Stoczni Gdańskiej.

A realia są takie, że aby uprawiać absorbujące hobby trzeba mieć: a) czas, b) zapewniony przynajmniej podstawowy byt. Tymczasem nie da się robić dużych projektów po godzinach, w czynie społecznym, a przedtem tyrać na dwie zmiany przy obrabiarkach CNC, żeby mieć na chleb. Nikt tego na dłuższą metę nie wydoli fizycznie ani psychicznie. Jeśli ktoś nie jest finansowany przez rodziców czy przez bogatego współmałżonka, musi uzyskiwać jakiś dochód z uprawianego hobby, aby móc je dalej uprawiać, decydując się na mniej absorbującą i niżej płatną "podstawową" pracę zawodową. Po 12-14 godzinach w fabryce czy w innej korpo można sobie co najwyżej znaczki poukładać w klaserze albo ikonki na pulpicie.

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2015 13:30:26 przez Daclaw
[#83] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Daclaw, post #82

Jeśli ktoś nie jest finansowany przez rodziców czy przez bogatego współmałżonka, musi uzyskiwać jakiś dochód z uprawianego hobby, aby móc je dalej uprawiać.


To jeden z większych bullshitów jakie kiedykowliek przeczytałem na tym portalu.
Sam wątek w dalszym ciągu zabawny jak cholera, bo niepojmowanie zależności między popytem a podażą oraz opłacalności produkcji uber niszowego sprzętu i ich cen przez dorosłych ludzi jest poniżająco śmieszne.
[#84] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Architect1200, post #79

Praca pracy nie rowna o czym juz nie jeden forumowicz sie przekonal...
Sa tacy co robia za piwo a pozniej wielkie halo, ze cos nie dziala... ale gosc jest ziom dobry poniewaz za darmo robi a jak ktos ceni swoj czas i swoja prace to zly..
@Tech_Kain jak nie pasuje Ci Savyna68k to kup sobie Proteine i po problemie! Gdyby nie bylo kart Jensa, to wtedy bys zobaczyl ile kosztuje turbo do A600/1200
[#85] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@jimmy, post #71

"nie widzę sensu nazywać spiskiem czegoś co jest po prostu próbą zarobienia na sentymencie retro"


Bo to nie jest spisek, tylko dokladnie to co napisales.
Slowa "spisek" uzyli sami handlarze, zeby osmieszyc tych, ktorzy pokazuja gdzie i w czym lezy problem.
O ile sobie przypominam to wlasnie o "spisku" pierwszy zaczal pisac lekarz_med, ktorego juz chyba przedstawiac nie trzeba ok, racja
[#86] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@selur, post #85

Problem leży w tym ,że podważasz i negujesz istnienie podstawowych mechanizmów ekonomicznych, a takim jest wspominane już prawo podaży-popytu...

Tej zasady nie wymyślił ani Lekarz_med, ani żaden inny handlarz. Ona jest faktem i może czas najwyższy się w końcu z tym pogodzić...?

Po prostu konkurujesz z wieloma innymi chętnymi na dany sprzęt nabywcami ,ale niestety przegrywasz w tej rywalizacji ,bo :
- nie jesteś skłonny wydać tyle kasy, co inni nabywcy,
- albo Cię w ogóle nie stać na taki zakup...

Tak czy inaczej , nie jest to w żadnym razie wina handlarzy, ani innych osób, czy też wynik jakichś spisków...

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2015 16:22:23 przez Motyl
[#87] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Motyl, post #86

Widze, ze twoja wszechwiedza ogarnia caly swiat. Swietnie.


Sluchaj, to mam taka wielka prosbe, zebys takze wytlumaczyl zjawisko:

Dlaczego kazdy handlarz ma napisane w ogloszeniu "Nie jestem handlarzem"?

masz na to jakies wytlumaczenie?
licze na obszerny opis tego zjawiska OK
[#88] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@Krashan, post #77

Ło... no dobra, po kolei:

@Krashan: Bardzo chętnie, ale niestety nie jestem człowiekiem orkiestrą. Jak jeszcze w tym życiu nauczę się reguł gry o elektronice, to się tym zajmę, chociażby w postaci rozszerzenia 1MB pod klapkę do A500+, których już praktycznie nie ma w obrocie, a jak są, to nieprzyzwocie drogie ze względu na to, że ich mało. Na pewno bym nie produkował gotowego sprzętu, co najwyżej organizował kity. Przeżyłem w ten sposób organizację sześciu protein dla siebie, brata i Toma Raina i nie mam dość. ;) Skalowalność tego typu przedsięwzięcia do 20-30 sztuk nie byłaby problemem.

@Daclaw: z jednej strony prawda, z drugiej strony ten sam efekt można osiągnąć trochę inaczej promując środowisko w mediach i świadomości społecznej. Wzorowo to robi chociażby Tom Rain przez Amiga Day i Retro Games Show, czy też ekipa RK/LE. O starych złomach mówi się w wiadomościach i potem taki człowiek się zastanowi czy to wyrzucić, czy może komuś oddać, zanieść na giełdę, czy cuś. Pytanie, która wersja jest bardziej efektywna? Aktualnie oba podejścia funkcjonują, więc się już nie dowiemy, co częściej ludźmi kieruje.

@Architect: mam dystrybuowane przez Ciebie 9,5MB do A600, bo to jedyne rozszerzenie od Ciebie za w mojej opinii rozsądne pieniądze, które mnie interesowało. Rozumiem, że jako podmiot gospodarczy musisz spełniać RoHSy i inne pierdoły, ale właśnie to plus Twoje wynagrodzenie znacznie podnosi koszta sprzętu.

Nie myśl sobie, że Twoja działalność zarobkowa w moich oczach czyni Cię zdrajcą rasy i masz tego zaniechać, ale na pewno nie jest to dla reszty najtańsze rozwiązanie pod słońcem. Bo tak to po prostu można się zorganizować, zamówić tanio u chinoli płytki, części na aliexpress i zlutować w domowym zaciszu, każdy u siebie. Taki scenariusz chyba bardziej odpowiada osobom, które nie chcą wywalać kupy kasy w to hobby, w tym mnie.

Swoją drogą, bardziej zaawansowane projekty by nie powstawały zbyt często, gdyby nie motywacja finansowa. Z drugiej strony, takie GBA1000 powstało bez wsparcia finansowego od strony społeczności. Są w necie pliki reimplementacji A501 i nikt od tego nie zbiedniał. Rewolucja gotekowa też nastąpiła w głównej mierze przez taniość rozwiązania. Inaczej dzisiaj by było raczej mniej użytkowników emuflopów, bo sprzęt HxC jest jednak znacznie droższym rozwiązaniem.

Co do programu dla sterownika, praca i zlecenie to jedno, hobby to drugie. Gorzej, jeśli się tę granicę zaciera. Dlatego też docelowo swoje życie próbuję ułożyć tak, by programowaniem nie zajmować się komercyjnie - by móc sobie po godzinach pisać jakieś pierdoły i nie mieć tego dość po całym dniu pracy. Słowem - robić to z pasją. ;)

@lekarz_med: uwielbiam to, jak dobierasz fragmenty cytatów swoich rozmówców. Jest to jednak za mało, by wyprowadzić mnie z równowagi. ;) Powtórzę: "Nie ma obowiązku zarabiania na sprzęcie amigowym", bo to hobby przecie. A co do osób na rynku, to nie chodziło mi o rynek amigowy, tylko taki klasyczny, targowisko z warzywami i innymi tego typu, gdzie zarabiasz dystrybucją cudzych lub sprzedażą własnych wyrobów i robisz to w ramach zarabiania na życie.

@dez3: i dlatego wybrałem proteinę. ;) I dlatego też nie ciągnie mnie w rejony A1200, bo ile pieniędzy tam trzeba wtopić, to historia.

W temacie A600, to ostatnio myślałem żeby zamówić sobie vampire v2 za 120€, ale nie jestem w stanie znaleźć zasadności, czemu miałbym przeznaczyć taką kwotę na tego typu zabawkę. Za to proteinę bez zastanowienia zamówiłem i zlutowałem, czeka tylko na zaprogramowanie. Samą A600 też mam tylko i wyłącznie dlatego, że udało mi się takową dorwać za 50zł - cena wyższa niż 100zł by była dla mnie nieakceptowalna.

Wniosek z tego taki, że każdy ma tu trochę inny pułap kwotowy, jaki może sobie przeznaczyć na to hobby. Co nie zmienia faktu, że istnieją osoby, które trudnią się wyłapywaniem okazji i sprzedażą drożej. W mojej ocenie nie jest to zbyt pochlebne zachowanie. Jedni się przy tym godzą na tego typu zachowania. Ja się nie godzę, Selur też i przy okazji nie powstrzymuje się przed wytykaniem pewnych rzeczy innym. Ceny raczej magicznie się nie stopią, chyba że minie moda na retrokompy.

Post ten kleiłem w około 45 minut. Ufff...
[#89] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@teh_KaiN, post #88

Kolego, chyba jednak mocno przesadziłeś z ceną/oceną savynach68k.
Jasne, że też bym chciał, żeby każdy swój wolny czas i zdrowie poświęcał na lutowanie dla innych, ale jak pragniesz takiej postawy to zacznij od siebie, naucz się dobrze lutować i poświęć wolny czas, czyli nocki dla innych.
Jeśli cena savynach68k lub rozszeżenia fast do A600 jest dla Ciebie za wysoka to ja wymiękam.
Panowie Dacław, Architekt i Dez- dzięki, że jesteście OK
[#90] Re: Poza graniem odc.3 - Dlaczego Retro drożeje?

@BULI, post #89

Myślę że pozmienia się punkt widzenia co niektórym jak sami zaczną wyprzedawać swoje graty.

Jak ktoś nie ma szacunku dla czyjejś pracy to i sam go miał nie będzie.

Dzięki takim fachowym ludziom jak Stacho czy Dez mój sprzęt będzie cieszył się sprawnością przez wiele długich lat i nie żałuje ani grosza wydanego na to.

A i jeszcze jedna sprawa, ze ścianą sie ciężko dyskutuje.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem