kategorie: Programy
[#1] Grafika od/do Amiga
Witam,
jak przenieść grafikę do amigi (np. z JPG) i jak wyciągnąć grafikę z Amigi (np. Amos narysuje mi jakis wykres na ekranie)???

Szukam w internecie ale nie potrafię znaleźć konwentera np jpg to iff (ilbm)
[#2] Re: Grafika od/do Amiga

@Zuzikofon, post #1

Amiga obsługuje JPG ale domyślam się że masz którąś z Amig typu 500 lub 600 ale nawet A1200 nie wyświetla o ile dobrze pamiętam w Amosie JPG a jedynie IFF. Proponowałbym odpalić o ile posiadasz tysiąćdwusetkę PPainta i skonwerterować z JPG na IFF. Ogólnie to fajnie jakbyś podał swój konfig.
[#3] Re: Grafika od/do Amiga

@Zuzikofon, post #1

Z tego co pamiętam, to na PC otworzysz IFFa za pomocą np. IrfanView. Z zapisem może być gorzej, ale zawsze możesz użyć emulatora. Z poziomu Amigi będzie zdecydowanie łatwiej.

Grafikę do Amigi możesz przenieść na dowolnie wybranym nośniku (dyskietka, karta CF, przenośny dysk twardy, płyta CD/DVD, pendrive), lub przez sieć.
[#4] Re: Grafika od/do Amiga

@Zuzikofon, post #1

jak ci amos nie ubija systemu to zrzuc do jpega jakims imagefx, ppaintem czy adpro
[#5] Re: Grafika od/do Amiga

@Zuzikofon, post #1

Po pierwsze, wątek nie jest do działu Programowanie, bo z nim nie ma nic wspólnego (poza słowem AMOS).

Po drugie, na Aminecie jest cała masa programów graficznych (folder GFX), jak i konwerterów (GFX/CONV), które potrafią zarówno przerabiać pliki w formacie JPG na IFF i odwrotnie. Warto jednak pamiętać, że taki JPG przejdzie redukcję kolorów i w zależności od Twojej konfiguracji sprzętowej, może w znacznym stopniu odbiegać kolorystycznie od oryginału.
[#6] Re: Grafika od/do Amiga

@mailman, post #5

Jeżeli to będzie IFF 24-bitowy to redukcji kolorów nie będzie. Przeciwnie nawet - jak się IFF24 przekonwertuje na JPEG to będzie strata jakości, bo wiadomo, że JPEG jest formatem stratnym. No ale pytajnik (użytkownik pytający, hehe) zapewne dysponuje Amigą na której 24-bitowych grafik nie będzie robił więc Twoja uwaga zapewne jest słuszna. :)
[#7] Re: Grafika od/do Amiga

@MDW, post #6

przepraszam, za mało podałem danych

korzystam z WinUAE (emulacja A4000)

chciałbym wrzucic jakąś grafikę np jako tło workbencha a z drugiej strony
jak zrobic:
amosem instrukcjami plot, draw itd rusuje na ekranie - jak zapisać tak powstały obrazek i jak go póxniej odczytać na PC?

(samo przenoszenie plików pomiędzy Amigą i PC wiem jak zrobić za pomocą emulowanych twardych)

----

posiadam 500+, 1200... kilka setek dyskietek...
[#8] Re: Grafika od/do Amiga

@Zuzikofon, post #7

Jak za pomocą WinUAE, to najprościej po wygenerowaniu obrazka w Amosie będzie nacisnąć przycisk Print Scrn, przejść do Windy, odpalić np. IrfanView i nacisnąć kombinację Ctrl + V (wkleić zrzut ekranu ze schowka). W drugą stronę też działa (obrazek wyświetlany w IView kopiujesz do schowka, przechodzisz do WinUAE i wklejasz do programu graficznego - najlepiej obsługującego 24-ro bitową grafikę).
[#9] Re: Grafika od/do Amiga

@Zuzikofon, post #7

Jak juz amos skonczy rysowac, nacisnij f12, przejdz do zakladki output i skorzystaj z opcji "save screenshot". Pojawic sie powinien PNG w katalogu winuae. Ten plik wrzuc do katalogu, podmontuj w winuae jako widzialny dla systemu dysk. Pod workbenchem wyciagnij obrazek Ppaintem i skonwertuj na iffa jakiego chcesz.
[#10] Re: Grafika od/do Amiga

@Koyot1222, post #9

dzieki,

znalazłem instrukcje screen save czyli zapisze mi ekran jako iff

jak jednak tak przerobic grafike z pc (jakieś zdjęcie) aby wrzucić jako tło workbencha?
[#11] Re: Grafika od/do Amiga

@Zuzikofon, post #10

Jak napisal miro_78, najlepiej przerobic za pomoca PersonalPaint. Mozesz sobie przerobic na IFF i przy okazji zmienic rozdzielczosc oraz glebie kolorow tak aby pasowalo pod Twoj pulpit workbencha.
[#12] Re: Grafika od/do Amiga

@Zuzikofon, post #10

Skoro korzystasz z winuae, to mozesz skonwertowac pliki ktore chcesz miec na ami jako wallpapery np gimpem, wazne zeby zdegradowac je do max 256 kolorow. Im mniej tym lepiej. Taki obrazek z gimpa zapisz w 8 bitowym png, przenies do ppainta pod amiga i skonwertuj na iff.
[#13] Re: Grafika od/do Amiga

@Zuzikofon, post #1

aby zlapac to co masz na ekranie uzyj grabera np screen2IFF

z JPG mozesz zaczytac personal paintem albo latwiej odpalic uae wyswietlic jak w FileMasterze3.x
a potem uzyc Screen2IFF i masz pieknego HAMa6 dla A500

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2011 08:24:19 przez HOŁDYS
[#14] Re: Grafika od/do Amiga

@Zuzikofon, post #10

"jak jednak tak przerobic grafike z pc (jakieś zdjęcie) aby wrzucić jako tło workbencha"?

Hm. Nie chcę byś złośliwym dziadem, ale... Ale albo Kolega bez zrozumienia czyta odpowiedzi na swoje pytanie, albo nie ma zielonego pojęcia od standardach zapisu, rozszerzeniach plików i tak dalej.
No bo co się kryje pod pojęciem "grafika z pc"? Plik graficzny stworzony na PC może być zapisany w pierdliardzie formatów. Zakładam jednak, że chodzi o JPEG, czyli ten podstawowy, obecnie najbardziej naturalny w codziennych zastosowaniach format kompresji.

Kilka postów wyżej wyjaśniono, że Amiga nie ma żadnego problemu z odczytem JPEG i konwersją na IFF. Są odpowiednie do tego programy, zarówno komercyjne, jak i kompletnie free, leżące w zasobach Aminetu.

A Kolega ciągle swoje - niczym mantrę powtarza - jakprzerobićjakprzerobićjakprzerobićjakprzerobićjakprzerobićjakprzerobić:(
[#15] Re: Grafika od/do Amiga

@Zuzikofon, post #1

Skoro używasz WinUAE robisz sobie zrzut ekranu funkcją w emulatorze o czym pisał Kojot - już prościej się nie da.
Co się tyczy obrazków z PC jako tło Workbencha to nie widzę tu najmniejszego problemu. Wystarczy przeskalować taki obrazek do rozdzielczości Workbencha i zmniejszyć paletę jakimkolwiek programem graficznym czy przeglądarką pod Windowsem i wrzucić go jako tło.
Amiga potrafi (dzięki DATATYPES) wyświetlić zarówno JPG, jak i PNG i BMP i GIF itd... Sam mam JPG'a jako tapeta Workbencha.
[#16] Re: Grafika od/do Amiga

@AmiClassic, post #15

I TIFF i BMP Ami też łyka.
Ale odnoszę wrażenie, że dla Kolegi pojęcie formatu zapisu pliku jest egzotyką. Kolega wierzy w jakiś taki podział dziwny: "grafika z PC versus grafika z Amigi." PC ma swoją grafikę, a Amiga ma swoją. Tiaaaa...
Hm...

Serdelki
Des
[#17] Re: Grafika od/do Amiga

@Des, post #16

Z calym szacunkiem, ale wydaje mi sie ze chlopakowi trzeba by bylo o wiele dluzej tlumaczyc jak poprawnie zainstalowac i gdzie datatypes, niz sposoby przekonwertowania obrazkow podane wczesniej.
[#18] Re: Grafika od/do Amiga

@Koyot1222, post #17

Temat stary ale XNVIEW bez problemu przekonwertuje do IFF (i setki innych formatów).
[#19] Re: Grafika od/do Amiga

@11111olo, post #18

Akurat bez problemu, ale tylko w teorii. Zapis do IFF 24-bit jest prawidłowy, ale tylko bez kompresji, niższe bitplany są ok.
[#20] Re: Grafika od/do Amiga

@11111olo, post #18

Nie pamiętam jak się nazywał program który używałem do konwertowania, ale miał wszystko co było do tego potrzebne. Jednak większość obrazków trzymałem w jpg, mimo że Visage na 030 potrzebował aż 6 sekund by taki wielkości VGA wyświetlić. Fajne w nim było to że wczytywał kolejny gdy człowiek się delektował wcześniejszym. :)
Miałem kiedyś pożyczoną 040 i tam wystarczały 3 sek i miałem poczucie że to bardzo szybko, aż do chwili gdy zobaczyłem na PC w ACDSee jak bujnięcie rolką migało takich jpg w sekundę z 10.
[#21] Re: Grafika od/do Amiga

@Zuzikofon, post #1

Na pececie konwertować JPGi możesz za pomocą XnView.
[#22] Re: Grafika od/do Amiga

@QkiZ, post #21

Ja używam tego
link
[#23] Re: Grafika od/do Amiga

@Dorian3d, post #22

A to nie jest komercyjne?
[#24] Re: Grafika od/do Amiga

@Dorian3d, post #22

Kiedyś uwielbiałem ACDSee, ale gdy zmieniłem kompa i zauważyłem że jakoś dziwnie skaluje obrazki na nowej karcie, a jego nowsza część jest zbyt rozbudowana o wodotryski. To przesiadłem się na XnView i nie tęsknię za starym. :) Choć chwile trwało zanim go tak ustawiłem by przypominał poprzednika. Jednak ma minusa za to że źle wyświetla niektóre IFFy w HAM.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem