kategorie: Asembler
[#31] Re: Programowanie na Amidze w Assemblerze

@szczek74, post #1

A co jeśli napisałbym książkę do programowania w assemblerze na AMIGĘ??? Obecnie nie bardzo można kupić pomoc na temat programowania w Assemblerze.

Kto jest na tyle stary, ze otarl sie o programowanie w assemblerze, mial tyle lat na nauke, ze nie ma rzeczy, ktorej nie jest w stanie odkryc sam. Kto tego jeszcze nie zrobil, prawdopodobnie juz nigdy nie bedzie musial.

Jesli chodzi o mnie, czytanie tutoriali na temat instrukcji, ktore znam lepiej od drugiego imienia narzeczonej, mija sie z celem tak samo, jak analiza kodu "dla zaawansowanych" przez poczatkujacych. Ksiazka na pewno spelni funkcje kolekcjonerska w biblioteczce niejednego retro-programisty.

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 22:49:12 przez F7sus4
[#32] Re: Programowanie na Amidze w Assemblerze

@F7sus4, post #31

Kto tego jeszcze nie zrobil, prawdopodobnie juz nigdy nie bedzie musial.


Ten kto to już zrobił, prawdopodobnie nie musiał, tylko chciał. Prawdopodobnie też ktoś może chcieć dzisiaj.

Tak sobie gdybamy, ale kolejna książka... lepiej gdyby była, niż gdyby nie.
[#33] Re: Programowanie na Amidze w Assemblerze

@KJB, post #32

Prawdopodobnie też ktoś może chcieć dzisiaj.

Dzisiaj to jest internet i tutoriale na peczki. Taka ksiazka to spore wyzwanie. Skoro autorowi chodzi glownie o uzytecznosc publikacji, warto zastanowic sie nad poziomem zaawansowania grupy docelowej.
[#34] Re: Programowanie na Amidze w Assemblerze

@Kamikadze, post #30

Powstało coś innego, moim zdaniem lepszego: http://www.ppa.pl/aktualnosci/kodowanie-dem-na-a500-od-podstaw-kurs-na-youtube.html
[#35] Re: Programowanie na Amidze w Assemblerze

@Mir3k, post #34

Panowie architektury komputerów się różnią. Pod 68000 nie ma problemów i tu macie racje ale mnie interesuje dokładny opis amigi łącznie z systemem i po polsku. Więc się zapytałem. Nie interesują mnie tutoriale, tym bardziej do pisania dem. Widzę, że prędzej coś wydukam z angielszczyzny niż się od was dowiem. http://www.ppa.pl/aktualnosci/kodowanie-dem-na-a500-od-podstaw-kurs-na-youtube.html już dawno przeglądałem i nie ma tam tego co mnie interesuje.
[#36] Re: Programowanie na Amidze w Assemblerze

@szczek74, post #1

A no miałbyś własną książkę :) Obecnie nie można kupić nowych książek o asemblerze (i nie tylko) na Amidze, ponieważ zainteresowanie takimi pozycjami jest znikome (źródłem informacji jest Internet). Rynek zbytu i popyt Amigowego światka bardzo się skurczył, a tym samym podaż również ;) Tak więc konkludując: nie opłaca się pisać książki dla kilku(set) nabywców, bo nie wyjdziesz na tym. Ale wolna wola... Chyba nawet już zacząłeś pisać, bo od pół roku nie odwiedziłeś forum...
[#37] Re: Programowanie na Amidze w Assemblerze

@RomanWorkshop, post #36

Tak się włąśnie zastanawiam, czy ten amigowy świat żyje jeszcze dla amigi, czy tylko dla wspomnień z dzieciństwa i handlu złomem za duże pieniądze? sędzia
[#38] Re: Programowanie na Amidze w Assemblerze

@Kamikadze, post #37

Zapewniam Cię, że ważniejsza jest tu teraźniejszość niż wspomnienia. Ja używam Amigi codziennie do podstawowych rzeczy jakie mi są na codzień potrzebne, a w wolnym czasie programuję sobie dla rozrywki w C, wykorzystując przy tym systemowe biblioteki, głównie MUI.
[#39] Re: Programowanie na Amidze w Assemblerze

@Kamikadze, post #37

czy ten amigowy świat żyje jeszcze dla amigi, czy tylko dla wspomnień z dzieciństwa i handlu złomem za duże pieniądze?

Kazdy "wrocil" do Amigi w innym celu i nie ma uniwersalnej odpowiedzi na takie dylematy. 8)
[#40] Re: Programowanie na Amidze w Assemblerze

@R-Tea, post #38

"Ja używam Amigi codziennie do podstawowych rzeczy jakie mi są na codzień potrzebne"

Moglbys zdradzic jakiej konkretnie Amigi uzywasz do tych rzeczy?
[#41] Re: Programowanie na Amidze w Assemblerze

@selur, post #40

Moja obecna Amiga to Pegasos II.
[#42] Re: Programowanie na Amidze w Assemblerze

@R-Tea, post #41

zatem w kontekscie..

"Zapewniam Cię, że ważniejsza jest tu teraźniejszość niż wspomnienia. Ja używam Amigi codziennie do podstawowych rzeczy jakie mi są na codzień potrzebne, a w wolnym czasie programuję sobie dla rozrywki w C, wykorzystując przy tym systemowe biblioteki, głównie MUI"

wprowadzasz ludzi w blad i to z premedytacja.

Nastepnym razem uzyj chociaz nazewnictwa neoamiga albo po prostu "na moim Pegasosie".
Sam zostalem wielokrotnie wprowadzony w blad przez uzytkownikow pseudoamig i wiem, jak ciezko dojsc do sedna sprawy, jesli z kazdej strony sieja oni zamęt wsrod uzytkownikow prawdziwych Amig.
[#43] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Programowanie na Amidze w Assemblerze
[#44] Re: Programowanie na Amidze w Assemblerze

@selur, post #42

Ok, niech już będzie neoAmiga. Używam więc teraz mojej neoAmiga Pegasos II do, w sumie, tych samych rzeczy, do których niegdyś używałem mojej klasycznej Amigi 1200.
[#45] Re: Programowanie na Amidze w Assemblerze

@szczek74, post #1


polecam książki:

Motorola 68000 budowa i lista rozkazów,
Jacek Kostrzewski, wyd. Elektronik, wrocław, 1991,
isbn: 83-851-04-6 stron 200

Rodzina M680xx. amiga, atari st, macintosh
Wojciech Czyż, wyd. Arrakis Gdańsk, 1994,
isbn: 83-902508-0-2 stron 295

Kurs asemblera dla początkujących
Adam Doligalski, wyd. Helion, 1994,
isbn: 83-85701-37-0, stron 304

Asm-one amiga,
Adam Doligalski, wyd. Helion Gliwice, 1997,
isbn: 83-86718-61-7, stron 272

Programowanie mikroprocesorów rodziny motorola 680x0 w języku asemblera. wyd. 2 popr.,
Marańda Witold, Grzegorz Jabłoński, Mariusz Grecki,
Politechnika Łódzka, 2005,
isbn: 83-919289-8-5

Vademecum programisty,
Grzegorz Miechowski,
wyd. PalmaPress sp. z.o.o.
tom 1 isbn: 83-7076-060-0, stron 122
tom 2 isbn: 83-7076-061-9, stron 241



Ostatnia aktualizacja: 26.02.2016 18:40:33 przez rgrg2
[#46] Re: Programowanie na Amidze w Assemblerze

@rgrg2, post #45

"Kurs asemblera dla początkujących
Adam Doligalski, wyd. Helion, 1994,
isbn: 83-85701-37-0, stron 304"

a tego Pana niespodziewanie poznalismy na ostatnim Decrunchu :) fajnie bylo sie dowiedziec co i jak w sprawie powstania tej ksiazki..

ps: super temat!
[#47] Re: Programowanie na Amidze w Assemblerze

@szczek74, post #1

Amiga Opis bibliotek graphics.library i layers.library
Piotr Buszka, Piotr Niemcewicz
[#48] Re: Programowanie na Amidze w Assemblerze

@rgrg2, post #47

Wszystko fajnie, tylko w przypadku Amiga Opis bibliotek graphics.library i layers.library to ja miałem problem by przykłady działały, przeważnie widziałem guru. Być może to działa tylko na kick 1.3 ale tego chyba nie sprawdzałem

A jeśli chodzi o pozycję Adama Doligalskiego i jego Kurs Asemblera, z którego się uczyłem. To najbardziej denerwujące były losowe zwiechy w przykładach z blitterem, po naciśnięciu przycisku myszy i próbie wyjściu do systemu. Teraz to wydaje się być oczywiste ale wtedy takie nie było.
[#49] Re: Programowanie na Amidze w Assemblerze

@asman, post #48

Programista musi wiedzieć czy kompiluje kod pod konkretny adres pamięci, i wtedy ma często zawiechę w systemie, czy kompiluje pod alokowaną dynamicznie pamięć, lub zarezerwowany blok danych w macro asemblerze.

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2016 11:47:08 przez rgrg2

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2016 11:47:32 przez rgrg2
[#50] Re: Programowanie na Amidze w Assemblerze

@juen, post #46

dobra książka:
https://computerarchive.org/files/comp/books/amiga/Kurs_Asemblera_dla_poczatkujacych_Amiga_500-4000_HELION_(PL).pdf
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem