[#1] Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)
Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry), moze byc online, lubelskie, podkarpackie.
[#2] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@maka23111, post #1

Książki + Youtube + fora + wójek Google + porady "starszych" kolegów + studiowanie kodów źródłowych udostępnionych aplikacji

Tak stacjonarnie to pewno "kółka" programistyczne przy uczelniach informatycznych.

Aby pisać gry trzeba nie tylko znać sam język C/C++ ale również biblioteki, które w tym celu zostały stworzone np. SDL, Allegro, OpenGL lub bardziej amigowo graphics.library.

Jest co nieco na ten temat na PPA.



Ostatnia aktualizacja: 25.02.2017 13:24:40 przez pong777
[#3] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@pong777, post #2

Szukalem, ale kursy sie popsuly bardzo, wiec zostaja ksiazki.
[#4] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@maka23111, post #3

klik, może to? Tu się uczyłem SDLa ale to już mając co nieco w głowie, ale gość opowiada w sumie też o podstawach.

Mam ten problem, że jak próbowałem się uczyć z książek, to stwierdziłem że programowanie to zajęcie ultra nudne dla ultra nudnych ludzi. A jak mi ktoś pokazał na czym to polega, to zacząłem chłonąć jak porąbany. Najlepiej by było, gdybyś znalazł sobie kogoś, kto by Cię bakcylem i entuzjazmem mógł zarazić. ;)
[#5] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@teh_KaiN, post #4

Wiem o co chodzi , szukam , dzieki
[#6] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@maka23111, post #5

kurs c++ jest! , koszt nie maly ale to podstawa, dodatkowo ludzie ucza sie z neta unity3d i unreala4 do gier, teraz pytanie co blizsze Amidze?szeroki uśmiech
[#7] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@maka23111, post #1

Z tego co pamietam ale to bylo dobre 7-8 lat temu to jedyne sensowne tutoriale do podstaw programowania gier w C++ byly na forum polskiego game devu.
Sporo sie zmienilo od tego czasu, przybylo dziesiatki jak nie setki nowych rozwiazan, blibliotek, dziedzin , jezykow itp. itd.
Ogolnie olalbym czytanie wiekszosci ksiazek, bo to tylko sucha wiedza teoretyczna, ewentualnie opisy jak zaprogramowac tetrisa czy kolko i krzyzyk. Malo przydatne tak naprawde. Lepiej skorzystac z wiedzy doswiadczonych programistow i poszukac czegos na warsztacie


Zapytaj na forum czy ktos pamieta stare opracowanie na temat programowania gier przez niejhakiego Xiona i gdzie to sciagnac.
[#8] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@selur, post #7

mam to, jasne ze duzo tego i pare lat trzeba przysiasc, mam czas aby zdrowie bylo, uparcie spytam jeszcze raz, znajac ktory silnik do gier( unreal czy unity) latwiej mi by bylo przeniesc gre np Rts czy platformowke3d na amige ?
[#9] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@maka23111, post #8

"znajac ktory silnik do gier( unreal czy unity)..."

Absolutnie zaden. Po raz setny napisze to samo
Programowanie gier na PC i Amige to zupelnie inne bajki
Majac nawet C w jednym palcu, po przejsciu na Amige uczysz sie calego "programowania grafiki" kompletnie od zera.
[#10] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@maka23111, post #1

[#11] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@selur, post #9

Ok , myslalem ze ten facet pod nazwa hunoppc portuje gry, poprostu nie znam pojecia portowanie i innych, coz programowac chce i musze dla kasy, trzeba bedzie w wolnym czasie nauczyc sie cos na przyjaciolke
[#12] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@maka23111, post #11

o dzieki, juz ja kupuje, moze byc dobra.
[#13] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@KM, post #10

najlepiej zawsze wsrod tego morza astroturfingu poszukac negatywnych opinii i je przeanalizowac. Jeden wpis i juz wiem, ze ta ksiazka laduje w smietniku

"To nie jest kompendium programowania gier, tylko jakieś wstawki ogólne do programowania pod Windows w C++... ech."
[#14] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@maka23111, post #11

Jak tak stawiasz sprawę, to:
http://wiki.amigaos.net/wiki/AmiWest_Setup
http://os4coding.net/
http://wiki.amigaos.net/wiki/Tutorials:Main

Po polsku:
Spota kurs programowania dla początkujących
cz. 1
cz. 2
cz. 3

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2017 19:02:50 przez adam_mierzwa
[#15] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@adam_mierzwa, post #14

dzieki, tyle materialu ze az strach, ale konkretnie.
[#16] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@maka23111, post #8

znajac ktory silnik do gier( unreal czy unity) latwiej mi by bylo przeniesc gre np Rts czy platformowke3d na amige ?

Pozwole sobie stwierdzic ze jesli do tej pory jeszcze nie programowales to pisanie o czyms takim jak RTS czy platformowka 3d (ktore to sa cholernie skomplikowane wbrew pozorom) jest po prostu czyms kompletnie abstrakcyjnym. To nie jest tak ze przeczytasz 3 ksiazki w pol roku i zrobisz gre 3D na Amige. Do takich tematow to mozesz usiasc jak bedziesz mial 10-15 lat doswiadczenia... No chyba ze zadowoli cie tworzenie gniotow ktorych nikt nawet nie odpali.
[#17] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@Axi0maT, post #16

Przeciez wiem ze to nie jest latwe, w zyciu zrobilem rownie abstrakcyjne rzeczy, no i sam to niewiele zdzialam, ktos sie znajdzie zeby pomoc, czas pokaze kto mial racje .
[#18] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@maka23111, post #17

jezu 15 lat prosze cie nie pisz takich rzeczy, mam znajomych to wiem ile im to naprawde zajeło, druga sprawa probujesz zniechecic jakbym mial 15lat, ja tu zaciagam informacji a nie motywacji.
[#19] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@maka23111, post #18

Jak wiesz lepiej, to nie rozdrabniaj się na fora, tylko działaj.
[#20] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@Krashan, post #19

potrzebowalem info odnosnie amigi, uzyskalem.
[#21] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@maka23111, post #18

Tak, nie przecze ze masz kolegow. Co innego wyklikac na skryptach gre w Unity w 3 dni po niecalym miesiacu nauki, a co innego pisac gre na retro sprzet. Podejscie jest zupelnie inne. Tu nie masz "klikaczy"... no chyba ze gamemaker cie satysfakcjonuje. Jedna linijka w Unity to czesto 10 albo nawet 20 linijek w C na retro sprzecie z bezposrednim odwolaniem do hardwaru.
Bynajmniej nie staram sie zniechecac nikogo, ale serio... odrobine zdrowego rozsadku i znajomosci realiow retro sprzetow pozwoli ci na chlodno ocenic ze pisanie na sprzet retro jest o wiele trudniejsze. Podpisuje sie rekoma i nogami pod tym co napisal selur:
Programowanie gier na PC i Amige to zupelnie inne bajki
Majac nawet C w jednym palcu, po przejsciu na Amige uczysz sie calego "programowania grafiki" kompletnie od zera.

Retro sprzety sa na tyle unikalne i dysponuja tak indywidualnymi rozwiazaniami ze jedyna wiedza programistyczna z PC jaka tu wykorzystasz to chyba petle i deklaracja zmiennych ;)

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2017 21:12:13 przez Axi0maT
[#22] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@Axi0maT, post #21

tak to prawda, widze jaka jest roznica juz, po interfejsach, tu kodowanie tam graficznie ale ja mam duuuzo czasu, do piurnika, wiec sie pobawie
[#23] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@maka23111, post #22

I jeszcze jedno.

Na PC masz karty graficzne, które robią Ci przekształcenia macierzowe, teksturują i oświetlają obiekty shaderami, generalnie cuda nie widy. Na takiej Amidze tych wszystkich rzeczy nie masz. Całe 3D to albo jedno wielkie oszustwo liczone wcześniej i zapamiętane w postaci sekwencji punktów i półgotowych grafik albo na tyle ubogie, by procesor się z tym wyrobił.

A nawet jak masz 060 czy wampira, to cały silnik graficzny musisz napisać sam - dużo operacji na wektorach i macierzach - trzeba lubić matmę i to tę na poziomie inżynierskim. Na pececie też tego sporo jest, ale stare sprzęty nie udostępniają Ci absolutnie nic i jesteś skazany tylko na siebie i swoją wiedzę lub na to, że ktoś Ci co nieco pokaże.

Jak programować, to zacznij chociażby od napisania durnego snake'a w konsoli windowsowej. Jak to zrobisz, to znajdź sobie API 2D (SDL?) i spróbuj zrobić tam to samo. I potem masz dwie drogi - albo zostajesz dłużej w 2D, które ma mniej-więcej przełożenie na retrosprzętach, albo idziesz w 3D - uczysz się OpenGL/DirectX, nabierasz wiedzy jak to wszystko działa i dopiero wtedy jak już umiesz z tych narzędzi korzystać, czytasz jak software'owo zrobić wszystko z ich pominięciem w grafice 2D. Te 10 lat to taka optymistyczna liczba. ;)

Kiedyś ludzie do tego etapu docierali szybciej, ale to dlatego że gotowców najzwyczajniej w świecie nie było i jedni drugich uczyli tych metod, które akurat były na topie. Dzisiaj to wiedza zapomniana, "bo i po co programiście wiedzieć jak takie rzeczy na piechotę robić". Nie żebym się z tym poglądem zgadzał.

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2017 00:17:13 przez teh_KaiN
[#24] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@teh_KaiN, post #23

Ale historia, za pare lat 68k bedzie tylko do zagrania w retro albo na dema, wszystko co nowe pewnie na gfx wyjdzie i jakies power9, to po co sie przejmowac..
[#25] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@maka23111, post #24

Należy rozdzielić 3 rzeczy
1) naukę programowania (ogólnie - techniki, paradygmaty itp)
2) naukę języka (w końcu jakoś trzeba przekazać swoje mylsi maszynie)
3) naukę pisania na dana platformę.

Ogólnie najlepiej umieć bardzo dobrze 1), ale przy okazji trzeba znać 2 i troche 3. Jeśli chcesz C++, to na rynku polskim obecnie najlepszą będzie Programowanie. Teoria i praktyka z wykorzystaniem C++. Wydanie II poprawione Ciekawie zaczął się kurs na 4programmers, ale umarł i niewygodnie się go czyta, pierwsze rozdziały są najniżej.

Jeśli chodzi natomiast o programowanie gier dla Amigi, to przykładowy kurs z jednym z podejść jest tu dostępny

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2017 09:37:36 przez KaczusNG
[#26] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@KaczusNG, post #25

A niejaki AmiDev C++ nadaje się dzisiaj do czegoś, bo dawno nierozwijany?
[#27] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@maka23111, post #1

Ja polecałbym dowolny tutorial o programowaniu pod SDL. Jak zrobisz dowolna grę pod SDL to potem możesz pobawic się w przepisanie jej bezposrednio na API amigowe.
[#28] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@michal_zukowski, post #27

ale chyba SDL na neo-amige (bo o klasyku to juz nawet nie wspomne) nie cieszy sie zbytnio dobra renoma.
[#29] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@selur, post #28

Bardziej po to żeby na pececie łyknąć ogólnego zrozumienia jak działa 2D, a potem ewentualnie pobawić się w masochizm i napisać coś natywnie na klasyka.
[#30] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@selur, post #28

Zależy co i jak się robi.
Mój SDL Football działa na klasyku bez jakichkolwiek problemów (wymaga tylko ekranu w 16/24 bitach, ale w obecnych czasach to żadne wymaganie):
http://aminet.net/game/board/sdl_football.68k.lha

Poza tym, jak juz sie ma coś co działa na karcie graficznej na amidze to zawsze łatwiej przepisać na AGA/ECS niż portować coś dziwnego z peceta.

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2017 18:30:39 przez michal_zukowski
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem