[#1] Najładniejsza paralaxa w grach na amigę?
Witam, mam takie pytanie, jakie według was amigowe gry mają najlepiej wyglądające tła złożone z wielu obszarów przesuwających się z różną prędkością? Chodzi mi o tak zwaną parallax'ę. Na honorowym miejscu już chyba na zawsze pozostanie pierwszy Shadow of the Best, doskonałe połączenie nastrojowej muzyki i klimatycznego obrazu zielonych pól i dziwnych gór gdzieś w oddali.
Inne przykłady które przychodzą mi do głowy (nie sugerujcie się kolejnością):
Oscar - plansza tytułowa, o ile sama gra jest dość średnia to widok szybko mknącej plaży, małych wysepek na linii horyzontu przy zachodzącym słońcu robił na mnie bardzo uzależniające wrażenie.
Lionheart - widok bagien i jeden etap na polu lawy, te tła były pięknie ruchome i takie "soczyste" jeśli chodzi o zawartość kolorów.
Kid Chaos - pierwszy "ogródkowy" świat, wrażenie zrobiło na mnie zbiegnięcie z wysokiej góry, daleko w dół i płynnie przesuwająca się przejście od nieba i lasu w oddali do bardzo bliskiej łąki przy dolnej części etapu.
[#2] Re: Najładniejsza paralaxa w grach na amigę?

@Gżegżółka, post #1

Jeszcze Jim Power jest niezły... i ma fajną muzykę.
[#3] Re: Najładniejsza paralaxa w grach na amigę?

@_arti, post #2

Gra może fajna,nie wiem,nie grałem.Ale kolorystyka potworna
[#4] Re: Najładniejsza paralaxa w grach na amigę?

@Gżegżółka, post #1

Agony.
[#5] Re: Najładniejsza paralaxa w grach na amigę?

@cholok, post #4

Agony miał bardzo "artystyczne" tła, podobały mi się momenty kiedy różne elementy zaczynały się poruszać, padający deszcz i fale na morzu, płonące drzewa czy wiatr który poruszał gałęziami. Choć brak tu pewnej płynności, obszary te są w różnych dość dalekich odległościach, przykładowo chodziło mi o parallaxę taką jak była w Shadow of the Best, gdzie elementy tła płynnie "zazębiały" się, każdy dalszy kawałek tła poruszał się z inną szybkością przez co powstawała iluzja odległości.

Co do Jim'a Power'a sama gra średnio przypadła mi do gustu, strasznie drażniły mnie "toksyczne" kolory, odbierałem to jako paletę bardzo jasnych kolorów które po dłuższym czasie męczyły mój wzrok.
[#6] Re: Najładniejsza paralaxa w grach na amigę?

@Gżegżółka, post #5

Lions Heart też ma paralaksę.
[#7] Re: Najładniejsza paralaxa w grach na amigę?

@Gżegżółka, post #1

T-Racer efekt na filmiku od 2:12.
[#8] Re: Najładniejsza paralaxa w grach na amigę?

@Gżegżółka, post #1

OK
Nasz kolega parallax czający się w tle SuperfrogaOKpomysł
[#9] Re: Najładniejsza paralaxa w grach na amigę?

@Gżegżółka, post #5

No to Wrath of the Demon.
[#10] Re: Najładniejsza paralaxa w grach na amigę?

@Aniol, post #3

JimPower świetna gra, muzyka super, kolorystyka... tak się wydaje na filmie to trzeba włączyć na żywo i jest ładnie. Przyjemnie się gra.
[#11] Re: Najładniejsza paralaxa w grach na amigę?

@Pawelek, post #10

Jim Power ma przejaskrawioną grafikę, co jest dziwne ponieważ obrazki występujące w grze mają ładnie dobrane kolory, tak jakby zajmowały się tym dwie różne osoby.
[#12] Re: Najładniejsza paralaxa w grach na amigę?

@cholok, post #9

Jest gdzies muzyka początkowa (ekranu startowego / tytułowego) gry "Wrath of the Demon" ?
Przed chwilą właczylem gre i tak leci ta muzyka juz ponad 20 minut :) i nie potrafię przerwać tak wpada w ucho :)

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2015 22:43:00 przez Pawelek
[#13] Re: Najładniejsza paralaxa w grach na amigę?

@Pawelek, post #12

Oczywistą oczywistością jest, że tu

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2015 05:15:34 przez cholok
[#14] Re: Najładniejsza paralaxa w grach na amigę?

@cholok, post #13

Wielu fajnych gier w czasach A500 nie miałem :( w tym właśnie tego tytułu, można sobie wyobrazić jak bardzo te gry by mi się podobały w tych szarych 90-tych latach (świetna grafika i muzyka), jeśli nawet dzisiaj robią wrażenie.
[#15] Re: Najładniejsza paralaxa w grach na amigę?

@Gżegżółka, post #1

Mnie nadal urzeka Brian the lion, wspaniała kolorowa grafika, pierwsze plansze bardzo przypominają mi tło snesowego "donkey kong country" na którego długo mnie nie było stać ;)
Ogromne wrażenie robił na mnie świat z lawą: jutup
Etapy bonusowe z muzyką CD32 są boskie.

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2015 09:50:42 przez Koyot1222
[#16] Re: Najładniejsza paralaxa w grach na amigę?

@cholok, post #13

Co to za format pliku dźwiękowego ? w czym to otworzyć ?
[#17] Re: Najładniejsza paralaxa w grach na amigę?

@sanjyuubi, post #11

sanjyuubi napisał:
"Jim Power ma przejaskrawioną grafikę, co jest dziwne ponieważ obrazki występujące w grze mają ładnie dobrane kolory, tak jakby zajmowały się tym dwie różne osoby."

Nie przypominam sobie, żeby w tej grze kolory były przejaskrawione. Okresliłbym
je raczej jako żywe lub dynamiczne. W żadnym razie kolorystyka "nie dawała po oczach".
Grałeś na lcd czy telewizorze crt poprzez euro rgb?
[#18] Re: Najładniejsza paralaxa w grach na amigę?

@Pawelek, post #16

Format autorski. Reszta tu.
[#19] Re: Najładniejsza paralaxa w grach na amigę?

@Andrzej11, post #17

Na LCD przez SCART i przez IndivisionECS na LCD. Na tym drugim wygląda lepiej, ale kolorystyka jest i tak dość krzykliwa i nie wszystkim przypada do gustu.
[#20] Re: Najładniejsza paralaxa w grach na amigę?

@Gżegżółka, post #1

Nie wiem czy najładniejsze, ale ja znam na pewno Flimbo's Quest
[#21] Re: Najładniejsza paralaxa w grach na amigę?

@WojT_GL, post #20

Tak sobie patrzę i widzę że Flimbo raczej nie ma złożonego tła z parallaxy, to raczej jeden obszar z statycznym tłem. Brian the Lion rzeczywiście miał dobre tła, gdzieś od etapów w ruinach (końcówka pierwszej wyspy) zaczynały one wyglądać naprawdę całkiem całkiem. Etap shmup'owy w przeprawą z jednej wyspy na drugą wygląda bardzo płynnie. Wrath of the Demon za to wygląda jak mocno podrasowany graficznie Shadow of the Beast, muzyka bardzo podobna, ale animacja przeciwników lepsza i tła choć w podobnym klimacie bardziej kolorowe.
[#22] Re: Najładniejsza paralaxa w grach na amigę?

@Gżegżółka, post #1

Second Samurai
Mr. Nutz

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2015 10:02:45 przez sebbb
[#23] Re: Najładniejsza paralaxa w grach na amigę?

@_arti, post #2

zgadzam się z Artim. W Jima gram najczęściej.
[#24] Re: Najładniejsza paralaxa w grach na amigę?

@sebbb, post #22

Second Samurai ma proste tła, jeśli jest tam paralaxa to złożona z góra 2-3 planów. chyba że chodziło Ci o etap z plecakiem odrzutowym bo tam rzeczywiście widać kilkanaście planów. O Mr Nutz zapomniałem, rzeczywiście tutaj są ładne złożone tła w większości etapów, trochę kolorystycznie przypomina to Sonic'ka z tą drobną różnicą że niektórzy przeciwnicy mają taką samą paletę co platformy po których się skacze (to musiał być powód dla którego kiedyś zrezygnowałem z przejścia tej gry).
[#25] Re: Najładniejsza paralaxa w grach na amigę?

@Gżegżółka, post #24

Bardzo ładny paralax jest też w platformówce, którą także bardzo lubię, "Quik thunder rabbit" na CD32.
[#26] Re: Najładniejsza paralaxa w grach na amigę?

@Koyot1222, post #25

W Chaos kid też jest paralaksa w tle.
[#27] Re: Najładniejsza paralaxa w grach na amigę?

@cholok, post #4

Zgadzam się i rownież zaglosuję na Agony.
Zaczyna na się średnio, ale trzecia plansza
to prawdziwa uczta dla gałek ocznych.
Początkowy moduł muzyczny z pianinem zwala
z krzesła tudzież kanapy.

Mam wrażenie, że autorzy Agony skupili się na artyźmie,
pozostawiając gameplay na drugim planie.


Ostatnia aktualizacja: 03.03.2015 21:47:59 przez Andrzej11
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem