[#91] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@Solo Kazuki, post #90

Dokładnie trafiłeś!

Ja teraz słucham bluesa z winyla, popijam whisky, gram w Cannon Fodder Na A1200),
czytam to forum i kurna patrzę za okno na piękną, wiosenną zieleń szeroki uśmiech

Taki mam gust

Ktoś inny ma inny... może prasować chusteczki i popijać herbatkę OK
[#92] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@Solo Kazuki, post #90

Nie chcę się wypowiadać w sposób arbitralny, ale obawiam się, że "coś lepszego niż Backbone" nie zmieni ani trochę sytuacji gier na Amigę. Coś nieporównanie lepszego już jest od dekad i nazywa się AMOS. Tutaj bardziej chodzi o ludzi chętnych do poświęcenia (bo o zarobku nie ma mowy) niż nowych narzędzi. Jak już ktoś wyżej słusznie zauważył gotowe silniki gier nie piszą. Jakie by nie było środowisko do tworzenia gier na programowaniu trzeba się znać. Bez tego wychodzą kwiatki w postaci backbone'owych produkcji.

Bardzo mnie cieszy, że wciąż nie brakuje pozytywnie zakręconych ludzi i entuzjastycznego podejścia do naszego hobby: Koyot, Michalmarek (twój entuzjazm wystarcza dla kilku ), Gżegżółka (zlituj się tylko z tą ortografią ), Aszu, Kiero, Vato, Solo Kazuki i Pisklak, żeby wymienić tylko niektórych z tego wątku. Patrząc przez pryzmat "czy to jest opłacalne" nic nigdy by nie powstało na Amigę po jej odejściu i przestaniu liczenia się na rynku. Jeśli cokolwiek powstaje, to tylko dlatego, że ktoś to uwielbia, to go fascynuje i takie ma upodobanie, z którego czerpie wielką przyjemność. Dziwię się, że ktokolwiek "wpada" i "wyskakuje" ze stwierdzeniem, że to jest bez sensu i niepotrzebne. Mnie to kręci i czuję taką potrzebę i uważam, że to lepsze niż smutna praca nawet za duże pieniądze OK

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2016 17:49:34 przez Umpal
[#93] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@Umpal, post #92

Zajebiście, że są ludzie którzy mają tak jak my OK
[#94] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@Umpal, post #92

AMOS też miał swoje 10 minut i sporo gier w nim tworzonych wychodziło. AMOS ma też swoje ograniczenia, choćby z obsługą lepszych procesorów, dodatkowych urządzeń (np karty graficzne), a nawet z AGA. Na dodatek większość gier w AMOSie to zmora osób próbujących coś poprawić (vide WHDLoad).

A powracając do gier, dobrym przykładem niech będzie wspominane już przy okazji Tower 57 studio Pixwerk. Chcieć to móc, są osoby które dostosują źródła do sprzętu. Osobiście czekam na ten "Amiga Engine Test", na razie 4 alpha.
[#95] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@Solo Kazuki, post #94

W przypadku AMOS-a można mówić tylko o dosłownie kilku grach godnych uwagi - reszta, to po prostu zabawa początkujących i to one zepsuły mu opinię u wielu. Jasne, że ma ograniczenia, ale można w nim stworzyć bardzo dobrej jakości gry, które pokonają niejedną zrobioną w asemblerze. Pisałem wielokrotnie, że to głównie wyobraźnia i umiejętności programisty i/lub grafika ograniczają AMOS-a a nie on sam twórcę.

Tower 57 też na mnie zrobił ogromne wrażenie i czekam na ten produkt z zaciekawieniem. Temat możliwości napisania takiej gry na 68k był podjęty i nawet programista robiący port na Amigi-nextgen wypowiedział się w tej sprawie. Z jej silnikiem nie jest to możliwe i ten temat jest bezdyskusyjny. Ale są inne metody na uzyskanie podobnego efektu i Amiga 1200 z 030+ spokojnie by go pociągnęła. Wszystko oczywiście musi się opierać na animacjach i jak najmniejszej ilości efektów specjalnych wymagających ciężkich obliczeń na procesorze. Brzmi prosto, bo i nie jest to skomplikowane. Szkopuł w tym, że największą trudnością do osiągnięcia takiej gry jest stworzenie olbrzymiej ilości grafiki i animacji przy zachowaniu świetnej jakości jednocześnie. A jak trudne to jest świadczy o tym fakt, że na różnych forach piksel artu znajdują się prace wielu wybitnie utalentowanych grafików, którzy nie stworzyli nawet jednego kompletnego setu do gry (sic!). Tworzą imponujący mockup, po czym zabierają się za następny. Efekt piorunujący, ale niestety nie przekłada się to na ostateczny produkt o jakim niejeden marzy (oczywiście nie krytykuję tego, niech robią to, co im się podoba. Ot, taka moja obserwacja).
[#96] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@Umpal, post #95

Akurat to był przykład, że się da. A że gra za ciężka dla 68k to zdaje dobrze sobie sprawę.

Jednak nie wszystkie "indies" są aż tak rozbudowane, niektóre prostsze by się dało spokojnie przeportować nawet na klasyka.
[#97] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@Solo Kazuki, post #96

ok, racja
[#98] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@Solo Kazuki, post #96

Tyle, że tu nawet nie tyle o portowanie chodzi a o czerpanie inspiracji.
[#99] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@michalmarek77, post #98

Ja z chęcią bym pograł w jakąś nową wersję Black Crypt. Oczywiście na Vampirka bez jakiś ograniczen ...

Co do portów mam takie zdanie. Jeżeli są programiści którzy tylko to lubią robić to czemu nie.
Oni traktuja to jak wyzwanie. Jak nie mają koncepcji ani możliwości zaczepienia się do jakiegoś projektu to niech portują gry. Chętnie bym pograł w Heroes 3 na Ami z Vampirkiem.
No i mój apel aby nie tworzyć gier o ograniczonych ami. Dać szansę 030, 040, i innym mocnym sprzętom.
[#100] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@Voyox, post #99

Porty może nie są zbyt oryginalnym pomysłem, ale jestem daleki od krytykowania ludzi za ich tworzenie :) Marzy mi się port Epic Pinball (lubię stół Android i Space Journey) z poprawioną płynnością gry, nie wiem jak jest na prawdziwym starym pc'cie, ale po dosboxem gra ma tendencję do losowego zwalniania i przyśpieszania. Nie spotkałem się z czymś takim w amigowych fliperach, nawet pinball mania była płynna.
[#101] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@Gżegżółka, post #100

Pod DOS-em żaden pinball, niezależnie od tego na jak szybkim procesorze był odpalany nie chodził płynnie . Nigdy nie mogłem tego pojąć. Zazdrościłem kloniarzom dysków twardych i kart graficznych, ale za to miałem satysfakcję oglądając albo puszczając im płynną grę na Amidze z rewelacyjnym dźwiękiem (przynajmniej do czasu, aż standardem stały się k. dźwiękowe). Pewnego razu wieczorem wystawiłem monitor przez okno żeby pokazać sąsiadowi patrzącemu z drugiego piętra (ja na parterze) grę, w którą chwilę przedtem u niego graliśmy, a był nią właśnie pinball (Dreams). U niego nie dość, że komicznie piukała i rzęziła (z głośniczka PC), to jeszcze szarpała niemiłosiernie. Chłopak był zaskoczony i nie mógł pojąć - dla odmiany - jakim cudem na tak "tanim i zabawkowym" komputerze (A500) gra chodziła płynnie w przeciwieństwie do jego nowo nabytego 386SX za grube pieniądze

@Voyox, Tak się złożyło, że dzisiaj oglądałem Czarną Kryptę. Wracając jeszcze raz do tamtych lat, to ilekroć odwiedzałem takiego zakręconego Amigowca, to jego już wtedy wiekowy ojciec (jeszcze bardziej zakręcony od niego) wołał mnie do gościnnego pokoju i obowiązkowo "musiałem" popatrzeć jakąś chwilę, jak gra w Kryptę. Miał oryginał (jak i pozostałe, w które grał) i był w nią po prostu obłędnie dobry. Znał wszystkie poziomy, pułapki i potwory na pamięć. Przechodził ją chyba co najmniej raz w tygodniu . Po takiej regularnej dawce prezentacji nie sposób jej zapomnieć, ale muszę przyznać, że nigdy mi się nie znudziło patrzenie jak on tam wymiatał po korytarzach. Zdecydowanie mocna pozycja obok EotB.

No i mój apel aby nie tworzyć gier o ograniczonych ami. Dać szansę 030, 040, i innym mocnym sprzętom.
Pomijając skuteczność tego apelu powiem tylko, że również chciałbym zobaczyć taką produkcję OK
[#102] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@Voyox, post #99

Brakuje mi Ultimate Soccer manager 2 :P W jedynkę zagrywałem się po nocach. Marzę o Panzer General lub Panzer General 2 na AGA/RTG.
[#103] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@Umpal, post #101

Może nie żaden, ale właśnie mam takie odczucie jeśli chodzi o Epic i Dreams. Dreams'ów nie żałuję bo maja wersję amigową, ale Epic Pinball jest tylko pod dosa i ma kilka przyjemnych stołów. Nie mam uwag do tego jak działa Psycho Pinball czy Extreme Pinball, tutaj widać płynność.
Jeśli chodzi o mnie to mile widziane są porty gier które mogłyby się ukazać na amigę, te gdzie nie robiono konwersji, a istniała taka możliwość (ale ograniczeniem była na przykład niska pojemność dyskietek i brak HD). Sam używam DosBoxa, pod windowsem po prostu mogę użyć emulatora danej maszyny i uruchomić taką grę, ale rozumiem że są amigowcy którzy chcieliby zrobić to samo pod workbenchem.
[#104] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@michalmarek77, post #98

A ja tak sobie myślę że gdyby jaliś indie producent miał w swoim zespole ludzi obeznanych z Amigą i tworząc wersję na pieca czy co tam innego zrobił te ż wersję na Amigę i dla chętnych dorzucał to do pakietu albo sprzedawał nawet osobno to byłoby to miłe i zacne posunięcie. I nieważne co by to było jeśli chodzi o gatunek, ważne że by powstało.
[#105] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@mailman, post #1

Jakich gier brakuje Wam na Amidze


Nowych i dobrych :)
[#106] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@Duracel, post #105

RTSów
[#107] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@QkiZ, post #106

Podbijam temat.
Odpowiedzcie na pyt. czy przeportowanie gry np. Diablo1 czy innej dobrej gry z blaszaka (bleee) jest tak trudne. Jestem zielony w takich sprawach . Proszę o wyrozumiałość.
[#108] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@mwb113, post #107

Może zamiast pisać gry od nowa to lepiej odgrzać kotleta. Jakąś super grywalną?.
[#109] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@mwb113, post #107

Jakiś hack&slash pokroju Diablo 1
koniecznie przynajmniej coop dla 2 graczy (2 połączone Amigi)
to byłaby rzeź szeroki uśmiech

Niestety to tylko marzenia.



Ostatnia aktualizacja: 28.09.2016 18:18:43 przez Vato
[#110] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@Vato, post #109

przecież takie diablo 1 to nędzne wymagania 486 lub chyba 90pentium
[#111] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@Vato, post #109

Ale przecież podobno robienie tego co można na PC-ecie na Amidze to głupstwo

Przecież w to można spokojnie zagrać na PC za sto złotych. Po co ktoś maił by marnować czas i pisać takie coś na Amige? Przecież Ona i bez tego wygląda pięknie.

Czyż by Settlers-i się już znudziły?
[#112] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@TechNineWonder, post #111

Dziwne to co piszesz. Na PC można zrobić wszystko co na Amidze i wiele więcej ale co z tego?
Temat jest o tym jakich gier brakuje na Amidze. Odpisałem, że hack&slash w stylu Diablo1
...a w Setlersów nie gram.

Głupstwem jest robienie PCta z Amigi to owszem. Tutaj pozdro dla Vampira
[#113] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@Vato, post #112

No właśnie dziwne bo sam ostatnio coś takiego pisałeś że słuchanie mp3 na Amidze to głupstwo bo można to robić na PC.

A co do Diablo I to nie martw się, za rok może dwa już może zagrasz na Amidze w wersje z PC. Win 95 został już uruchomiony na PC-Task. Tylko trochę wolno chodzi ale szybsze FPGA w Vampire. I gry tego pokroju powinny działać.
[#114] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@TechNineWonder, post #113

ostatnio coś takiego pisałeś że słuchanie mp3 na Amidze to głupstwo bo można to robić na PC

I podtrzymuję. Robienie PCta z Amigi to głupstwo.
MP3 można słuchać nawet na zegarku to po kiego męczyć biedną Amigę :P

Wracając do tematu - nie napisałem że chcę Diablo1. A na emulatorze PCta to już zupełnie nie! Winda 95 fuj!
Napiszę jaśniej. Nowa gra diablowata, diablopodobna, hack&slash by się przydała na Amidze ok, racja

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2016 19:52:28 przez Vato
[#115] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@Vato, post #114

Spoko może ktoś napisze za kilka lat. Tylko już kilka lat minęło i nikt nie napisał. Wydaje mi się że na takie bardzo rozbudowane gry nie ma co liczyć.

Tylko jeden programista i grafik pewnie pisali by pewnie taką grę parę lat. Musiał by się jakiś Team narodzić. Wtedy czemu nie.
[#116] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@TechNineWonder, post #115

Na początek można spróbować uproszczonego h&s w stylu jedna plansza i monstry podchodzące hordami.
Pomiędzy falami potworów korzystanie ze sklepu u kowala i maga, ubieranie nowej zbroi i broni + rozdawanie punktów za level postaci.
Ważne żeby był coop na minimum 2 graczy i save postaci na hd.

Dopiero po dłuższych testach takiej wersji można dorobić DLC z poziomami
albo zupełnie nową grę na bazie przetestowanego, podstawowego silnika.

Te teamy, które tak ładnie pączkują ostatnimi czasy mają potencjał.
Teraz robią zręcznościówki... ale kiedyś mam nadzieję, że zmontują coś poważniejszego OK

Amiga rulez!!!
[#117] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@Vato, post #116

To te gry co ostatnio robią to spoko. Tylko to czego Ty chcesz to nie bieganie w bok lub strzelanie do siebie.

Sama plansza taktyka gry, w takiej grze musi się coś dziać. Napisanie jednego levelu na małej mapce to spoko jeszcze ale cały świat. To już nie jest takie proste.

Ale w stylu z DLC może by coś z tego było OK

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2016 20:17:48 przez TechNineWonder
[#118] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@TechNineWonder, post #117

Jeszcze brak gier w stylu Tower Defence na Amidze.
One nie mają aż takich wymagań a też wciągają jak bagno.
...ino to są raczej gry singlowe :(
[#119] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@Vato, post #118

To ja napiszę, że brakuje mi amigowych hitów w wersjach dla AGA (nie działających, ale wykorzystujących) i kart graficznych w rozdziałce 640x480.
[#120] Re: Jakich gier brakuje Wam na Amidze

@Vato, post #118

Nie tyle wymagania gry co ilość kodu który trzeba by napisać.

I prawdziwy multiplayer by się przydał czyli serwer na Amidze i gra przez TCP/IP. Takich gier brakuje i to by pewnie były hity na Party. Amigi w sieci i jakieś sieciowe gierki wydaje mi się to przyszłość jest.

Amiga tak naprawdę nie maiła za bardzo gier sieciowych.

Jak by ktoś napisał taką grę i by postawić serwer to wtedy potyczki z Forum można by przenieś do gry. No to by było kozak rozwiązanie.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem