[#1] Turbo do A3/4000
Od dłuższego czasu chodzą mi po głowie różne dziwne pomysły, ale może ten kogoś zainteresuje. Otóż szukam osoby zainteresowanej stworzeniem karty turbo do Amigi 3/4000. Karta miała by posiadać procesor 68040 z możliwością wymiany na 060, 128 MB RAM. Zastanawiam się też nad dołożeniem sieciówki Wi-Fi.
Znalazłem producenta złącz stosowanych w Amigach 3/4000, nie wiem tylko czy udałoby się kupić od niego te złącza (nie pytałem jeszcze).
Myślę o wyprodukowaniu kilku-kilkunastu egzemplarzy gotowych do pracy, a resztę, w zależności od zainteresowania jako DIY (zrób to sam).
[#2] Re: Turbo do A3/4000

@glichtanski, post #1

Wygrałeś szóstkę w Lotto?
[#3] Re: Turbo do A3/4000

@Skiba, post #2

Dołączam się do pytania
A na serio, też bym chciał coś nowego do dużych Amig. Nawet 030 w FPGA na poziomie 100Mhz, byłoby wypasem OK

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2014 21:39:19 przez _arti
[#4] Re: Turbo do A3/4000

@glichtanski, post #1

Nie chcę Cię zniechęcać, a nawet wręcz przeciwnie, chciałbym Cię zachęcić. Jednakże z Twoim postem widzę jeden podstawowy problem:

szukam osoby zainteresowanej stworzeniem karty turbo do Amigi 3/4000


Chyba rozumiesz, że gdyby istniała osoba, potrafiąca to zrobić to nie potrzebowałaby zachęty w postaci Twojego (bez urazy) nic nie wnoszącego postu i już by to robiła?

Temat ostatnio był już wałkowany kilka razy na tym forum. Nie chce mi się nawet powtarzać. To jest bardzo skomplikowany projekt. Jeśli mimo wszystko chciałbyś się tego podjąć, to proponuje zapoznać się z podstawami elektroniki i brać się do roboty samemu. Zamiast szukać zbawcy, który zrealizuje Twoje marzenia za Ciebie.

Myślę o wyprodukowaniu kilku-kilkunastu egzemplarzy gotowych do pracy, a resztę, w zależności od zainteresowania jako DIY (zrób to sam).


Wyprodukowanie kilkunastu egzemplarzy, to z biznesowego punktu widzenia jest to projekt skazany na kompletną porażkę. Ok, nikt nie robi kart do Amigi z uwagi na biznes, to jest hobby, więc nawet nie musimy zakładać zysku. Tylko że przy takiej ilości nie masz szans nawet wyjść "na zero"!

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2014 21:43:13 przez strim_
[#5] Re: Turbo do A3/4000

@Skiba, post #2

Nie wierzę w gry losowe. A jakbym wygrał, to wykupiłbym i dokończył projekt UltimatePPC ok, racja
Nie umiem tworzyć muzyki, animacji, grafiki i programów, mój poradnik o naprawie flopa też nie jest do końca dobrze napisany, a chciałbym w końcu stworzyć coś dla Amigi. Może nie sam, ale z czyjąś pomocą.
[#6] Re: Turbo do A3/4000

@glichtanski, post #5

mój poradnik o naprawie flopa też nie jest do końca dobrze napisany


Trzy stację dzięki niemu chodzą dobrze, więc nie jest tak źle.
Co do karty, to strim ma niestety racje, choć inicjatywa godna pochwały.
[#7] Re: Turbo do A3/4000

@Skiba, post #6

No dobra, zajmę się najpierw przestudiowaniem elektroniki, bo nie mam na razie pojęcia jakie układy będą potrzebne obok procesora i pamięci (pomijam na razie sieciówkę), potem zrobię projekt w Eagle i dalej się zobaczy.
Jeden projekt już zrobiłem (rozszerzenie pamięci do starego laptopa Commodore), ale z braku czasu nie zamówiłem nawet płytki.
[#8] Re: Turbo do A3/4000

@glichtanski, post #7

Zacznij od czegoś maksymalnie PROSTEGO bo polegniesz. Czym jest slot CPU A3000/A4000? Wyprowadzeniem sygnałów 68030 + kilkoma dodatkowymi sygnałami kontrolnymi. Więc Twoja pierwsza karta powinna być oparta na tym CPU.

Jak będziesz chciał dorzucić 68040, to potrzebna jest już dodatkowa logika tłumacząca cykl 68040 na 68030. Zastanawiałeś się kiedyś czemu A3640 ma tyle GALi? Właśnie dlatego.

Zobacz jak są zbudowane karty A3630, Blizzard 4030, sklonuj to co one oferują. Dopiero jak będziesz miał taką działającą kartę to rzucaj się na głębszą wodę.
[#9] Re: Turbo do A3/4000

@strim_, post #8

No wcześniej myślałem o 030, więc zgodnie z twoją sugestią zacznę od tego procesora.
[#10] Re: Turbo do A3/4000

@glichtanski, post #9

Ludzie na amigawiki.org byli na tyle uprzejmi, żeby przerysować schemat A3630 na nowo.
[#11] Re: Turbo do A3/4000

@strim_, post #10

Znam te schematy, przeglądałem je nie raz.
[#12] Re: Turbo do A3/4000

@glichtanski, post #5

"Nie umiem tworzyć muzyki, animacji, grafiki i programów..."

to idealnie nadajesz sie na inzyniera Microsoftu

A tak ogolnie to zaprojektowanie karty turbo to kosmos.
Ja rozumiem, ze teraz na topie jest projektowanie osprzetu do Amig (kiedys na topie byly np. Pokemony), ale czy aby warto tracic tyle czasu na kolejna utopie?
Moze lepiej by bylo pisac artykuly np. do PPA albo poradniki dla poczatkujacych amigowcow OK
[#13] Re: Turbo do A3/4000

@glichtanski, post #1

Jak masz dosc kasy to sie skontaktuj ze SpeedGeek'iem on pewnie moglby cos w tym stylu zrobic:

http://eab.abime.net/showthread.php?t=53808&page=4

Ale wedlug mnie to tylko turbo/adapter w stylu X-Calibur jest w miare realne:

http://www.bigbookofamigahardware.com/bboah/product.aspx?id=269

Taki projekt mialby sens jakby posiadal kontroler 512MB pamieci typu DIMM czy DDR, dzialajacy z DMA (zdaje sie, ze X-Calibur nie dziala z DMA). No i procesor minimum 68060 100 MHz, a najlepiej 133-150 MHz. Poniewaz SpeedGeek ma GAL-e itp rzeczy w A3640 obcykane, a A3640 z adapterem 68060 nie ma (?) ograniczen szybkosci procesora to jakies minimalne szanse sa. No i gdzies w sieci byl spis czesci od X-Calibura (chyba bez jednego ukladu).
[#14] Re: Turbo do A3/4000

@strim_, post #8

Georg Braun zrobił dla GBA1000 kartę turbo wpinaną bezpośrednio w gniazdo 68030. Karta wyposażona jest w 68060 50 MHz.
Kompletna dokumentacja jest tutaj: http://www.gb97816.homepage.t-online.de/download/a1k_tk.zip
Na Amibay jest inicjatywa wykonania PCB i zakupu kluczowych elementów (PCB już są zrobione, niektóre części już przyszły, jeszcze czekamy na kilka zamówionych w UTSource scalaków) do tej (i kilku innych) kart.
Może dałoby się tę kartę przystosować do jakiejkolwiek amigowej karty 68030? Cała logika obsługi sygnałów 68040/68060 do sygnałów 68030 jest. Jedyny problem mógłby być z bootromem karty (w GBA1000 jest na to Flash). No i trudno liczyć na ew. pomoc Georga Brauna, bo po opublikowaniu dokumentacji konsekwentnie odmawia komentarzy.
[#15] Re: Turbo do A3/4000

@glichtanski, post #1

Wybrałeś chyba najtrudniejsze Amigi do opanowania, najłatwiej jest zrobić turbo do A600, potem A500/A2000, potem 1200 i na samym końcu jest A3000/A4000. Czemu? Bo jest tam DMA, a to oznacza 2 razy więcej wiedzy do ogarnięcia. Próbowałem się przyjrzeć procesorowi 040 i opanowanie go bez DMA to poziom wyżej niż 020/030, z DMA to dwa poziomy wyżej. To nie powinno być problemem dla człowieka na co dzień siedzącego w projektowaniu sprzętu, ale kto z nas jest tutaj zawodowcem? Nie wspomnę już, że zawodowcy zazwyczaj są zajętymi osobami i mają swoje hobby, trafienie na amigowca-zawodowca jest niezwykle trudne, w pół osobiście znam jedną taką osobę, jednak na pewno nie będzie on miała czasu się tym zajmować.
[#16] Re: Turbo do A3/4000

@sanjyuubi, post #15

Tyle, że do A500 600 i 1200 jest pełno kart, niedawno wyszła ACA500 która też stwarza teoretycznie nieskończone możliwości rozszerzenia.
Brakuje na rynku czegoś nowego do A3/4000. Sam mediator to nie wszystko, a kart turbo jest jak na lekarstwo. Te które są najlepsze, są trudne do zdobycia i bardzo drogie.
I dlatego myślę o czymś nowym do tych Amig.
Jak pisał strim chyba wplynąłem na zbyt głębokie wody z tą kartą 040/060, przestudiuję schematy od kart 030 i zobaczę, czy dam radę wykombinować turbo z 030@50 i może z pamięcią.
[#17] Re: Turbo do A3/4000

@glichtanski, post #16

Ale to Amiga i to Amiga czyli wiedza zdobyta przy tych przyda się przy tamtych, nikt ci nie mówi że masz rozpocząć produkcje a jedynie zrobić prototyp, Zacząć o podpięcia samego procesora, później fast, ide. A 060 jest przecież najtrudniejsze do wykonania czyli zaczynają na początku z zamiarem budowy takiej karty samemu, czyli na starcie jesteś na spalonej pozycji.

Zauważ że wszystkie karty turbo mają braki nie ma idealnej karty turbo do Amigi /nawet do Amig typu All in One czyli 500/600/1200/
[#18] Re: Turbo do A3/4000

@amizet, post #17

Może Steve Wozniak by pomógł :D
[#19] Re: Turbo do A3/4000

@iZi, post #18

Chyba jakbyś chciał zrobić turbo do Ami oparte na 6502 :)
[#20] Re: Turbo do A3/4000

@glichtanski, post #16

040/060 jest po prostu bardziej skomplikowane niż 030, nie ma dynamicznej szyny i ma dziwne moduły cache, do tego dochodzi dochodzenie przyczyn nieprawidłowego działania, bo nie wiesz, czy wina leży po twojej stronie czy np 68040.library, można by powiedzieć, ze to będzie upierdliwa robota. 030 jest dość przyjazne, od 020, pomijając niektóre instrukcje, różni się właściwie tylko dodatkowym cache i trybem burst, dzięki czemu jest on trochę szybszy niż 020, większym problemem będzie chyba zrozumienie zasad "współżycia" z Busterem, czyli DMA.
[#21] Re: Turbo do A3/4000

@glichtanski, post #1

Jak na razie to mamy tylko te złącza krawędziowe - albo i nie - i nic więcej. szeroki uśmiech
[#22] Re: Turbo do A3/4000

@Spoony, post #21

Powiedział co wiedział.

złącza krawędziowe


Akurat te złącza w A3000/A4000 nie są krawędziowe.
[#23] Re: Turbo do A3/4000

@glichtanski, post #16

Brakuje na rynku czegoś nowego do A3/4000. Sam mediator to nie wszystko, a kart turbo jest jak na lekarstwo. Te które są najlepsze, są trudne do zdobycia i bardzo drogie.
I dlatego myślę o czymś nowym do tych Amig.


Ambitne. Pytanie czy zdajesz sobie sprawę że te nowe nie będą tańsze od CSMK2, od CSMK3 pewnie też nie. Więc jaki jest sens produkcji skoro są na rynku oferty i kupujący się nie zabujają za nimi ? Były na giełdzie dwie oferty w odstępie miesiąca na CSMK1, CSMK2 i CSMK3, pierwsza zawierała jeszcze kontrolery SCSI do kompletu.
Więc na jaką liczbę sprzedanych kart liczysz ?


Pozdrawiam
[#24] Re: Turbo do A3/4000

@RadoslawF, post #23

Może najpirew powinniście określić jakimi paramterami miała by się charakteryzować taka optymalna karta turbo z 060ką do A3000/4000. Co w sobie zawierać. A potem... a potem może kiedyś trafi się jakiś hobbysta z kasą/inżynier z umiejętnościami i wolnym czasem, znajdzie specyfikację tej karty tutaj na PPA i postanowi ją zrobić. Byłoby fajnie...
[#25] Re: Turbo do A3/4000

@Deftronic/..., post #24

Ale przecież hobbistę z kasą już mamy
Otóż szukam osoby zainteresowanej stworzeniem karty turbo do Amigi 3/4000


Teraz musi się jeszcze znaleźć inżynier pasjonat hobbista.
[#26] Re: Turbo do A3/4000

@Deftronic/..., post #24

potem może kiedyś trafi się jakiś hobbysta z kasą/inżynier z umiejętnościami i wolnym czasem, znajdzie specyfikację tej karty tutaj na PPA i postanowi ją zrobić


Szczerze mówiąc, wg. mnie to podejście nie ma przyszłości, z powodów które przytoczyłem w poście 4. Dlatego zamiast wymyślać specyfikację wymarzonej karty z 68060, trzeba zacząć od czegoś prostego. Czegoś co ma szanse powstać.

Gdy glichtański zrobi działający klon Blizzarda 4030 to ja uznam to już za sukces na skalę światową. A gdy dopnie do tego RAM, to Ami-środowisko powinno wystawić mu wówczas pomnik. I ja tutaj nie żartuje.

Nie piszę tak dlatego, że taki produkt przebije CSPPC (bo wiadomo, że nie przebije), ale to będzie świadczyło o tym, że kolejna osoba czegoś się nauczyła i na bazie zdobytej wiedzy, w przyszłości będą szanse na zbudowanie czegoś bardziej zaawansowanego.
[#27] Re: Turbo do A3/4000

@strim_, post #26

Niegłupie... niegłupie.

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 20:08:33 przez _arti
[#28] Re: Turbo do A3/4000

@glichtanski, post #16

[#29] Re: Turbo do A3/4000

@strim_, post #22

Oj faktycznie, nie było mowy o krawędziowych w ogóle, niechcący wystrzeliłem z tym lol, faktycznie to powinno być:

Jak na razie to mamy tylko te złącza - albo i nie - i nic więcej. szeroki uśmiech



Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 21:00:02 przez Spoony
[#30] Re: Turbo do A3/4000

@glichtanski, post #16

Tyle, że do A500 600 i 1200 jest pełno kart, niedawno wyszła ACA500 która też stwarza teoretycznie nieskończone możliwości rozszerzenia.

Konkretnie to pełno jest kart z procesorami 030 lub niższymi. Kart 040/060 jest ledwie kilka modeli, stworzonych tylko przez największych amigowych potentatów i tylko w czasach względnego prosperity platformy. Nie próbowałeś się zastanowić dlaczego tak jest?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem