[#31] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hexmage960, post #29

Ale mschulzowi chodzi o to, że gdyby np. nachylenie osi Ziemi zmieniło się w dowolny sposób, to cień na kuli układałby sie tak samo - od strony przeciwnej Słońcu.
[#32] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@pisklak, post #27

Nie, nie jestem molem książkowym, przynajmniej nie książek fabularnych. Co innego książki matematyczne. W młodości mało książek fabularnych czytałem, ale myślę, że wszystko przede mną.

Można rzec, że jestem początkujący. Początkujący jako zdrowiejący artysta. W odpowiedzi na to pytanie musiałem zahaczyć o ten intymny temat. Wielokrotnie opowiadałem o swojej chorobie. Od ok. miesiąca biorę lepszą postać lekarstw i są bardzo skuteczne.

Pomyślałem, że zapytanie o porady od doświadczonych grafików może tylko pomóc mi w doskonaleniu warsztatu.
[#33] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hexmage960, post #32

... więc podsyłaj kolejne grafiki... ta jest OK jak na pierwszą.
od drugiej będę wymagał więcej ;)

keep pixeling!
[#34] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@retronav, post #33

Przesyłam nowe wersje rysunku planety. Myślę, że są lepsze niż poprzednia wersja. Wprowadziłem drobne gwiazdy oraz kratery, jak również poprawiłem plastykę planety (można powiedzieć jakbym wprowadził atmosferę) według rad kolegów.

Druga wersja posiada bardzo wyróżnione obszary nazwijmy to skalne. Teraz pytam się, która wersja podoba się Wam bardziej?



[#35] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hexmage960, post #34

Zdecydowanie pierwsza. Ale gwiazd "za dużo", część z nich namaluj ciemniejszym kolorem, to będzie że dalsze. Jeśli to jasne to wschodzące słońce to moim zdaniem "nocna" część planety powinna być ciemniejsza.
[#36] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hexmage960, post #34

Górny jest okej, dolny, piegusek, jest po prostu szpetny i nie ma nic wspólnego z Arrakis.
[#37] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@michalmarek77, post #36

Ale te kratery nie wyszły mi nawet najgorzej.
[#38] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hexmage960, post #34

Wersja gorna jest zdecydowanie lepsza, podoba mi sie. Posluchaj rad recedenta i ogranicz troche gwiazdy albo tez pobaw sie ich jasnoscia. Atmosfera wyszla bardzo ladnie :)

Moses tez wykorzystac "naturalny" wzorek widoczny kazdej pogodnej nocy :)



Ostatnia aktualizacja: 29.08.2016 20:16:56 przez mschulz
[#39] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@recedent, post #35

Jeśli to jasne to wschodzące słońce to moim zdaniem "nocna" część planety powinna być ciemniejsza.


Tak jest dobrze :) Popatrz jak mocno to slonce "razi" po oczach - obrazek byl robiony z dlugim czasem naswietlania :)
[#40] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@mschulz, post #38

No akurat ten Twój "naturalny wzorek" to raczej "ograniczony" nie jest
Ale fakt że zdjęcia nieba/kosmosu/gwiazd etc są po prostu piękne szeroki uśmiech
[#41] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@mschulz, post #38

Po prawdzie już redukowałem gwiazdy i je ściemniałem, ale widać potrzeba bardziej.
[#42] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hexmage960, post #41

Wiesz ja nie wiem czy malowanie na tle naturalnych zdjęć nie będzie wyglądało sztucznie, a przynajmniej na początku gdy jeszcze nie masz rozwiniętego warsztatu. Trzeba by zobaczyć czy tak jest lepiej czy gorzej. A jeśli chodzi o atmosferę to przy przy średnicy planety jest ona zazwyczaj niewielka i nie aż tak mocno widoczna. U ciebie są takie jaśniejsze plamy poza planetą co wygląda na jakiś kosmiczny pył albo "uciekająca atmosferę". Zazwyczaj atmosfera = chmury ale raczej nie na Diunie... chociaż jak wiesz (z książek) burze piaskowe są tam nieliche. Więc może parę takich wirów jak czerwona plama na Marsie ? Watro by też pomyślec o "pseudokontynentach" czy jakichś łańcuchach górskich czy coś podobnego. W każdym razie zadanie nie jest chyba takie łatwe jak się na pierwszy rzut oka wydaje. Trzymam kciuki za Twoje postępy !
[#43] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@pisklak, post #42

Wiesz ja nie wiem czy malowanie na tle naturalnych zdjęć nie będzie wyglądało sztucznie,


raczej chodzilo mi o przyjrzenie sie temu jak to ulozyla natura zeby miec pomysl na losowe rozsianie recznie malowanych gwiazd tak, zeby przypominalo to cos rzeczywistego :)
[#44] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@mschulz, post #43

Myślę, że ta wersja spodoba Wam się najbardziej. Wreszcie wygląda jak planeta z własną atmosferą. No i ta jasna kołderka nadaje uroku, czyż nie? Wpadłem też przez przypadek na pomysł dużo ciekawszego tła, aniżeli proste gwiazdy. Zrezygnowałem też z przesadnych blurów.

Najważniejsze, że z wersji na wersję jest coraz ładniej i lepiej. Widać postęp. Oto najnowsza wersja:



Dla porównania - ewolucja obrazu:



Tutaj druga wersja.



Tutaj od czego się zaczęło:

[#45] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hexmage960, post #44

Moim skoromym zdaniem to wersja druga od gory (z postu wyzej) jest zdecydowanie najlepsza - mowie to jako ktos nie potrafiacy namalowac kompletnie nic :)
Jedynie powinienes usunac (jakos "gradietowo" chyba) te gwiazdy po prawej stronie bo silny blask swiatla na pewno je przesloni.
Podsumowujac:
wersja z obrazka nr.2 jest "the best so far".

Dodano:
obawiam sie kazdy bedzie mial inna wersje za swojego faworyta :) - ale to chyba normalne.

i po dalszym zastanowieniu: to Cieniowanie planety z wersji finalnej tez i sie podoba - powinno sie znalezc na obrazku nr.2 :)

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2016 08:55:34 przez peceha
[#46] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hexmage960, post #44

Mi też się najbardziej jak do tej pory podoba ta wersja druga od góry. Chyba dlatego że jednak widać na niej coś w stylu zarysu kontynentów, w każdym razie powierzchnia planety wydaje się być bardziej zróżnicowana. Ładnie też widać że słoneczko rozświetliło atmosferę OK Może tylko jak dla mnie te prześwitujące słoneczko jest ciutkę za duże bądź za jaskrawe. Można by je zrobić może trochę mniejsze ale za to dodać coś w stylu kilku małych flar. Ogólnie postęp jest doskonale widoczny, oby tak dalej ! szeroki uśmiech
[#47] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@pisklak, post #46

Dziękuję Wam za wyrażenie opinii! Jest bardzo cenna! Może nie powinienem rysować, jak jestem zmęczony...

Ogólnie w najnowszej wersji bardzo podobają mi się równoleżniki, które nadają bryle charakter planety oraz ciekawe tło. W wersji poprzedniej jednakże planeta ma ciekawszą powierzchnię.

Spróbuję połączyć najlepsze cechy obu obrazków.
[#48] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hexmage960, post #47

Co powiecie na to? Uważam, że teraz jest najbardziej podobna do Diuny i najlepsza.

[#49] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hexmage960, post #48

Eee... nie.
[#50] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@recedent, post #49

Mi się podoba najbardziej, jestem przekonany w 100%, że to najlepsza wersja. Co według Ciebie powinno być poprawione i która wersja według Ciebie jest najlepsza?
[#51] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@recedent, post #49

Obawiam się, że sytuacja zmierza w takim kierunku:



Co do gwiazd w różnych odcieniach szarości to chodziło mi o coś takiego jak tu:

[#52] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@recedent, post #51

A mógłbyś wyjaśnić swoje obawy? Naświetlenie planety jest zróżnicowane, powierzchnia planety również. Jeśli chodzi Ci o to, że powierzchnia stanie się jednolita to uważam, że to niepotrzebne obawy. Tak nie będzie. Ta wersja jest już bardzo bliska końcowej w mojej opinii. Ma najlepsze kolory, planeta jest odrobinę większa i nie ma tych brzydkich "otoczek". Faktura planety jest też lepsza.

Gwiazd jest mniej i są ciemniejsze. Mają być aż tak rzadkie? Zastanów się jeszcze raz.

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2016 10:54:33 przez Hexmage960
[#53] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hexmage960, post #50

Hmm.. teraz planeta wygląda mi na cieplejszą od Diuny, jest za jasna chyba. No i znowu jednak straciła na szczegółach. A i cieniowanie planety jakby nie te chyba. Osobiście wolałem poprzednią wersję. Ale to jest Twoja wizja - Ty tu rządzisz szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2016 10:59:46 przez pisklak
[#54] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hexmage960, post #52

Na ostatnim obrazku faktura planety jest najmniej zróżnicowana, efekt "atmosfery" nie występuje w ogóle, a "rozbłysk światła" wygląda jak niewiadomoco.

Nie chodzi mi o to, żeby gwiazdy były rzadsze (bo w końcu nie muszą), tylko żeby były bardziej zróżnicowane pod względem jasności.
[#55] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@pisklak, post #53

No wiesz, ja naprawdę staram się poprawiać obraz. Zrobiłem gwiazdy, dodałem atmosferę. Miałem też trochę własnej inwencji - dodałem fajne barwy tła. Obecnie faktura została zmieniona, ale uważam, że jest lepsza! Cieplejsza może być, bo to pustynia. Pomarańczowe obszary wskazują na obecność melanżu. Te otoczki w poprzedniej wersji były brzydkie. Planeta jest ciut większa i naprawdę przypomina Diunę.

Sam zauważyłeś, że postęp jest bardzo widoczny. Czyli trochę uszczegółowić fakturę planety i będzie OK?
[#56] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hexmage960, post #55

Spójrz jak zrobił to grafik z Westwood Studios (a to był zawodowiec, musisz przyznać):



Jest planeta, która wygląda na suchą. Ma cieniutką, błękitną atmosferę, jest dobrze wycieniowana a jej faktura jest urozmaicona (a w każdym razie nie jest żółtopomarańczową plamą).

A złoża przyprawy nie były na tyle wielkie, żeby były widoczne z kosmosu. Inaczej nie wykorzystywano by do ich wykrywania ornitopterów, tylko satelitów Gildii.
[#57] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@recedent, post #56

W rzeczywistości faktura planety jest bardziej szczegółowa. Nadal trzymam ją w drugim buforze DPainta. Po prostu podczas nanoszenia jej na planetę troszkę wyblakła.

Obrazek z Dune 2 jest bardzo ładny, ale ja robię to troszkę inaczej.

Ten efekt z niebieską otoczką próbowałem zrobić właśnie w przedstawiony sposób, jednakże żaden gradient tego nie zrobił tak, jak chciałem.

Co do pomarańczowych pól przyprawowych i ich strategicznego znaczenia to będę musiał się mocno zastanowić.

Jeśli chodzi o ten promyk światła, to ja bardzo lubię taki efekt, jest on widoczny na wielu rysunkach planet. Wyszła w tej chwili kołderka, ale prezentuje się w mojej opinii dobrze.

Spoko, będzie na pewno dobrze, każda wersja wnosi coś dobrego i jest postęp. Naprawdę teraz jak patrzę na pierwsze obrazki, to wygląda na ciastko. Wtedy bym nawet nie pomyślał. Teraz wyszło coś sensownego.

I naprawdę uważam, że ostatnia wersja to jest najwłaściwsza droga.

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2016 11:24:10 przez Hexmage960
[#58] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hexmage960, post #57

@hexmage

kolega recedent ma sporo racji. i te ostatnie wersje idą w jakimś niefajnym kierunku IMO. Zrobiło się jakoś płasko. Cały czas mam kłopot ze zrozumieniem tej białej chmury (myślałem że coś z tego powstanie) bo nie przypomina mi to światła np słońca wystającego zza planety.

nie mieszam się do motywu, bo nie wiem czy chcesz dokładnie/realistycznie i ze szczegółami odwzorować to co w książce było opisane czy po prostu stworzyć klimat gorącej planety.
z doświadczenia wiem że jako grafik wiele rzeczy możesz upraszczać aby usyskać pewene efekty końcowe - przykład: ja nie zawsze w 100% trzymam się idealnego światłocienia. czasami dodać światło lub cień tam gdzie teoretycznie nie powinno ich być po to aby wzmocnić gdzieś wizualnie jakiś efekt o który mi chodzi.

Co do niebieskiej atmosfery/obwódki to w DPaincie wycinasz planetę brushem i na tym brushu robisz obwódkę wciskając klawisz "o". taki efekt jak w duna 2 uzyskasz kilka razy wciskając "o" i za kazdym zmieniając kolor na ciemniejszy niebieski.

powodzenia.
[#59] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hexmage960, post #57

Przygotowałem stronę internetową, gdzie możecie sami przekonać się, która wersja jest najlepsza. Umieszczone zostały tam 4 ostatnie wersje, dostępne pod odpowiednimi linkami. Dla mnie wersja 1 jest najładniejsza, później wersja 2, a na końcu wersja 3 i 4. Mam nadzieję, że pomyślicie podobnie.
[#60] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hexmage960, post #59

Według mnie najlepsza jest wersja 3, tylko plama światła gwiazdy świecącej zza planety jest za duża. Wersja 3 ma najlepszą „fakturę” planety i ładnie na niebiesko jest zaznaczona atmosfera.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem