[#61] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@retronav, post #58

@Retronav

@Krashan

Tak jak wspomniałem, planeta w najnowszej wersji jest troszkę bledsza, ale w mojej opinii to jedyna jej wada. Zalet jest dużo więcej. Dodam więcej cieniowania i faktury i powinno być OK. Chciałbym jednak zachować niebo i jaśniejszą kolorystykę z tej wersji, która przypadła mi do gustu.

Co do tego światła, to spróbuję to poprawić, by rzeczywiście wyglądało na wschód Słońca i mniej raziło.
[#62] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hexmage960, post #59

nr.3 - zdecydowanie
[#63] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@peceha, post #62

Będę miał dylemat.
[#64] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hexmage960, post #59

nr.3
[#65] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@mschulz, post #64

Hej, spójrzcie jak wygląda Diuna na Wikipedii: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/9/9e/Dune_Movie_Arrakis.jpg

Moja ostatnia wersja jest najbardziej do niej podobna. szeroki uśmiech

Chociaż wersja 3 też ma cechy wspólne.

Dziękuję Mufie za podrzucenie linku.

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2016 13:11:18 przez Hexmage960
[#66] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hexmage960, post #59

nr 3
[#67] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@retronav, post #66

W porządku, skoro tyle osób jednogłośnie chce nr 3, to OK, następna wersja będzie opierała się o nią. Postaram się połączyć wszystkie wskazówki.

Choć przyznam szczerze, że najbardziej lubię nr 1 i myślę, że coś z niej zaczerpnę, jeśli nie macie nic naprzeciwko.

Z ciekawostek zdradzę, że rysunek planety przygotowuję na dwóch Amigach, bo sprawdzam efekt na dwóch monitorach. Akurat postać IFF wersji nr 3 przez przypadek nie była na tej Amidze, na której przygotowywałem wersję 1 (ostatnią) i dlatego fakturę opracowałem od nowa.

Przekopiuję obie wersje na jedną Amigę i spróbuję wyciągnąć co lepsze cechy z każdej z nich. Najważniejsze to zróżnicować fakturę i zmniejszyć blask światła.

Pamiętajcie, że z bólem serca rozstałbym się z moją ulubioną wersją, więc na pewno z niej coś zaczerpnę. Bo kilka rzeczy w wersji 3 mi się nie podoba.

Mianowicie powiększę planetę, poprawię obramowanie (dzięki Retronav, zapomniałem o funkcji Outline) i zaimportuję tło.

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2016 15:06:42 przez Hexmage960
[#68] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hexmage960, post #67

Zrobiłem następną wersję na bazie Waszej ulubionej. Muszę przyznać, że wyczuliście drzemiący w niej potencjał, którego ja nie zauważyłem, bo efekt jest bardzo OK. Podaję wersję w oryginalnym rozmiarze oraz powiększoną, ponieważ tylko powiększona oddaje duch oryginału, jaki widzę na Amidze (jest taka jak na monitorze). Rozmiar 320x256 na pecetowym monitorze LCD jest trochę zbyt ostry w przypadku tej wersji.

Zatem spełniłem kolejną zachciankę - tym razem Recedenta odnośnie niebieskiej atmosfery. Gwiazd (jeszcze) nie zredukowałem. Mam nadzieję, że ten rozbłysk światła nie jest zbyt jaskrawy.

No, ale jak zawsze pojawia się pytanie - czy to dobra droga? Piszcie oczywiście, jeśli coś jednak nie jest w porządku, a ja postaram się naprawić.

Ja tylko boję się, czy nie wysyłam nowych wersji za prędko. Wysyłam kiedy widzę, że jest znaczący postęp, ale może powinienem zwolnić tempo aktualizacji?


[#69] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hexmage960, post #68

Atmosfera ładna, ale "gruba" trochę :)
Rozbłysk światła/flara słoneczna bardziej mi się podobał na "oryginalnym" numerze 3. Zresztą, przyjrzyj się jak to wygląda w realu:

[#70] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@recedent, post #69

Tak, flara do poprawki. Wyobrażałem sobie dotąd jak ona wygląda, ale jeszcze nie udało mi się jej zrobić wystarczająco dobrze.
[#71] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hexmage960, post #68

Ta nowa wersja przez tę "grubą atmosferę" wygląda nie jak planeta a jak komórka jajowa.

To białe można uznać albo za plemnika próbującego się przebić (tylko bez witki) albo za ciałko kierunkowe.
Porównaj swój rysunek i ten - moim zdaniem Twój wygląda jak pokolorowana wersja komórki jajowej.
[#72] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@amigowiec0, post #71

Nigdy nie słyszałem, żeby polocyt świecił... Ale podobno przy zapłodnieniu widać błysk światła...
[#73] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@amigowiec0, post #71

Matko...

Ja nie widzę żadnego podobieństwa poza tym, że na jednym i drugim obrazku widać okrąg. Kolory zupełnie nie wskazują na komórkę jajową, ale na ciało niebieskie. Co do plemnika - myślę, że próbujesz na siłę usprawiedliwić swoją wybujałą wyobraźnię...

Jednoznacznie widać, że to planeta. Ta gra skojarzeń jest już zupełnie nie na miejscu.
[#74] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hexmage960, post #73

A teraz zaprezentuję Wam udoskonaloną wersję rysunku nr 1. Dodałem lepszą fakturę planety, dodałem cieńszą warstwę atmosfery i poprawiłem blask słoneczny. Myślę, że jest to wersja przynajmniej godna uwagi i nie należy o niej zapominać.



[#75] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hexmage960, post #74

Blask słoneczny popsuty z dwóch powodów: po pierwsze - wygląda jak jakieś białożółte kulki, a po drugie - tam gdzie słońce powinno być jaśniej, a nie ciemniej.
[#76] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@recedent, post #75

Przeniosę blask słoneczny z prawego dolnego rogu do lewego górnego i powinno być OK.

Sorki, ale to, że nie mogę zrobić dobrze tego blasku to akurat jest wina jednopoziomowego undo w DPaincie. Po prostu boję się puścić mysz podczas rysowania tego blasku. Przez to nie mogę go rzetelnie zrobić.

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2016 21:54:15 przez Hexmage960
[#77] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hexmage960, post #76

Ta twoja planeta swieci coraz bardziej jak gwiazda :)
[#78] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@QUAD, post #77

No i poprawiłem blask słoneczny, że rozpościera się po powierzchni planety.

[#79] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hexmage960, post #78

Świetnie. Teraz dwie kolejne sprawy:

  • jeśli słońce nie wychodzi wybraną techniką to może warto spróbować innej?
  • przyjrzyj się jak rozkłada się cień na kuli przy oświetleniu z lewego górnego rogu i odpowiedz sobie - czy Twoje cieniowanie jest naturalne? Żeby było jaśniej - załączam obrazek.


[#80] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hexmage960, post #78

Ładnie, zaczyna mi się podobać brawo, jeszcze coś z Ciebie będzie :)
[#81] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hexmage960, post #78

No teraz zdecydowanie lepiej. Ale wciąż planeta wygląda na ciutkę za jasną (swiecącą) i jak wskazali koledzy cieniowanie nie jest naturalne. Jak dla mnie też robienie dwóch "słonecznych plam" to jednak za dużo. Zrób jedno jasne słoneczko takiej wielkości jak teraz i po prostu rozsmaruj na jakąś długość jego brzegi. Kurcze nie wiem czy dobrze tłumaczę i zrozumiesz o co mi chodzi. Ale ogólnie wracasz na dobre tory szeroki uśmiech
[#82] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hexmage960, post #78

Z jakiego powodu atmosfera jest niebieska? Przecież tam nie ma zbyt dużo wody.
[#83] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@sebbb, post #82

Z jakiego powodu atmosfera jest niebieska? Przecież tam nie ma zbyt dużo wody.


W przypadku ziemskiej atmosfery to tez nie woda odpowiada za jej kolor...

https://pl.wikipedia.org/wiki/Rozpraszanie_Rayleigha
[#84] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@mschulz, post #83

Wrzucam nową wersję.

@Recedent
Czy teraz cieniowanie w porządku?

@Pisklak
Czy faktura nie jest już zbyt jasna?

@Sebbb
Moim zdaniem ta niebieska atmosfera daje po prostu ładny efekt nie wchodząc w zbytnie szczegóły rzeczywistych własności tej planety. Myślę, że można przymknąć oko na takie "drobiazgi".

[#85] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hexmage960, post #84

Planeta jest już ok, ale ta "flara"/rozbłysk cały czas wygląda jak para lub chmura a nie rozbłysk.
[#86] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hexmage960, post #84

Planeta jest juz OK ale flara jeszcze nie. Zrob tutaj taka flare jak w Nr.3 i bedzie git :)
[#87] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@retronav, post #85

Bo się uparł chłopak, żeby to zrobić airbrushem...
[#88] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@recedent, post #87

Najważniejsze, że planeta jest OK. Wyszło jednak, że miałem rację co do dobrej drogi.

Airbrushem można ładnie zrobić tą flarę jak w obrazku z postu #78. Podczas robienia najnowszej wersji robiłem flarę od nowa, zamiast skopiować. Ja to poprawię, tylko tymczasowo jestem bardzo zajęty dokańczaniem artykułu do Amigazynu.

Bardzo dziękuję Wam za dobre rady i wskazówki. Chyba "coś" ze mnie będzie. Bardzo się cieszę z efektu finalnego i że Wam się podoba.
[#89] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hexmage960, post #88

Bardzo podoba mi się planeta ale i sam proces ewolucji jak do tego doszedłeś.
Gratulacje!
Od siebie zasugerowałbym mały dorbiazg, mianowicie aureola/atmosfera mogłaby tracić jasność na przeciwnym biegunie do wschodu słońca. tak jak tutaj.



Ale to tylko mało znaczący drobiazg, ogólnie i tak jest super.
[#90] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Schizo_, post #89

Dziękuję za bardzo miłe słowa! Piękna ta planeta i aureola na załączonym obrazku. Rzeczywiście ta niebieska otoczka mogłaby tracić jasność na przeciwnym biegunie do wschodu słońca. Jeśli miałbym się tym obrazkiem jeszcze zajmować to spróbowałbym to wprowadzić.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem