kategoria: WinUAE
[#1] Komputer do WinUae
Witam.

Czyli składamy emulator, mógł by mi ktoś doradzić czy to był by dobry zestaw czy wybrać coś innego. Na wstępie znaczę że laptopy, mini xti odpadają. Komputer musi posiadać co najmniej trzy gniazda PCI, tzn grafika, muzyka, lan.

Tak że mobo to Asus H81-GAMER

Procesor Intel G3258

Obudowa Zalman Z3 PLUS

Zasilacz Zalman 600W 80+

Pamięć Crucial Ballistix 8GB

Chłodzenie CPU SilentiumPC Grandis

Ogólnie to jakoś za bardzo nie znam się na komputerach, sugerowałem się liczbą sprzedanych sztuk, linki z zestawu prowadzą do sklepu morele. Chciałbym wszystko kupić razem. Chciał bym bazować na Windows 8, no chyba że ktoś poradzi jakąś inną dystrybucje trial. I czy w ogóle te wszystkie podzespoły będą razem współpracować.

Co do PCI to co jeszcze można zamontować w mediatorze tuner tv? czy to jeszcze ma sens można zgrywać obraz przez taki tuner czy tylko do oglądania TV ewentualnie Video.

Całość bez dysku wychodzi coś koło 1400 złotych. W przełożeniu na Amigowe ceny to całość w cenie A-1200 z Blizzardem.


Edit... Nie ma grafiki czy zintegrowana wystarczy? do zabawy z WinUAE. I czy chłodzenie trzeba kupować czy może na box-owym całość by działała bez żadnego podkręcania.



Ostatnia aktualizacja: 19.11.2015 15:55:49 przez TechNineWonder
[#2] Re: Komputer do WinUae

@TechNineWonder, post #1

Ty to chcesz kupować do WinUae?
To nie lepiej właśnie Amigę z Blizzardem?
To tak jakbyś oglądał Scarlett Johansson na ekranie lub był koło niej
[#3] Re: Komputer do WinUae

@PTR, post #2

To tak jakbyś oglądał Scarlett Johansson na ekranie lub był koło niej


Wystarczy siąść koło telewizora

Mam Amigę z ACA 030/40. Stado maców i kilka innych Amig, aktualnie czekam na Vampire V2 jak wszyscyok, racjaOK

"Tak że słodzę herbatę miodem, czyli wiem co to luksus"


Tak chce sobie kupić nowy komputer do WinUAE, za real hardware w podobnym configu co WinUAE trzeba zapłacić od 4 tysi w górę. Np: Mediator obudowa Blizzard Amiga 1200 zasilacz fast ata, do tego czas na kompletowaniu wszystkiego, skoki napięć na zasilaczu reset w kółko czarny ekran guru.

Dużo by wymieniać co może spotkać Classicowca. A WinUAE, power on dwa razy klik i już mamy Amigę. Nie chcę się wachlować dyskietkami tylko poznać bardziej system... etc.
[#4] Re: Komputer do WinUae

@TechNineWonder, post #1

Jeśli zamierzasz w "najbliższym czasie" wymienić CPU na i5/i7/xeon i dodać jakąś lepszą kartę gfx to będzie ok. Do samej emulacji starczy tańszy sprzęt.
[#5] Re: Komputer do WinUae

@Korni, post #4

Sugerowałem się tą tabelką




No właśnie z tą zmianą procesora to na razie chyba nie, Toni Willen pisał chyba nawet sam na eab że na razie najlepiej ten procesor wypada (pentium G). Wiem że można na przykład kupić HP xw 4600 za 230 z c2d 3Ghz. Ale chciałem raczej coś nowego mniej żeby prądu pobierało, etc.

Zastanawia mnie tylko brak portów, serial, etc. Ale nie wiem czy bym z nich korzystał może dało by się zaadoptować na PCI lub PCI-E, albo na USB, tylko nie wiem czy by to działało?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2015 17:52:25 przez TechNineWonder
[#6] Re: Komputer do WinUae

@TechNineWonder, post #1

Na tym procesorze będziesz miał świetną amigę w winuae a jak włączysz opcję JIT to masz rakietę pędzącą z prędkością światła. Oczywiscie mówimy o emulacji amigi classic yippee
[#7] Re: Komputer do WinUae

@djpiotrs, post #6

A ? PPC też powinno spoko śmigać na tym przecież chyba nie? Bo OS 4.1 FE już mam.
[#8] Re: Komputer do WinUae

@TechNineWonder, post #1

A znasz projekt A.L.I.C.E?
[#9] Re: Komputer do WinUae

@DiskDoctor, post #8

Ale tamto to ma być laptop. A ja chce mieć mediator i kartę sieciową rtl kupiłem gdy tylko pokazała się wzmianka o wsparciu. Tak że tamto to co innego. To ma być emulowana Amiga a nie emulowany System, bo ja chce mieć karty w PCI, laptop tego nie daje.
[#10] Re: Komputer do WinUae

@TechNineWonder, post #9

Jeśli chodzi o ppc , miałem na myśli 68k
[#11] Re: Komputer do WinUae

@TechNineWonder, post #9

To chcesz mieć PC czy mediatora albo czegoś nie rozumiesz?
[#12] Re: Komputer do WinUae

@TechNineWonder, post #1

Nie potrzebujesz karty sieciowej ani dźwiękowej, masz to na płycie i WinUAE to obsługuje. Chyba, że zajmujesz się profesjonalnie komponowaniem muzyki, ale wtedy najlepszy będzie zewnętrzny interfejs audio.
Nie wiem, o co Ci chodzi z tym Mediatorem.
[#13] Re: Komputer do WinUae

@ash, post #12

Ja rozumiem, że chłopak chce podłączyć "amigowskie" karty poprzez pci np. soundblaster 128 czy tuner pixelview. Mediator w sensie pci a nie dosłownym.
[#14] Re: Komputer do WinUae

@misiek2, post #13

Kolega chce na pececie, emulować Amigę która ma mediatora z kartami. I te karty ma fizycznie włożone w sloty PCI na płycie głównej. ok, racja
[#15] Re: Komputer do WinUae

@Voyox, post #14

I oczywiście WinUAE to potrafi
[#16] Re: Komputer do WinUae

@cholok, post #15

Potrafi na każdym złomku odwzorować amigę z różnymi kartami i nie potrzebuje tych kart wkładać do slotów przecież. Ale skoro kolega chce tak to niech ma tak. Będzie bardziej Amigowo
[#17] Re: Komputer do WinUae

@TechNineWonder, post #9

Ale przecież jak np: będzie wsparcie dla kart graficznych PCI? To chyba lepiej mieć taką kartę w slocie niż emulować, czy nie. Do tego jeśli WinUAE będzie miało wsparcie dla Sonnet PPC to? Może to oczywiście nigdy nie nastąpić ale gdy nastąpi?

Tak że wydaje mi się że lepiej opierać się o mobo z slotami PCI niż bez nich.

Nie no wydawało mi się że już może ktoś, ma na wypasie WinUAE ale chyba nie...

W wersji 3.2 występują następujące mostki PCI.

PCI bridgeboards:
- G-REX
- Mediator 1200/4000
- Prometheus

PCI bridgeboard compatible PCI cards:
- FM801 sound card
- ES1370 (SB128) sound card
- RTL8029 network card

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2015 22:17:10 przez TechNineWonder
[#18] Re: Komputer do WinUae

@Voyox, post #14

Teraz czaję.
Pytanie tylko, czy są sterowniki do Windows 8 do starych kart PCI? Do dźwiękowej czy sieciowej można użyć uniwersalnych, ale do graficznej? WinUAE zobaczy karty, których nie widzą Windowsy?
[#19] Re: Komputer do WinUae

@ash, post #18

nie zobaczy niczego czego nie widzi windows... ze sterami będzie kłopot. może do standardowych chipsetów się znajdą ale do bardziej zaawansowanych staruszków raczej wątpię.
[#20] Re: Komputer do WinUae

@TechNineWonder, post #17

Emulacja polega na tym że leci to po systemie. Czyli jeżeli ja mam laptop i w nim kartę sieciową Broadcoma to emulator widzi rtl2029 i puszcza to przez mojego broadcoma.

To jest właśnie emulacja. Emulowana Amiga będzie to widziała tak samo jak fabryczna, tzn. po stronie systemu Amigi widziane są te rzeczy które wymieniłeś, a po stronie emulatorka WinUAE widziane są dowolne sprzęty pecetowe...
[#21] Re: Komputer do WinUae

@Voyox, post #20

no tak ale jeśli system nie będzie widział danej karty sprzętowej to WinUAE też jej nie zobaczy. Pomysł fajny ale moim zdaniem lepiej pozwolić WinUAE emulować dany sprzęt niż ładować na siłę starocie do nowoczesnego komputera... i walczyć ze sterownikami...
[#22] Re: Komputer do WinUae

@ash, post #18

No właśnie z tym może być problem.

Dlatego właśnie chciałem się dowiedzieć czy może już ktoś coś emuluje. Zobaczymy jak będą postępować prace nad nowymi kartami PCI w WinUAE.

Radeona jeszcze nie wspiera i nie wiadomo czy kiedykolwiek będzie. Po za tym nie wiem jak wygląda emulacja mostków PCI. I co jest do tego potrzebne po stronie Windowsa.
[#23] Re: Komputer do WinUae

@dragon_x, post #21

Windows do staroci posiada sterowniki, na tym polega mała przewaga Microsoftu. Baza sterów ciągnie się jak guma, ostatnio miałem problem z sieciówką zintegrowaną, włożyłem jakąś Intel Pro100 i od strzału poszła na Win7, a karta ma z 15 lat może więcej.
Dlatego że producent stara się o napisanie sterów dla Windowsa, a w Amiświecie pisanie tych sterowników to istna masakra jak widać. Dlatego przydałaby się porządna nowa Amiga z jednolitym "hardware" i napisanymi sterownikami aby wszystko działało jak kiedyś na klasykach.
[#24] Re: Komputer do WinUae

@Voyox, post #20

To że niby to jest tak że co, że emuluje. I to nie jest tak że wkładamy prawdziwą kartę do slotu i z niej korzysta.

I że nie ma sensu kupować mobo z slotami PCI tylko lepiej mini xti bez PCI.

Wydaje mi się że instalujemy OS do tego mediator i sterowniki do rtl i działa nam internet.

A nie że zaznaczamy tylko emulacje rtl i działa internet.
[#25] Re: Komputer do WinUae

@TechNineWonder, post #17

Może się mylę, ale wydaje mi się że obsługa dźwięku, sieci i grafiki będzie wyraźnie szybsze w trybie emulacji niż przez PCI. Na pewno mniej zabawy z konfiguracją, jeśli Medek emulowany potrafi być tak samo kapryśny jak prawdziwy to może nie być tak kolorowo.

Intel NUC, małe, zgrabne WinUAE powinno śmigać.

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2015 23:13:43 przez codi
[#26] Re: Komputer do WinUae

@TechNineWonder, post #24

Oczywiście że to niepotrzebny zakup. WinUAE emuluje to co mu pozaznaczasz w tabelkach.
A sprzęt PC może być dowolny. Ja tam mam starego IBMa z 2GB DDR 400, z Radeonem 9200/128mb w porcie PCI, bo AGP nawet nie ma. I tam mogę mu także różne rzeczy powymyslać, jakiś kontroler SCSI itd...
I jak zacznę Instalować na takiej konfiguracji Amigę, to musze te wszystkie sterowniki w AmigaOS zapodać, bo Amiga je wtedy widzi... mimo że są wirtualne.. dla Amigi są realne..
[#27] Re: Komputer do WinUae

@Voyox, post #26

Teraz mnie uświadomiłeś że jednak chyba mam rację i kupie sobie jednak mobo z PCI
[#28] Re: Komputer do WinUae

@TechNineWonder, post #17

WinUAE tylko emuluje te mostki i karty. Włożenie tych kart nic nie przyśpieszy.
[#29] Re: Komputer do WinUae

@TechNineWonder, post #1

Do WinUAE 68k wystarczy używany pecet z Allegro (najlepiej jakiś Core2Duo) ze zintegrowaną grafiką za 200 zł.OK
Pamietaj o zaptaszkowaniu opcji JIT.OK

Natomiast do WinUAE PPC i AmigaOS4, to nawet nie wystarczy pecet za 10 tyś. Technologia musi jeszcze pójść do przodu. Do AmigaOS4 kup sobie lepiej jakąś używaną Sam.OK

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2015 06:29:00 przez Andrzej Drozd
[#30] Re: Komputer do WinUae

@Voyox, post #23

No z tymi sterami do Amigi to jest problem. Wszystko zależy od producenta Amigowego interfejsu (mediator, USB, itd). Jednak Windows nie jest aż taki różowy pod tym względem. O ile karty sieciowe jeszcze ruszają, o tyle karty dźwiękowe inne niż SB już nie. Przykład to Santa Cruz firmy Turtle Beach. Wspaniały, dynamiczny dźwięk, ale tylko dla użytkowników max WinXP. Na nowszych próżno szukać. Podobnie z kartami Terratec i innymi. Pod Linuksem jest chyba najlepiej pod tym względem.

Pozdrawiam,

Azz
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem