kategorie: E-UAE, Inne oprogramowanie
[#1] Raspberry Pi jako A500
Hej!

Od dawna chciałem zrobić 'remake' a500 z użyciem RPI. Założenia projektu...
1) Ma cały się mieścić w obudowie(raczej nie problem)
2) Minimum interfejsu emulatora amigi, najlepiej wcale(Jaki emulator polecacie?)
3) Ma mieć stacje dyskietek(z tym problem. Da się jakoś podpiąć stację amigową do rpi??)
4) W miare możliwości ma posiadać cdrom(jakiś emulator z tym współpracuje?)
5) Ma posiadać oryginalną klawiaturę od a500, wiem że da się ją jakoś magicznie podpiąć do rpi. Nie koniecznie oryginalna myszka.
6) Ma mieć możliwość przełączenia do amiwm - środowiska Xorg podobnego do AOS 3.1 które to użytkownik by mógł użyć do pracy której na ami się nie zrobi.
Pomożecie? Najbardziej zastanawiam się jak podpiąć FDD do RPI oraz nad klawiaturą.. Jakieś pomysły?szeroki uśmiech

EDIT: Dodam, że gdzieś słyszałem o takowej amidze, ale teraz nie moge tej informacji znaleźć

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2015 16:02:33 przez redstonecraftpl
[#2] Re: Raspberry Pi jako A500

@redstonecraftpl, post #1

Pewnie chodzi Ci o coś takiego. Do klawiatury jest jakiś interfejs Keyrah.

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2015 16:16:04 przez sanjyuubi
[wyróżniony] [#3] Re: Raspberry Pi jako A500

@redstonecraftpl, post #1

Ja jakiś czas temu tak miałem - RPi w obudowie A500. Do obsługi klawiatury nie używałem Keyrah tylko Arduino Leonardo. Sketch do obsługi klawiatury A500 wygooglasz. Działało to całkiem fajnie.
[wyróżniony] [#4] Re: Raspberry Pi jako A500

@redstonecraftpl, post #1

Świetny pomysł. Ja kupuję obudowę jak się pokażą i zrobię A1200 na jakimś Rasspbery Pi 2.
Ogólnie jak to świetnie że w ogóle Amiga stała się taką legendą, bo PC z Pentium 100 to nikt nie pakuje do retrokomputingu....
[#5] Re: Raspberry Pi jako A500

@Voyox, post #4

A widziałeś kogoś kto pakuje RPI do obudowy tower A1200 albo do obudowy A4000?
[#6] Re: Raspberry Pi jako A500

@Voyox, post #4

Polecam ci kupno rpi zero - za 20zł masz coś lepszego względem procka i mniejszego niż rpi B. Do tego ma tyle GPIO ile B+. Super sprawa :)
W temacie legendy - czy ja wiem? W modzie jest teraz po prostu retro, a amiga się w tą tematyke wpisuje idealnie... Tak samo jak taki C64. Ale atari wciąż(jak zawsze) nie w modzie ok, racja
@misiek2 Równie dobrze może w tą obudowe wpakować drugie RPI, dobry zasilacz i parę dysków. Po co? Wykorzysta miejsce pozostałe w obudowie i do tego będzie mieć Amigowy FTP

Kwestie klawiatury mam rozwiązaną, skoro da się to ogarnąć na arduino to będzie się dało też na GPIO. Może wreszcie sklece jakiś porządny skrypt/programik dla świata szeroki uśmiech
Wciąż pozostaje największe pytanie - czy da się podpiąść jakoś tą stacje dyskietek?


Ostatnia aktualizacja: 04.12.2015 18:14:13 przez redstonecraftpl
[#7] Re: Raspberry Pi jako A500

@Voyox, post #4

No zdziwiłbyś się. Mam retropeceta Pentium 166MMX, 64MB RAM, Voodoo3 PCI, Gravis Ultrasound MAX, SB AWE32, flop i na tym polska wersja OS/2 Warp, DOS 6.22 i Windows 98. Super maszyna do dem piecowych i gier z lat 90.
Redstonecraftpl jeszcze jak zainstaluje na tym RPi dosboxa to dopiero będzie miał maszynkę ;)

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2015 18:46:43 przez Jenot
[#8] Re: Raspberry Pi jako A500

@Jenot, post #7

Wszystko cacy ale ram bym rozbudował na ile płyta główna pozwoli.
Do tego zamiast Voodoo 3 idealne byłoby Voodoo 5500 PCI które wystawiłem na ebayu za 150 ft.
Gravis to legenda sama w sobie i midi z tego to bajka:
Gravis
Mam wrażenie że dzisiejsze sprzęty "stępiały" i są jakieś takie plastikowe...
[#9] Re: Raspberry Pi jako A500

@Jenot, post #7

Zazdro. Szczególnie MMX. I Voodoo. Szczerze mówiąc, to mam Voodoo(2 lub 3, nie pamiętam) ale brak mi dość starego pieca... chyba że to P2 jest na 200mhz or something. Bawił się ktoś w downclocking?
EDIT: Od dłuższego czasu chciałem sobie zrobić komputer "jak z 98" albo "jak z 99". Mam na myśli komputer, który można było mieć w takim 98 lub 99. Może wreszcie sie za to wezme szeroki uśmiech

EDIT2: Chciałbym jeszcze mieć możliwość podłączenia się do neta. Co wy na to?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2015 19:30:26 przez redstonecraftpl
[#10] Re: Raspberry Pi jako A500

@redstonecraftpl, post #9

[wyróżniony] [#11] Re: Raspberry Pi jako A500

@redstonecraftpl, post #6

[#12] Re: Raspberry Pi jako A500

@janekdrukarz, post #10

OO, super. Dzięki
@jenot Tak, widziałem i planuje to właśnie na leonardo zrobić.
[#13] Re: Raspberry Pi jako A500

@redstonecraftpl, post #6

R-PI może pracować jako stacja dyskietek, ale na odwrót nikt jeszcze chyba nic takiego nie zrobił. Do PC i Amigi jest coś takiego jak catweasel na PCI albo clockport, jednak R-PI nie ma ani tego ani tego, UAE chyba wspiera catweasel na PCI, clockport można zrobić na GPIO, ale kto to oprogramuje (może zagadać do Toniego?)?
[#14] Re: Raspberry Pi jako A500

@sanjyuubi, post #13

Było coś takiego jak ARMiga, chyba właśnie oparte o raspi i tam była "prawdziwa" stacja dyskietek.

Jako, że był to projekt komercyjny, publicznego rozwiązania w necie pewno się nie znajdzie.
[#15] Re: Raspberry Pi jako A500

@teh_KaiN, post #14

Było, link
[#16] Re: Raspberry Pi jako A500

@redstonecraftpl, post #1

Emulatory są już niemodne ;)
Znacznie bardziej sexi jest zrobić implementację Amigi w układach programowalnych (fpga). Taki Vampire implementuje tylko procesor, ale nikt nikomu nie zabrania dorzucić tam logiki układów specjalizowanych OCS/ESC czy AGA. W ten sposób dałoby radę zrobić jednoukładową Amigę 500 (albo w zasadzie dowolną inną), czyli jeszcze mniejszą niż RPi.
Z Raspberry skazany jesteś na emulator, czyli w zasadzie nie potrzebną, dodatkową warstwę oprogramowania.
[#17] Re: Raspberry Pi jako A500

@BigBang, post #16

A ja mam wrażenie że właśnie FPGA z racji swojej ceny, i trudności w napisaniu dobrze emulującego softu jest teraz wypierana przez emulatory na Malinkach wkładane do oryginalnych obudów. Bo to daje niższą cenę, wygląd bliski sercu, jakość emulacji bliższą oryginałowi i łatwiejszą do poprawiania niż w FPGA, nadmiar mocy by podkręcać emulację, oraz w trybie Androida współczesną przeglądarkę i odtwarzacz filmów niedostepne na FPGA. A mniej wymagającemu odbiorcy takie coś może zastąpić współczesny komputer. :)
[#18] Re: Raspberry Pi jako A500

@ZbyniuR, post #17

Masz rację jeśli chodzi o zrobienie czegoś na kształ oryginalnej Amigi z naciskiem na kompatybilność, aby popykać sobie w stare gry.
Tryb Android nie jest żadną zaletą, chyba że chcesz to mieć jako jedyny (albo chociażby podstawowy komputer - to raczej nie u nas)
FPGA ma sens, aby zrobić neo-classica setki razy szybszego od oryginału. Gdybym był na emeryturze, to grzebałbym w tym nonstop! Ale muszę jeszcze pracować, bo z efpegowych Amig raczej się nie wyżyje, a hobby raczej kosztuje, a nie przynosi zysk.
Na koniec - jak wielu tutaj, mylisz emulację z implementacją. Na FPGA nie piszesz softu-emulatora Amigi, tylko konfigurujesz udostępniane przez FPGA komponenty, aby robiły to, co chcesz (np. odwzorowywały logikę Amigi, czyli implementujesz logikę Amigi w FPGA). Konfigurację opisuje się w trochę podobnym do C czy Pascala języku, stąd można odnieść wrażenie, że się pisze program na fpga, ale to nie jest program (w sensie sekwencji instrukcji wykonywanych po kolei przez jakiś procesor).
[#19] Re: Raspberry Pi jako A500

@BigBang, post #18

Nie mylę tylko upraszczam, bo skoro trzeba to napisać a nie przylutować to dla mnie jest to soft. ;)

A propo mniej wymagającego użytkownika. Dla osób które siedzą w komputerach od ponad 20 lat, czy to jako elektronicy czy też jako programiści i obracają się w takim środowisku, wydaje się że ludzie co ledwo odróżniają jedną konfigurację od innej (więc nie spłukują się na najnowsze), a instalacja czegoś raz na parę lat to dla nich wyzwanie z którym wolą iść do kolegi lub do serwisu, - to mieszkają za górami za lasami, a to przecież większość każdego społeczeństwa. :)

Z produktami na FPGA ich fani eksperymentują od paru lat, a jakoś nie udaje im się wyjść poza wąskie grono zainteresowanych. Stąd nowe nadzieje na przełamanie tej bariery w tańszych Malinkopodobnych rozwiązaniach. :)
[#20] Re: Raspberry Pi jako A500

@ZbyniuR, post #17

Dla mnie takie wsadzanie RasPi do obudowy od A500 to żenada. Jeżeli już emulacja to prościej UAE na normalnym laptopie, wygoda większa, a "tryb peceta" jest znacznie wygodniejszy niż "tryb Androida" na takiej słabej maszynce.

Natomiast FPGA ma jeszcze wszystko przed sobą. Mamy dopiero pierwsze działające implementacje.

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2015 15:55:36 przez Krashan
[#21] Re: Raspberry Pi jako A500

@Krashan, post #20

Tez to odbieram jako kompletnie poroniony pomysl.To mozna by np. zamiast kupowac Pi do tego wsadzic do srodka jakis stary telefon np. jakiegos galaxy,wyprowadzic wideo ,klawiaturka i kontroler na BT ,uae4all z google stora i Amisia gotowa.Chore to jakies
[#22] Re: Raspberry Pi jako A500

@Krashan, post #20

A ja myślę że Malina w A500 to szansa na to by ta klawiatura była używana na co dzień, a nie tylko wyciągana z kąta od święta jak kogoś najdą sentymenty.

No pożyjemy zobaczymy. Ale założyłbym się że FPGA pozostanie tym czym miało być, czyli platformą do projektowania i testowania scalaków. A to jest coś dla wąskiego grona specjalistów a nie dla pospólstwa.
[#23] Re: Raspberry Pi jako A500

@ZbyniuR, post #19

Nie mylę tylko upraszczam, bo skoro trzeba to napisać a nie przylutować to dla mnie jest to soft. ;)


To uproszczenie jest powodem wielu nadinterpretacji i niepotrzebnych polemizacji nt. sprzętowych emulatorów. Z treści twojej wypowiedzi wyciągam wnioski, że Ty, jak i również znakomita ilość potencjalnych dyskutantów nie wiecie, że zamiast pisać, można narysować schemat elektryczny, ale mało kto tego używa (niesławny olo11111 korzysta z tej metody, ale nie jestem pewien, czy robienie procesora w ten sposób nie byłoby porywaniem się z motyką na słońce), bo używanie abstrakcyjnego języka jest łatwiejsze do używania i debugowania niż gęstwina bramek i połączeń (czysty elektronik mógłby jednak wybrać rysowanie schematu). Strony internetowe w HTMLu też się przecież pisze, ale z softem to nie ma nic wspólnego.


Ostatnia aktualizacja: 05.12.2015 18:24:40 przez sanjyuubi
[#24] Re: Raspberry Pi jako A500

@ZbyniuR, post #22

W wersji programowej mamy rozwijany od wielu lat UAE, dla FPGA nie mamy praktycznie nic prócz minimiga, w dodatku, aby osiągnąć tą samą funkcjonalność w FPGA co w przypadku programu, potrzeba więcej wysiłku i droższych FPGA. FPGA to prędkość, a soft to elastyczność, najlepiej gdy się ze sobą łączy te dwie dziedziny.
[#25] Re: Raspberry Pi jako A500

@redstonecraftpl, post #1

Ja za bardzo nie jestem za emulowaniem amigi ale do samego RPI mam bardzo pozytywne podejście. Uważam że fajny projekt i mam nadzieje pociągniesz go a tu w wątku będziesz wklejał dla zainteresowanych ciekawe i przydatne linki. Ja sam wykorzystalem rpi przy budowie maszynki arcade (jeszcze cały czas w budowie) i może spróbował bym z amigą… jakaś obudowa z klawiaturą wolna jest.
Uważam jednak że jak już emulować amige w jej obudowie to ja bym zrezygnował z amigowych stacji itp i skorzystał z dobrodziejstw emulacji :) ew. CD ROM to jakiś po usb? Chyba nie będzie problemu… Czyli wyprowadził fajnie usb i gniazdo SD i skonfigurował na emulacji wypasioną amigę ;)
Najważniejsze to taki emulator który odrazu odpalał by nam WB - czyli włączasz amige, pare linijek linuxa i odpala się WB na dysku (oczywiście po wcześniejszym skonfigurowaniu emulatora ;0 ) Jak znajdziesz daj znać :)

Ja, jesli chodzi o emulacje ami na rpi znam tylko to
http://blog.petrockblock.com/retropie/ - na pewno moge polecić do MAME ;) w ami się nie bawiłem ale tu masz filmik https://www.youtube.com/watch?v=dleumwWZp6Q

powodzenia
[#26] Re: Raspberry Pi jako A500

@sanjyuubi, post #24

Dla mnie zabawki w FPGA sa o tyle interesujace ,ze to taka trzecia droga.Emulatory mam na pc i mobile.Klasyka z turbo tez mam.A FPGA nie mam. I jako,ze interesuje sie takimi ciekawostkami to zapewne mial bede za jakis czas. Jak temat dojrzeje.
[#27] Re: Raspberry Pi jako A500

@redstonecraftpl, post #1

Podpinam się do wątku aby nie tworzyć nowego.

Strona o emulowaniu Amigi na Raspberry Pi.
Głównie dla początkujących, ale od czegoś trzeba zacząć a takiej strony po polsku nie znalazłem. Zatem sam stworzyłem. Zapraszam.

malinowaamiga.wordpress.com

FB: www.facebook.com/MalinowaAmiga
TT: twitter.com/MalinowaAmiga

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 11:22:13 przez Piana
[#28] Re: Raspberry Pi jako A500

@Piana, post #27

Dlaczego nie można zaktualizować 3.1 do 3.9 na malin?
Możesz coś więcej napisać. Gdzie jest "haczyk"?
[#29] Re: Raspberry Pi jako A500

@Piana, post #27

Też mam Raspbery Pi 3 ale czasu zabrakło na WinUAE, miałem kłopoty ze ścieżkami pod Kick bo czasami ich nie widziało, jak czas pozwoli wrócę do tematu, chciałem Raspberry + Keyrah v2 uruchomić i do obudowy A600 zapakować.
[#30] Re: Raspberry Pi jako A500

@Norbert, post #28

Walczyłem z tematem, pytałem się na forach ale poległem. Dokładnie nie pamiętam szczegółów ale doradzano mi aktualizację pod Windowsem albo instalację 3.9 "na goło" (ale tego nigdy nie robiłem).
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem