[#1] Panele LCD, czas reakcji
Przymierzam się do zakupu monitora/panelu LCD 17" do mojego Pegasosa. Interesuje mnie pełna paleta barw, dobry kontrast, dobra jakość obrazu.
Nie gram w bardzo dynamiczne gry, jeśli już coś pare razy do roku włącze to jakieś strategie typu Civilization i tym podobne. No może czasami też na UAE włącze Super Froga czy SlamTilta czy też coś pod MAME.
Prawdopodobnie kupie panel Belinea 10 17 51 v.B.
http://benchmark.pl/artykuly/recenzje/przeglad_paneli_LCD_17/Belinea_101751.html
http://www.maxdata.com.pl:80/?site=productInfo&id=111733

Chciałbym poznać opinie użytkowników jak to jest z tym czasem reakcji 25ms, jak to jest przy przewijaniu tekstu, przy oglądaniu filmów, przewijaniu listy plików, stron www, etc.
Niestety nie mam możliwości sprawdzenia tego co bym chciał na miejscu, w sklepach panele są tylko takie jakie są i nie są to takie jak bym chciał. W dodatku nie ma możliwości uruchomienia tam jakiegoś programu, filmu czy porobienia testów.

Znam na razie tylko jedną opinię od jednego użytkownika, przeczytałem też kilka opisów, artykuł o czasie reakcji
http://www.mva.pl/?id_kategorii=2&top=51&kategoria=57

A może ktoś używa akurat tego modelu, który podałem?

[#2] Re: Panele LCD, czas reakcji

@grxmrx, post #1

Ja mam ten: http://www.eizo.com/support/discontinued/lcd/l465.asp
Ma on czas reakcji 45ms (10+35 -> czas narastania + czas opadania). Czasem reakcji bym się w ogóle nie przejmował, bo to jest parametr "marketingowy" - jedni podają go tak, inni inaczej. Można spokojnie założyć, że wszystkie nowe panele mają ten parametr na tyle dobry, że można o nim zapomnieć przy wybieraniu modelu. Oczywiście, zawsze znajdą się ludzie, którzy widzą "smugi" za kursorem i inne dziwne rzeczy.
Ja nie widzę zadnych problemów, gdy gram w BattleSquadron, Speedball2, Quake albo przy oglądaniu filmów, a przecież mój panel ma ładnych parę lat. Właściwie, to jedyne do czego mogę się przyczepić, to kąt widzenia - mógłby być szerszy. Jeśli chodzi o samo wyświetlanie obrazu i komfort pracy na komputerze, to w niczym nie ustępuje kineskopowi, a wręcz znacznie go wyprzedza pod pewnymi względami (ale to moje skromne zdanie :)
[#3] Re: Panele LCD, czas reakcji

@grxmrx, post #1

Taka Belinea jest u mnie w pracy u księgowej :) Jak chcesz to ją przetestuję :) Podłączałem nawet do niej Pegaza na chwilę, ale nie chciało mi się przestawiać wszystkich ustawień w screenmode, więc sprawdziłem pobieżnie. Jeśli chodzi o przewijanie list plików, www, tekstów etc. to nie ma się do czego przyczepić. W przypadku filmów jest podobnie - nie stwierdziłem jakiegoś dokuczliwego smużenia, a kąt pod którym można patrzeć na ekran też jest duży. Monitor jest na tyle fajny, że postanowiłem kupić sobie Belineę tylko, że 19" - różnica w cenie nie jest zbyt duża, a chyba warto.
[#4] Re: Panele LCD, czas reakcji

@stony, post #3

Mam ciut starszą wersję tego monitora:
http://www.magi.com.pl/prod.php?nid=15 i pomyśleć, że kupowałem go o
1000zl drożej... Jeśli chodzi o działanie, to jestem z niego
zadowolony. Oglądam filmy, pracuje ect. Bardzo ladnie skaluje obraz,
Oczywiście należy kupowac wersję z DVI :)

[#5] Re: Panele LCD, czas reakcji

@grxmrx, post #1

Mam http://pl.lge.com/prodmodeldetail.do?actType=search&page=1&modelCategoryId=050102&categoryId=050102&parentId=0501&modelCodeDisplay=LCD+L1730S&model=16
podpięte do 1k2 (voodoo3).
Dotychczas posiadałem monitor 15-tkę więc przesiadka na lcd jest czymś wspaniałym - czas dostepu niby 12ms ale po przeczytaniu podanych artków nie jestem pewien na ile jest to chwyt reklamowy a na ile prawda.
Ze swojej strony mogę dodać, że żadnych opóźnień, smug czy innych takich nie widziałem :)
Monitor posiada automatyczne strojenie więc nic więcej prócz jednego kliknięcia na każdym trybie nie jest konieczne aby go poprawnie ustawić (choć można mieszać). System w nominalnej rozdziałce monitora to miodzio!!
aha i jeszcze jedno: niby najmnejsza rozdziałka to 640x480 ale ja mam obraz na ami 320-240 pikseloza, że hej - ale działa :)

[#6] Re: Panele LCD, czas reakcji

@PL, post #2

Właściwie, to jedyne do czego mogę się przyczepić, to kąt widzenia - mógłby być szerszy.

tez bym raczej bardziej zwrócił uwagę na kąt widzenia, niz na czas reakcji matrycy.
Testowałem sobie kiedys jakis średniej klasy panel
LG (oglądałem film), i nie bylo zadnych zamazań przy dynamicznych scenach, ale za to wystarczylo usiąść troche z noku od monitora i czarny kolor robił się ciemno srebrny.
[#7] Re: Panele LCD, czas reakcji

@R-Tea, post #6

posiadam tytułową Belinee 101751B i jestem z tego panelu bardzo zadowolony :) Na ekranie nie ma żadnych "prześwietleń", itp. Jeżeli chodzi o odświeżanie, to przy (mojej) pracy biurowej 25ms zupełnie nie przeszkadza, a w grach nie jest tak źle... Kiedyś pracowałem na Iliamie, która miała chyba dosyć słabe kąty - na dole ekranu był inny odcień (tego samego) koloru niż u góry...
[#8] Re: Panele LCD, czas reakcji

@11MASTEr, post #5

3gr. to grxmrx. Pamiętaj że każdy ma inny biu.. gust. Ja nt. przykład, jako zboczony grafik, na razie nie mogę się przyzwyczaić do paneli, a siedziałem na panelach sony dla grafików które jednak "ciutkę" kosztowały. podejrzewam jednak że obraz wyświetlany przez ten monitorek ( po zapoznaniu się z jego parametrami) styknie ci swobodnie. Czas reakcji i tak będzie zauważalny, aczkolwiek przyzwyczaisz się. I pamiętaj, że LCD wyświetla dobrze obraz w rozdziałce 1024x768. Nie wiem czym to idzie... I jeszcze jedno. Na AMI panel ładniej wyświetlał niż na piecu :) Prawda Prince ?
[#9] Re: Panele LCD, czas reakcji

@TJindy, post #8

17" i 19" wyswietlaja 1280x1024. Widze, że zatrzymałeś się w dawnych
czasach i pewnie dvi racej nie byl wykorzystywany... Teraz czas eakcji
jest taki, że nie wiem jak zauważyć smugi itp.... Na pewno nie mam
wzroku doswiadczonego grafika, ale naprawdę nie widzę żadnych
opóźnien (żeby nie było na starych panelach je widziałem) Tak samo jak
kont widzenia.... Teraz naprawdę jest duża tolerancja...

[#10] Re: Panele LCD, czas reakcji

@grxmrx, post #1

Fakt, 17" w działaniu była. Ja nie twierdżę że są smugi, aczkolwiek, brak tak wysublimowanego obrazu jak w przypadku kineskopu. Prawdopodobnie winą za ten stan rzeczy jest... bardzo duży kontrast teksli ekranów LCD. Mają mniejszą poświatę, przez co subiektywnie rzecz biorąc , troszkę gorzej to wygląda. ale są to tylko moje dywagacje.
Btw. Gdyby faktycznie LCD miał naprawdę dobrej klasy obraz to by rzesze grafików łyknęło LCDki.. a tak nie jest. Faktem jest że do zastosowań domowych jest w zupełności wystarczający. Mniejsze koszty energi, mniejsze ryzyko utraty zdrowia (zero praktycznie pola magnetycznego + promieniowania itp.). Heh, też bym chciał panela, ale za takiego jakiego bym chciał to bym se wypasioną A1 kupił + porządny hardwer, z wentylatorkiem wygwizdującym w takt zegara melodię Umarł Maciuś Umarł... :)
[#11] Re: Panele LCD, czas reakcji

@Kaczus, post #9

Kaczus napisał(a):

...Tak samo jak kont widzenia...

Może trolluję ale w Słowniku Języka Polskiego nie ma takiego słowa jak "kont".
[#12] Re: Panele LCD, czas reakcji

@amigafan, post #11

...a to swoja droga dosc dziwne... przeciez to dopelniacz liczby mnogiej od slowa "konto", a taki wyraz z pewnoscia w owym slowniku figuruje ;)

...nie ma to jak sobie potrollowac przy bladym swietle ksiezyca :)
[#13] Re: Panele LCD, czas reakcji

@Pan Iniemamocny, post #12

nie rozumiem jak Panel LCD może się nie nadawać dla grafika.... obraz na mojej Belinei jest po prostu idealny... i nie ma co do niego porównywać monitora CRT IIliama, który miałem wcześniej....
[#14] Re: Panele LCD, czas reakcji

@TJindy, post #10

Jesli podales rozdzielczosc 1024x768 to bylo to 15"...

[#15] Re: Panele LCD, czas reakcji

@ntx, post #13

To mit... Wczesniej byl gorszy kat widzenia, tudziez mniejsza paleta barw odwzorowana. Ale czas nie stoi w miejscu i na tym polu sie duzo poprawilo...

[#16] Re: Panele LCD, czas reakcji

@Kaczus, post #4

Czy jeśli taki panej ma wejścia DVI i D-Sub to można do jednego wejścia podłączyć VooDoo3 a do drugiego scandoublera z sygnałem z AGI?
[#17] Re: Panele LCD, czas reakcji

@kmilota, post #16

Magi maja jedno wyjscie - albo dvi, albo dsub... Jesli dvi - dostajesz dodatkowo kabel z ukladem konwertujacym bys mogl podlaczyc awaryjnie rowniez do starej karty.

[#18] Re: Panele LCD, czas reakcji

@Kaczus, post #14

wiesz co, być może.. w tyłku to mam. Jeśli LCD mają wyświetlać tylko takie rozdzielczości jakie im się podobają to ja Dziękuję.
[#19] Re: Panele LCD, czas reakcji

@TJindy, post #18

Wyswietlaja i inne, mniejsze, ta jest maksymalna, tylko, że jakościowo
- ta jest wyświetlana najlepiej - ze względu na skalowanie.

[#20] Re: Panele LCD, czas reakcji

@Kaczus, post #19

W praktyce, to "skalowanie" przypomina troche przeskalowanie obrazka poprzez "wyciecie"
co ktoregos-tam pixela. Nie da sie na to patrzec! A taki LCD jest bardzo
wyczulony na wieksze rozdz. i Hz. Nie wyswietla i basta!

***

To troche tak jak plytami CD i winylowymi:
Dzwiek z CD jest czystszy i lepszy, ale z "winyla" jest przyjemniejszy i ...lepszy :P
[#21] Re: Panele LCD, czas reakcji

@Prince, post #20

1) sposob skalowania zalezy od LCD...
2) analogowy monitor jak przekroczysz parametry wyswietlania tez ci nie wyswietli i basta? - wiec sorry ale chyba troszke nietrafione...

[#22] Re: Panele LCD, czas reakcji

@Prince, post #20

Ciekawe rzeczy opowiadasz... bo ja nie widzę u siebie różnicy w jakości obrazu między 1024x768 a 1280x1024 (tzn. zapewne jest, ale przeze mnie niezauważalna).
W kineskopie, jakbyś nie wiedział, jest tzw. maska, dzięki której też ma on jedną rozdzielczość optymalną, a każda inna jest skalowana (tyle, że analogowo i dzięki "naturalnemu" rozmyciu wydaje się niektórym, że obraz wygląda lepiej niż na lcd - mowa tu o nowoczesnych lcd)
[#23] Re: Panele LCD, czas reakcji

@Kaczus, post #21

Skalowanie: wyjatek potwierdza regule, na kazdym analogu kazda rozdzialka
wyglada dobrze.
Przekroczenie parametrow: Niektore analogi faktycznie nie pozwalaja na przekroczenie
max parametrow, ale moj starenki Microvitec1438 maxymalnie w papierach
ma 38kHz, a faktycznie to synchronizacje zrywa >45 kHz.
[#24] Re: Panele LCD, czas reakcji

@Prince, post #23

no tak - glowe urywa i jakosc i wogole.... Czlowieku co ty porownujesz?

[#25] Re: Panele LCD, czas reakcji

@Prince, post #23

A niby po co LCD mialby jakas duza tolerancje na pasmo? Przeciez jakosc obrazu nie zalezy od tego.
A na nowych LCD skalowanie wychodzi calkiem ladnie.
[#26] Re: Panele LCD, czas reakcji

@marcik, post #25

No jeôli jakoôę obrazu nie zalezy od pasma przenoszenia,
to bylo fantastycznie ;) A pamietasz cos takiego jak:
SuperHires Laced? Pewnie nie.
[#27] Re: Panele LCD, czas reakcji

@Prince, post #26

Masz na mysli ten tryb walacy oczy po godzinie patrzenia? Tylko sie spytam - co to ma do matryc LCD?
[#28] Re: Panele LCD, czas reakcji

@Prince, post #26

Znowu nie odrobiles lekcji... LCD ma inny sposob wyswietlania, wiec
jest to naprawdę mniej istotne (nikt na pewno nie bedzie twierdzil,
ze wogole, ale mniej i to znacznie mniej...)

[#29] Re: Panele LCD, czas reakcji

@PL, post #22

LCD też ma maskę... plamkę i te sprawy :) Analog zawsze lepiej przeskaluje obraz niż cyfra :) Pozatym, LCD charakteryzują się tymi samymi parametrami jak CRT - czyli pama przenoszenia, częstotliwości odchylania itp. Dopiero teraz wchodzą modele dla DTP z korekcją kolorów, równomiernego świecenia plamek itp. Ale to nie jest celem tego forum.

PS.
Cechy szczególne monitorów LCD

Monitor LCD w przeciwieństwie do modeli CRT pracuje z maksymalną jakością tylko w rozdzielczości rzeczywistej, bo LCD ma stałą liczbę pikseli. Oczywiście prezentacja obrazu z inną rozdzielczością jest możliwa, jednak wtedy mamy do wyboru dwa sposoby oglądania obrazu - wyświetlany na fragmencie matrycy odpowiadającej danej rozdzielczości (np. 640x480 na panelu o rzeczywistej rozdzielczości 1024x768) lub prezentowany na całej powierzchni ekranu przy użyciu algorytmów skalowania.

źródło http://monitory.idg.pl/artykuly/39035.html z 2003 r.
[#30] Re: Panele LCD, czas reakcji

@TJindy, post #29

To wszystko wiem. Mam pytanie do posiadaczy monitorów LCD:
Jeżeli Workbench pracuje w rozdzielczości rzeczywistej (powiedzmy 1024x768 dla 15`) a np w takie Earth2140 będę chciał zagrać dajmy na to w 640x480 to jak wygląda taki przeskalowany obraz? Piksele są większe czy co?
Czy wygląda on tak jak na monitorach CTR czy dużo gorzej przez dużo większe piksele?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem