[#1] pytania świeżaka
Witam - od niedawna posiadam Pega 2 z zainstalowanym OS4.1 oraz MOS 2.4. Mam kilka pytań które może wydadzą sie śmieszne ale jako świeżak musze je zadać.

Odpalanie softu spod 68k - jak z tym jest - generalnie jak jest z kompatybilnością MOSA z OS3.x - trzeba coś doinstalowywac ( ala E UAE) itp?

Jakie gry mozecie polecić ? Nie chodzi mi o klasykę tylko typowe gry, porty wychodzące pod PPC i rtg (konfig: Pegasos 2 G3 600, 1GB ram, radeon 9250 128mb, Sb live)

Programy do odtwarzania filmów, MP3 itd - co polecacie?

edytory textu - programy graficzne - co działa z 68K ( deluxe Paint, PPaint, Art Effect, Lightwave itd itp?) a co nowego polecacie?

Zapewne będę miał jeszcze trochę pytań, co wyniknie w "praniu" także proszę o wyrozumiałość..

[#2] Re: pytania świeżaka

@zangief, post #1

Odpalanie softu ze starej amigi zależy czy ten soft jest systemowy czy korzysta z układów specjalizowanych. Jeżeli jest systemowy, powinien zadziałać, jeżeli korzysta np z pauli czy aga to euae załatwi sprawę.

Co do gier to quaki, ttd. Więcej nie znam, nie gram.

Pod MorphOsem do odtwarzania filmów - mplayer, do s luchania mp3 to anr lub songplayer.

Resztę sam sprawdź w praniu.

[#3] Re: pytania świeżaka

@zangief, post #1

Co do gier - powinny Ci chodzić wszystkie Quaki (1,2,3), Shogo, Heretic II, Wipeout 2097, Freespace, Homeworld, zapewne Hexen 2 (u mnie na Efi za mało pamięci), a także Payback (WOS i 68k) itp. Na dniach powstał również wczesny port Rise of the Triad. Bazę dostępnych tytułów rozszerzysz dodatkowo dzięki ScummVM i DOSBoxowi.

more to come... :)

[#4] Re: pytania świeżaka

@zangief, post #1

To teraz programy:

Do filmów polecam MPlayera, a mp3 ładnie chodzą pod AmiNetRadio. Na tyle ładnie, że innych playerów nie testowałem.

Edytor tekstu - sprawdza się NoWinEd, chyba że chodzi Ci o procesor tekstu - tu wybór jest niewielki - klasyczny WordWorth (z tym, że musi być otwarty na ekranie 8 bit), Niedokończony Papyrus Office, AmigaWriter, FinalWriter (też ekran 8 bit), i "od biedy" PageStream.

Graficzne - chodzą ImageFX, Personal Paint (trzeba edytować konfig, jest kilka denerwujących bugów), Lightwave, Perfect Paint, fxPaint, TVPaint, ArtEffect, Cinema 4d. Z nowych - Blender (3d), niedokończony Pixel32, wbudowany w system Sketch, SteamDraw do prostych wektorów.

[#5] Re: pytania świeżaka

@zangief, post #1

jeżeli korzysta np z pauli czy aga to euae załatwi sprawę.

Nie zalatwi, bo kolega ma bardzo slaby procek - G3 600MHz. Pogra jedynie w gry z A500 i to bez dzwieku. O plynnych grach z A1200 moze zapomniec.
[#6] Re: pytania świeżaka

@Andrzej Drozd, post #5

Zależy od gry, niekóre działają płynnie z dźwiękiem, np. Lamborghini American Challenge, Cannon Fodder. Są też takie, które się przycinają np. Les Aventures de Moktar, Hired Guns.



Ostatnia modyfikacja: 04.04.2010 12:21:42
[#7] Re: pytania świeżaka

@Korni, post #6

Ale co to zmienia? Kto gra w takie gry?
Czy pojdziec plynnie Pinball Illusion? Albo Slam Tilt. Nie? No to nie ma o czym mowic.
[#8] Re: pytania świeżaka

@zangief, post #1

Celem przeglądu softu warto odwiedzić MorphOS Files. Nie ma tam z pewnością wszystkiego, ale pomału udaje mi się chyba zebrać większość ważniejszego oprogramowania. Z nielicznymi wyjątkami wszystkie archiwa tam zgromadzone to programy napisane specjalnie dla MorphOS-a. Większym zbiorem jest MorphOS Software Index, z tym, że umieszczono tam również programy dla Amigi klasycznej działające na MorphOS-ie, jest też rzadziej aktualizowany o nowości.

[#9] Re: pytania świeżaka

@recedent, post #3

> Bazę dostępnych tytułów rozszerzysz dodatkowo dzięki ScummVM i DOSBoxowi.

Przecież Zangief pisał o "normalnych" grach. SCUMMVM i DOSBox służy do odpalania "klasyki".

A jeżeli o klasykę chodzi, to pod MorphOS doskonale spisują się emulatory sprzętów takich jak C=64, Atari XE/XL, SEGA Master System / Game Gear, NES, SNES, SEGA Genesis / Mega Drive, PC-Engine (także wersja CD).

No i jest MAME.

[#10] Re: pytania świeżaka

@Andrzej Drozd, post #7

Drozdujesz, nigdy nie byłem fanem pinballi. Jedyny, który mnie bawił to The Ultimate Pinball Quest, ale nie pamiętam już jak działał na G3 600Mhz, możliwe, że ok. Kontynuując temat emulacji, Snes9x jest dobry do snesowych gierek, MAME jest już bardziej wymagające, warto spróbować starszą wersję, do gier neogeo dobry jest gngeo.

Z natywnych gier oprócz tych wymienionych:
Warzone2100, Wesnoth, niestety tryb internet multiplayer w obu tych grach nie działa. Wszystkie gry Quake będą niestety trochę za wolne do sensownej gry multiplayer.



Ostatnia modyfikacja: 04.04.2010 13:16:13
[#11] Re: pytania świeżaka

@Korni, post #10

możliwe, że ok.

No to mozliwe ze kolega bedzie w pelni zadowolony z innych gier AGA :P
[#12] Re: pytania świeżaka

@Andrzej Drozd, post #7

na pegasosie g4 pinballe w tym slamtilt chodza plynnie bez zadnych zaciec

[#13] Re: pytania świeżaka

@rzookol, post #12

Wiem.
[#14] Re: pytania świeżaka

@Andrzej Drozd, post #5

a jak się sprawuje to UAE na MOSie na Macu Mini dajmy na to 2GHz i 1GB RAM?

[#15] Re: pytania świeżaka

@zangief, post #14

Nie mam dostepu do takiej maszyny. Rzookol napisal ze na Pegazie G4 (pewnie chodzi o taktowanie 1GHz), Pinballe AGA chodza ok. To na 2x szybszym sprzecie bedzie juz calkiem ok.

I chyba tak naprawde jest:
Ja moglem tylko odpalic WinUAE bez JITa na Pentium4 2GHz. SysSpeed pokazal mi predkosc 35Mips, czyli okolo taka predkosc ma 040/50 Mhz.
Rzeczywiscie. Odpalilem AlienBreed3D-TKG w wersji AGA (nie CGX) na WinUAE bez JITa oraz na Ami 040/40 i predkosc jest niemal identyczna.
[#16] Re: pytania świeżaka

@zangief, post #1

Czy tu jest ten sam wątek z innym rzowojem odpowiedzi na postawione pytania?

[#17] Re: pytania świeżaka

@zangief, post #14

Postaram się sprawdzić na dniach i dam znać. Pamiętaj że maksymalne taktowanie Maca Mini to 1.5Ghz (ja akurat mam podkręconego do 1.83Ghz).

[#18] Re: pytania świeżaka

@zangief, post #14

Porównanie Maca mini 1500 MHz 64 MB VRAM z Maciem mini 1250 MHz 32 MB VRAM (testy przy wyłączonym potrójnym buforowaniu) i Pegiem 2 (G4 1133 MHz / RAM 512 MB / Radeon 9200 128 MB):

- E-UAE - SysInfo MIPS 14,5 / 12 / 7,4
- E-UAE - SysInfo MFLOPS 5,2 / 5 / 4,2
- E-UAE - AmiGOD 1.50: mini 1500 MHz jest średnio o 4% szybszy od mini 1250 MHz i o 19% od Pega 2 G4 1133 MHz
- E-UAE SDL - AmiGOD 1.50: mini 1500 MHz jest tak samo szybki jak mini 1250 MHz i o 15% szybszy od Pega 2 G4 1133 MHz

[#19] Re: pytania świeżaka

@pampers, post #17

generalnie jest tak - maszyne dostałem zaraz przed świętami - przez świeta nie miałem możliwości się nią pobawić - w zasadzie tyle co przez pare godzin + dzisiaj. Dwa systemy OS4 i MOS w zasadzie bardzo podobne ale...
... ale jakoś MOS bardziej mi podchodzi po tych paru godzinach. Nie pytajcie dlaczego itd i nie atakujcie ( do amigowców których myślą przewodnią jest "OS4 only") bo nie odpowiem - nie mam narazie praktycznie żadnego softu jeszcze żeby używac tego komputera jako że tak powiem "głównego" stąd moja ocena powstała tak po prostu i może się zmienić...

W zasadzie komputera używam do bardzo prostych celów - przede wszystkim słuchanie muzy ( MP3, myspace), przegląd wiadomości w necie, youtube, zakupy (allegro), czasem coś wydrukowac, amatorsko muzykowanie - czasem pół godziny, czasem 5 godzin dziennie. Jeśli chodzi o rozrywke to oczywiście głównie stare amigowe gry - stąd ważna dla mnie kompatybilność z 68k. Wydaje mi się że dla człowieka którego " głównym konikiem" nie są komputery MOS lub OS4 do takich prostych zastosowań w zupełności wystarczy.. Amigą bawie się bo inaczej tego nie nazwe od 1994/5 roku ( przerobiłem A500/+/CDTV/CD32/1200) i jakoś pozostał mi sentyment do tej "marki" - dlatego zakupiłem tego Pega - ale może lepiej było iść w stronę właśnie Maca MINI np 1.83GHz... Przecież kompatybilność wstecz dla OS4 i MOSa jest dokładnie taka sama - tyle że dla OS4 nie ma szybkiego sprzętu, dla MOS jest makówa... Zauważyłem że dla nie których Pegasos to nie Amiga itd - generalnie ja bardziej uważam że ważniejszy jest system i najlepiej jakby OS4/MOS portowany był na różne platformy - x86, Apple, PS3, Sam, Peg, Efika itd itp - a każdy by budował sobie Amige jaką by chciał. Skoro dało się zrobić MOS dla Maca Mini to pewnie OS4 też by się dało - z tymże chyba nigdy nic z tego nie wyjdzie skoro Hyperion wraz z AEon chcą w najbliższym czasie wyprodukować AOne X1000 - przecież Mac podobnych parametrów będzie 3 razy tańszy tyle że niefirmowany boingballem... Ale to tylko moje prywatne zdanie zapewne odmienne od innych, zgodnie zresztą ze starym przyslowiem gdzie Polaków 2 tam 3 poglądy na jeden temat :)

Nawiasem mówiąc (poprawka : pisząc) to chyba mój najdłuższy post...

[#20] Re: pytania świeżaka

@zangief, post #19

maki mini maja max 1.5 ghz, jak ktos ma wiecej to podkrecal, powerbooki maja max 1.67 ghz, powermaki maja max 2x1.42 ghz, z tym ze mozna do nich dokupic karty ~2 ghz. Sprzet x1000 bedzie mial okolo 1.8 ghz wiec bedzie niewiele szybszy niz powerbooki i przy tym drozszy.
Niestety procki powerpc nie sa juz rozwijane jak kiedys wiec na cos lepszego niz 2.2 ghz nie ma co liczyc

[#21] Re: pytania świeżaka

@rzookol, post #20

Morphos będzie działał w wersji PowerMac makymalnie 2 x 1,25 ghz, bo ten 2x 1,42 ghz to już inna wersja procesora, dlatego kupiłem tę pierwszą.

PS. Podejrzewam, że "zły" niebieski system będzie pierwszy obsługiwał 2 rdzenie. Rękawica została rzucona (zapowiedzi obsługi 2 rdzeni w AOS 4.x, a z tego co obserwuję oczynania MOSTeamu to bardzo ambitny zespół i to mnie cieszy).

PS2. Czy ktoś już kupił PM? Pytam, bo szukam kogoś kto pomoże/wyręczy w sflaszowaniu ati 9800.

[#22] Re: pytania świeżaka

@zangief, post #19

Ja mam mini 1.42 GHz, wcześniej miałem Pega II z G4 1 GHz. Co do E-UAE na Pegu, to wszystkie gry z A500 były absolutnie płynne. Tych z A1200 nie sprawdzałem, ale pewnie też by poszły, bo wg. sysinfo ta emulowana A1200 miała osiągi A1200 z fastem. Z tym, że nie wiem, czy byłoby płynne - tu kluczowy jest dzwięk, cóż gdyby (hipotetycznie) działało jak np. 68060, skoro co pół sekundy byłoby słychać "czknięcie"... podczas gry w takiego Turricana II możnaby zwariować (bo każdy chyba przyzna, że świetna muzyka to jeden z głównych atutów tego hitu). Więc jak pisałem - na Pegu G4 gry z A500 sprawdziłem - są płynne, z ładnym dźwiękiem i grywalne jak na oryginale. Tych z A1200 nie sprawdzałem.
Na mini 1.42 GHz, który według różnych testów jest do dwóch razy szybszy od Pega G4 (nie tylko szybszy procek, ale także szybsza pamięć) SysInfo odpalony pod E-UAE pokazał szybkość A4000 z 68040 (czyli w sumie żadna rewelacja). Rzookol twierdzi, że powinno dać się grać w Napalma - jak kupię gdzieś tę grę, to nie omieszkam sprawdzić. Myślę (bo jeszcze nie miałem kiedy sprawdzić), że miniak powinien gładko radzić sobie z grami dla A1200 z Fastem, może nawet z czymś lepszym (np. Napalm). Zobaczymy.
A G3? Hmmmm..... Pewnie gry z A500 pójdą, chociaż nie każda będzie miała płynność dźwięku (tu warto poeksperymentować z ustawieniami E-UAE). Jeśli chcesz bawić się gierkami pod E-UAE (najmarniejszy dzisiaj pecet dzięki Jitowi z WinUAE bije szybkością emulacji każdy PPC - choćby miał 10 GHz), to karta G4 lub miniak strongly recommended. Niestety, pod PPC nikt nie napisał JITa w E-UAE, sam system co prawda ma JIT emulator, ale działa on tylko przy aplikacjach 68k uruchomionych bezpośrednio pod MOSem (czy OS4), a nie poprzez E-UAE. Tu widać zresztą, co mógłby dać JIT w E-UAE - emulacja 68k w systemie bije na głowę każdy istniejący 68k. Możesz (dla celów eksperymentalnych) wyłączyć JITa w Morphosie - wystarczy wykomentować komendę uruchamiającą Trance (w startup-sequence) i po resecie masz zwykłą (taką jak w E-UAE) emulację 68k w systemie - zobaczysz jak to wpłynie na prędkość działania softu 68k. Na szczęscie odkomentowanie Trance w s-s przywróci normalną prędkość.
[#23] Re: pytania świeżaka

@pampers, post #17

no a jak z stabilnością tak podkręconego minimaca?
Czy pakiet Amiga Forever można zainstalowac na mini macu?


Czy generalnie istnieje możliwośc upgrejtu procesora na karcie procesorowej ala Apollo 040 --> 060 ?? Czy trzeba szukac oryginalnej karty procesorowej?



Ostatnia modyfikacja: 07.04.2010 00:10:40
[#24] Re: pytania świeżaka

@zangief, post #19

ale jakoś MOS bardziej mi podchodzi po tych paru godzinach.

Prawidlowo, bo byly uzytkownik glownie uzywal MOSa i go swietnie skonfigurowal. AOS4 masz pewnie tak jak go Friedenowie stworzyli. :)
Zreszta MOS jest jak Magellan. AOS4 to glownie goly WB i sam sobie dokladasz rozne elementy.

Przecież kompatybilność wstecz dla OS4 i MOSa jest dokładnie taka sama

Nie do konca. MOS emuluje 060, natomiast AOS4 020, a w swiecie Amigi od dawna rzadzi 040, wiec 060 ma blizej niz 020.

Zauważyłem że dla nie których Pegasos to nie Amiga

Sam, X1000 to tez nie Amigi. Prawdziwych Amig juz nie bedzie. Chyba ze tak jak zauwazyl Ender - gdy X1000 bedzie potrafila sie odpalic z dyskietki WB (niewazne czy ze stacji dyskow, ADF na CD, czy inaczej), to wtedy bedzie mozna mowic powaznie o marce Amiga. Pecety wciaz potrafia zabootowac sie z dyskietki, odpalic CD i zalaczyc w tym trybie przedpotopowego Tomb Raidera 1.

Aktualne kompy z AOS4 i MOS, to sa juz nowe komputery. Inne.

Jakby losy inaczej sie potoczyly, to dzisiaj MOS mialby nazwe AOS4.


Ja to widze tak:
MOS byl, jest i bedzie Amigowy.
AOS4 jest i bedzie Amigowy.
MOS ma swietne zaplecze programistyczne. Nic dziwnego - to oni mieli tworzyc AmigaOS4.

AOS4 ma dwoch genialnych braci i...bojowki "naklejkowe". Gdy braci zabraknie, to ja nie mam pojecia co dalej.
Przykro mi, jestem centrolewicowcem i wierze w zespolowe dzialanie. Oczywiscie, musi byc "guru meditation", ale sam guru niczego nie osiagnie.

A tworca Amigi, dzieki swietnemu zespolowi, osiagnal wszystko - stworzyl Amige.
[#25] Re: pytania świeżaka

@zangief, post #23

Czy pakiet Amiga Forever można zainstalowac na mini macu?

http://www.amigaforever.com/mac/


Czy generalnie istnieje możliwośc upgrejtu procesora na karcie procesorowej ala Apollo 040 --> 060 ?? Czy trzeba szukac oryginalnej karty procesorowej?

To jest komputerek wielkosci napedu DVD/CD. Jednorazowka. W cenie lepszego telefonu. Karty procesorowe to drogi przezytek. :)
[#26] Re: pytania świeżaka

@zangief, post #23

Upgrade procesora jest możliwy w PowerMacu - wymieniasz całą kartę procesorową. W Mini tylko kręcisz zamontowany procek na wyższe taktowanie.

[#27] Re: pytania świeżaka

@recedent, post #26

oj źle sie wyraziłem - chyba byłem już nieco zaspany - chodziło mi o pegasosa - czy zmienić/podkręcić procka czy szukac karty procesorowej?

[#28] Re: pytania świeżaka

@zangief, post #27

czy zmienić/podkręcić procka czy szukac karty procesorowej?

Ja na Twoim miejscu bym nie kręcił.Szkoda cepa.
Pozostaje zakup karty procesorowej z G4 1GHz - to może być dość trudne,Arbuz chwile takiej szukał w miejsce swojej zjaranej po przekręceniu.
A próbowałeś UAE4All ?. U mnie jakoś nie bardzo bangla (muszę z tym pokombinować) ,ale ponoć jest szybsze niż E-UAE.

[#29] Re: pytania świeżaka

@zangief, post #27

Krążyły opinie, że karta G4 wymaga innej wersji płyty głównej. Może nawet ktoś to napisze tutaj... ale to jest NIEPRAWDA. W rzeczywistości wystarczy zwykła wymiana karty procesorowej na tę z G4 i wszystko będzie działać (sprawdzone ostatnio przy kilku awariach Pegów należących do kolegów).

Ale najprostszym i najtańszym sposobem kupna maszyny 2x szybszej od Pega G4 jest kupno maca mini, choćby takiego jak mój mini 1.42 GHz.

A tak przy okazji, to właśnie ten mini będzie na dniach do wzięcia - 1.42 GHz G4, 1 GB RAM, 80 GB HDD, nagrywarka DVD, AirPort i zarejestrowany MOS2.4. W komplecie oryginalna płytka instalacyjna MacOS X 10.4 (dostępne w sieci egzemplarze często jej nie mają). Cena na pewno niższa niż to co dałem za tego mini i licencję MOSa (muszę sprzedać szybko z uwagi na sprawy zawodowe). I prawie na pewno wyjdzie to taniej niż upgrade Pega do G4 (i jak pisałem, maszyna będzie dwa razy szybsza).
[#30] Re: pytania świeżaka

@waldiamiga, post #28

Na którymś z krakowskich spotkań bawiliśmy się UAE4All na Efice Recedenta. Pisz do niego z pytaniami o szczegóły.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem