• MiniAwari

08.12.2005 16:16, autor artykułu: Sebastian Rosa
odsłon: 3917, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

MiniAwari MiniAwari to adaptacja prostej, afrykańskiej gry logicznej, o nazwie Wari, Awale, Oware lub Ayo. Komputerowego odpowiednika tej gry, który przypadłby mi do gustu, szukałem dosyć długo, aż wreszcie znalazłem. Zasady gry są niezwykle proste. Każdy z dwóch graczy posiada przed sobą sześć pojemników, w których znajduje się pewna liczba kamieni (różna w zależności od ustaleń zasad gry). Po prawej stronie każdego gracza znajduje się dodatkowy, specjalny pojemnik, zawartość którego mówi o liczbie zgromadzonych punktów. Każdy z graczy, wykonując ruch, zabiera wszystkie kamienie z dowolnego, swojego pojemnika i poruszając się ruchem odwrotnym do ruchu wskazówek zegara, rozkłada kamienie po wszystkich pojemnikach (nie zapominając również o pojemnikach punktowanych). Gracz wrzuca kamienie zarówno do swoich pojemników, jak i pojemników przeciwnika. Jeżeli ostatni kamień zostanie odłożony do pustego pojemnika, gracz który tego dokonał, zabiera kamień do puli swoich punktów, plus dodatkowo zabiera także kamienie znajdujące się w naprzeciwległym pojemniku. Gracze rozkładają kamienie pomiędzy swoimi pojemnikami do momentu, gdy któryś z nich nie będzie mógł wykonać już ruchu (wszystkie jego pojemniki będą puste) lub gdy któryś z graczy w punktowanym pojemniku posiada więcej niż połowę wszystkich kamieni znajdujących się w grze. Zwycięża zawodnik, który posiada najwięcej kamieni w punktowanym pojemniku. Na pierwszy rzut oka wygląda to może dosyć skomplikowanie, lecz gra jest prosta i naprawdę potrafi wciągnąć.

MiniAwari wygląda prosto i schludnie. Gra toczy się w okienku, a kamienie w pojemnikach reprezentowane są przez liczby. Grę możemy toczyć w trzech różnych trybach: rozpoczynając z trzema kamieniami w każdym pojemników, sześcioma lub losową ich liczbą. Gra jest zlokalizowana (dostępna jest także lokalizacja polska). Autorem programu jest Węgier Ferenc "Oborzin" Fulop. Gra posiada status emailware.

Program znajdziemy na Aminecie. Tekst powstał w oparciu o wersję 2.0.

    
dodaj komentarz
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem