Amiga

   AMIGA


  Wstęp

       Gry i programy sprzed wielu lat napisane na komputer Amiga 1200.
       Aby je uruchomić, wymagane jest posiadanie owego komputerka, bądź też emulatora (np. WinUAE) pod MSWindows. Emulator należy tak skonfigurować, aby parametry odpowiadały Amidze 1200, na której powstały (tylko CHIP-RAM).
       Wszystkie gry i programy zamieściłem wraz z ich kodami źródłowymi (w asemblerze).
       Wszystko zostało spakowane windowsowym ZIP-em.

  Gry

          Atlantyda - gierka wydana przez Twin Spark Soft (niestety bez źródeł). Powstała jako zauroczenie gierką Gods. Gra jest nadal sprzedawana przez firmę Elbox Computer.


A tu muzyczka z gierki: atlan.mp3

          Solo Flight - gierka w głębokim stanie rozwoju. Po prostu leci się i się strzela.


          Cave - gierka wzorowana na grze Turrican II. Jest ledwo zaczęta. Chodziło mi tylko o "techniczne" sprawy rozwiązania problemu scrolowania dużego pola gry (płynnie przewijany obszar wielkości 10x10 ekranów).


          Robbo - gierka wzorowana na jej 8-bitowym odpowiedniku z komputerka Atari65XE. Gierka ta posiada nawet jakieś tam intro, instrukcję i zakończenie.


          D-Lab - czyli Digital Laboratory.
       To miał być prawdziwy kombajn do symulacji układów cyfrowych (i nie tylko). Program symuluje nie tylko zwykłe bramki, przyciski, wyświetlacze, ale i układy wysokiej skali integracji, jak np. mikroprocesory.
       Poniższy obrazek przedstawia układzik elektroniczny z mikrokontrolerem 80C51 połączonym z zatrzaskiem adresu i pamięcią EPROM. Do pamięci można załadować wygenerowany z asemblera program (plik HEX) i sprawdzić jego działanie. Przedstawiony przykład ma za zadanie mrugać diodą na jednej z nóżek procka. Jeśli dioda będzie mrugać za szybko (WinUAE chodzi mi szybciej niż Amiga), ustaw wówczas wartość podzielnika generatora częstotliwości np. na 100.
       Programik zamieściłem oczywiście ze wszystkimi źródłami.


          Baza Danych - w pełni programowalna baza danych (może nawet przechowywać obrazki, dźwięki, itp).

          Windows Layers - mały system operacyjny "symulujący" windowsy. Programik powstał jako próba stworzenia własnej niskopoziomowej obsługi warstw okien.

          PCA - czyli PascalCAssembler. Mój pierwszy kompilator języka wysokiego poziomu (wyjątkowo napisany w Pascalu). Język ten powstał przez połączenie Pascala, C i Assemblera. Jego niedoskonałością może być to, że otrzymywanie pliku wykonywalnego odbywa się poprzez konsolidację, a więc zewnętrzny asembler.
       W katalogu "Programs" znajduje się plik "Exmaple.pca" - jest to tekst źródłowy prostego programu do kompilacji przez PCA. Jako wynik otrzymuje się tekst asemblera - "torun.s".

          BPC - czyli BasicPascalC. To był już full projekt, który padł, bo padła Amiga. To miał być potężny kombajn do pisania programów zarówno na Amigę jak i na PC-ta.
       System miał się składać z:
              - środowiska RAD (coś w stylu Delphi) dla Amigi i PC-ta,
              - bilbioteki pośredniczącej między OS-em Amigi oraz OS-em PC-ta a samym programem (ujednolicenie funkcji obsługi okien, plików, itp),
              - kompilatora (znów wymyśliłem swój język programowania - połączenie BASIC-a, Pascala, C),
              - linkera,
              - executora (moduł ładujący program "wykonywalny" jednakowy dla Amigi i PC-ta).
       Tym razem kompilator, linker i executor powstały w pełni w asemblerze. Zacząłem nawet tworzyć bibliotekę pośredniczącą (KUI - KorinUserInterface). Powstały też zaczątki systemu na PC-cie. I... padła Amiga.
       Zamieściłem 4 katalogi programu, bo już nie pamiętam który był ostateczny.



(c) Copyright 2004-2008 KORIN Ostatnia modyfikacja: 10.09.2008