• IFF2PCS

19.07.2008 11:19, autor artykułu: Sebastian Rosa
odsłon: 3137, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

IFF2PCS Przeglądając ostatnio zasoby płyt znalazłem archiwum z dosyć tajemniczo brzmiącą nazwą. Początkowo wydawało mi się, że to jakiś konwerter formatów graficznych, lecz jak się później okazało była to układanka lub jak kto woli - puzzle. Program jest dosyć leciwy, bo liczy sobie ponad 20 lat, lecz posiada kilka atutów, których nie udało mi się znaleźć w innych mu podobnych.

Program działa całkowicie pod systemem. Otwiera własny ekran w wysokiej rozdzielczości (nie jestem w stanie napisać, czy da się go wypromować na karty graficzne, lecz sądzę, że tak). Uruchomienie następuje na jeden z kilku sposobów: z poziomu CLI, gdzie podajemy nazwę programu i obrazek IFF, który będzie układanką, klikając na ikonkę obrazka, która w polu "Default Tool" ma podaną nazwę naszego programu lub z poziomu Workbencha w jego nie do końca udany sposób dodawania argumentów (kliknij raz na ikonkę programu, wciśnij i przytrzymując klawisz Shift, zrób dwuklik na ikonce obrazka). Posiada trzy poziomy trudności, które różnicują się podzieleniem podanego obrazka na mniejsze elementy.

IFF2PCS To, co mnie zainteresowało w tym programie to niezwykła intuicyjność obsługi. Elementy układanki są rozrzucone na "stole" i, żeby nie było zbyt prosto, poobracane. Chwytając za element lewym przyciskiem myszy, możemy go o 90 stopni obrócić (prawym przyciskiem), tak, aby pasował do pierwotnego obrazka. Gdy uznamy, że obrazek jest dobrze ułożony, możemy poprosić program o sprawdzenie. Pojawi się wówczas stosowny komunikat i czas po jakim to osiągnęliśmy.

Program jest idealny dla młodszych użytkowników komputera. Z uwagi na swój wiek, patrząc na niego teraz, posiada jednak pewne wady. Z całą pewnością jest to brak możliwości załadowania obrazka w innym formacie niż 16-kolorowy IFF. To trochę ogranicza, lecz w 1987 roku nie było jeszcze układów AGA. Ograniczenie to przyćmiewa jednak fakt, że może być to nieomalże dowolny obrazek spełniający ten jedyny warunek. Wadą jest także brak możliwości wczytania obrazka w trakcie gry. Aby zmienić obrazek, trzeba po prostu wyłączyć program i załadować ponownie.

IFF2PCS IFF2PCS
IFF2PCS

Nazwa: IFF2PCS
Wersja: 1.1
Autor: Ali T. Ozer
Archiwum: Aminet

    
dodaj komentarz
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem