• Linux: X-Window - instalacja

20.02.2005 15:46, autor artykułu: Piotr Trochymiak
odsłon: 8411, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

(na PALu)

Kiedyś przychodzi taki dzień, gdy budzimy się i mamy już na HD nie tylko system Amigi, lecz oprócz tego również i MacOS, jak i plikopartycje z PCDOSem. Dla wielu z nas jest to maximum i nic już więcej nie trzeba. Lecz jest i grupa amigowców którzy experymentują i pragną na TV mieć Linuxowe XWindow.

W tym artykule nie będę opisywał jak zainstalować Linuxa. Sądzę, iż jest to już dogłębnie opisane i nie ma sensu tego robić. Zdołałem zainstalować serwer Xwindow na Debianie 2.1, na mojej Amidze podłączonej do TV AKAI 14", gdzie miejsce na partycje linuxowe wynosiło w sumie 150 mega i jeszcze było sporo miejsca na inne ciekawe pakiety takie jak Apache czy Perl. To właśnie wywołało u znajomego koleżki, który używa RedHata na PC ogromne zdziwienie. Z góry pragnę zaznaczyć, iż opis jest jedynie wprowadzeniem do servera x-ów, posłużę się tylko jednym menedżerem okienek jakim jest ICEWM, nie poruszę tematu instalacji KDE i Gnoma. Wspomnę na marginesie, że również na skutek tych zabiegów które opisałem w tekście, zainstalowałem XWindow pod AmigaOS używając GeekGadgets. Dla niewtajemniczonych w temat: GG jest aplikacją symulującą system Linuxa pod Amigą. Minimalne wymagania aby odpalić serwer XWindow na Linuxie to 4 mega pamięci stałej. Praca na Agacie z 32 mega jest raczej wolna, więc proszę wyobraźcie sobie jak to będzie działało na 4 mega, ale warto spróbować.

Zaczynamy. Potrzebować będziesz takich oto plików:

X86setup-x.x.x.x.paker
Xbase-clients-x.x.x.x.paker
Xcommon-x.x.x.x.paker
Xlibs-x.x.x.x.paker
Xfonts-base-x.x.x.x.paker
Xfonts75dpi-x.x.x.x.paker
Xfonts100dpi-x.x.x.x.paker
Xcontrib-x.x.x.x.paker
Xconfigurator-x.x.x.x.paker
Xscreenserver-x.x.x.x.paker
wmaker-x.x.x.x.paker
icewm-x.x.x.x.paker


Nazwy plików w każdej dystrybucji są różne. Inne w GG niż w Debianie. Najważniejsze aby pliki w nazwie własnej posiadały wyżej wymienione synonimy. Nie muszą być identyczne tzn. Xfonts-75dpi to, to samo co X11R-fonts-75dpi, x.x.x.x - oznaczją numery dystrybucji, paker - oznacza skrót np .deb, .rmp, lub .tgz.

Kolejnym krokiem będzie instalacja. Pakiety .deb jak i .rpm dla Debiana rozpakowujemy w następujący sposób:

"dpkg -i pakiet.x.x.x.deb", podobnie "rpm -i pakiet.x.x.x.rpm".

Pliki pakowane .tgz w GG instalujemy:

"tar -xpzvf /ścieżka/do/archiwum/apakiet.x.x.x.tgz".

W systemach Linuxowych w shellu wprowadzany taką oto komendę:

amigowiec@linux $> gzip -dc pakiet.x.x.x.tgz | tar -xvf -

Istnieje możliwość, przy pomocy polecenia ALIEN dostępnego w Linuxie, przekonwertowania pakietów .rpm na .deb lub .tgz. Wydając polecenie:

"alien --to-rpm pakiet.x.x.x.deb",

przekonwertujemy w ten sposób zawartość pakietu.deb na pakiet.rpm lub na .tgz po podaniu opcji --to-tgz.

Następnie przechodzimy do kolejnej czynności, która dotyczy jedynie osób pragnących zainstalować XWindow pod Linuxem. Jest to instalacja amigowskiej myszy. Istniejący już plik "/dev/mouse" należy wcześniej skasować. Aby zainstalować mysz, musimy wpisać z shella poniższe polecenia:

amigowiec@linux $> cd /dev/
amigowiec@linux $> mknod -m 777 /dev/amigamouse c 10 4
amigowiec@linux $> ln -s amigamouse mouse

Wreszcie przechodzimy do tego co lubią tygrysy - śmietana na stole. Mamy zainstaloną mysz i pakiety pozwalające odpalić serwer XWindow. Pozostaje nam jedynie zmodyfikować plik "/etc/X11R/XF86config" lub po prostu zastąpić go plikiem znajdujacym się tutaj.

Gdy już wykonaliśmy wyżej wymienione zadania resetujemy nasz system i po reboocie wpisujemy "startx" lub w zależności od systemu jedynie "X" i mamy XWindow. Teraz na konsoli Xterm należy wpisać "shutdown -r now", fajne?

Przesyłam podziękowania dla Szczepana/Bla˛ za dostarczenie zmodyfikowanego pliku XF86config pozwalającego mi odpalić XWindow na moim telewizorze. Od tej pory mam: Discovery, Vivę i XWindow.

Jeżeli macie jakieś pytania lub wątpliwości kierujcie je na mój adres. Postaram się pomóc.

Artykuł pierwotnie ukazał się w magazynie dyskowym Taboo5.

    
dodaj komentarz
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem