• NewTracker 3.56B

13.02.2005 14:48, autor artykułu: Piotr "6amper" Murmydłowski
odsłon: 2814, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

Po szybkiej przesiadce na monitor svga dostrzegłem, że tak lubiany przezemnie Protracker nie ma zamiaru wyświetlić się na ekranie tegoż monitora. Po dłuższym "zagłębieniu się w problem" tj. po przewertowaniu odpowiedniej literatury dowiedziałem się, że Protracker nie jest pisany pod system ale korzysta z tak lubianej przez gry i dema częstotliwości odchylania 15khz. Cóż - znów idea postępu. Tuż przed zakupem monitora svga dostał się w moje ręce program NewTracker, opisywany w ACSie (7/1999). Wtedy to ten program nie zdawał się przemawiać do mnie. Ogólnie na C1084 wyglądał pokracznie a Interlace bardzo ograniczał widoczność i tak już małych gadżetów programu. Zmiana rozdzielczości z 640*512 na 640*256 poprawiła nieco jego wygląd, ale nie wszystkie okna dały się wyświetlić na takim ekranie - po prostu jest on za mały ! Dopiero po zakupie karty graficznej mogę śmiało powiedzieć, że praca jest wygodna. Nawet ekran w 640*480 nie daje tutaj satysfakcji (a wczesniej pracowałem na Multiscan 640*480 5BIT).

Przystąpię więc teraz do konkretnego opisu programu.

Cały program zbudowany jest z odbrębnych okienek (tak to ujmę ;). Tak więc pattern znajduje się na osobnym oknie, edycja sampli, sampler i Menu też. Można je sobie dowolnie ustawiać według własnej potrzeby. Okna też można wyłączyć w menu pod prawym klawiszem. Menu jest dosyć rozbudowane - ujęty został w nich edytor tracków i całych patternów, okien programu, projektu. Możliwe jest wyświetlenie programu na ekranie Workbencha. Nie polecam jednak takiej "opcji", gdyż program nawet na własnym ekranie jest wolny ("zamula" nawet 040/40MHz z AGA - co jest dziwne). Zbawieniem może być karta graficzna z szybszą kartą turbo tudzież procesorową.

Proces komponowania muzyki. Jest wygodniejszy niż to było w Protrackerze. W NewTrackerze wszystko jest przejrzyste (dopiero na svga !) i dobrze poukładane. Wielkość użytego sampla może być większa niż 64kb (max. do 131kb). NewTracker jest w 100% kompatybilny ze swoim pierwowzorem !

Występuje w dwóch wersjach : zwykłej i AHI (tu trzeba nadmienić, że autorem wersji pod AHI jest sam autor AHI MR.Blom ;).

Teraz chyba czas na wady... Po pierwsze NewTracker obsługuje tylko sample w formacie IFF. Możemy pożegnać się z samplami w formacie RAW - po wczytaniu takiego sampla program będzie próbował się zikonfikować co się mu zazwyczaj nie udaje (panów programistów proszę o wyrozumiałość ;). Niemożliwa jest też kompresja popularnym XPK... to już wyraźna niedoróbka, po co więc autor uwzględnił taką opcję w menu ? NewTracker nie obsługuje też MIDI, co już teraz go dyskwalifikuje w oczach wielu amigowych muzyków. [niestety amigowi muzycy nie są zbytnio rozpieszczani, jeżeli chodzi o obsługę MIDI - przyp. ENG]

Czas na podsumowanie. Po 2 latach pracy mogę śmiało powiedzieć, że jest to program dla każdego - średniozaawansowanego i początkującego muzyka. Niestety brak obsługi MIDI, kompresji XPK i obsługi sampla w formacie innym niż IFF stawia go w niekorzystnym świetle - po prostu bardziej wymagający muzycy 4ch wrzucą go do szuflady z jakimiś oldsami, a przecież jest to dobry program pod system. Autorem NewTrackera jest Bjornar Henden. NewTracker ruszy na każdej (odpowiednio dopalonej) Amidze z systemem 2.1 (wątpię aby ten program działał znośnie na A500 z 1 MBRam i OS2.1 - patrz wyżej).

Program dostępny jest na CoverCD ACS 7/99 i oczywiście Aminecie.

    
dodaj komentarz
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem