• Niedoświadczonego użytkownika instalacja AmigaOS 4.0 na A4000D

28.08.2012 19:30, autor artykułu: alekc
odsłon: 4497, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

Na łamach PPA opublikowana została świetna seria artykułów opisujących instalację AmigaOS 4.0 na Amidze 4000. Niniejszy tekst jest niejako niezależną kontynuacją tych artykułów oraz zbiorem prywatnych uwag zebranych podczas swojej "walki" z Amigą 4000D i AmigaOS 4.0.

Moje założenia

Aby lepiej zrozumieć niniejszy tekst, najpierw trzeba uzmysłowić sobie, do czego chce się wykorzystać Amigę 4000. Czasy, kiedy był to demon szybkości już dawno minęły, a karty CyberStorm PPC to dla mnie nieodzowny dodatek, choćby z powodu systemu w wersji 4.0 a niedługo 4.1 (brawa dla Hyperionu za wsparcie klasyków). O ile zgadzam się, że 4.0 to powiew teraźniejszości (gdy piszę te słowa wersja 4.1 na klasyki jest w zapowiedzi, ale program beta testów jeszcze się nie rozpoczął), to jednak nadal lubię używać 3.9, gdyż ma ten swoisty retro czar. Dlatego na swojej 4000D chcę mieć oba systemy zainstalowane i koegzystujące ze sobą.

Na mojej SAM440ep pod AmigaOS 4.1 Update 2 używam głównie kilku aplikacji takich jak YAM, OWB czy CodeBench. W przypadku 4.0 na Amidze 4000D lista aplikacji wygląda inaczej. Nadal korzystam z YAM-a i OWB, lecz jeśli strona na to pozwala, to wolę IBrowse. Także tutaj mam zainstalowany oficjalny SDK w wersji 51.15 (nadal można go pobrać ze strony Hyperionu po zarejestrowaniu się). Z kolei pod 3.9 używam StormC PPC i używałem także YAM-a i IBrowse. Piszę "używałem", gdyż po instalacji 4.0 stwierdziłem, że dostęp do poczty pod jedną wersją systemu w zupełności mi wystarczy. Oczywiście mam także zainstalowany NDK oraz ADCD 2.1.

Moja konfiguracja

Obecnie używam Amigi 4000D w oryginalnej obudowie z kartą CyberStormPPC 233 MHz 060/50, Mediatorem 4000Di i kartami PCI: VooDoo 3, SoundBlaster 128 i kartą sieciową RealTek. Dodatkowo w slocie Zorro Mediatora mam zainstalowaną kartę Deneb. Poza ZorRAM wiele więcej już nie da się włożyć. Przeszkodą jest sama obudowa, liczba wolnych slotów, długości kart, no i przede wszystkim ciepło wydzielane przez wszystkie dodatki, a zwłaszcza kartę CSPPC, kartę graficzną oraz Mediatora. Kilka słów wymaga zworka WINSIZE Mediatora w takiej konfiguracji. Otóż ELBOX zaleca jej zwarcie. W takim przypadku u mnie Deneb (po instalacji i otwarciu wszystkich jego zworek) powoduje restart systemu. Dopiero wykorzystanie opcji disable ROM pozwala na normalny start. Piszę o tym, gdyż zauważyłem, że Deneb zachowuje się różnie w różnych konfiguracjach - niektórzy użytkownicy z podobną konfiguracją twierdzą, że u nich ta karta działa bez dodatkowych zabiegów.

Instalacja AmigaOS 4.0

To, czego oryginalna, oficjalna instrukcja (dołączona do AmigaOS 4.0) ci nie powie, zwłaszcza jeśli jesteś mało doświadczonym użytkownikiem, to jak podzielić dysk, tak aby systemy 4.0 i 3.9 mogły koegzystować. Proponuję następujący proces. Podczas tworzenia partycji należy wykorzystać "OS4 template" z MediaToolbox. Następnie usuwamy trzecią partycję i zaraz za partycją SWAP tworzymy nową dla OS 3.9. Wszystkie partycje muszą się zmieścić poniżej granicy 4 GB, bo tyle widzi Amiga po starcie bez sterowników. Pozostałe partycje tworzymy dowolnie. Tutaj ważna uwaga na temat SFS-a. O tym systemie plików narosło wiele różnych legend. Faktem jest, że na mojej konfiguracji źle działały aplikacje zainstalowane na partycji z tym system plików. Nie oznacza to jednak, że SFS jest zły - po prostu trzeba przetestować go na swojej konfiguracji i dokładnie przeczytać jego dokumentację. Czasy, kiedy Amiga była jedynym komputerem w domu i trzymano na nim prace już minęły, a robienie backupów na dyski USB, płyty CD/DVD czy kopiowanie po sieci nie jest niczym trudnym. Jeśli nie wiesz jaki system plików wybrać, to utwórz pozostałe partycje dla OS 4.0 z takim systemem jak pierwsza partycja. Jeśli OS 4.0 ma startować automatycznie (w przypadku gdy instalujemy jeszcze 3.9 lub wcześniejszą wersję systemu), to partycji systemowej ustawiamy flagę "bootable" i priorytet na 1 lub dowolny inny pod warunkiem, że będzie on wyższy od priorytetu partycji OS 3.9. Po tych zabiegach, wszystkie partycje należy sformatować za pomocą opcji "Quick Format" installera.

Wybór systemu plików i jego konfiguracji jest o tyle ważny, że wiele programów ma długie nazwy i ścieżki dostępu. Jeśli wybrany system plików nie będzie ich wspierał ani instalacja, ani rozpakowanie archiwum aplikacji się nie powiedzie. Z drugiej strony nie każdy system plików obsługiwany przez 4.x jest dostępny z poziomu 3.9. Warto o tym pamiętać dzieląc dysk na poszczególne partycje.

Po resecie...

Po resecie system AmigaOS 4.0 powinien wstać i być gotowy do pracy. Teraz kilka uwag odnośnie użytkowania gołego systemu.

1. Skonfiguruj sieć (oczywiście, jeśli masz kartę sieciową) korzystając z opcji stosu RoadShow. Nie zapomnij dodać domyślnej bramy (default gateway). Ja niestety zapomniałem i straciłem kilka minut na sprawdzaniu, dlaczego sieć nie działa. Oczywiście można wybrać także opcję DHCP zamiast statycznego nadawania adresu IP.

2. Pobierz OWB - bez niego nie pobierzesz aktualizacji systemu 4.0. Programu nie musisz instalować - wystarczy, że rozpakujesz archiwum do utworzonego wcześniej przez Ciebie katalogu.

3. Wejdź na stronę Hyperion Entertaiment i zaloguj się. Z sekcji "Downloads" wybierz: "AmigaOS 4.x->AmigaOS 4.0 for Classic Amigas" i pobierz plik "AmigaOS_4.0_February2008_update.lha". Ta aktualizacja poprawia błędy związane z obsługą Mediatora i Voodoo. Sterowniki dla karty RealTek 8029 także zostały poprawione no i jest nowa wersja DvPlayera. Szczegóły znajdują się w pliku "ReadMe.pdf" w archiwum. Uwaga: IBrowse dostarczany z systemem 4.0 nie potrafi poprawnie pobrać plików ze strony Hyperionu i właśnie dlatego potrzebny jest OWB. IBrowse nie jest także zalecany do rejestracji swojej licencji AmigaOS 4.0, dlatego najlepiej jest zarejestrować się z innego systemu operacyjnego i popularnej przeglądarki takiej jak IE, FireFox, Opera czy Chrome.

4. Jeśli masz odpowiednio dużo pamięci, aktualizację możesz rozpakować do RAM dysku. Ułatwi to i przyspieszy instalację.

5. Po instalacji robimy restart i mamy gotowy do współczesnego używania system 4.0. W celach diagnostycznych warto uruchomić Rangera (pobieramy go z OS4 Depot) i zobaczyć jakie informacje o naszym systemie są dostępne. Jeśli zamierzasz programować, to niezbędny będzie SDK, który także jest do pobrania z sekcji "Downloads" ze strony Hyperionu. W chwili pisania tego artykułu najnowsza publicznie dostępna wersja to 53.20. Jednak w podkatalogu "Older Versions" na stronie znajdziesz także wersję 53.13, która działa poprawnie pod 4.0. Podczas jej instalacji pojawiają się błędy, ale należy je zignorować, gdyż kompilator GCC mimo to działa poprawnie.

Co dalej?

Teraz można się cieszyć systemem 4.0. O tym jak mieć na jednym komputerze zainstalowane wersje AmigaOS 3.9 i 4.x można napisać osobny artykuł. Ja z tym poczekam do ukazania się wersji 4.1 dla klasyków.

Artykuł oryginalnie pojawił się w czwartym numerze Polskiego Pisma Amigowego.

 głosów: 1   tagi: AmigaOS 4, instalacja
dodaj komentarz
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem