• Nostalgia

13.02.2005 12:54, autor artykułu: Daniel Sternik
odsłon: 3823, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

Nostalgia

Aktualnie, aby pograć w "coś nowego" należy szukać szczęścia na innych platformach. Na konsole zawsze ukazywało się dużo dobrych gier i na szczęście nie trzeba też zmieniać platformy, aby sobie przyjemnie pogiercować - wystarczy sięgnąć po odpowiedni emulator.

Po zdobyciu odpowiedniego oprogramowania, okazuje się, że uruchomienie gry na emulatorze wcale nie jest takie proste, często z powodu braku odpowiedniego interfejsu graficznego dla emulatora. Każdorazowe wpisywanie w oknie CLI wielu parametrów w celu uruchomienia jednej gry nie należy do przyjemności. Owszem, do wielu emulatorów stworzono GUI, ale często bywa ono niezbyt funkcjonalne, czy przyjemne w obsłudze i na dodatek do każdego emulatora należy używać innego interfejsu graficznego.

Nostalgia Czy nie lepiej by było obsługiwać wszystkie emulatory oraz gry za pomocą jednego prostego w obsłudze interfejsu graficznego? Zapewne do podobnych wniosków doszli członkowie grupy Melina Softworks, więc stworzyli system wieloplatformowej emulacji o nazwie NoStAlGiA. Można sądzić że Nostalgia to tylko kolejna nakładka GUI, lecz na szczęście okazuje się, że oferuje o wiele więcej. Na wstępie dokumentacji jest napisane "Więcej niż tylko GUI" z czym się w pełni zgadzam, a określenie "System wieloplatformowej emulacji" w pełni oddaje istotę możliwości programu. System ten obsługuje 9 emulatorów, co w efekcie daje możliwość emulacji aż 12 różnych konsol, poczynając od tych 8-bitowych, a skończywszy na 64-bitowych maszynach, czy salonowych automatach.

Nostalgia Program nie ma żadnych szczególnych wymagań, ale za to większość z obsługiwanych przez niego emulatorów stawia wysoko poprzeczkę - procesor PPC jest wymagany (choć znajdzie się też coś na 68k), a w przypadku gier pod NeoGeo - spora ilość RAM-u. Instalacja wszystkich składników systemu nie należy do skomplikowanych, jednakże aby odpowiednio tego dokonać należy poczytać trochę dokumentację. Po odpowiedniej instalacji można już zapomnieć o wszystkich wcześniej używanych emulatorach, ponieważ pełną kontrolę nad nimi przejmuje Nostalgia i również z jej poziomu dokonuje się wszelkich modyfikacji ustawień każdego z emulatorów.

Program otwiera swoje własne okno na ekranie Workbencha. GUI zostało maksymalnie uproszczone, tak aby uruchomienie gry było szybkie, łatwe i przyjemne, bez konieczności przedzierania się przez wiele opcji (w większości zbędnych w danej chwili), co dawało się odczuć w przypadku innych GUI emulatorów. Oczywiście uproszczenie to nie spowodowało "wyrzucenia" jakichkolwiek funkcji czy opcji emulatorów, po prostu zostały one odpowiednio uporządkowane w oddzielnym oknie konfiguracyjnym.

Nostalgia Ciekawym dodatkiem w Nostalgii jest "Obrazek podglądowy". Zawiera on screenshot wybranej gry, dzięki czemu można zobaczyć jak prezentuje się jeszcze przed jej uruchomieniem. Niestety nie w każdej grze istnieje możliwość jej wcześniejszego "podejrzenia", ale autorzy pracują nad tym, aby pod każdym emulatorem można było zrobić zrzut ekranu gry. Istnieje także możliwość "podpięcia" do gry obrazka podglądowego, który pochodzi z innego źródła - sposób na to opisany jest w dokumentacji. Co więcej, grafikę która występuje w oknie programu można zmienić. Kilka innych przykładowych grafik znajduje się w odpowiednim katalogu, można też dać własny obrazek stworzony dowolnym programem graficznym.

Aby dobrać odpowiednie ustawienia emulatorów i uzyskać jak najlepsze wyniki w emulacji należy zapoznać się z dokumentacją każdego z emulatorów. Kilka cennych wskazówek na ten temat znajduje się też w dokumentacji samej Nostalgii w dziale "Sztuczki w emulacji". Pod Nostalgią uruchamianie gier jest banalnie proste - wystarczy wybrać z listy interesujący nas tytuł i kliknąć w przycisk "Start", po chwili (której długość zależy od szybkości działania danego emulatora na naszej konfiguracji) już ukazuje się ekran gry.

Nostalgia umożliwia automatyczne sprawdzenie wersji i ewentualnie aktualizację obsługiwanych emulatorów. Aktualizacja odbywa się za pośrednictwem przeglądarki AWeb, która to pobiera wybrane emulatory z domowej strony Nostalgii.

Podsumowując, Nostalgia jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które lubią często pograć sobie w dobre gry z różnych konsol i chcą to robić w sposób łatwy i przyjemny. Nostalgia jest do pobrania ze strony http://www.melina-softworks.fr.fm. W archiwum znajduje się polska lokalizacja wraz z polską dokumentacją.

    
dodaj komentarz
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem