• OGG Vorbis i AmigaOS 3.x

20.04.2005 21:48, autor artykułu: Andrzej Drozd
odsłon: 7206, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

Zapewne każdy z nas spotkał się z formatem muzycznym OGG Vorbis. W przybliżeniu posiada on kompresję o podobnej wydajności co MP3, jednak wiele osób uważa, że dźwięk jest płynniejszy, mniej chropowaty i bardziej "analogowy". Użytkownicy systemu AmigaOS 4.0 mają odpowiedni odtwarzacz tego formatu w systemie, natomiast użytkownicy MorphOS-a używają programu Kaya, SongPlayer lub AmiNetRadio v3 z odpowiednimi, natywnymi dekoderami. Ale jak to ugryźć w systemie 3.x? W kwestii odtwarzaczy jest aktualnie niezbyt ciekawie, natomiast jeśli chodzi o obróbkę i konwersję to jest bardzo dobrze. Właściwie, z tego samego oprogramowania korzysta część użytkowników AmigaOS 4.0 i MorphOS-a.

ODTWARZACZE, czyli czym słuchać

Od razu trzeba zaznaczyć, że sprzętowa Amiga68k praktycznie nie nadaje się do odtwarzania OGG ze względu na zbyt małą moc obliczeniową i wspominając o odtwarzaczach tego formatu dla 68k będę miał na myśli raczej Amithlona/WinUAE, jednak sprzętowy 68k bardzo dobrze poradzi sobie w temacie "Obróbka".

FroggerNG

Frogger Jest to przeglądarka wideo oraz plików dźwiękowych różnych formatów, dostępna dla wszystkich systemów, w tym classic PPC oraz 68k. Właściwie jest to jedyna przeglądarka pod PPC dla OS 3.x (chociaż jest jeszcze "oggdecWOS", ale o tym później). Największą wadą w tym przypadku jest brak "muzycznego" GUI, przez co, aby odsłuchać wiekszą ilość utworów trzeba za każdym razem wybierać następny. Co za tym idzie, nie ma też możliwości ustawienia priorytetu odgrywania i priorytetu GUI, w związku z czym dźwięk "przerywa" gdy zabraknie mocy procesora (np. podczas otwarcia nowego okna, mimo że OGG-a dekoduje PPC).

PlayOGG

Przeglądarka ta jest jeszcze w dość wczesnej wersji i należy przetestować kilka jej wersji (ostatnia na dzień 19 kwietnia to 1.9), ponieważ nie wszystkie zachowują się stabilnie. Posiada ona bardzo proste GUI z możliwością przełączenia następnego utworu i zatrzymania go. Oprócz OGG potrafi ona odtwarzać także inne formaty. Do dekodowania OGG, program ten standardowo używa wspomnianego wcześniej "oggdec" w wersji 68k (autor swój program tworzy na Amithlonie). Oczywiście można podmienić "oggdec" na wersję WarpOS (i jest znacznie lepiej niż w przypadku 68k), ale niestety nie można słuchać bez wspomnianych we wcześniejszym akapicie "przerwań". Prawdopodobnie należałoby stworzyć odpowiednie GUI (bufor, priorytet, itp.). Dodam że "oggdecWOS", utwór o długości 2.04 min. zdekodował w niecałą minutę, na procku 603/210 MHz, tak więc mocy powinno wystarczyć nawet na najsłabszych powerkach...

PlayOGG

OGG123

Na początku chiałbym bardzo podziękować Yackarowi za udostępnienie OGG123 (niestety nie udało mi się znaleźć tego programu w internecie). Przeglądarka ta dostępna jest w wersji 68k i można ją "podpiąć" pod TheMpegEncGUI, inny program (np. DOpus) lub używać jej z Cli/Shela. Podczas korzystania z wersji którą aktualnie mam, zauważyłem, że należy ostrożnie obchodzić się z parametrami, ponieważ nie zawsze pracuje stabilnie.

OBRÓBKA I KONWERSJA, czyli czym się bawić

W tym temacie poradzą sobie wszystkie Amigi 68k i PPC. Mianowicie do tego celu służą: VorbisTools v1.01 (68k, WOS) + TheMpegEncGUI v2.5 (osobiście polecam te wersje lub wyższe, ponieważ starsze mogą sprawiać problemy lub ze sobą będą nieprawidłowo współpracować).

VorbisTools

Jest to zestaw narzędzi do obróbki i konwersji formatu OGG. W pakiecie tym znajduje się wspomniany już wcześniej "oggdec", a także "oggenc" służący do tworzenia plików OGG oraz kilka innych narzędzi. Najlepszym i najłatwiejszym sposobem na stworzenie lub zdekodowanie OGG będzie podpięcie "oggenc" oraz "oggdec" pod TheMpegEncGUI. Oczywiście tworząc OGG można ustawić zmienną lub stałą jakość kodowania, podobnie jak przy tworzeniu MP3. Myślę, że użytkowników sprzętowego 68k najbardziej zainteresuje zdekodowanie OGG-a do WAVE, aby wypalić później muzykę na płytę, lub stworzyć MP3. Zamiana na format WAVE nawet na 040/40 MHz przebiega bardzo przyzwoicie, właściwie kto ma cierpliwość zrobi to także na "gołej" A1200. Jeśli chodzi o samo dekodowanie to szybszym sposobem może czasem okazać się użycie Cli/Shella.

OGGDec OGGEnc

Opisane oprogramowanie:

VorbisTools 68k, WOS (oggdec, oggenc) - Amiga Sourceforge (dział "files")
TheMpegEncGUI - OnyxSoft (lub Aminet)
FroggerNG - strona domowa
PlayOGG - Aminet
OGG123 - internet lub kontakt na priv.

    
komentarzy: 23ostatni: 23.04.2005 09:29
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem