• Pagestream - część 3

30.01.2006 14:06, autor artykułu: Tomasz Kaczanowski
odsłon: 7072, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

Pagestream Studiowanie to fajny okres w życiu, ale czasem trzeba jakieś sprawozdanie napisać. W sprawozdaniu częstym elementem są nasze ulubione obiekty - tabelki! Sprawozdanie chcielibyśmy napisać, używając naszego niezawodnego przyjaciela jakim jest Pagestream (choć czasem podejrzewam, że to przyjaciółka, bo lubi mieć humory, ale nie bądźmy drobiazgowi).

Pagestream Gdy chciałem wieki temu stworzyć tabelkę w Pagestreamie w zamierzchłych czasach znalazłem jedynie możliwość stworzenia siatki (obrazek po lewej stronie). Później kombinowałem z układaniem ramek tekstowych, aż w pewnej wersji (możliwe, że wcześniej po prostu przeoczyłem, ale znajdując kiepską dokumentację w helpie, zakładam, że to dość młode dziecko Derona) znalazłem, nawet dość funkcjonalne, tabelki.

Pagestream Aby stworzyć tabelkę, wystarczy kliknąć na przycisk (obrazek po prawej stronie), następnie myszką wskazać w którym miejscu i jak dużą chcemy tabelkę mieć. Domyślnie tworzy się tabelka 4x4. Aby wykonywać operacje na elementach tabelki wybieramy specjalny wskaźnik z toolbaru (obrazek po lewej stronie). Po kliknięciu na polę tabeli zaciemnia się ono, a dolne okienko się nieco zmienia (obrazek poniżej). Niestety niezależnie od rozdzielczośći wygląda ono tak samo, przez co na większych rozdzielczościach mamy mały problem, bo może niektórym wydawać się przymałe... Ale nic to. Zajrzyjmy co nam oferuje.

Pagestream

  1. Pole do wprowadzania danych, ewentualnie fraz do policzenia. Działa to mniej więcej tak jak w arkuszu kalkulacyjnym. Niestety nie ma w dokumentacji ani słowa o tym, jakie funkcje można użyć, na pewno jest SUM, tak więc chcąc zsumować wartości z pól C1,C2,C3 i C4 możemy napisać: =C1+C2+C3+C4 lub =SUM(C1:C4),
  2. Identyfikator aktualnej komórki,
  3. Szerokość komórki,
  4. Wysokość komórki,
  5. Przycisk dodający kolumnę za zaznaczoną,
  6. Przycisk kasujący komórkę zaznaczoną,
  7. Dodaje wiersz,
  8. Usuwa wiersz,
  9. Jak zaznaczymy sąsiednie komórki, to za pomocą tego przycisku możemy je połączyć,
  10. Rozdziela połączone komórki,
  11. Jest odpowiedzialny za wypełnienie komórki,
  12. Definiuje wygląd otaczającej komórkę ramki,
  13. Używając tych gadżetów, tworzymy szybciutko tabelkę (obrazek poniżej)

    Pagestream

    A teraz uwagi:

    1. jeśli mamy ustawiony charset taki jakiej klawiaturę używamy, to wpisując tekst z polskimi znaczkami poprawnie podmieniają się znaczki na właściwe (mimo czcionki TTF),
    2. za nic nie udało mi się znaleźć możliwości równania do któregoś z boków tabelki,
    3. brakuje definicji wyświetlania wartości (np. waluty, rozdzielania spacjami tysięcy itp.),
    4. Do tej części opisu załączam przykładowy dokument.

    
komentarzy: 11ostatni: 25.02.2007 23:33
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem