• ShowGirls

18.02.2005 22:20, autor artykułu: Mariusz Barczyk
odsłon: 6662, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

ShowGirls Wyobraźmy sobie taką sytuację: przychodzi do nas kumpel z wypchanymi po brzegi kompaktami z grafiką. Niestety kumpel jest dość leniwy i wrzucał wszystko "jak leci". Po włożeniu którejś z płyt do CD-ROM-u rozpoczyna się zabawa z przeglądaniem. Tylko czy to musi być proces żmudny i średnio przyjemny? Oczywiście, że nie! Jeden z naszych bardzo zdolnych, rodzimych programistów napisał świetną przeglądarkę obrazków o wdzięcznej nazwie ShowGirls.

Czemu jest taka świetna? Zobaczy to każdy kiedy tylko ją uruchomi, ale Ci którzy jeszcze nie próbowali zaraz się przekonają. Na początek słów kilka o wymaganiach. Niestety niezbędny będzie system MorphOS oraz kilka klas MUI (BetterBalance, BetterString, LayGroup), które można bez problemu zassać z Aminetu.

ShowGirls Kiedy po raz pierwszy uruchomiłem tę przeglądarkę od razu zauważyłem, że jest podobna do MiniShowPicture. Czy to źle? Moim zdaniem absolutnie nie. Taka konstrukcja GUI nadaje się genialnie do segregowania stosów grafiki. Tym bardziej, że jest opcja kasowania wybranych pozycji - zarówno plików jak i całych katalogów. Bardzo miłe jest pokazywanie na liście miniaturek obrazków. Jest to bardzo szybkie. Generowanie ich z 30 obrazków JPG o rozdzielczości 2048x1536 każdy, trwa około 0.5s. Wyświetlanie takiego obrazka to kwiestia 0.8 s. Program podaje dokładnie czas załadowanie każdej grafiki. Co więcej użycie filtracji czy automatycznego dopasowywania obrazka do widzialnej przestrzeni nie wpływa w ogóle na czas wczytywania. Jeżeli ktoś nie lubi miniaturek lub ma ogromny katalog z grafikami, może skorzystać ze standardowej listy tekstowej. Należy dodać iż lista jest aktualizowana na bieżąco tzn. jeśli jakiś plik zostanie skasowany czy dodany, ShowGirls automatycznie ją odświeży.

ShowGirls Ogólnie ShowGirls jest niesamowicie szybki. Pod tym względem bije na głowę dołączonego do systemu MysticViewa, szczególnie w operacjach takich jak przesuwanie obrazka, który nie mieści się w obrębie widzialnego obszaru. Jest to w 100% płynne. MysticView się na tym dość mocno krztusi. Skalowanie odbywa się praktycznie w czasie rzeczywistym. Realizowane jest bardzo wygodnie, bo za pomocą rolki myszy. To wszystko na G3 600Mhz, czyli żadnego AltiVeca!

Obsługa jest bardzo prosta i intuicyjna. GUI jest przemyślane i jak przystało na nowoczesny program, korzysta z MUI. Jak już jesteśmy przy GUI to należy wspomnieć o dość ciekawym trybie pełnoekranowym. Tak naprawdę nie jest otwierany nowy ekran, tylko znikają ramki. Dzięki temu nie ma tzw. efektu "strzelania z monitora". Okno programu rozciąga się na cały ekran. Obsługa drag&drop także nie jest obca ShowGirls. A wiele skrótów klawiszowych pozwala łatwiej zapanować nad programem.

ShowGirls ShowGirls można też nieco dopasować do swych potrzeb. Dostępne są dwa tooltype'y, którymi możemy wybrać czy program ma być otwarty w trybie pełnoekranowym, czy nie oraz rodzaj listy. W preferencjach samej przeglądarki wybieramy rozmiary miniaturek i cache dla nich oraz kilka drobniejszych szczegółów.

No dobra, mamy szybką i łatwą w obsłudze przeglądarkę obrazków. Jednak czy jest się czym tak fascynować? Gdyby ten program potrafił tylko to, to być może i nie, ale najlepsze przed nami. Zdarzało się Wam, że szybko trzeba było przeskalować jakiś obrazek, poprawić troszeczkę kontrast czy rozjaśnić? Na pewno tak. Przeważnie trzeba było odpalać jakiś wielki kombajn np. ImageFX. Teraz do tego wszystkiego wystarczy ShowGirls. Oprócz wyżej wymienionych efektów dostępne jest rozmycie, obroty (w przypadku plików JPG istnieje możliwość bezstratnego wykonana takiej operacji), balans, negatyw, wyostrzanie czy grayscale. To powoduje, że przeglądarka ta jest także dobrym narzędziem do łatwej i prostej obróbki obrazków. Większość powyższych efektów przeprowadzanych jest w czasie rzeczywistym. Nie muszę chyba mówić, że tu także prędkość jest wysoce zadowalająca. Właściciele aparatów cyfrowych mogą być zadowoleni z obsługi informacji, które są zapisywane w zdjęciach. Pomaga to generować miniaturki. Żeby było jeszcze ciekawiej program ma wygodny w użyciu wbudowany generator ikonek png.

ShowGirls Właściwie to jakie formaty grafiki można obejrzeć? Wszystkie do których posiadamy datatypy. Niektóre formaty obsługiwane są przez wewnętrzne loadery. W przypadku PNG bardzo ładnie, w postaci kratki, pokazywany jest kanał alpha. Każdy obrazek, który tylko uda się wyświelić, można zapisać jako PNG lub JPG.

Aby nie było tak wesoło, to teraz troszeczkę ponarzekam. Na początku nie wiedziałem jak się cofnąć o katalog wyżej. To jest troszeczkę nieintuicyjne i przydałby się przycisk do tego. Oczywiście, jakbym od razu zajrzał do dokumentacji, to bym nie miał tego problemu, ale jakoś nic innego nie wymagało jej wyświetlania. Ponadto znalazłem obrazek, który zawsze wieszał program. Przydałby się też tryb slideshow, ale to już autor planuje. Dalszych niedociągnieć nie udało mi się dostrzec.

Na koniec napiszę, że program jest naprawdę wysokiej klasy. Widać od razu rękę mistrza. Od jakiegoś czasu jest moją domyślną przeglądarką obrazków i myślę, że już się to nigdy nie zmieni. Trudno sobie wyobrazić coś lepszego. Dodam jeszcze, że ikonka programu także przypadła mi do gustu.

Autorem ShowGirls jest Michał "Kiero" Woźniak.

    
dodaj komentarz
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem