• Standard polskich znaków

22.02.2008 16:08, autor artykułu: ks. Jan Pikul
odsłon: 5519, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

Elementy polskiego środowiska operacyjnego dla komputera Amiga zostały opracowane na podstawie kilkuletnich doświadczeń w pracy z podobnym systemem, stosującym jednak inny, choć zbliżony, standard polskich znaków, rozpowszechniony wśród użytkowników Amigi w Polsce jako "standard ks. Jana Pikula" (JP). Ponieważ Konferencja z udziałem twórców kilku znanych w Polsce standardów polskich znaków, jaka odbyła się 11 listopada 1992 r. w Warszawie z inicjatywy redakcji miesięcznika "Magazyn AMIGA", wybrała ostatecznie jako jedyny standard polskich znaków dla Amigi zestaw kodów proponowany przez prof. Wojciecha Bruszewskiego uzupełniony o znak symbolu "zł", zaszła potrzeba stworzenia elementów systemu operacyjnego dostosowanych do tego standardu, nazwanego "PL". Wydaje się, że zaproponowane w tym standardzie kody polskich znaków narodowych są wybrane optymalnie, tak, by oszczędzić wszystkie podstawowe znaki ASCII, znaki specjalne i częściej używane w korespondencji międzynarodowej znaki innych narodów.

W dołączonym archiwum, niegdyś dostępnym na licencji shareware, a obecnie, za zgodą ks. Jana Pikula, całkowicie darmowym, znajdują się programy do konwersji polskich znaków w różnych standardach, mapy klawiatury, czcionki oraz sterowniki do drukarek.

Oprogramowanie nie jest nowe, być może przez wielu już nie będzie używane. Zamieszczamy je, aby zachować amigowe dziedzictwo.

Autor: ks. Jan Pikul
Archiwum: PLodxJP.zip

    
dodaj komentarz
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem