• Aparat cyfrowy Trust PowerCam Optical Zoom 910Z

07.05.2005 10:02, autor artykułu: Artur Ostrowski
odsłon: 10401, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

Trust Po ostatnich bezowocnych próbach zmuszenia do działania pod Poseidonem jednego z aparatów marki HP (patrz tutaj), nadarzyła mi się okazja przetestowania innego aparatu cyfrowego. Mowa o aparacie Trust PowerCam Optical Zoom 910Z. Ten aparat nie sprawił mi najmniejszych nawet problemów i zadziałał od razu po pierwszym podłączeniu. Nie trzeba było nic konfigurować w systemie ani też w samym aparacie.

Aparat jest obsługiwany jako urządzenie MSD przez massstorage.class z pakietu Poseidona, a co za tym idzie, jego pamięć masowa jest dostępna jako jeden z dysków z każdego miejsca w systemie. Nie będę tu opisywał szczegółowo aparatu i jego możliwości, gdyż o tym można sobie poczytać w wielu miejscach w internecie, takich jak chociażby strona producenta. Oto specyfikacja techniczna tego modelu a tutaj jest więcej fotek. Opiszę moje subiektywne wrażenia z użytkowania aparatu, podam kilka podstawowych danych i trochę spostrzeżeń.

Aparat bardzo ładnie się prezentuje, co widać na załączonym zdjęciu, posiada optykę z trzykrotnym zoomem, matrycę 3.1 megapikseli i może wykonywać zdjęcia o maksymalnej rozdzielczości 2496x2016. Na internecie i w prasie dominuje opinia iż tzw. zoom cyfrowy jest funkcją mało istotną i dającą słabe wyniki. Dawałem temu wiarę aż do momentu przetestowania tej funkcji w opisywanym aparacie. Moim zdaniem jest to świetna funkcja, a wyniki jej działania w tym aparacie są więcej niż zadowalające. Z odległości kilku metrów mogłem, z włączonym zoomem optycznym i cyfrowym jednocześnie, czytać z wyświetlacza aparatu tekst napisany w gazecie drobnym drukiem. Zoom był ustawiony na maksimum a tekst na 4-centymetrowym wyswietlaczu był wyraźny. Zauważyłem, że obraz na wyświetlaczu spokojnie nadążał za ruchami aparatu, w przeciwieństwie do tego co widziałem na wyświetlaczu aparatu HP. Trust ma zdecydowanie szybszy procesor. Aparat ma wbudowane 15MB pamięci z możliwością rozszerzenia jej, przy pomocy karty SD lub MMC, do 512MB. Jeśli włożona jest karta pamięci, w trakcie pracy aparatu można go przełączać pomiędzy pamięcią wbudowaną a kartą, w zależności od tego gdzie chcemy zapisać zdjęcie.

Trust Aparat ten może służyć również jako cyfrowa kamera wideo; ma wbudowany mikrofon i głośniczek, a co mnie osobiście najbardziej się podobało, to możliwość podłączenia aparatu do telewizora, który może zastąpić wbudowany w aparat wyświetlacz. Po podłączeniu, na ekranie telewizora mamy podgląd w trybie aparatu i kamery, możliwość przeglądania zdjęć i oglądania filmu z pamięci aparatu. Niestety aparat ma tylko wyjście wideo dlatego ma wbudowany głośniczek, który odtwarza dźwięk w trakcie projekcji filmu, a wiadomo że po takiej wbudowanej w aparat miniaturce nie można się spodziewać wiele. Bardzo ciekawy efekt daje "łapanie" pojedynczych klatek i jednoczesne nagrywanie dźwięku - takie zdjęcia z dźwiękowym komentarzem.

Na zrzucie okienka informacji z Poseidona widać jak rozpoznaje ten aparat sam Poseidon. Zdziwiło mnie, że rozpoznał jego interfejs jako USB 1.0 (nawet nie 1.1!). Zdecydowanie niższej klasy aparat HP, króry testowałem wcześniej miał USB w wersji 2.0. Na stronie producenta nie znalazłem niestety odpowiedniej informacji, dlatego nie mogę tego zweryfikować. Ciekawe jest też, że aparat HP był rozpoznany jako HP, a ten Trust jako Aashima. To taka ciekawostka. Prawdopodobnie jest to nazwa producenta procesora zastosowanego w tym aparacie.

Jakie aparat ma wady? Oprócz tej drobnej, związanej z wbudowanym mikrofonem, nie potrafię się do niczego innego tu przyczepić. Kiedy jednak rozejrzałem się trochę po internecie, natknąłem się na powtarzające się tu i ówdzie informacje o skłonności tego modelu do zawieszania się w czasie intensywnego użytkowania. Osobiście nie zdarzyło mi się to, ale pewnie zbyt krótko miałem okazję się tym aparatem pobawić, żeby tą usterkę wyłapać. Jeśli nie mogę przyczepić się do samego aparatu, to przyczepię się do jego ceny. To jest dla mnie istotna wada. Jako nowy kosztuje ok. 700 - 800 zł ale na Allegro można spotkać ten model nawet w cenach poniżej 400zł.

Aparat testowałem na Amidze 1200 z Mediatorem i kartą SpiderII USB2.0. Do działania niezbędny jest jeszcze zainstalowany stos USB Poseidon oraz filesystem FAT95, aby odczytywać pamięć formatowaną w aparacie.

    
komentarzy: 5ostatni: 05.12.2005 22:53
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem