• Blizzard 1230IV Phase5

17.07.2006 09:42, autor artykułu: Malin
odsłon: 8857, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

I o to nadszedł dzień "dopalenia" mojej Amigi. Kupiłem kartę Blizzard 1230 IV z procesorem 030/50, FPU 68882 i 16 MB pamięci FAST.

Pierwsze wrażenie

Karta turbo jaka jest każdy wie. Bez problemu wchodzi do obudowy desktop, jednak chłodzenie można założyć tylko na CPU. Jeśli, tak jak w moim przypadku, zainstalowane jest FPU z chłodzeniem, musimy je zdjąć - inaczej karta nie wejdzie, gdyż FPU przy włożonej do desktopa karcie jest prawie dociśnięty do obudowy. Posiadacze wież oczywiście nie będą mieli większego problemu. Karta ma RTC, złącze krawędziowe do podpięcia opcjonalnego kontrolera SCSI (wraz z nim dostajemy drugie gniazdo SIMM) oraz, oczywiście, gniazdo SIMM dla pamięci FAST. Z tego co wiem, karta obsługuje do 192 MB pamięci FAST. Wkładam kartę do desktopa i następuje...

Pierwsze uruchomienie

Amiga uruchomiła się normalnie, tak jak za czasów gdy miałem zestaw 020/14 + 8 MB FAST. Oczywiście teraz na belce było prawie 16 MB FAST, jednak cały system przyspieszył. Ikonki wczytują się dosyć szybko, WB nawet w 256 kolorach na AGA jest w miarę używalny (na 020 był dosłownie slideshow). Można robić już coś konkretnego.

Testy praktyczne

Na pierwszy ogień poszła muzyka. Jednak niespodziewajmy się po 030 żadnych cudów. W Prayerze 2 można słuchać MP3 128 kbps w jakości 22 kHz mono, jednak nie radzę wtedy robić nic innego, gdyż nawet otwarcie okienka powoduje przycinanie muzyki. W 11 kHz mono da się już spokojnie klikać, a wydaje mi się, że 030 poradziłoby sobie z MP3 80 kbps 22 kHz mono. MP2 jest mniej wymagające i można słuchać 256 kbps i 22 kHz mono i normalnie pracować. W Delitrackerze 2 jest trochę szybciej jednak MP3 128 kbps w 22 kHz mono i tak będzie zacinać gdy zaczniemy klikać po ikonkach. Do odtwarzania MP3 i MP2 lepiej nie używać FPU, gdyż jest po prostu za wolne do tego celu. Czas odpalić SysInfo. CPU wyciąga równe 10 MIPS a FPU 1,3 MFlops. Nieznacznie wzrosła także szybkość kontrolera IDE - wcześniej miałem około 2,3 MB/s, teraz około 2,6 MB/s. Jako że mamy "bardzo szybkie" 030, możemy już pograć w coś konkretnego. Doom - wszystkie części działają w miarę szybko. Korzystając z portu DoomAttack mam rozmiar okienka ustawiony na około 80% i detale na LOW. W ekstremalnych sytuacjach prędkość gry spada poniżej 9 fps, ale i tak da się grać. Napalm - z racji, że mam tylko 16 MB pamięci musiałem odpalać grę bez sekwencji startowej, jednak działa tak, jak należy. Gra nieznacznie zwalnia podczas wybuchów lub gdy mamy naprawdę mocno rozbudowaną bazę. Mówię oczywiście o LowRes, gdyż w HiResie można ujrzeć tylko slideshow, choć jest to po części zasługa układów AGA. Foundation Gold, podobnie jak Napalm, zwalnia naprawdę rzadko, da się grać, choć również tylko w Lores. Mam wrażenie że Genetic Species działa odrobinę szybciej niż Doom. Oczywiście spokojnie można grać. Duke Nukem 3D (możliwie że coś pokopałem w konfiguracji) w najniższych detalach i w najmniejszym okienku wyciąga w porywach 2 fps. Porażka, nie dotykać nawet kijem przez szmatkę. Emulacja - testowałem emulację NES-a (lub jak kto woli - Pegasusa) na emulatorze DarkNESs. Ogólnie da się grać, choć prędkość emulacji waha się w okolicach 60%. CoolNESs nie był sprawdzany, gdyż nie działa w trybach DBL (mam tylko monitor VGA), choć ponoć ma być szybszy. Da się również używać Maca (najlepiej i najszybciej na Fusionie). Można komfortowo grać w Warcrafta, Civilization 2, czy też Alone In The Dark. Osoby, które posiadają, podobnie jak ja, tylko monitor VGA, ucieszy fakt, że na emulowanym Macu można pograć w parę amigowych gier, które nie mają ochoty pracować w trybach 31 kHz, np. Lemmings, Another World czy Flashback. Sporym rozczarowaniem była dla mnie gra Worms, która działa naprawdę wolno.

Temperatura pracy

Nie mam na CPU i FPU żadnego chłodzenia. Temperaturę sprawdzałem po około dwóch godzinach pracy. O ile FPU jest letnie, to dotykając CPU można się poparzyć. Jednak, jak wcześniej wspominałem, cały komputer chodzi stabilnie. Dowiedziałem się, że pomimo w miarę wysokiej temperatury CPU, nie trzeba na nim zakładać żadnego chłodzenia - ten typ tak ma. Jednak nie radzę zamykać klapki, gdyż w obudowie A1200 może się zrobić dosyć gorąco. Radzę ustawić Amigę na podstawkach z dyskietek (tzw. poduszkowiec), chłodzenie będzie "trochę" lepsze.

Zasilanie

Mam dysk 3,5 zasilany z gniazda zasilania FDD, opisywaną kartę Blizzard 030 i oczywiście płytę główną A1200. Wszystko zasilane 25 watowym zasilaczem z Escomu i cały komputer pracuje stabilnie.

Podsumowanie

Kartę Blizzard 1230 IV nabyłem za ok. 130 zł. Za te pieniądze można teraz (2006 r.) dostać Apollo z procesorem 68040. Jeśli jednak cenisz sobię stabilną pracę bez niespodzianek i zadowolisz się procesorem 68030 - kup tę karte. Naprawdę warto!

    
komentarzy: 16ostatni: 02.01.2023 18:34
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem