• Przełącznik SLOW/CHIP w CDTV

27.06.2007 09:35, autor artykułu: Robert Krajcarz
odsłon: 7606, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

Każda Amiga 500, nie licząc modelu z plusem, była fabrycznie wyposażona w 0.5 MB pamięci typu CHIP. Taka ilość pamięci nie była za duża, więc każdy ją rozbudowywał o kolejne 0.5 MB pamięci, które było montowane pod dolną klapką. Ta dodatkowa pamięć nie tworzyła z pierwszą połówką ciągłego bloku, gdyż była położona w innej przestrzeni adresowej. Potocznie nazywano tę pamięć pamięcią FAST. Jednak nie był to prawdziwy typ tej pamięci, gdyż całym procesem odświeżania i sposobie dostępu decydował układ Agnus. Została więc przemianowana na pamięć typu SLOW. Aby w tym typie Amigi uzyskać ciągły obszar o wielkości 1 MB CHIP, należało dokonać pewnych zmian na płycie głównej polegających na zmianie położenia pewnych zworek. Zazwyczaj montowano dodatkowy przełącznik tak, aby można było zmieniać konfiguracje pamięci zależnie od potrzeb. Należy tutaj wspomnieć, że nie w każdej Amidze 500 taka czynność była możliwa. Zależało to, w głównej mierze, od zastosowanego układu Agnus.

W Amidze CDTV sytuacja była troszeczkę inna. W tym modelu zdecydowano się od razu na zamontowanie 1 MB pamięci typu CHIP. Jednak starsze gry lub dema nie chciały poprawnie współpracowac z taką pamięcią. Dlatego postanowiłem we własnym zakresie dorobić przełącznik, którym decydowałbym w jaki sposób chcę mieć skonfigurowaną pamięć. Po dokładym przeanalizowniu schematu okazało się, że taka czynność jest jak najbardziej możliwa i sposób wykonania przeróbki wygląda podobnie jak w A500.

Do wykonania takiego przełącznika będą potrzebne:

  • około 30 cm pięciożyłowego przewodu w taśmie,
  • przełącznik dwupołożeniowy dwurzędowy,
  • trochę cyny i lutownica z cienkim grotem,
  • trochę wprawy przy lutowaniu.

Przełącznik SLOW-CHIP Opisane poniżej czynności dotyczą płyty głównej o oznaczeniu Rev. 2.2.1. W pierwszej kolejności lutujemy przewody do przełącznika. Następnie odszukujemy na płycie głównej zworki oznaczone jako JP4 oraz JP1. Pierwsza z nich znajduje się na prawo od układu Agnus (U44) przy układzie scalonym U54. Druga znajduje się blisko kostki ROM (U13), po lewej stronie podstawki pod ten układ. Zwora JP4 składa się z czterech punktów lutowniczych. Jeśli dokładnie się im przyjrzeć, okaże się że dwa górne oraz dwa lewe są połączone krótkim odcinkiem ścieżki drukowanej. Posługując się bardzo cienkim narzędziem należy usunąć tylko połączenie, które łączy górne pola. Sposób wykonania wszystkich wymaganych połączeń jest pokazany na rysunku.

Zworki konfigurują pamięć w następujący sposób:

  • JP1 rozwarta, JP4 zwarte dwa górne pola - 1 MB pamięci CHIP,
  • JP1 zwarta, JP4 zwarte dwa dolne pola - 0.5 MB CHIP + 0.5 SLOW,

Możliwa jest też następująca kombinacja: JP1 rozwarta, JP4 zwarte dwa dolne pola - 0.5 MB CHIP, jednak taką kombinacją nie będziemy sie zajmować.

JP4 składa się z czterech punktów lutowniczych, a musimy tam przylutować trzy przewody. Jednak pola górne i dolne, znajdujące się po lewej stronie, połączone są razem, więc wystarczy przylutować przewód do dowolnego z nich.

Po poprawnym wykonaniu układu, możemy sprawdzić jego działanie w praktyce. Uruchamiamy komputer i z Shella wpisujemy polecenie Avail. W zależności od położenia przełącznika są dostępne dwie możliwości. W wypisanych przez to polecenie informacjach interesuje nas kolumna Maximum. W trybie 1 MB CHIP wartości w liniach powinny być następujące:
CHIP około 1032192
FAST 0.

Natomiast w trybie 0.5 MB CHIP + 0.5 MB SLOW wartości te powinny wynosić w granicach:
CHIP 507904
FAST 524288.

Jeśli otszymaliście podobne wyniki, to całą operację montażu przełącznika można uznać za udaną.

 głosów: 1   
dodaj komentarz
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem