• Spider USB2.0 i mysz A4TECH Navigator Optic 415

08.02.2005 13:34, autor artykułu: Krzysztof Miłota
odsłon: 10626, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

Spider Już od czasu pojawienia się pierwszego PCI dla Amigi chciałem mieć to "cudo" w swojej Amidze. Czas mijał, a oferta nowych slotów PCI się powiększała. Wybór mój padł na Mediator PCI 4000 i obudowę Mirage. Po zamontowaniu wysłużonej A4000 w nowej, większej od desktop, obudowie, przyszedł czas na karty PCI. Oprócz VLabMotion i Toccaty, którą posiadałem w slotach Zorro, zakupiłem VooDoo3 3000 (zastąpiła CV64), a potem kupiłem kartę TV (PixelView Play TVpro).

Czas leciał, a ja coraz bardziej oglądałem się za urządzeniami podłączanymi do USB. Z wiadomych przyczyn w pierwszej kolejności wybór padł na Spider USB 2.0. Dokładny opis tej karty jest dostępny na stronie firmy Elbox. Cena i możliwości wydały mi się zachęcające, więc zakupiłem za 199 PLN Spidera.

Instalacja nowej karty PCI przebiegła bezproblemowo, podobnie zresztą jak posiadane już wcześniej karty PCI. W przypadku Mediatora PCI 4000 nie ma takich wymogów jak przy Mediatorze PCI 1200, czyli nie musiałem Spidera umieszczać w odpowiednim slocie PCI (w slot o numerze wyższym niż siedzi VooDoo). Po włożeniu Spidera w wolny slot PCI i skręceniu Amigi przyszedł czas na sprawdzenie co takiego zamontowałem w slocie PCI. Polecenie PCIInfo wypisało o nowej karcie takie coś:

Spider Pci Device 4:
VendorID: $1033
VendorName: NEC Corporation
DeviceID: $35
DeviceName: uPD9210FGC-7EA USB Host Controller
ClassCode: $c0310
RevisionID: $41
InterruptPin: 4
SubsystemVendorID: $1033
SubsystemID: $35
MemSpace0: $50002000 - $50002fff

Pci Device 5:
VendorID: $1033
VendorName: NEC Corporation
DeviceID: $35
DeviceName: uPD9210FGC-7EA USB Host Controller
ClassCode: $c0310
RevisionID: $41
Spider InterruptPin: 1
SubsystemVendorID: $1033
SubsystemID: $35
MemSpace0: $50003000 - $50003fff

Pci Device 6:
VendorID: $1033
VendorName: NEC Corporation
DeviceID: $e0
DeviceName: uPD720100A USB 2.0 Host Controller
ClassCode: $c0320
RevisionID: $2
InterruptPin: 2
SubsystemVendorID: $3383
SubsystemID: $89e
MemSpace0: $50004000 - $500040ff

Jak widać Spider 2.0 jest dobrze wyposażony. Zresztą już sam fakt, że ma pięć niezależnych gniazd jest dobrym przykładem i na długo wystarczy taka ilość bez kupowania huba USB.

Teraz przyszedł czas na oprogramowanie. Na płycie CD dołączonej do Spidera znajduje się tylko zawartość stron WWW Elboxu, opis instalacji i to, co najważniejsze - usb.device. Jednak samo usb.device nie załatwia sprawy związanej z obsługą USB. Trzeba ściągnąć stos Poseidon i posługując się instalerem zainstalować. Po instalacji Poseidona wystarczyło już tylko skopiować usb.device do katalogu Devs:USBHardware i po restarcie Amigi uruchomić program Trident (preferencje Poseidona). Naszym oczom ukaże się ładny Poseidon. Przechodzimy do ustawień Hardware i tam dodajemy nasze usb.device (dwa razy - jako unit 0 i 1). I to wszystko, teraz tylko podłączyć jakieś urządzenie USB i sprawdzić czy działa.

Spider Zacząłem szukać na sieci jakiejś myszki pod USB (moja amigowa już mnie trochę męczyła - ale to inna historia i juz nieaktualna). Do gustu przypadła mi myszka dostępna pod tym linkiem. Zanim otrzymałem zamówioną myszkę, od Elboxu otrzymałem nowy sterownik do karty Spider. Zmienił on nazwę na spider.device i w Trident trzeba go dodać (zamiast usb.device) aż trzy razy: z unitem 0, 1 i 2. Zmiana podstawowa do starej wersji to możliwość korzystania z:

- 5 portów kontrolera EHCI obsługiwanych przez spider.device w UNIT 2,
- 3 porty kontrolera OHCI 0 obsługiwane przez spider.device w UNIT 0,
- 2 porty kontrolera OHCI 1 obsługiwane przez spider.device w UNIT 1.

Myszka A4TECH Navigator Optic 415 dotarła do mnie w ładnym pudełeczku. Jest to pięcioprzyciskowa myszka z rolką (rolka jako środkowy przycisk). Pod spodem zamiast ciężkiej kulki jest układ optyczny, który jest odpowiedzialny za odczytywanie ruchów myszki. Rozpakowałem więc nowy nabytek (myszkę) i od razu podłączyłem do gniazda USB. Myszka od razu zaświeciła się (taki bajer, o którym nie wiedziałem jak ją zamawiałem), a Trident w Devices oprócz istniejących: USB OHCI Root Hub, USB OHCI Root Hub i USB EHCI Root Hub umieścił USB Optical Mouse. Złapałem za nową myszkę i ze zdziwieniem stwierdziłem, że działa. Miałem teraz dwie działające myszki podpięte do jednej Amigi i na raz wpływające na położenie kursora na ekranie. Zaciekawiło mnie to i po sprawdzeniu co jeszcze mi się zainstalowało w systemie, stwierdziłem że mam nowy input.device V50.19. Zadowolony odłączyłem starą myszkę (jak się później okazało - przedwcześnie) i zacząłem testy. Myszka optyczna działa wyśmienicie. Nie ma takiego zjawiska jak przy klasycznych myszkach, że może się kulka poślizgnąć lub rolka (która jest obracana przez kulkę) przyblokować. Nie ważna jest płaszczyzna po której myszka optyczna się porusza (nie próbowałem po lustrze), zawsze dokładnie jesz przesuwana strzałeczka na ekranie.

Spider

Trochę sobie poruszałem myszką i nagle strzałka przestała się poruszać na ekranie. Przypomniało o sobie ograniczenie niezarejestrowanej wersji Poseidona. Okazało się, że ograniczenie nie jest czasowe, tylko ilościowe (ilość przesyłanych bitów) i aby móc znowu cieszyć się nową myszką, musiałem w Trident nacisnąć na Offline i zaraz potem na Online. I tak do następnego zamrożenia stosu USB.

Zacząłem szukać sposobów rejestracji Poseidona. Na początku znalazłem dwa. Przez internet (kartą kredytową) lub listownie (istnieje ryzyko zaginięcia listu lub zawartości). Ponieważ rejestracja kosztuje 20 euro, to ryzyko było spore. Z pomocą przyszedł Sebastian Rosa. Wynegocjował cenę 65 zł i po kilku dniach miałem od autora Poseidona maila z kluczem. W Trident jest specjalna opcja wczytywania klucza rejestracyjnego, więc cała operacja jest bezbolesna. Po rejestracji wszystko już działa bez ograniczeń.

Nadszedł więc czas na ustawienia myszki. Na aminecie znalazłem dwa programiki, które umożliwiają korzystanie z rolki w systemie amigowym. Jeden to FreeWheel, który pozwala korzystać z rolki w programach systemowych, a drugi MuiWheel14, który pozwala korzystać z rolki w programach MUIowych. Instalacja ich jest bardzo prosta. Pierwszy wrzucamy do katalogu WBStartup, a drugi (składający się z dwóch plików) instalujemy zgodnie z dołączonym opisem. Oba programy się nie gryzą i działają niezależnie. Pozostała sprawa oprogramowania przycisków. Przez system normalnie są rozpoznawane trzy przyciski (prawy, lewy i środkowy), pozostałe można sobie spokojnie skonfigurować w ustawieniach myszki w Tridencie. Ja np. ustawiłem sobie tak: środkowy przycisk - okno na wierzch, 4-ty przycisk - screen na spód, 5-ty przycisk - okno na spód. Kwestia treningu i już praca przebiega szybciej. Oczywiście jest wiele innych kombinacji i każdy sobie tak ustawi jak będzie chciał.

Spider Spider

Warto zaznaczyć, że myszka podpięta pod USB nie działa przy bootmenu karty CSPPC i nie można wejść do menu przy bootowaniu Amigi przez trzymanie dwóch przycisków. Z tego co zrozumiałem w dokumentacji od Poseidona, będzie to dostępne dopiero przy AmigaOS4.0.

Co jeszcze można podłączyć do USB? Wszystko co ma wtyczkę USB, ale nie wszystko można obsłużyć na Amidze (brak konkretnych sterowników). Na stronie E3B można zobaczyć listę działających i sprawdzonych urządzeń podpiętych przez USB. Dodatkowo w systemie znalazły się takie device: usbmodem.device, usbparallel.device, usbraw.device, serialpl2303.device i usbscsi.device. Nie trzeba tłumaczyć nazw i zastosowania tych device'ów. Jeśli jakieś urządzenie komunikuje się standardowo przez USB, to będzie działać z AmigaOS. W innym przypadku trzeba czekać na sterowniki innych firm.

Jak na razie do swojego Spidera mam podłączoną myszkę. Podłączałem też aparat cyfrowy Canon (nie pamiętam modelu - aparat kolegi) i Poseidon ładnie go rozpoznał, jednak napisał że to jest urządzenie typu #vendor specific# i bez specjalnego sterownika nie ma możliwości jego obsłużenia. Podłączyłem też swoją kamerę Sony DCR-TRV240E i sytuacja jest podobna. Rozwiązaniem problemu z aparatami cyfrowymi jest zakup zewnętrznego czytnika kart flash. Firma Elbox proponuje taki uniwersalny czytnik. Taki czytnik umożliwia odczyt, edycję i zapis danych z dowolnych aparatów cyfrowych. Karty flash po włożeniu do czytnika podłączonego do Spidera są widziane przez system Amigi tak jak dyskietka.

Spider Spider

Spider Spider
Spider Spider
Spider Spider

zdjęcia nadesłał: Mirosław Witek

    
dodaj komentarz
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem