[#1] A500 Turbo ..... inaczej
Witajcie.
Projektujemy sobie własna kartę turbo do A500 podchodząc do tematu troszkę w inny sposób niż pozostałe karty dostępne na rynku. Głównym założeniem jest rozszerzenie możliwości sprzętowych oraz przyspieszenie działania komputera przez dodanie nowych dodatkowych układów w postaci ( chipsetu dla Amigi ) odciążających procesor główny w tym wypadku MC68030 50MHz
Założenia projektu:
- Procesor główny MC68030
- Koprocesor MC68882
- Pamięć fast RAM oparty o SDRAM lub DDR z szybkim dostępem dla MC68030
Kontroler oparty o FPGA Spartan6
- Złącze CF na PCB + 40 pin IDE

Nowy chipset (jeszcze bez nazwy) oparty o mikro kontroler ARM ST32H7 (400MHz) z dostępem do przestrzeni fast ramu oraz całej przestrzeni adresowej Amigi .

- Karta muzyczna na układzie NAU8822AYG (wyjście audio amigi przechodzi przez korektor karty. Wyjście na wewnętrzny speaker. Dekoder MP3. Implementacja portu AHI
- Port USB
- Port UEXT ( https://en.wikipedia.org/wiki/UEXT )
- Moduł WIFI (ESP 32 WROOM)
- Karta microSD
- sampler stereo 12bit
- sprzętowy dekoder MPG
- wyjście HDMI - prawdopodobnie Picasso

Kiedy to zadziała pomysł projekt bardzo rozwojowy posiadający ogromne możliwości rozbudowy Amigi. Po uruchomieniu sprzętu konieczne będzie wsparcie softwarowe..
Zapraszamy do lektury oraz współpracy w projekcie ..







Pozostałe zdjęcia w Graffiti po moderowaniu..

AMIGA RULEZ !!

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2018 22:11:49 przez Cizar

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2018 22:13:23 przez Cizar

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2018 22:14:50 przez Cizar
[#2] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@Cizar, post #1

Na jakim jesteście etapie ? tzn co już działa ?
[#3] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@Cizar, post #1

OK Amiga 500 FTW!



Ostatnia aktualizacja: 17.07.2018 22:29:12 przez snajper
[#4] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@Cizar, post #1

Wow ! Ale bomba ! Wygląda imponująco, co już działa ?
[#5] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@Cizar, post #1

CF i mSD to takie stawanie okrakiem między starym i nowym.
40pin IDE? - Nie za późno? - znowu jakieś przejściówki na SATA czy coś trzeba będzie. ;)

Ale najbardziej mnie niepokoi wewnętrzny speaker, to za mało ludzie mają zewnętrznych? Zazdroszczą Spektrumom? A może chodzi o coś innego, bardziej chodzi o coś jak samoświadomość albo elektroniczne sumienie? Jeszcze tego brakowało. ;)
[#6] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@ZbyniuR, post #5

Ale najbardziej mnie niepokoi wewnętrzny speaker, to za mało ludzie mają zewnętrznych? Zazdroszczą Spektrumom?


tak, dokładnie z tego względu w laptopach czy w maku mini też są głośniki.

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2018 23:50:58 przez snajper
[#7] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@ZbyniuR, post #5

W Ami 1200 jest PCMCIA dzięki czemu mamy możliwość podłączenia np drugiej karty CF po ty by zgrać dane itp. w A500 nie ma wiec dodałem po prostu IDE by na taśmie wyprowadzić przejście na dodatkowy CF np. pod klapką rozszerzenia. Co do wyjścia SPEAKER to układ NAU8822AYG ma po prostu takie wyjście 1W 8Ohm wiec możesz je podłączyć do ZEWNĘTRZNEGO głośnik jak nie masz np wzmacniacza. Wyjście jest to wyprowadzone na gold piniach, wiec od Ciebie to zależy czy coś tam podłączysz czy nie.
Wiec przestań się mazać i nie musisz się już niepokoić to nie HORROR tylko twój wybór !!
[#8] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@Cizar, post #1

Ten nowy chipset to bedzie na daughter boardzie?
[#9] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@Cizar, post #1

No, normalnie cajtgajst. ;)

Panie, można zrobić to jeszcze lepiej do czego ja się ostatnio zacząłem przymierzać. Wsadzasz STM32F7 lub H7 jako CPU, konfigurujesz mu kontroler zewnętrznej pamięci żeby gadał z chipsetem (STMy jako jedyne mają sygnał WAIT) i puszczasz natywny ARMowy kod na chipsecie amigowym. Dostęp do chipu wciąż wolny, ale masz obsługę FASTu na SDRAMie w ilości... 512MB? No i masz jeszcze szybszą pamięć wewnętrzną żeby w niej np. trzymać cały OS. A jak ktoś się mnie zapyta po co komu kod ARMowy w Amidze, to jest jeszcze emulator 68000 optymalizowany pod ARM, tak że jesteś w stanie wykonywać stary kod z mniejszą prędkością i przełączać się w tryb natywny którymś z nielegalnych opcode'ów.

Nie potrzebujesz FPGA, nie potrzebujesz niczego innego - praktycznie sam STM, konwertery napięć i kości RAMu. Koszt poniżej 200zł a MIPSów masz od cholery. No i wszystkie peryferia do zabawy. ;)

Nie zrobiłem tego jeszcze bo... czekam aż mi konwertery napięć przypłyną z Chin. ;) Myślę, że skoro myślimy podobnie to można by trochę o tym podyskutować, opracować wspólną wizję i połączyć siły, bo po co dokonywać dalszej fragmentacji platform sprzętowych - kto to będzie supportował? Jedyny minus mojego rozwiązania jest taki, że FMC ma za krótkie konfigurowalne delaye by puścić STMa z pełną prędkością, ale tu można by użyć jakiegoś mini fpga który by odpowiednie sygnały wydłużył.

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2018 09:00:40 przez teh_KaiN
[#10] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@Cizar, post #1

To wszystko brzmi pięknie... :)
[#11] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@Cizar, post #1

Plus za odwagę. Jest to jakiś zespół czy solowa inicjatywa?
jaki jest pomysł na chipset bo widzę że Paula sprzętowo będzie podrasowana?
[#12] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@teh_KaiN, post #9

Nie do końca rozumiem o czym mówisz, a i tak mam przeczucie że podoba mi się to o co planujesz. :)
[#13] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@Cizar, post #1

No, to nieźle chłopaki :) Jako lekko wtajemniczony w ten sekretny projekt od jakiegoś czasu czuję wielką dumę! Brawo Cizar+Sellen. Ale, ale - gdzie się podziały zdjęcia? Wczoraj jeszcze były :D
[#14] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@skipp, post #13

Gdzie te fotki?
[#15] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@teh_KaiN, post #9

kto to będzie supportował?
Lepiej bym tego nie podsumował.
[#16] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@Krashan, post #15

Poza tym po co tak tuningować Amigę 500 jak jest taka Amiga 2000 (duży odpowiednik Amigi 500). Amiga 2000 ma naturalne ogromne możliwości rozbudowy - HDD, CD, SCSI, sieć, grafika, dźwięk itd.

Oczywiście nie krytykuję projektu autora wątku.

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2018 11:44:42 przez Hexmage960
[#17] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@Hexmage960, post #16

A2000 załatwi się adapterem bo to prawie jedno i to samo. Poza tym, zaufaj mi że o wiele łatwiej jest kupić A500 a potem ją gdzieś jeszcze w małym mieszkaniu zmieścić. Idealnie wchodzi pod podwieszony telewizor w salonie. ;)
[#18] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@Hexmage960, post #16

Tak naprawdę chodzi tutaj o zabawę o to ze dzisiaj można są możliwości i wiedza...
przecież nie jest to projekt zarobkowy czy choćby do pobicia jakiegoś PC. To jest jakieś spełnienie marzeń z przeszłości kto bardziej bawił się AMIGA niż tylko grał. Kto z nas w tamtych czasach nie marzył o karcie turbo czy grafice z rozdzielczość VGA.
[#19] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@Cizar, post #18

Rozumiem. W komentarzu chodziło mi o to, że są duże Amigi na przykładzie Amigi 2000, które mają fabrycznie możliwości rozbudowy. Ale jeśli taki projekt sprawia Ci frajdę (i pewnie sprawi wielu użytkownikom Amigi 500) oraz jest spełnieniem marzeń, to nie widzę nic na przeszkodzie!
[#20] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@Cizar, post #18

W pełni popieram, super karta, im więcej interfejsów tym lepiej i do tego grafika !
[#21] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@teh_KaiN, post #9

Nawet jeżeli miał byś natywny system pod ARMa i chodził by super szybki to jeszcze musisz wszystkie aplikacje przepisać na ARMa ( niewykonalne ! ). Oczywiście można robić emulator ale po co takowy już istnieje na RASPBERRY PI i to nawet taniej niż 200 zl o których piszesz ale z STM32H7 nie osiągniesz nawet połowy prędkości PI. Wiec przemyśl swój projekt raz jeszcze . Jedyne rozwiązanie to procesor Motoroli lub jego odpowiednik z ta sama listą rozkazów w FPGA ( patrz Vampire z APOLLO ).

Pozdrawiam
Cizar
[#22] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@Cizar, post #21

Raspberry nie podłączysz do chipsetu, tylko też go musisz emulować. ;) Chodzi mi o to, by stary soft mógł ruszyć (tak jak na neoamigowych platformach), w dodatku w pełnej kompatybilności bo masz do dyspozycji chipset. I wtedy nie ma płakania a'la Vampire że płyta główna jest tylko używana jako interfejs do klawiatury i portów, nie ma płakania że Mac mini i AmigaOne to nie Amiga, bo nie mają czipsetu.

Mając OS działający natywnie na ARMie jesteś w stanie zrobić w nim wewnętrznie zarządzanie procesami z informacją, na jaką architekturę sprzętową posiada on kod. W przypadku procesów ARM kod wykonywałby się natywnie, zaś w przypadku 68k jego instrukcje byłyby interpretowane. Stare gry były pisane i tak w większości na 7MHz, więc masz zapas mocy na interpretację tych instrukcji - w pełnej prędkości STMa w przypadku F7 masz na każdą instrukcję 30 razy więcej taktów, w przypadku H7 - 60, a w tym roku ma wyjść kolejna wersja H7 i chodzą słuchy że taktowana na 600MHz, więc zapasu jest jeszcze więcej. Nowsze stare gry żyłujące sprzęt (ADoom, Gloomy i inne) są przeważnie open source, więc je spokojnie przekompilujesz na ARMa i puścisz z pełną prędkością.

No ale jeśli taka droga Was nie zachwyca to nie będę się Wam wcinał w projekt. ;)
[#23] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@Hexmage960, post #16

Z prostej przyczyny,bo użytkowników Amigi 500 jest a na pewno było w dawnych latach więcej niż Amigi 2000.
Ja sam pamiętam moją A500 jak mój tato zapłacił fortunę bo 1000 marek niemieckich w 1989 za Amigę 500,to teraz odpowiedz sobie ile kosztowała amiga 2000
Zresztą Amiga 500 to jest symbol najbardziej rozpoznawalny
To taka oczywiście dygresja
Ktoś dobrze wspomniał,że Amiga 500 zajmuje o wiele mniej miejsca niż Amiga 2000.
Zamiast krytykować kolegę,to skupmy się na tym,że projekt wart jest uwagi
[#24] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@teh_KaiN, post #22

Rozumiem o co chodzi tylko nie chodzi mi tu a A500 7Mhz bo na karcie jest 030 50Mhz a docelowo 040 40Mhz i 060 50Mhz mam takowe zakupione wiec i ten STM miał by co robić emulując te procesory. Poza tym zauważ ze ja mam podczepionego STMa do magistrali i mogę przejmować nad nią kontrole czy jeżeli napiszesz kod natywny na STM bo będzie zapier..... jedynie dostęp do chipu jest wolny tylko po co chip jeżeli będzie karta graficzna.
Wiec oba projekty wcale się tak nie różnią ja bazuje na procesorze Motoroli. Projekt ten jest bardzo podobny do kart z PPC. z tą różnica ze tam powstało kilkanaście programów pod PPC.
[#25] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@Cizar, post #24

No... tylko bolączką PPC z tego co czytałem jest to, że masz problem synchronizacji obu procków. Cytując wiki:

Unfortunately, this caused significant slowdown when the OS task switches between the 68K and PPC (a context switch), because CPU caches had to be flushed to maintain memory integrity. The more CPU switches occur in an application, the more the slowdown, often so seriously that it was pointless to use the PPC processor at all, being slower than the 68k native binary. The main workaround for this was simply to avoid as many 68k OS calls as possible, or to group them together, but it was difficult and time-consuming for developers to do this.


Plusem jest to, że możesz udostępnić libkę która będzie oddelegowywać konkretne operacje na STMa lub w inny sposób potraktować go jako koprocesor. Tylko po co komu koprocesor szybszy od głównego procesora? Teraz wróżę z fusów jak chcesz żeby todziałało, bo info w pierwszym poście jest zdawkowe a foto mi się nie wyświetlają... wrzuć na imgur. Chcesz sobie to FPGA i STMa zmapować w przestrzeń FAST 68k? Czy jak to rozwiązać?

Rozumiem, że nie przekonuje Cię STM zamiast 68k bo a) nie jest to prawdziwy 68k, b) nie wyrobi się z interpretacją kodu 030/040/060/080. Tak czy inaczej jak przyjdą mi części to złożę swój prototyp i zobaczę z durnej ciekawości jak ten software'owy emu sobie poradzi. Bo jednak STMa łatwiej kupić w sklepie niż Motorolę i raczej sytuacja pod tym względzie się nie zmieni. A taki wyżyłowany H7, zwłaszcza tegoroczny jeśli plotki się potwierdzą myślę że spokojnie dźwignie emulację 020 50MHz. Jest tylko jeden sposób żeby się przekonać. ;)

Co mi przypomina wątek sprzed paru lat na PPA, gdzie ktoś kiedyś mówił że konstrukcja karty turbo do Amigi to jest gigantyczne przedsięwzięcie wymagające całego sztabu ludzi i w ogóle masakra nieosiągalna dla hobbystów. A dzisiaj jakieś wichry, wampiry, karty od Lukzera... ;)

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2018 14:35:47 przez teh_KaiN
[#26] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@teh_KaiN, post #22

W Elboksowym Dragonie, gdzie siedział ColdFire taktowany bodajże 260 MHz, w którego przypadku trzeba było emulować zaledwie część intrukcji, zaś większość kodu wykonywała się natywnie, finalna prędkość wynosiła w porywach jak 68030 20 MHz.
Więc nie byłbym optymistą...
[#27] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@wali7, post #26

ColdFire MCF5475 processor (410MIPS) running at 266MHz


H7 ma 800 MIPSów przy 400MHz, a potem można zawsze pójść na surowy procesor ARM, nie mikrokontroler, więc...
[#28] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@teh_KaiN, post #27

Wszystko pewnie zależy od prędkości kodu emulującego 68k, na G4 1.5 GHz (pod Morphosem) E-UAE bez JIT emulował bez przycięć gołą A500, z JITem już było kilka razy szybciej. Jednak trzeba pamiętać, że tylko część mocy procka szła na udawanie CPU....
Wracając do poprzedniego postu, przykład Dragona jest o tyle znaczący, że Elbox miał doświadczenie w dziedzinie zarówno hardware, jak i software, a "wszczepienie" ColdFire do Amigi niespecjalnie im wyszło. Zresztą koncepcja Dragona była podobna do tej założyciela wątku w którym piszemy: większość peryferiów, oraz magistrala PCI miały być obsługiwane bezpośrednio przez CF, co miało ominąć wąskie gardło transferu przez magistralę Zorro II.
[#29] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@wali7, post #28

Tzn ja też o takim czymś myślałem w drugiej iteracji. Jeśli by to już śmigało to pod szynę STMa podpiąć chipset (zaimplementowany w FPGA żeby odpowiednio zmodyfikować interfejs z CPU) na daughterboardzie i parę innych daughterboardów, czyli praktycznie odtworzyć architekturę Acutiator. Dowcip jest tym lepszy, że STM ze swoim kontrolerem zewnętrznej pamięci umie gadać po acutiatorowemu, tzn. naprzemiennie tymi samymi liniami wysyłać adres i dane.

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2018 15:48:53 przez teh_KaiN
[#30] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@teh_KaiN, post #25

No... tylko bolączką PPC z tego co czytałem jest to, że masz problem synchronizacji obu procków. Cytując wiki:

Unfortunately, this caused significant slowdown when the OS task switches between the 68K and PPC (a context switch), because CPU caches had to be flushed to maintain memory integrity. The more CPU switches occur in an application, the more the slowdown, often so seriously that it was pointless to use the PPC processor at all, being slower than the 68k native binary. The main workaround for this was simply to avoid as many 68k OS calls as possible, or to group them together, but it was difficult and time-consuming for developers to do this.


jak kupiłem BlizzardaPPC 68040 to już był WarpOS i żadnych spowolnień nie zauważyłem, może jakieś widoczne spowolnienia były na pierwszych wersjach PowerUP.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem