Zamieścił: mailman, nadesłał: Ramos
"Bajty polskie" - reklamowana jako pierwsza książka o historii polskich gier komputerowych i polskich graczy - ukazała się w 2011 roku, spotykając się z ciepłym przyjęciem czytelników. Mimo niszowej tematyki doczekała się wielu pozytywnych, a czasem nawet entuzjastycznych recenzji. Cieszyły nas oczywiście - jako autorów publikacji - wzmianki w kolorowych magazynach i popularnych serwisach internetowych. Szczególnie miłe były jednak opinie aktywnych fanów dawnej mikroinformatyki, najczęściej uczestników opisywanych zdarzeń, do dziś wiernych swoim ośmio- i szesnastobitowcom. To oni wystawili książce cenne świadectwo merytorycznej poprawności, przy okazji wskazując jednak wiele nowych, atrakcyjnych wątków. W miarę jak zbieraliśmy kolejne opowieści weteranów, znajdowaliśmy nieznane nam wcześniej źródła drukowane, weryfikowaliśmy fakty i opinie, stawało się dla nas jasne, że historia grania w Polsce wciąż pozostaje opowiedziana nie do końca.

Gdy dotarliśmy do zapomnianych polskich klonów konsoli Pong, do autora wersji zabawy w kółko i krzyżyk na pierwszy polski komputer XYZ, do informatyków z działu oprogramowania eksportowego Karen czy do twórców Web Mastera na Atari serii 400/800 - prawdopodobnie najstarszej polskiej gry mikrokomputerowej - uznaliśmy, że "Bajty Polskie" dojrzały do drugiego wydania. Przy okazji dopisywania kolejnych fragmentów, poprawiliśmy również i uzupełniliśmy te już istniejące, przeredagowując tekst oraz zmieniając strukturę i kolejność części rozdziałów - w efekcie, jak wierzymy, naszą książkę czyta się znacznie przyjemniej.

"Bajty Polskie" można kupić w formie ebooka (epub/mobi) za pośrednictwem platformy Virtualo.pl, a bywalcy rozmaitych zlotów demosceny i spotkań spod znaku retro przy odrobinie szczęścia znajdą wydanie 2.0 w niskonakładowej wersji papierowej wyposażonej w nową okładkę. Można o nie pytać także w katowickim Muzeum Historii Komputerów i Informatyki. W sprawie wersji cyfrowej należy pisać do Bartka (naugorze@gmail.com), w sprawie egzemplarzy drukowanych - do Mariusza (bajtypolskie@gmail.com).

"Bajty Polskie" zmieniły się bardzo, ale jedna rzecz pozostaje jednak niezmienna - wciąż, niestety, historia gier i graczy widziana z polskiej perspektywy nie doczekała się innego kronikarza.

Bartłomiej Kluska, Mariusz Rozwadowski
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem