• Klawiatura "na smyczy"

30.04.2006 18:13, autor artykułu: Banan
odsłon: 12401, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

Wszem i wobec wiadomo, że warto mieć klawiaturę "na kablu". Mineły już czasy gdy przeciętny komputer mieścił się pod klawiszami i zajmował niewiele miejsca. Jako przykład może posłużyć Amiga 600, 1200 czy stara i całkiem duża 500. W tej chwili w każdym szanującym się komputerze znajdziemy przynajmniej jeden dysk twardy, CD-ROM, kartę turbo. A to nie wszystko, można jeszcze dołączyć sloty Zorro, PCI, karty graficzne, muzyczne czy sieciowe. Opisuję sytuację dla użytkownika Amigi 1200, który dokupował poszczególne elementy do swojego komputerka i go rozbudował do takich rozmiarów, że nie jest w stanie pomieścić go na biurku. Jedynym wyjściem, aby to wszystko upchnąć jest zastosowanie osobnej obudowy dla całej tej elektroniki. Ale w tym momencie ciężko będzie nam pisać z przeogromną obudową na kolanach. Trzeba spojrzeć na "konkurencję" - na PeCety lub na Amigę 4000. Tam ten problem rozwiązano już dosyć dawno i firmowa klawiatura jest osobno. Ale jak to zrobić z A1200? Można zastosować jedno z najprostszych, ale i jednocześnie najdroższych rozwiązań. Kupując interfejs klawiatury (koszt około 60,70 zł na początek 2001 roku), plus dodatkowo klawiaturę od PeCeta (najtańsze badziewia od 30zł). Rozwiązanie ma oczywiście swoje zalety (prostota, nie ma jeszcze ergonomicznej amigowej klawiatury) jak i wady (cena, niektóre interfejsy mają problemy z rozpoznawaniem wciśnięcia kilku klawiszy na raz, nie chodzi mi tylko o kursory). Prócz tego zamiast ładnych klawiszy "Amiga" mamy jakieś dziwaczne windowsowe flagi.

Druga możliwość: można po prostu wykonać "przedłużacz" do klawiatury. Tu oczywiście są pewne problemy. Klawiatura A1200 podłączana jest przez 31 (!) żyłową taśmę. Taśma wykonana jest z folii, a poszczególne żyłki są dosyć blisko śiebie, więc aby cokolwiek zdziałać, trzeba naprawdę znać się na lutownicy. Wierzcie mi, próbowałem nie raz do foliowej taśmy coś przylutować. Prócz tego należy zakupić wtyczkę i gniazdko mające przynajmiej po 31 pinów i jakiś przewód z taką samą ilością żył (np. taśmę IDE na metry). Rozwiązanie to nie należy do najelegantszych, prócz tego jest także trochę kosztowne (przewód, wtyczki o takiej ilości złączy są dosyć drogie).

Trzecia, i według mnie najlepsza metoda. Potrzebne nam będą: podstawka PLCC, 44 pinowa (podstawka pod układ scalony, montowany powierzchniowo), gniazdko typu DIN lub Mini-DIN i kilkanaście centymetrów przewodu lub taśmy 4 żyłowej.

A więc trochę teorii. Amiga 1200 ma wbudowany kontroler klawiatury na płycie głównej (stąd te 31 lini na klawiaturze). Aby podłączyć zewnętrzną klawiaturę należy podpiąć kilka (4 lub 5) przewodów do MPU (kontrolera klawiatury). Oczywiście bezpośrednie lutowane do nóżek scalaka jest niebezpieczne, więc dlatego użyjemy podstawki, którą wykorzystamy jako nakładkę - coś a'la Fast-ATA.

Klawiatura Spójrzcie na rysunek, aby zlokalizować MPU. Następnie weźcie podstawkę, nakładkę i odegnijcie na zewnętrz odpwiednie nóżki: 13, 14, 22 i 38. Pamiętajcie tylko, że podstawka będzie zamontowana do góry nogami! Robimy wszystko odwrotnie! Radzę wam wszystko 3 razy sprawdzać! Pamiętajcie tylko o odgiętych na zewnątrz nóżkach - delikatnie. A więc łączymy odpowiednie ze sobą nóżki podstawki i piny gniazdka. Po spojrzeniu na rysunki i opisy wszystko powinno stać się jasne.

Klawiatura 5pin DIN - Amiga2000, Amiga3000, PeCet
1- KB clock
2- KB data
3- n/c
4- GND (masa)
5- +5V DIN-5

Klawiatura 5pin DIN - Amiga1000
1- +5V
2- KB clock
3- KB data
4- GND (masa)
5- n/c DIN-5 A1000

Klawiatura 5pin DIN - XT
1- KB clock
2- KB data
3- RESET
4- GND (masa)
5- n/c DIN-5

Gniazdko 6 pin Mini-DIN, PS/2 - Amiga4000, CDTV, CD32, PeCet
1- KB data
2- n/c
3- GND (masa)
4- +5V
5- KB clock
6- n/c Mini DIN-6

Kontroler klawiatury, MPU
13- KB data
14- KB clock
22- GND (masa)
38- KB reset
44- +5V MPU

Po prostu łączymy podstawkę, a właściwie już nakładkę z gniazdkiem, używając do tego przewodu odpowiedniej długości, żeby wszystko zmieściło się nam w obudowie. Przewód niech nie będzie za krótki - nie może być napięty, ale nie należy przesadzać z długością (po co mam się ma "majtać" i przeszkadzać). Po wykonaniu tego wszystkiego proponuję jeszcze przykleić przewód na wierzchu podstawki, aby "się" nie urwał. Po tym wszystkim zostaje nam zamontowanie gniazdka z tyłu obudowy (to zostawiam waszej inwencji twórczej) i nasunięcie nakładki na kontroler. To wszystko! Wystarczy teraz tylko podłączyć klawiaturę od PeCeta lub od A2000, A3000, A4000, CDTV czy CD32 (w zależności jakie gniazdko zastosowaliśmy) i powinno zadziałać.

Dodatkowo możemy wykorzystać fakt, że samodzielnie skonstruowaliśmy interfejs i dorobić sobie zewnętrzny reset. Jako teria wystarczy, że należy zewrzeć z masą nóżkę odpowiedzialną za sygnał "KB reset", czyli nr 38. A na praktykę: przylutowujemy dwa dodatkowe przewody do nakładki, pod odpowiadające MPU nóżkom nr 22 (masa) i 38 (reset). Jeżeli je ze sobą złączymy nastąpi reset (odpowiednik Control+Lamiga+Ramiga). Do tych kabelków należy podłączyć przycisk RESET na panelu obudowy.

Największym problem, jaki ma to rozwiązanie, to brak resetu przez naciśnięcie klawiszy Control+Lamiga+Ramiga na klawiaturze. Spowodowane jest to tym, że mamy jeden komputer, z jedną klawiaturą, ale z dwoma kontrolerami. A tylko ten na płycie komputera generuje niezbędny sygnał reset. Można to rozwiązać wykorzystując klawiaturę od A500 (generuje niezbędny sygnał). W tym przypadku potrzebujemy dodatkowo: kompletnej klawiatury od A500 z płytką elektroniki (prawy górny narożnik) i oczywiście obudowę na klawiaturę. Polecam Infnitiv - samą obudowę bez elektroniki (sam plastik), można taką kupić.

A więc z klawiatury A500 "wystaje" gniazdko z 7 kabelkami:
1 - KB clock (black- czarny)
2 - KB data (brown - brązowy)
3 - _res (red - czerwony)
4 - +5V (orange - pomarańczowy)
5 - n/c (yellow - żółty)
6 - GND (masa) (green - zielony) Mini DIN-6
7 - Power led (blue - niebieski)
8 - Drive led (violet - fioletowy)

Kolory podaje takie, jakie były u mnie! Nie we wszystkich egzemplarzach muszą się zgadzać! Po zamontowaniu klawiatury w obudowie, obcinamy oryginalną wtyczkę i przylutowujemy odpowiadającej nam długości przewód. Na drugim końcu przewodu montujemy odpowiednią wtyczkę (odpowiadającą gniazdku w wieży). Sądzę, że jeżeli zabrnąłeś do tego miejsca, drogi czytelniku, to nie będziesz miał żadnych problemów aby podłączyć.

Piny 1, 2, 4 i 6 nie wymagają chyba komentarza. Trójka - Res to sygnał, który pojawia się w momencie przyciśnięcia trzech magicznych klawiszy (Control+Lamiga+Ramiga). Należy go podłączyć do jednego z niewykorzystanych pinów we wtyczce. Po drugiej stronie, w gniazdku (w obudowie) należy ten sygnał dołączyć do 38 nóżki MPU. Jednak w tym momencie musimy pamiętać, żeby nie podłączyć klawiatury od PeCeta! Oczywiście możemy, ale nikt nie jest nam w stanie zagwarantować, że producent klawiatury trzymał się ściśle standardu i nie podłączył pod niewykorzystane złącza np. masy. Mielibyśmy wtedy wieczny reset... (to lepsza wersja, a gdyby znajowało się tam +5V? Wolę nawet nie myśleć). Natomiast 7 i 8 to zasilanie diod sygnalizujących włączenie komputera i działanie stacji dysków. Może ktoś chce mieć choinkę na klawiaturze?

Dodam, że można wykorzystać klawiaturę "właściwą" od A1200 i kontroler od A500. Dlaczego? Uważam, że klawisze A500 nie są najładniejsze (są trochę bardziej szare, niż te montowane w A1200), Do kontrolera z klawiatury A500 podłączamy po prostu klawiaturę z A1200 (sygnały na 31 liniowej taśmie są identyczne).

 głosów: 2   
komentarzy: 30ostatni: 25.06.2013 17:22
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem