Komentarze do artykułu: Klawiatura "na smyczy"

[#1] Re: Klawiatura "na smyczy"
Spoko art :)



Dzieki niemu "odkrylem" dosc ciekawe rozwiazanie



Na niektorych plytach glownych ami 1200 jest miejsce na piny do zew. klawiatury :) Nie trzeba katowac ukladu scalonego odpowiedzialnego za keybord. Piny te znajduja sie nad zlaczem do zasilania FDD jest ich 7:



1 Key Clock

2 Key data

3 RESET

4 --------------> Jak ktos sie dowie co to za piny bede wdzieczny

5 --------------> Wydaje mi sie ze to sygnaly do str. LED'ami

6 + 5V

7 GND



Wlutowalem tam brakujace piny i podpiolem kontroler klawiatury od A500, do kontrolera klawe od a1200 ... i dziala :)



Niewiem jak to ma sie do zewnetrznych klawiatur ale chyba tez powinny dzialac ;)
[#2] Re: Klawiatura "na smyczy"
Witam! Czytam ten artykul i jest swietny tylko martwi mnie jedno.. Nie za bardzo znam sie na elektronice, mam amige 600 i od pewnego czasu chce ja wsadzic do obudowy Midi Tower. Otworki na plycie metalowej sa juz, wszystko sie trzyma, elektronika smiga tylko jest problem z klawiatura... Mam klawke z PC na zlacze 5DIN i wtyczke takowa. Czy ten artykół bedzie pasowal do Ami600 ? Proszę o odpowiedz najlepiej na maila: flasiu@gmail.com
[#3] Re: Klawiatura "na smyczy"

@kamcash, post #1

na aminecie jest dokładny rysunek, możliwość dotyczy płyt rev 2 (b)
[#4] Re: Klawiatura "na smyczy"

@rzookol, post #3

dzieki :) przyda mi sie to...
[#5] Re: Klawiatura "na smyczy"
Ja "niestety" mam płytę 1D4, w związku z czym musiałem użyć nakładki na scalaka, by podłączyć klawiaturę od A500. Niestety nie zadziałała. Zmierzyłem rezystancję sygnału GND dotykając miernikiem nóżki 22 oraz masy flopka. Rezystancja wyszła ponad 200ohm. Oczywiście nakładka jest maksymalnie przyciśnięta do płyty. Jeśli ktoś będzie miał podobny problem, to powinien podłączyć do klawiatury GND pochodzące np. z gniazdka LEDów sygnalizujących pracę Amigi. GND w tym 4-pinowym gnieździe jest po prawej stronie - najbliżej stacji dyskietek.
[#6] Re: Klawiatura "na smyczy"

@Radek, post #5

Art jest świetny tylko autor zapomniał o jednej istotnej rzeczy - tak zrobić nie wolno!
Chyba że nie zależy Wam na kontrolerze klawiatury. Podobne arty są na aminecie czy w MA i tam jest napisane że linie sygnałowe PS/2 muszą być odłączone - przecięte ścieżki.
[#7] Re: Klawiatura "na smyczy"

@11111olo, post #6

A na jakiej podstawie tak sadzisz?
Mozesz wyjasnic?
[#8] Re: Klawiatura "na smyczy"

@Norbert, post #7

Na Twoim miejscu zastanowił bym się zanim bym zadał pytanie.

Wyjaśnienie napisałem w poście wyżej.
[#9] Re: Klawiatura "na smyczy"

@11111olo, post #8

Pytanie jest do Ciebie.
Dlaczego sadzisz ze moze zostanie uszkodzony kontroler klawiatury ?
Jesli sa dwie metody podlaczenia (przeciete i nie przeciete sciezki), to dlaczego obstajesz ze pierwsza wersja jest prawidlowa a druga juz nie?
Podaj swoje argumenty, a nie kogos kto tak napisal.

ps.

Na Twoim miejscu zastanowił bym się zanim bym zadał pytanie.
Wyjaśnienie napisałem w poście wyżej.

nic nie wyjasniles .
[#10] Re: Klawiatura "na smyczy"

@Norbert, post #9

Jeśli mikrokontroler obsługujący klawiaturę martycową ma wyjścia typu OC to podłączenie bezpośrednie nic nie spowoduje.



Pytanie brzmi tylko czy tak jest?
[#11] Re: Klawiatura "na smyczy"

@11111olo, post #10

Przeczytaj jeszcze to
[#12] Re: Klawiatura "na smyczy"

@11111olo, post #10

Zadajesz pytanie zamiast na inne odpowiedziec.
Nadal nie podales dlaczego nieprzecięte sciezki uszkodzą kontroler klawiatury.
[#13] Re: Klawiatura "na smyczy"

@Norbert, post #12

Patrz post wyżej.
[#14] Re: Klawiatura "na smyczy"

@11111olo, post #13

Art jest świetny tylko autor zapomniał o jednej istotnej rzeczy - tak zrobić nie wolno!
Chyba że nie zależy Wam na kontrolerze klawiatury. Podobne arty są na aminecie czy w MA i tam jest napisane że linie sygnałowe PS/2 muszą być odłączone - przecięte ścieżki.


To ze jest napisane nie znaczy ze jest poprawne (w obu przypadkach)
Jesli stwierdziles, ze musza byc przecięte ściezki to bazujesz na wlasnej wiedzy dotyczacej budowy i dzialania komponentow w A1200.
Jak zauwazyles sa dwie wersje. Obie są na sieci. Tylko która jest właściwa i dlaczego ?
[#15] Re: Klawiatura "na smyczy"

@Norbert, post #14

Ten mikrokontroler nie ma wyjść typu OC więc jeśli jeden z pinów będzie w stanie wyjściowym (tu nie jest istotne czy niskim czy wysokim) to nastąpi zwarcie. Jeśli te 2 piny są podczas "nienaciśnięcia klawisza" w stanie wejścia to wtedy nic się nie stanie. Mogą o tym świadczyć rezystory podciągające linie KB_DATA i KB_CLOCK. Na pewno przecięcie tych linii nie spowoduje żadnego uszkodzenia ale dalej ze 100% pewnością nie mogę napisać ich przecięcie jest zbyteczne.
[#16] Re: Klawiatura "na smyczy"

@11111olo, post #15

Przecież kontroler klawiatury i tak nic nie wysyła jeśli nie naciśniesz żadnego klawisza, więc kto będzie korzystał z dwóch klawiatur w tym samym czasie, po za tym w instrukcji od zdaje się EPIC jest napisane, że w przypadku korzystania z dwóch klawiatur należy dać w szeregu do PICa małe rezystory.

Zadanie dla Ciebie: Usunąć rezystory podciągające do 5V (najlepiej ściągnąć do masy przez rezystory) i sprawdzić miernikiem, analizatorem, oscyloskopem co się będzie działo na kb_clock i kb_data gdy będa naciskane klawisze, jeśli dalej będzie tam sygnał zegarowy i sygnał danych, to znaczy, że wyjścia nie są typu OC i masz 100% rację, że powinno się te linie oddzielić.


Ostatnia aktualizacja: 23.03.2013 20:47:10 przez rafgc
[#17] Re: Klawiatura "na smyczy"

@rafgc, post #16

Sam dobrze napisałeś. Rezystory się daje po to aby nie nastąpiło zwarcie.
[#18] Re: Klawiatura "na smyczy"

@11111olo, post #17

To jaka wersja Panowie?
Chcę podłączyć klawiaturę od A500 do płyty A1200 a nie chcę ciąć ścieżek na płycie.
Zrobić wg opisu czy dołożyć rezystory?
[#19] Re: Klawiatura "na smyczy"

@iZi, post #18

Wcześniej pisałem co innego ale teraz to wycofuję. Podłączałem klawiaturę bez niczego i działa w najlepsze.
[#20] Re: Klawiatura "na smyczy"

@11111olo, post #19

Użyłeś podstawki PLCC czy lutowałeś do płyty jak w poradniku z aminetu?
[#21] Re: Klawiatura "na smyczy"

@iZi, post #20

Wlutowałem goldpin bo teraz mam wersję 2B ale wcześniej miałem 1D1 i tam lutowałem kabelki (od spodu płyty).
[#22] Re: Klawiatura "na smyczy"

@11111olo, post #21

Aha, kupiłem już podstawkę PLCC i będę nakładał na układ. Dam znać co z tego wyjdzie.
[#23] Re: Klawiatura "na smyczy"

@iZi, post #20

Ja używalem podstawki plcc.
Żeby łatwiej było nałożyć na kontroler klawiatury , zagiąlem kilka nieuzywanych stykow w plcc

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 12:29:03 przez Norbert
[#24] Re: Klawiatura "na smyczy"

@Norbert, post #23

Też próbowałem z podstawką ale wyskakiwała.
[#25] Re: Klawiatura "na smyczy"

@11111olo, post #24

W wlasnie dlatego nalezy kilka, kilkanacie stykow zagiąc, zeby podstawka glebiej weszla na scalaka.
Dziala tak u mnie od wielu lat i nie bylo problemow
[#26] Re: Klawiatura "na smyczy"

@11111olo, post #24






Podobnie jak u Ciebie też się nie trzymała, wyjąłem niepotrzebne piny bo odpychały ramkę (przy okazji mniejsze ryzyko zwarcia) i podciąłem plastik nad rezystorem.

Trzyma się nieźle, nie sprężynuje ale dla pewności dam kapkę kleju termicznego.

Muszę jeszcze znaleźć złącze pasujące do wtyczki od klawiatury A500 i będzie elegancko :)

Dziś już nie mam czasu, skończę jutro to dam znać.

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 13:38:56 przez iZi
[#27] Re: Klawiatura "na smyczy"

@iZi, post #26

To "pasujące" złącze to goldpin (nie pamiętam czy 7 pinów czy więcej).
[#28] Re: Klawiatura "na smyczy"

@11111olo, post #27

8, ale potrzebnych jest tylko 5, może znajdę w rupieciarni wtyczkę na 5 pinów bo nie chcę haratać tej od A500.

Wyniki pracy już jutro :)

Czołem!
[#29] Re: Klawiatura "na smyczy"

@iZi, post #28

Witam :)
Weekend mnie nieźle porwał, ale mam już wszystkie części i składam.
Odezwę się niebawem.
[#30] Re: Klawiatura "na smyczy"

@iZi, post #29




Miało to wyglądać inaczej ale ostatecznie jest tak jak na foto i najważniejsze że działa.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem