kategoria: CD32
[#1] SX32Pro i możliwości rozbudowy
Witam wszystkich.
po 10 latach nieposiadania Amigi, przypadkiem podczas wizyty w niemczech, wpadł mi w ręce
moduł SX32Pro do Amigi CD32 :)
Szybko "dokupiłem" już na allegro sama CD32 i tanie ogólnie dostępne moduły pamięci 16 Mb.
Przygoda z Amigą rozpocząłem od nowa :)
Moje pytania:
1.Oficjalnie do Sx32Pro pasują moduły pamięci do 64 Mb, ale na forach zagranicznych widywałem wpisy że ludzie wkładają 128 Mb. Zastanawiam się czy takiego nie kupić tylko jest on trochę za drogi żeby brać w ciemno. Czy ktoś ma jakieś doświadczenie w tym temacie?
2. SX32Pro ma złącze do VGA jak PC, niestety pod telewizorem nie zadziałało z VGA , a monitora nie mam.
Czy ta przystawka ma zintegrowane coś na wzór scandoublera? Jeśli kupię monitor to czy zadziała od razu czy potrzeba jakiegoś softu / przeróbek ?
3. mam założony dysk 40 Gb, ale hdtoolbox widzi 8 Gb a partycje zakłada na 4. mam Workbench 2.1 . Czy workench 3.5 i wyższe wykryją cały dysk zaloza na nim partycje ?
4. z tego co wiem SX32Pro jest ogólnie bardzo unikalny i cieżko dostępny, ciekawi mnie ile może być działających takich urządzeń w polsce. Prześledziłem archiwum allegro i od 2006 roku nie widziałem zadnej aukcji ( SX32 bez PRO bywają, ale ani jednej PRO ) , być moze źle szukałem

PS. szukam jeszcze Amigi 4000 w konfiguracji od 060 wzwyż ( i wiem że trochę na nią wydam )
[#2] Re: SX32Pro i możliwości rozbudowy

@Blizzard, post #1

Ciekawa sprawa, zobacz :

http://www.amiga-hardware.com/download_photos/sx32pro_3_big.jpg

http://www.amiga-hardware.com/download_photos/sx32info2.jpg

Widzę w tym CPU 68030 oraz FPU 68882 i kwarc 50 Hz..

Kawałek niezłego sprzętu do CD32..

Pisze w spec. że max to 64 MB Ram :

http://www.amiga-hardware.com/showhardware.cgi?HARDID=274

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2011 21:09:25 przez Wojox
[#3] Re: SX32Pro i możliwości rozbudowy

@Blizzard, post #1

Ad.1. Nie ma sensu pakować tak dużo pamięci do SX32pro - do amigowych zastosowań wystarczy 32 MB, no może 64 gdy chcemy pobawić się w emulacje maca ShapeShifterem
Ad. 2. To wyjscie VGA zadziała tylko z monitorem multisync - innymi slowy brak scan doubera.
Ad. 3. Zainstaluj najlepiej OS3.9 BB2 - nie będziesz miał problemów ze swoim dyskiem.
Ad . 4. W Polsce jest co najwyżej kilka sztuk. Jest to unikalny sprzęt. Ja nie mam - zazdroszcze Ci ;)

BTW: polecam Ci forum, które znajdziesz pod adresem z mojej stopki.
[#4] Re: SX32Pro i możliwości rozbudowy

@Blizzard, post #1

64 mega ramu, to jak dla Amigi (nie tylko CD32, dla każdej) bardzo dużo. W każdym razie - wystarczy do wszystkiego, czego od Klasyka można oczekiwać. Kombinowanie ze 128 w CD32 nie ma żadnego sensownego uzasadnienia.
Co do twardego dysku - jeśli masz "goły" WB 2.1, to nic dziwnego, że widzi tylko osiem, a obsługuje cztery gigabajty. Zainstaluj 3.5 na przykład, albo i po prostu 3.1 plus odpowiednie łatki. Zaprzyjaźnij się z wyszukiwarką na PPA, sporo tu wątków i porad dotyczących obsługi "dużych" hadeków. Generalnie sprawę załatwia się bardzo prosto, nawet pod niższymi wersjami OS.

Generalnie to masz farta SX32 - zwłaszcza w wydaniu "PRO", to rarytas, smakołyk. Sporo frajdy możesz mieć z pracy/zabawy na takiej konfiguracji. Fajna maszynka. Zarówno li tylko do retrogrania, jak i innych hobbystycznych zastosowań. Procesor demonicznie wydajny nie jest, ale i nie z tych "dziadowskich" Całkiem przyjemnie można sobie dłubać.

Pozdrawiam
Des
[#5] Re: SX32Pro i możliwości rozbudowy

@Blizzard, post #1

dzięki za odpowiedzi i link do strony o CD32, od recatora
monitor już widzę że sobie daruje, ram na razie też
widzę że w sklepie efunzine maja promocję na OS 3.5 wiec się chyba skuszę
jeszcze jedno pytanie
czy warto inwestować w koprocesor szybszy niż 25MHz ( 50 jest dość droga )
czy sam workbench z niego skorzysta czy tylko gry 3D ? czy sama instalacja polega poprostu na jego włożeniu czy do systemu coś się doinstalowuje?
[#6] Re: SX32Pro i możliwości rozbudowy

@Blizzard, post #5

Jaki już się decydujesz na OS wyzszy od 3.1 to OS3.9 zamiast 3.5.
A co do ramu spokojnie wystarczy Ci 16MB, ktory kupisz za grosze.
Z koprocesora skorzysta kilka programów i kilka gier (głównie konwersje gier). Nie wiem czy zauważysz różnice między koprocesorem 25 a 50 MHz. Po instalacji FPU powinieneś podegrać odpowiednie biblioteki matematyczne.
[#7] Re: SX32Pro i możliwości rozbudowy

@Blizzard, post #5

FPU to bardzo ważny krzemik. Dziś nie odpaliłem wielu dem na AGA z powodu braku FPU. Poza tym gry 3D nawet te tylko amigowe chodzą dużo lepiej jak jest FPU. CD32 ma jeszcze kość AKIKO, do konwersji grafiki bitplane do chuny pixel...
Kooprocesor trzeba chyba zworką włączyć na twoim SX32 Pro, schemat na stronce z linków co ci dałem.
Ja też Ci zazdroszczę tego zestawu. Ja kiedyś posiadałem CD32+ProModule...
[#8] Re: SX32Pro i możliwości rozbudowy

@Wojox, post #7

Właśnie zdobyłem i zainstalowałem DOOMa i mam na fullscreenie jakieś 4-5 klatek na sekunde, co w stosunku do mojej amigi 1200 sprzed 10 lat, z prockiem 040 / 40 MHz i z FPU nie jest dużo, więc FPU zapewne zakupię
tylko że w schemacie i od Ciebie i w innym wygrzebanym w necie jest info że można ustawić taktowanie albo 25 albo 50 MHz, a co z 33 i 40 MHz?
czy w blizzardach 1230 da się ustawiać wszystkie taktowania czy też tylko 25 i 50 MHz?

PS. a czy jest jakiś patch żeby DOOM skorzystał z AKIKO? jakie ją jeszcze gry które potrafią używac AKIKO? ja wiem o microcosm ( ta gra fruwa płynnie jak na playstation, po wgraniu jej do FASTU ) i gloom ( a tej jeszcze nie mam )
[#9] Re: SX32Pro i możliwości rozbudowy

@Blizzard, post #8

FPU nie wiele ci da .. byl chyba sterownik do AKKiko ale wydajnosc tego urzadzenia jest porownywalna do A1200 AGA FAST RAM wiec nie licz na 18 FPS tj w 040
[#10] Re: SX32Pro i możliwości rozbudowy

@Blizzard, post #8

Nie pamiętam ile FPS bylo na 030 ale wydaje mi się, że powinno być coś koło 10. Użyj innego szybszego portu - polecam ADoom (ten powinien skorzystać z Akiko) lub DoomAttack.
Tu masz wątek dotyczący wspomagania przez Akiko, szczegołą uwage zwróć na porównania Cammy.
[#11] Re: SX32Pro i możliwości rozbudowy

@reactor, post #10

Na wstępie gratuluję wypasionego sprzętu sam narazie posiadam golasa CD32 i kolekcjonuję gierki mam ich już dość sporo ale na jakieś przystawki narazie za wcześnie. Poza tym ceny tego sprzętu będą nieziemskie. Na A1200 z Blizzardem 030/50/32mb grałem w ADooma chodził całkiem całkiem ale na połowie okienka.
[#12] Re: SX32Pro i możliwości rozbudowy

@reactor, post #10

dzieki za link, widzę że gość przetestowal dooma dokładnie ale nie miał SX32 z pro więc mam co dorzucić tam do wyników FPS ale....
ściągnąłem doomattack, ale wersje do "nałożenia" na normalnego dooma
niestety nie za bardzo daję radę sobie z tym nałożeniem, najpierw krzyczał o stack size, a jak już odpalam z SHELLA z komendą wcześniej stack 20000, to ładuje doom1.Wad ale na koniec mam can't create screen, nie wiem czemu bo normalny "gotowy" adoom z tego samego katalogu wstaje ( w prefs wpisuje tez nazwe pliku c2p ale to też nie pomaga ),
czy jest gdzieś do ściągnięcia gotowy przerobiony doomattack? na aminecie nie znalazłem
PS. przyszły mi te ramy 16Mb z allegro ale chodzą jako 8 Mb ( obie kości to samo )
sprzedający twierdzi że to dlatego że są EDO. czy muszę szukać pamięci nie EDO ? czy muszą być dwustronne ? te 16 Mb są jednostronne, a te 8 Mb które dostałem w komplecie są 2 stronne i chodzą poprawnie jako 8 Mb
PS2. kusi mnie zakup FPU, w efunzinie mają 33MHz za 95 PLN, czy da rade on pracowac jako 40MHz bo taki mam kwarc w mojej przystawce do procesora, czy to raczej za duże przetaktowanie?
zasilacz mam 3.0A z ami600 i na razie chodzi wszystko w ogóle bez zwisów, czy ten FPU mnie nie zmusi do zamiany zasilacza na A500 4.5A ?
dzięki dla wszystkich za zainteresowanie moim postem
[#13] Re: SX32Pro i możliwości rozbudowy

@miro_78, post #11

do MIRO 78
do tego SX-a dostałem 1500 gier i 200 dem na HDD, jeśli czegoś szukasz pisz
postaram sie zainstalować cross dosa ( tak to robilem kiedys na starej A1240 ) i zrobic partycje FAT
to może przetransferuje dane do pc, na razie nosze tylko w druga strone przez cd
[#14] Re: SX32Pro i możliwości rozbudowy

@Blizzard, post #13

Kurcze, ale masz sprzęt fajny. Ja mam SX32, ale zwykłą wersję, a też bym z miłą chęcią dopalił jakoś swoją CD32.

Jakbyś chciał się kiedyś wymienić ;) to daj znać hehe OK
[#15] Re: SX32Pro i możliwości rozbudowy

@Blizzard, post #13

podlacz sformatowane dysk FAT (do 4GB)
Sciagnij program MountDOS oraz pakiet FAT95.
Po poprawnym skonfigurowaniu MountDOS, dysk zostanie podmontowany.
[#16] Re: SX32Pro i możliwości rozbudowy

@Duracel, post #14

zainstalowałem os 3.9 za radą reacotra i musze powiedzieć :
robi wrażenie :)
w końcu moja karta jest wykorzystywana w pełni, 256 kolorów nie ślimaczy nawet i chodzą takie gry jak Onescapee, foundation, reszte odpale jak ram większy zdobędę ( niestety 16 mb z allegro chodzi mi jako 8 )
zauważyłem o wiele większe nagrzewanie się procesora niż na WB 2.1
właśnie kombunuje chłodzenie aktywne i szukam zasilacza 4.5 A od Amigi 500 ( może ktoś ma do sprzedania )
dzięki za rady, już widzę że pobawię się dłużej tą konfiguracją, choć przed zakupem mocno zastanawiałem się czy warto inwestować aż 1000 zł w amige :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem