kategorie: Karty CF, Sprzęt
[#1] Partycjonowanie karty compact flash
Posiadam kartę compact flash wraz z adapterem. Chciałbym to podłączyć do mojej Amigi 1200, niestety nie mam workbencha na dyskietkach. Czy mogę założyć partycję przy pomocy PC i skonfigurować kartę tak aby później podpiąć do Amigi. Czy posiadanie dyskietek z Workbenchem jest niezbędne?
[#2] Re: Partycjonowanie karty compact flash

@mprofitw, post #1

Witaj. Temat był powtarzany kilkadziesiąt razy. Poszukaj na forum, znajdziesz odpowiedź.


Benedykt Dziubałtowski
[#3] Re: Partycjonowanie karty compact flash

@mprofitw, post #1

Mala podpowiedz: WinUAE ;)
[#4] Re: Partycjonowanie karty compact flash

@mprofitw, post #1

Tak, posiadanie dyskietek z ORYGINALNYM łorkbenczem jest niezbędne. A przynajmniej podstawowa przyzwoitość tego wymaga.
Aczkolwiek (niezależnie, czy masz oryginalny system, czy nie) - możesz sobie kartę CF skonfigurować spod WinUAE i wsadzić ją do oryginalnej Ami.

Kwestia sumienia - bo od strony prawnej to zdecydowanie nikt nie będzie Cię ścigał za "lewego" WB.

Tak czy siak - nie popisałeś się. A wręcz przeciwnie - dałeś doopy - bo kwestia zainstalowania systemu pod emulatorem i przeniesienie odpowiednio spreparowanego dysku (karty CF) jest rozpisana na łamach PPA baaaaaaardzo obficie. Aż wstyd pytać o tak podstawowe rzeczy. Lenistwo nie jest rzeczą chwalebną. Jeśli nie potrafisz korzystać z wyszukiwarek, to odpuść sobie Aami, baw się kalkulatorem "Bolek" albo czymś podobnym.
Sorry za złośliwość (celową), ale temat tak rozpracowany, artykuły i forumowe dyskusje tak łatwe do odszukania, że... Że takie pytanie świadczy o zatraceniu rozpoznania granicy obciachu, Liczysz na to, że ktoś Ci linki zapoda? Se wstydu narobiłeś. I tyle.

Pozdro
Des

Serdelki
Des
[#5] Re: Partycjonowanie karty compact flash

@Des, post #4

Tak, posiadanie dyskietek z ORYGINALNYM łorkbenczem jest niezbędne. A przynajmniej podstawowa przyzwoitość tego wymaga.

Dlaczego? Ma oryginalną Amigę 1200 z oryginalnym Kickstartem. Czyli wg mnie skąd by nie wziął teraz workbencha to można go traktować jako dozwoloną prawem kopię zapasową.

Oczywiście inaczej by sprawa wyglądała gdyby chcieć tylko emulować Amigę na winuae.
[#6] Re: Partycjonowanie karty compact flash

@conrdd, post #5

Zgadzam sie! Tak samo majac chocby naklejke licencyjna "Window$" mozna smialo instalowac system z kopii wypalonej na CD-R! Bylo tak od zawsze, wazna jest licencja, nie nosnik w tym wypadku. Nawet obecnie w przypadku OS X nosniki (poza wyjatkami, mozna dostac na pendrive) z systemem sa nieosiagalne. System zakupuje sie w necie, pobiera sie i - jak ktos chce w ten sposob - obraz moze wypalic na DVD lub przeniesc na pendrive (bo mi sie nie usmiechala aktualizacja z poziomu systemu, wolalem na czysto i restore z Time Machine).

Ale nie ciagnijmy offtopu, temat pewnie byl walkowany nieraz, podobnie jak temat przenoszenia danych na CF.

PS. Podpowiem, ze moim zdaniem od ktorejs wersji wprowadzenie mozliwosci montowania w WinUAE dyskow twardych z Amigi z RDB jest prawdziwym zbawieniem. :) I w tej materii autorze - szukaj informacji. System mozesz postawic nawet na WinUAE i gotowca "wlozyc" do Amigi. Jak? Wszystkie informacje, a nawet wiecej jest ogolnie dostepne na forum, w FAQ etc...
[#7] Re: Partycjonowanie karty compact flash

@jw_amigowiec, post #6

Czasami zauważam że ktoś wrzuci taki wątek na forum i patrzy jak się "prześcigacie" w temacie. Założyciel wątku się nie odezwał. Więc się chyba "zaspokoił"....

Co do tego piracenia to ktoś chyba przesadza. Wiadomo że jak ktoś posiada A1200, a nie posiada dyskietek (ja mam i to sprawne) i sobie je ściągnie, to nie jest żadne piractwo. Każda A1200 posiadała system, a po tylu latach mogłoby się zgubić, przestać działać itp. Ja uważam i jest to zgodne z prawem : 1 Amiga 1 system.

To ja też chyba spiraciłem, bo miałem kick 3.0, zakupiłem kick 3.1 na ebayu i na dyskietki Workbench 3.0 przekopiowałem wersje 3.1, a tyskietka install jest niefirmowa....
[#8] Re: Partycjonowanie karty compact flash

@Wojox, post #7

Sprawę wyczerpał już jw_amigowiec.

Kupując A1200 nabywasz prawo do używania systemu w wersji odpowiadającej Kickstartowi. Nieistotny tutaj jest nośnik ani sposób w jaki zdobyłeś pliki systemowe. Masz do nich prawo.

Podobnie jest z Makówkami. Kupując np. MacBooka możesz ustalić z jaka wersją OS X był on sprzedawany i taką wersję ściągnąć nawet z Torrenta i zainstalować całkowicie legalnie.
[#9] Re: Partycjonowanie karty compact flash

@mprofitw, post #1

a ja zapytam z innej beczki, jak podzielić CF na partycje Amigowe (np. FFS) i Windowsowe (FAT) przy pomocy Amigi, chciałbym - krótko mówiąc - chciałbym mieć CF w Amidze 1200 podzielony na 2 partycje Amigowe (FFS) i oprócz nich 1 partycję "widzianą" pod Windows (np. FAT) - po to, aby przenosić dane pomiędzy Amigą a PC. Z tego co wiem Amiga widzi partycje PC FAT?

Jak to zrobić pod Amigą i Wb 3.0?
[#10] Re: Partycjonowanie karty compact flash

@wracampo30latach, post #9

http://tomski.pecnet.pl/hybryda.htm

fdisk wersji dla Amigi znajdziesz na aminecie

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2011 21:04:05 przez Norbert
[#11] Re: Partycjonowanie karty compact flash

@wracampo30latach, post #9

I chcesz za każdym razem rozkręcac Ami g wyciągać kartę? Lepiej zakupić adapter pcmcia z druga karta, sformatować ja na pc a na Ami zainstalować Fat95:)
[#12] Re: Partycjonowanie karty compact flash

@wracampo30latach, post #9

a nie chodzi ci przypadkiem o CF0: czyli karte CF podlaczana do portu PCMCIA Amigi ?
karta jest w formacie FAT32 i windows ja lyka a amiga widzi nawet wkladajac ja podczas pracy komputera (jak pendrive)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem