kategoria: A4000
[#1] Dym nad Amiga
No i stało się najgorsze nie wiem czy już się ciąć żyletką, czy przeczekać święta.

Dzisiaj założyłem do obudowy moją płytę od Amigi 4k, którą oddałem jakiś czas temu znajomemu elektronikowi do wymiany kondensatorów. Poskładałem wsio do kupy, ale podczas rozruchu dioda power tylko migała i gasła a komp się nie uruchamiał.

Podociskałem wtyczki zasilania i spróbowałem jeszcze raz. I wtedy nad Amigą uniósł się dym a w pokoju rozniósł się swąd palonej elektroniki... i mi serce stanęło na moment. Zaraz zadzwoniłem do znajomego i poinformowałem go o tym fakcie i chyba on też zbladł.

Najgorsze, że nie wiem jakie mogą być uszkodzenia. Miałem tam wsadzony cały sprzęt z CSPPC włącznie :(

Widoczne uszkodzenie na kondensatorze C194, na układzie U903 widać na górze jakiś brązowy osad - czy to również oznaka "spalenia" układu? - (edit) Sprawdziłem wcześniejsze zdjęcie jakie wklejałem na forum i na U903 to zabrudzenie wówczas też występowało, zatem nie było to spowodowane tym zwarciem.

Czy mogło być tak, że jakiś kondensator był wadliwy i się zjarał, czy to grubsza sprawa. Czy w jakiś sposób źle zamontowane kondensatory mogły spowodować to zniszczenie. Czy mogło to spowodować zwarcie i w konsekwencji zapalanie się kondensatora?

Oczywiście sam sobie również strzeliłem w kolano, bo w całym tym składaniu zapomniałem włożyć płytkę od Mediatora w sloty PCI i ZIII, nie wiem jednak czy to przeoczenie mogło mieć tak fatalne w skutkach działanie (mogło?).

Tutaj zamieszczam zdjęcia płyty : 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Jestem jeszcze w szoku i cały się trzęsę :(

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2011 10:50:35 przez ITU

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2011 10:54:04 przez ITU

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2011 10:58:35 przez ITU
[#2] Re: Dym nad Amiga

@ITU, post #1

Oczywiście sam sobie również strzeliłem w kolano, bo w całym tym składaniu zapomniałem włożyć płytkę od Mediatora w sloty PCI i ZIII, nie wiem jednak czy to przeoczenie mogło mieć tak fatalne w skutkach działanie (mogło?).


Nie.
[#3] Re: Dym nad Amiga

@ITU, post #1

Po pierwsze - spokój
Po drugie chyba ten elektronik pomylił "+" z "-" na kondensatorach które zamontował. Na tantalach pasek oznacza "+".
Po wymianie kondensatorów na nowe i PRAWIDŁOWO zamomtowane wszystko powinno być ok.
[#4] Re: Dym nad Amiga

@ITU, post #1

Kiedys kombinowalem z napieciem w obudowie grzyba. Dzieki wadliwemu zasilaczowi z podlaczonego dysku twardego wydobyl sie dymek a potem smrod. Nawet wymiana elektroniki nie pomogla, dusk wypalil sie do reszty az do srodka. O dziwo plycie glownej nic sie nie stalo. Po wymianie zasilacza wszystko bylo ok, wystarczylo tylko nowy dysk dorzucic.
Podlacz sama plyte do lepszej klasy zasilacza, jak ruszy to znaczy ze jest wszysko ok i podlaczaj nastepne komponenty zestawu.

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2011 11:10:58 przez Koyot1222
[#5] Re: Dym nad Amiga

@ITU, post #1

i to jest wlasnie ta pulapka inwestowania grubej kasy w leciwy sprzet .. jedna chwila nie uwagi i amiga moze byc w krainie wiecznych lowow..

mysle ze powinienes poszczegolne kompnenty posprawdzac w innej A3000/4000 jesli plyta padla moze uda sie ja uratowac.
Ale niech magicy sie wypowiadaja
[#6] Re: Dym nad Amiga

@HOŁDYS, post #5

i to jest wlasnie ta pulapka inwestowania grubej kasy w leciwy sprzet .. jedna chwila nie uwagi i amiga moze byc w krainie wiecznych lowow..

Znam przypadek kiedy samochód z salonu z przebiegiem 100metrów!!! został rozbty przez właściciela który chciał rozjechać śnieżnego bałwanka. Nie wiedział że bałwanek był ulepiony na hydrancie...
Także to nie sprzęt jest winny, tylko najczęściej ludzka głupota/niewiedza/nieuwaga.
A ten przypadek to potwierdza.
Oczywiście stary sprzęt może paść sam z siebie i niestety nic na to nie można poradzić.
Nowy też pada, tylko cena naprawy gwarancyjnej jest już wliczona w cenę produktu.
[#7] Re: Dym nad Amiga

@stachu100, post #3

OOoooooo uuuuffffff..... zeszło ze mnie powietrze. Dzięki za podtrzymanie na duchu i rzeczowe odpowiedzi. Dzwoniłem do znajomego i w sumie zanim mu powiedziałem o polaryzacji sam się przyznał do tego, że się w pośpiechu pomylił. Zatem płyta wraca do niego na poprawkę i zobaczymy co z tego dalej będzie.

Póki co się uspokoiłem. Dzięki i dam znać jak już będę miał płytę z powrotem.
[#8] Re: Dym nad Amiga

@ITU, post #7

Będzie dobrze.OK
No i trzeba przyznać że uczciwy człowiek - nie każdy ma odwagę przyznać się do własnego błędu. Zawsze szanuję ludzi mających taką odwagę.

A jeszcze kedna uwaga:
Na płycie są zamontowane bezpieczniki w formie rezystorów SMD o rezystancj od 1Ohm do 10Ohm.
Między innymi R400, R404, R403 (i kilka innych których w tej chwili nie pamiętam).
Oraz bezpiecznik F175 (takie żółte "cuś" w okolicach złącza LPT).
Jak zasilacz pracował trochę dłużej to one też mogły się przepalić.

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2011 12:07:11 przez stachu100
[#9] Re: Dym nad Amiga

@ITU, post #7

Jeszcze jedna uwaga - następnym razem jak będziesz testował płytę, to podłącz ją samą, bez żadnych kart, jak coś się stanie złego to "tylko" płyta może spłonąć. A na polaryzacje tantali trzeba uważać :/
[#10] Re: Dym nad Amiga

@gorzyga, post #9

ITU na przyszlosc polecam kolege Stacha100 , amiga to nie byle sprzet elektroniczny to muzeum i trzeba to szanowac uwazam ze tylko ludzie najscislej obeznani w temacie powinni sie tym zajmowac

moja amisia lata jak szalona kolega Staszko naprawde wykonal kawal dobrej roboty
naprawde nie polecam eksperymentowac , kto wie skoro ten elektronik nie zna polaryzacji kondesatorow czyli wiedza podstawowa w elektronice , co wywinoł jeszcze ze sprzetem
zycze oby Amisia ruszyla
[#11] Re: Dym nad Amiga

@Blendor, post #10

Ja to wiem, ale Stacho miał akurat odległe terminy, a znajomy mi już kilka rzeczy naprawiał i nie było większych kłopotów. No zobaczymy jak płyta do mnie wróci jak to z nią będzie.
[#12] Re: Dym nad Amiga

@ITU, post #11

Mam nadzieję że wszystko będzie działało prawidłowo z autopsji wiem że najczęstszą przyczyną takich wpadek jest nie tyle niewiedza i inne elementy składające się na zabawy sprzętem a pośpiech. Narazie odpukać nie miałem żadnych wpadek ale w przeszłości skopciłem sobie rom 3.1 źle nakładając kostki.
[#13] Re: Dym nad Amiga

@ITU, post #1

smarki ze spoiwa, pojarane punkty lutownicze, luźne spoiwo na płycie w różnych miejscach, przyjarane plastikowe elementy to wszystko świadczy o tym, że kolega albo się nie przyłożył, albo... ;)
widać to szczególnie na zdjęciach 7,8 w takich warunkach nie trudno o zwarcie
[#14] Re: Dym nad Amiga

@ITU, post #11

Wszystkie kondensatory tantalowe sa zle polutowane (pomijam kwestie estetyki) , na plycie oznczone jest gdzie powinien byc "+". Na zdjeciu 7 moze byc dodatkowo zwarcie.

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2011 23:12:19 przez rs2008
[#15] Re: Dym nad Amiga

@rs2008, post #14

Dlatego też wrzuciłem te zdjęcia, bo przyglądając się płycie też odniosłem wrażenie, że w tamtym miejscu elementy mogą się zwierać.
[#16] Re: Dym nad Amiga

@rs2008, post #14

Dodatkowo kondensatory dla Pauli powinny być w wersji pez polaryzacji.

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2011 23:21:23 przez tom256
[#17] Re: Dym nad Amiga

@tom256, post #16

kondzie od pauli sa nie wymienione zostawil stare ?
[#18] Re: Dym nad Amiga

@Blendor, post #17

Nie powinien być kondensator bez polaryzacji, czyli nie elektroniczny (np. ceramik)

W technikum zawsze uczono, że "polaryzacja kondensatora jest jego wadą" ;)
[#19] Re: Dym nad Amiga

@Kilos, post #13

Rozumiem, że moi znakomici przedmówcy wszystko zrobią lepiej i estetyczniej. Uczciwie proszę się przyznać czy któryś z Was wymieniał kondensatory SMD i z jakim skutkiem. To ja zrobiłem ten błąd i nie jestem z tego dumny. Te "smarki" ... rozumiem że umiecie lepiej i nie dorastam Wam do pięt....
Zakładającego temat przepraszam, bo przez głupie przyzwyczajenie (zazwyczaj nie pracuję z tantalami) trzeba naprawiać płytę. Kondziory pauli są wymienione, tylko tantali nie były dostępne w TME. Na zdjęciu 7 punkty lutownicze się nie zwierają. Wesołych Świąt.
[#20] Re: Dym nad Amiga

@darkievek, post #19

Owszem takie zolte jak na zdjeciach. Trzeba odrobine lutu nalozyc na nozke kondensatora i plytke. Przylozyc jedno do drugiego i lutownica (z szerokim grotem) przygrzac noge kondziora i miejsce na plytce. Powinno ladnie sie dopasowac i tak samo z drugiej srony. Pozostalosci kalafonii zmyc np. denaturatem.
Nie mowie ze jest latwo, ale da sie to zrobic w miare estetycznie.

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2011 21:53:47 przez rs2008
[#21] Re: Dym nad Amiga

@darkievek, post #19

Nie ma co sie unosic ;). Zdarzaja sie bledy.

Co do lutowania SMD, mi lepiej idzie po jakis 2 piwach. Niech sie MadMan wypowie, jak przelutowalem mu kilka mikrorezystorkow SMD na karcie graficznej :D
[#22] Re: Dym nad Amiga

@ITU, post #1

Dzisiaj odebrałem płytę z przelutowanymi kondensatorami. Przed chwilą złożyłem ją na stole, odpaliłem i .... działa Tzn. mogę wejść do Early startup, a tam pokazuje mi CSPPC oraz Mediatora. Po zabootowaniu Amigi pokazuje się ekran startowy z dyskietką. Zaraz zacznę składać ją dalej i dam znać jaki jest efekt końcowy.
[#23] Re: Dym nad Amiga

@ITU, post #22

Gratulacje!


Benedykt Dziubałtowski
[#24] Re: Dym nad Amiga

@ITU, post #22

jak widac sprzet 20 lat temu robili trwalu i dobrze wykonany .. nie to co dzisiejsza tandeta z taiwanu
fajnie ze amiske sie udalo uratowac ;-] i pare zl ciezej w kieszeni ponownie :P
[#25] Re: Dym nad Amiga

@HOŁDYS, post #24

nie to co dzisiejsza tandeta z taiwanu


No rzeczywiście na Filipinach i w Malezji lepiej składali, tam pewnie sami inżynierowie
[#26] Re: Dym nad Amiga

@pinior, post #25

dzisiaj tez niema samej tandety tylko za dobry produkt trzeba bardzo grubo zaplacic
niemozna tez z dzisiejszych czasow robic samej negatywnej strony :)
[#27] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Dym nad Amiga
[#28] Re: Dym nad Amiga

@Blendor, post #26

Ja pozwolę się do końca nie zgodzić. Prowadzę sklep z częściami komputerowymi i najwięcej kłopotów miałem właśnie z drogimi modelami jeżeli chodzi o płyty główne. Te tanie nie sprawiają kłopotów, a te drogie w znakomitej części. Także cena nie jest obecnie niestety gwarantem jakości.

A wracając do tematu to Amiga działa, karty w Mediatorze śmigają. Niestety problem z Warp3D i zawieszaniem się grafiki w 3D pozostał. Próbowałem zadziałać na innym zasilaczu AcBel 230W, ale niestety bez powodzenia, bo co prawda demo podziałało dłużej, ale tez się zawiesiło :( Jutro zabiorę się za mierzenie miernikiem.

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2011 23:44:58 przez ITU
[#29] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Dym nad Amiga
[#30] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Dym nad Amiga
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem