kategorie: A2000/A3000, A4000, Sprzęt
[#1] GVP G-Force 040 i pamięć
W tym wątku padło wiele ważnych informacji dot. procesorów i dostępu do pamięci, o których częściowo nie miałem pojecia. Problem mam taki, że mogę w dość okazyjnej cenie kupić karte, jak w temacie (Amiga Hardware). Ma ona zamonotowane 8MB RAM w postaci modułów GVP i jest to jej maksymalna ilość.

Chciałbym zapytać mądrzejszych - czy i jaki wpływ będzie miało na szybkość działania samej 040 przekroczenie tej granicy 8MB i zaalokowanie pamięci na płycie Amigi 3000 lub w tej z ZorRAM w slotach Zorro? Czy podobne problemy ze spadkiem wydajności procesora, jak opisane w wątku o M-Tec'u występują też w dużych Amigach?


Ostatnia aktualizacja: 19.01.2012 09:35:00 przez _arti
[#2] Re: GVP G-Force 040 i pamięć

@_arti, post #1

Nie wiem jak w A3000, ale w A4000 pamięć fast na karcie turbo jest ok. 2-6 razy szybsza (zależy od turbiacza) od fast-u na płycie głównej.
Także cena jest okazyjna, bo 8MB max. fastu na turbiaczu to pomyłka.
[#3] Re: GVP G-Force 040 i pamięć

@_arti, post #1

Ta pamięć na karcie turbo będzie szybka, a G-Force jest udaną konstrukcją. Przekroczenie tych 8 MB spowoduje, że procesor będzie się komunikował z wolną pamięcią z płyty głównej czy z ZorRAM, a to spowolni jego działanie.
Miałem takiego G-Force 040 w Amidze 2000 i tam można było włożyć 128 MB (w instrukcji napisali, że 64 - 4x16, ale jeśli wyprodukują 32 MB kości to można włożyć 128 :) ). Zaskoczony jestem, że tu tylko 8. Ciekawy jestem jakby włożyć tam kości nie 1 MB, a np. 4, czy karta nie zaadresuje więcej pamięci?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2012 11:07:35 przez AS
[#4] Re: GVP G-Force 040 i pamięć

@AS, post #3

Na marginesie warto dodać że moduły pamięci GVP są drogie i trudno dostępne...
Nawet nie chcę myśleć ile kosztuje jedna sztuka 16MB (nawet nie wiem czy GVP robiło moduły 32MB).
[#5] Re: GVP G-Force 040 i pamięć

@AS, post #3

Na "chlopski rozum" - jesli odpale dajmy na to, ImageFx'a w obszarze 8MB, to bedzie dzialal z pelna predkoscia procesora i w tym samym momencie Quake'a, ktory wyskoczy poza 8MB na karcie i trafi do pamieci na plycie, to bedzie on chodzil wolniej? Duzo wolniej? Ta sa rzedy wielkosci 5-10% czy moze 50%?

Z checia bym sprobowal z wiekszymi SIMMami ale chyba raczej nie do dostania sa. Znalazlem taki oto link GVP-M ale czy to aktualne, czy sprzedaja? Licho wie... a takie nawet 32MB Fast w klasyku by mi w zupelnosci wystarczylo.





Ostatnia aktualizacja: 19.01.2012 11:30:39 przez _arti
[#6] Re: GVP G-Force 040 i pamięć

@_arti, post #5

Ta sa rzedy wielkosci 5-10% czy moze 50%?

Wolniej o 50% i więcej jak wszystko jest w fast na płycie głównej.
[#7] Re: GVP G-Force 040 i pamięć

@_arti, post #5

Ostatnio na AmiBay pojawił się "gostek" o ksywce GVP- Sales. (U niego kupiłem właśnie swój SCSI kit do Apollo. Ma dojść na dniach do mnie). Z tego co gostek się przedstawiał to ma coś wspólnego z tą firmą GVP. Pisał, że będzie miał na sprzedaż różne rzeczy Amigowe do wystawienia jeszcze na AmiBay. Napisz do niego może będzie miał to co szukasz.
A tak na marginesie to mam nadzieję, że gostek nie robi jakiegoś wałka z tymi sprzedawanymi rzeczami na AmiBay. Dowód nadania mam zeskanowany(ale jakiś dziwny jest, bez adresu dostarczenia itd), płaciłem PayPalem. Ale to tak na marginesie z tym wałkiem.
[#8] Re: GVP G-Force 040 i pamięć

@_arti, post #5

Pamięci ram GVP mona kupić nowe w firmie GVP.


Benedykt Dziubałtowski
[#9] Re: GVP G-Force 040 i pamięć

@Benedykt Dziubałtowski, post #8

Znaczy, to wszystko tu jest aktualne?
[#10] Re: GVP G-Force 040 i pamięć

@_arti, post #9

Ostatnia aktualizacja 13 listopada 2003, więc raczej mało aktualna, ale warto napisać/zadzwonić i się dowiedzieć.
[#11] Re: GVP G-Force 040 i pamięć

@_arti, post #9

W A2000 pamięć na karcie z 030/25MHz była od 2,5 do 4 razy szybsza niż zwykły fast w przypadku tego GVP i A3000 spodziewaj się podobnej lub większej różnicy.
Poszukaj w sieci informacji pod jakim adresem jest dostępna pamięć tej karty, jeśli będzie się pokrywać z adresem fastu z płyty kompa to będziesz musiał ten fast wyłączyć lub wyjąć.

I tradycyjne pytanie ile za taka kartę krzyczy sprzedający ?
O cenach i dostępności simów GVP ktoś już pisał, jeśli karta jest bez pamięci ja bym jej nie brał.


Pozdrawiam
[#12] Re: GVP G-Force 040 i pamięć

@_arti, post #9

Jakiś czas temu na ppa był news, że wznowiono produkcję.


Benedykt Dziubałtowski
[#13] Re: GVP G-Force 040 i pamięć

@Benedykt Dziubałtowski, post #12

Dokładnie.. jakiś rok temu, ale powinno być to aktualne. Napisz do nich maila z pytaniem czy nadal "operują" :)
[#14] Re: GVP G-Force 040 i pamięć

@RadoslawF, post #11

Karta ma 8x1MB na pokladzie. Cena to niecale 700,00 PLN. Juz napisalem do GVP. Mam nadzieje, ze cos odpowiedza... bo ostatnio jak pisalem do KatoDev, to juz tydzien czekam na jakis odzew

EDIT: Wow, juz odpowiedzieli Niestety, ta karta obsluzy, jak to sie wyrazil pan, raczej na pewno, maksymalnie 8MB ale ma jeszcze sprawdzic. Zapytalem tez o dostepnosc T-Rex'a 040, ktory maja w ofercie. Czekam na info.



Ostatnia aktualizacja: 19.01.2012 13:14:05 przez _arti
[#15] Re: GVP G-Force 040 i pamięć

@_arti, post #14

Dostalem odpowiedz w sprawie T-Rexa ale powiem szczerze, nic z niej nie rozumiem. Pozwolcie, ze zacytuje:
"There are a few boards still in stock. But they are all packed for transport and going into a container soon. everything will be oved to the Philippines, then, lets say middle of the year, things will be available for shipping again. Until then, please bare with us."
[wyróżniony] [#16] Re: GVP G-Force 040 i pamięć

@_arti, post #15

Wg. mnie to oznacza, że firma przeprowadza się na Filipiny :P.
[#17] Re: GVP G-Force 040 i pamięć

@_arti, post #15

"Jest kilka płyt na stanie. Lecz wszystkie są zapakowane do transportu i będę wpakowane do pojemnika. Wszystko będzie przesłane na Filipiny. Wtedy powiedzmy w środku roku, będą gotowe do wysyłki ponownie. Do tego czasu prosimy mieć z nami kontakt."

Coś w ten deseń:D
[#18] Re: GVP G-Force 040 i pamięć

@Tomski, post #17

Beda tam lezakowac czy jak??
[#19] Re: GVP G-Force 040 i pamięć

@_arti, post #18

Moim skromnym zdaniem mają wszystko popakowane - nie tylko pewno te karty ale cały dobytek - i nie che im się tego rozpakowywać/grzebać/przewalać aby Tobie sprzedać 1 kartę. Może tego dobytku być i cały kontener - tego nie wiemy. Jeśli płynie to statkiem to może zająć im to trochę czasu dlatego też odpisali, że proszę kontaktować się w połowie roku:D.
[#20] Re: GVP G-Force 040 i pamięć

@Tomski, post #19

Miejmy nadzieję, że kapitanem tego kontenerowca nie będzie Włoch;)
[#21] Re: GVP G-Force 040 i pamięć

@altcomputing, post #20

Czujecie blusa? Jak by się tak wykoleił w Świnoujściu tankowiec wypchany kartami turbo do a1200/3/4000.

Ciekawe ilu by ludzi poleciało wyciągać karty z środka.


Benedykt Dziubałtowski
[#22] Re: GVP G-Force 040 i pamięć

@stachu100, post #4

Kiedys (jakos w listopadzie 2010), jeszcze zanim zakupilem Apollo 1240 68040@33MHz (teraz jest to Apollo 1260@80) thx Stachu100 (ale jeszcze nie dotarla do mnie az nie moge sie doczekac kiedy to dojdzie to widzialem na alledrogo karte turbo do A1200 firmy GVP w przystepnej cenie. Zanim kupilem-przeczytalem opinie i faktycznie pamiec GVP jest droooga W miedzyczasie znalazlem taki hack na aminecie. Ciekawy jestem czy ktos z Was sie bawil w cos takiego i czy mu to dzialalo?
[#23] Re: GVP G-Force 040 i pamięć

@adi, post #22

Zapomniałem chyba dodać, że ten gostek GVP-Sales na AmiBay to właśnie wysyłał z Filipin do mnie ten kontroler.
[#24] Re: GVP G-Force 040 i pamięć

@Tomski, post #23

A doszedl juz ten kontroler? ;)
[#25] Re: GVP G-Force 040 i pamięć

@_arti, post #24

Na razie nie doszedł, wysłane było we wtorek paczką listem rejestrowanym ale dziwne, że nie można śledzić(z potwierdzeniem odbioru). Dam znać na pewno czy doszło/nie doszło. W odpowiednich działach w zależności od tego jak się zakończy transakcja.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem