kategoria: NatAmi
[#1] SuperAGA w akcji.
Na forum Natami kilku developerów udostępniło zrzuty swych blatów, m.in. w rozdzielczości SuperAGA.

"It is currently running in SAGA planar modes, here in 1280x1024 (SXGA).
No RTG is involved, this is a 100% Amiga native mode and screen draggable."

Po przestudiowaniu blatu można dopatrzyć się tam ciekawych informacji...

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2012 21:56:15 przez Dopuser
[#2] Re: SuperAGA w akcji.

@Dopuser, post #1

Dwa razy z hakiem szybciej niż 060 ... Ale test grafiki pusty.
[#3] Re: SuperAGA w akcji.

@MisOr, post #2

No tak, bo to 060/100MHz... Fajnie to wygląda, zobaczymy co będzie dalej :)
[#4] Re: SuperAGA w akcji.

@Dopuser, post #1

A jakie informacje masz na myśli ?
Dostrzegłem taktowanie procesora, ktoś pisał o 200MHz a tu tylko sto.
Przyznam że liczyłem że będzie minimum cztery razy szybszy od moich Amig.
8MB Chipu z jednej strony cieszy że wreszcie więcej niż dwa a z drugiej przy obsługiwanych rozdzielczościach jak 1280x1024 to nie jest za dużo.

I w dalszym ciągu z niecierpliwością czekam na informację o cenie, bo na Natami mam większą ochotę niż na sprzęty działające pod OS4 czy Morphosem.


Pozdrawiam
[#5] Re: SuperAGA w akcji.

@MisOr, post #2

Jak to "dwa razy z hakiem szybciej niż 060"?

MIPS:
Natami: 134,40
Amiga 3000 060: 87,77

MFLOPS:
Natami: 53,75
Amiga 3000 060: 35,09

Jak dla mnie to o 53,1% szybciej niż 060 (dla MIPS) i o 53,2% szybciej niż 060 (dla MFLOPS). Wynik bardzo dobry, pogratulować, ale nie "dwa razy z hakiem" lepszy.
[#6] Re: SuperAGA w akcji.

@RadoslawF, post #4

Dostrzegłem taktowanie procesora, ktoś pisał o 200MHz a tu tylko sto.

Przeca to blaty robocze a nie żadna prezentacja możliwości Natami.

8MB Chipu z jednej strony cieszy że wreszcie więcej niż dwa a z drugiej przy obsługiwanych rozdzielczościach jak 1280x1024 to nie jest za dużo.

Wielkość pamięci Chip jest konfigurowalna, z tego co czytam... SAGA pozwala na więcej, patrz Forum Natami...
[#7] Re: SuperAGA w akcji.

@RadoslawF, post #4

Ten kto pisał 200 MHz trochę przesadził; ale jeśli już, to dotyczyło to ichniego N050, którego wszak jeszcze nie ma. 060 na płytkach developerskich działa na 100 MHz.

Rozmiar pamięci CHIP jest konfigurowalny, tu akurat jest 8 MB, na innych zrzutach w tym samym wątku ktoś ma kilkaset MB CHIP.

Moim zdaniem z tych zrzutów najciekawsze są wyniki testów pamięci i RC5-72 z distributed net, jakby przypadkiem pojawiające się kiedy na amiga.org mamy testy distributed net dla maszyn PPC (nawiasem mówiąc, motorola 060 nie odstaje tu od PPC w tym sensie, że przy 10-krotnie wolniejszym zegarze ma mniej więcej 10 krotnie mniejszą liczbę kluczy na sekundę; dlaczegóż, o dlaczegóż nie można było po prostu zmienić masek i tłuc masowo 1 GHz 060? no ok, jakieś instrukcje SIMD by dołożyli z następnymi ośmioma rejestrami i by był altivec :)).
[#8] Re: SuperAGA w akcji.

@ppascal, post #7

Poprosili by o wspóprace Hitachi tak jak to zrobili kiedyś (były klony 68000 szybsze niż Motorole - patrz wikipedia i info o Sharp X68000) i mielibyśmy zmutowane 68k (np. jakieś instrukcje z SH4, które są teraz nawet wielordzeniowe i z DSP w jednym układzie).
[#9] Re: SuperAGA w akcji.

@Dopuser, post #1

Nie chce wyjść na pesymistę i zniechęcacza, ale czy podobnego ekranu nie można uzyskać na WinUAE? Narazie nic ponad możliwości UAE nie pokazali niestety, bez CPU w FPGA i to takiego nowego z nowymi ficzerami np. jakimś SIMD, natami IMHO nie ma sensu.
[#10] Re: SuperAGA w akcji.

@pinior, post #9

Pinior, niektórzy nie chcą odpalać pece z winuae, chcą mieć wybór i może w końcu się doczekają.
[#11] Re: SuperAGA w akcji.

@pinior, post #9

Ja postrzegam Natami jako odświeżonego klasyka - podobnie jak Minimig dla mnie jest Amigą 500. Nie potrzebuję w domu kolejnego peceta do przeglądania internetu i puszczania empetrójek.
[#12] Re: SuperAGA w akcji.

@gorzyga, post #11

Dokładnie. To ma być przedłużenie gatunku ;)
[#13] Re: SuperAGA w akcji.

@pampers, post #10

Pinior, niektórzy nie chcą odpalać pece z winuae, chcą mieć wybór i może w końcu się doczekają.


Nie rozumiesz o co mi chodzi, niech sobie będzie ta natami, ale jej twórcy i zwolennicy obiecywali cuda na kiju jeszcze niedawno (filmy HD etc.), a to co pokazują na tym skrinie to nie jest nic wiecej niż UAE narazie, o to mi chodziło, równie dobrze mogli ten skrin na UAE zrobić i nie pojść wcale do przodu z projektem.
[#14] Re: SuperAGA w akcji.

@pinior, post #9

"Narazie nic ponad możliwości UAE nie pokazali niestety"

A co mozna pokazac wiecej niz w WinUAE?
Oczekujesz animowanych efektow zamykania i otwierania okienekjak w najnowszym ubuntu czy win7?
[#15] Re: SuperAGA w akcji.

@Duracel, post #14

Oczekuję realizacji wczesniejszych zapowiedzi, co tam nie można do tego FPGA wcisnąć, jakie to ficzery nie będą, ile to sie w tym FPGA ich nie zmieści i jaki to bedzie wypas N050 czy jak go tam nazwią, taka natami ma sens, a to co pokazali dotychczas to zwykły minimig AGA/060. Dziwię się jak wy zwolennicy natami która miała być nowoczesnym klasykiem tak łatwo godzicie sie na ustępstwa, dlaczego nie wymagacie od twórców tego co obiecywali? Jak chodziło o X1000 to suchej nitki na AEONie nie zostawialiście.

PS. Ignora zdjąłem tylko żeby Twój komentarz przeczytać
PS2. Mogli by chociaż jakiś film HD pokazać jak zasuwa. OK

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2012 12:58:09 przez pinior
[#16] Re: SuperAGA w akcji.

@pinior, post #15

Ja się po Natami nie spodziewałem takich ficzerów - wiadomo, marketing musi być :) Z drugiej strony projekt ciągle nie jest skończony (ciągnie się kategorycznie za długo) i nie wiadomo co będzie dalej. Oczywiście, że do FPGA da się powpychać kupę fajnych rzeczy - ja mam tylko pytanie - po co?

Nie, w tej chwili to nie jest "zwykły minimig AGA/060" - to była z Twojej strony czysta złośliwość :)

Nie chcę tu robić offtopa, nie będę nic pisał na temat X1000 ;)
[#17] Re: SuperAGA w akcji.

@pinior, post #15

pinior, zapewniam cie, ze tyle ile mozna to sie czlowiek pyta i stara wymoc. Jezeli mam jednak do wyboru "nic" lub "cos lepszego niz wszystko dotychczas" (mimo ze moze to nie spelnic wszystkich oczekiwan), to wole jednak "cos" niz "nic".

Jak jednak byc moze zauwazyles, narazie ogladamy zwykle screeny z tabelkami. Mnie tez irytuje, ze to wszystko tyle trwa i pisalem o tym tak na forum Natami jak i tutaj. Gdybym byl bilionerem ktory moze miec jakis wplyw na NatamiTeam to z pewnoscia bym cos pomogl... jestem jednak szarym "Kowalskim" ze srednim wynagrodzeniem polskim i "gromadka" dzieci :

Co do komentarza, ze zdjales mi ignora... kurcze, alez czuje sie ponizony i ukarany ; ...wspolczuje jednak, ze musisz ciagle gdzies klimac, sciagac, zakladac itd. Ja czytajac twoje niektore glupotki i wynaturzenia separatystyczne, poprostu sie usmiecham i ignoruje je mentalnie... patrz cholera, mam taka sile woli :D
[#18] Re: SuperAGA w akcji.

@gorzyga, post #16

Oczywiście, że do FPGA da się powpychać kupę fajnych rzeczy - ja mam tylko pytanie - po co?


Sam mi powiedz po co to lansowali i twórcy i ich fani.

Nie, w tej chwili to nie jest "zwykły minimig AGA/060" - to była z Twojej strony czysta złośliwość


Dlaczego nie? Nowy klasyk zrealizowany w FPGA za wyjątkiem CPU, wypisz wymaluj minimig AGA/060, oczywiście z racji technologii wykonania (FPGA) custom chipy są nieco szybsze, ale tylko nieco.

Nie chcę tu robić offtopa, nie będę nic pisał na temat X1000


Masz rację to nie jest wątek o X1000, róznica jednak między projektami jest taka że X1000 nie jest mityczna, istnieje nidługo trafi do chętnych, wyszła taka jak obiecywano, braki ma jedynie AOS4 w jej obsłudze, no i cena koszmarna, ale nikt nie obiecywał że 300e bedzie kosztować. Natomiast natami to bujne zapowiedzi, a efekt minimig AGA/060 którego jeszcze długo nie bedzie można kupić. Zresztą poczekaj ile bedzie kosztować, bo w ststunku do mozliwości na pewno stanowczo za dużo. Ale już EOT z tą X1000, która wyszła jak zapowiadali i jest w sprzedaży
[#19] Re: SuperAGA w akcji.

@pinior, post #18

"Zresztą poczekaj ile bedzie kosztować, bo w ststunku do mozliwości na pewno stanowczo za dużo."

Znane sa mi modele rowerów w cenie przekraczajacej kilkakrotnie cene samochodow, ktore to samochody maja "mozliwosci" o wiele wieksze niz ow modele rowerów, a jednak tych samochodow jako dystyngowany i dumny, germanski potomek, palcem bys nie chcial tknac :D

To tyle co jeszcze bym ci chcial odpisac :)

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2012 13:30:00 przez Duracel
[#20] Re: SuperAGA w akcji.

@pinior, post #18

Jak ja uwielbiam wszechwiedzących którzy jeszcze nie wiedzą kiedy wyjdzie ale już wiedzą ile będzie kosztowało.
Numerki totka też potrafisz przewidzieć ? Jak tak to się podziel tą informacją, jak wygram milion to nawet X1000 sobie kupie, a co sobie będę żałował.


Pozdrawiam
[#21] Re: SuperAGA w akcji.

@RadoslawF, post #20

Dobra, nie ma co sie już kłócić, ciesze sie że macie już w łapkach natami z możliwosciami założonymi i obiecanymi przez twórców, pozostaje tylko pogratulować i czekam na jaką recenzje na PPA, aha nie zapomnijcie o testach tych nowych killer appsów wczesniej zapowiadanych m.in gier stworzonych specjalnie dla natami a rzucających na kolana PS ileś tam (bo takie zapowiedzi tez były), a i nie zapomnijcie zapuścić jakiegoś filmiku 720p albo lepiej 1080p to mi szczena dopiero opadnie.

PS. do duracela który chyba coś tam produkuje jeszcze do mnie, nie wysilaj się już cie nie widze.
[#22] Re: SuperAGA w akcji.

@pinior, post #18

Sam wyskoczyłeś z X1000, a teraz piszesz EOT w tym temacie :)

Tak jak pisałem, mało mnie interesuje co piszą ludzie od Natami - mi się podoba to co już jest. AGA nie tylko jest szybsza, ma też dodatkowe, natywne rozdzielczości, tryb chunky i truecolour - to mi wystarczy. Ja osobiście i tak wolę wersję z prawdziwą 060 kręconą na 100-133 MHz. Wszystko zależy teraz od ceny i kompatybilności z klasykiem - w porównywanym przez Ciebie do Natami Minimigu jest całkiem nieźle.

Dalsza dyskusja z Tobą nie ma większego sensu, nie czytasz tego co piszę, coś mi się wydaję, że masz żal do innych, którzy "pojechali" po X1000 i chcesz się złośliwe odgryźć - baw się dalej. Dla mnie X1000 to nie jest Amiga, tak samo jak Natami i Minimig i tyle :P
[#23] Re: SuperAGA w akcji.

@pinior, post #18

Dlaczego nie? Nowy klasyk zrealizowany w FPGA za wyjątkiem CPU, wypisz wymaluj minimig AGA/060, oczywiście z racji technologii wykonania (FPGA) custom chipy są nieco szybsze, ale tylko nieco.


nie znamy wydajnosci SAGA, a z racji technologi np: blitter moze byc 100-200x szybszy.
[#24] Re: SuperAGA w akcji.

@pinior, post #9

to takiego nowego z nowymi ficzerami np. jakimś SIMD


N050 ma miec wydajne FPU, a to daje podobna wydajnosc co ew. SIMD, tylko mniejszy koszt w FPGA.
[#25] Re: SuperAGA w akcji.

@pinior, post #13

Filmy HD są jak najbardziej możliwe do oglądania na Natami, jeśli przepustowość pamięci jest wystarczająca, to wystarczy sprzętowy dekoder w FPGA + sterownik lub dedykowany odtwarzacz. Zakładam, że innej opcji autorzy Natami nie mieli na myśli, gdyż nawet 400MHz PPC nie ma szans ze sprzętowym dekoderem H.264 pracującym z częstotliwością 33MHz.
[#26] Re: SuperAGA w akcji.

@rafgc, post #25

Zakładam, że innej opcji autorzy Natami nie mieli na myśli


trzeba poczekac na Natami z N050 zeby cokolwiek byc pewnym :)
[#27] Re: SuperAGA w akcji.

@rafgc, post #25

No dobrze, pełna zgoda, nawet P4 nie wszystkie HD ciągnie, ja własnie czekam na te rozszerzenia wgrane do FPGA żeby to natami robiło coś więcej niż odpalanie superfroga z dyskietki.

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2012 14:58:38 przez pinior
[#28] Re: SuperAGA w akcji.

@gx, post #26

No... to co niesie po forach, a to co naprawdę "mieli na myśli" to często mocno odmienne światy.
[#29] Re: SuperAGA w akcji.

@gx, post #26

Czymkolwiek by to 050 nie było, to o ile nie będzie miało wydajności pentium ~2GHz, to oglądanie filmu 720p w dobrej jakości będzie praktycznie niemożliwe, dlatego jeśli już miałyby być filmy HD, to w grę wchodzi tylko dekoder sprzętowy
[#30] Re: SuperAGA w akcji.

@rafgc, post #29

ach tam filmy w hd
każdy (chyba) ma inny komputer który powinien filmy takie pociągnąć ;)
ja bym się bardzo cieszył gdyby w końcu to wyszło i była by alternatywa dla "zwykłej" amigi (czy minimigi ;) 060

projekt jest bardzo fajny - ja mu kibicuję
działa to nieźle - niech dokończą i zbierają zamówienia.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem