kategoria: CDTV
[#1] Problem z sygnalem INCD w CDTV
Problem jest taki ze caly czas swieci sie dioda CD na przodzie CDTV razem z dioda swiadczaca o odczycie plyty (pomaranczowa).
Dzis w koncu mialem troche czasu to obejzalem sobie to wszystko, zaopatrzylem sie w schemat CDTV ale nadal jestem glupi.
Na pinie 6 CN15 caly czas mam napiecie, mimo ze na scalaku 74LS244 (U60) na pinie 3 i 19 mam reakje na przycisk CD/TV. Za to brak reakcji na pinie 5 nic sie nie pojawia (sygnal CD/TV). Dioda CD/TV nie gasnie nawet po wylaczeniu konsoli Powerem. Gasnie wtedy tylko ta sygnalizujaca odczyt z CD.
Dzis przy gmeraniu kolo scalaka na chwilke sie wyszystko naprawilo, ale jak wiadomo lepsze jest wrogiem dobrego, a ze pare segmentow na wyswietlaczu nie swiecilo jak powinno wiec dalej podlubalem tasmami. I problem powrocil :( Teraz wiekszosc segmentow nie swieci, adiody znow radosnie sie palac majac w glebokim powazaniu co amiga robi
Zaczne chyba od naprawy juz troche pokatowanych tasm od panelu przedniego.
Ew znacie jakies zastepstwo tych wrednych CN14,15,16 na jakies bardziej cywilizowane zlacza. Macie jakis pomysl czym te poronione patenty zastapic? Niby mozna by wlutowac tam sama tasme, ale jakies zlacze zeby mozna bylo frontpanel odpiac bylo by wygodne.
[#2] Re: Problem z sygnalem INCD w CDTV

@karaczan, post #1

Zwykłe goldpiny + zamiana taśm na zwykłe zaciskane? Pierwsze co przychodzi mi do głowy...
[#3] Re: Problem z sygnalem INCD w CDTV

@altcomputing, post #2

No wlasnie chyba nie ma goldpinow o takim rozstawie.
Ale to piesn przyszlosci, bo ja to mam jakies kur*** szczescie :/
Nie wiem jakim cudem zrobilem tasma zwarcie na scalaku kontrolujacym wyswietlacz.
Cala CDTV martwa, zasilacz martwy, bezpieczniki ok. Mam nadzieje ze tylko zasilacz oberwal i ew kontroler wyswietlacza.
Choc z moim fartem wlasnie ubilem mobo pewnie ;(
Ide podstawiac ATX, zobaczymy czy cos ozyje.
[#4] Re: Problem z sygnalem INCD w CDTV

@karaczan, post #3

No to pieknie, czarny ekran, stacja nie cyka, scalaki sie nie grzeja.
Raz tylko zagrzal sie DMAC. Jedyne co dziala to wyswietlacz.
Podmienilem CPU i Denise bo mialem zapasowe ale tez brak jakiejkolwiek reakcji.
[#5] Re: Problem z sygnalem INCD w CDTV

@karaczan, post #1

Zaciekawil mnie Twoj problem dlatego tez zerknalem do schematow w celu przeanalizowania takiego zachowania.
Na poczatek jednak troche informacji:
1. Sygnal CDIN wchodzi na pin 9/CN15 - to ten sygnal steruje wlasnie dioda na panelu oznaczona jako CD
2. Sygnal CD/TV pin 7 a nie 5 (jesli dobrze widze) z U60 steruje praca modulatora przelaczajac go w odpowiedni tryb.

Oba te sygnaly sa ze soba powiazane i mowia w jakim trybie ma pracowac modulator.
Jesli dioda ta sie swieci to sygnal wideo powinien pochodzic z komputera. Jesli jest inaczej to jest problem.
Dlatego warto zwrocic na to uwage wciskajac przycisk CD/TV

3. Sygnal mowiacy o pracy CD-ROMU wg schematu nazywa sie INAC i podpiety jest do 9/CN16

Jesli jednak obie diody swieca to oznacza na jakies zwarcie albo na plytce wyswietlacza, albo plycie glownej.
Zwarcie takie moze byc (i na pewno jest) niebezpieczne gdyz wystepuje tam napiecie ok 30V potrzebne do pracy wyswietlacza.

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2012 16:14:50 przez Phibrizzo
[#6] Re: Problem z sygnalem INCD w CDTV

@Phibrizzo, post #5

Chyba będę miał podobny problem. Wczoraj przy próbie składania CDTV-ki za cholere nie mogłem wsadzić jak trzeba pierwszej taśmy od LCD. Jakoś się udało, ale gdzieś mam zwarcie, bo świecą środkowe poziome kreski od liczb i dwa ostatnie poziomy głośnośći. I jak się ścisza głośność to kreski poziome gasną. Trzeba tą taśmę wymienić bezapelacyjnie na coś normalnego.
[#7] Re: Problem z sygnalem INCD w CDTV

@ExciterELB, post #6

te tasmy(trzy czarne z gołymi drutami)do lcdeka i przycisków są dobrze rozwiązane ,aby je rozłączyć należy nacisnąc tę ruchomą(górną) częśc białej złączki i ładnie wychodzi ,przy składamiu też należy nacisnąc i tąsma ładnie bez oporu wchodzi.

robiłem to parę razy i nie było problemu,tylko nie należy ciągnąc na siłę bądz wpychać bez uprzedniego nacisnięcia.

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2012 16:38:44 przez damianx
[#8] Re: Problem z sygnalem INCD w CDTV

@damianx, post #7

aha... no to już trochę za późno na tę operację u mnie :)
[#9] Re: Problem z sygnalem INCD w CDTV

@karaczan, post #3

Za ok godzine przychodzi paczka z TME, a w niej 3 gniazda do wlutowania. Jak sie okaże, że pasuje (suwmiarką kombinowałem i wygląda, że będzie ok) to dam znać które to.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem