kategoria: Karty CF
[#1] lipny odczyt z CF na prawdziwej Amidze
Witajcie, problem mam taki:

- Amiga 1200 + CF + kingston 8gb (partycja w pierwszych 4gb)
- whdload
- 90% gier uruchamianych przez whdload z partycji wysypuje sie z najdziwniejszymi bledami,
- ta sama karta z systemem uruchomiona na uae dziala bez najmniejszych problemow (konfiguracja identyczna)
- na Amidze skopiowanie gry do RAMU zalatwia problem

tak wiec widze, ze jest problem z odczytem w momencie, gdy robi to whdload z karty, jednak problemu nie ma z odczytem gdy kopiuje pliki do pamieci, a calosc dopelnia fakt, ze wszystko dziala bez problemow na uae :D

jakis pomysl?
[#2] Re: lipny odczyt z CF na prawdziwej Amidze

@juen, post #1

temat wałkowany setki razy

zmniejszyć fki w max transfer i maska w hdtoolbox i po kłopocie.
ewentualnie ta karta(inna karta tego samego typu i producenta może być ok) nie działa z ta Amigą co bywa częstym przypadkiem.

poprostu Amiga i karty cf to jak wróżenie z fusów

sam mam takie dwie karty A-daty 2Gb identyczne nawet numery seryjne jeden po drugim i jedna dział ze wszystkim Amigą ,pc ,Spectrumem z Divide a druga tylko w pc.

Amiga jej nie sformatuje ,a spectrum nawet nie widzi ot taki jej kaprys.

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2012 11:51:38 przez damianx
[#3] Re: lipny odczyt z CF na prawdziwej Amidze

@damianx, post #2

dziekuje za odpowiedz, bede testowal. nie myslalem ze transfer ma cos do gadania skoro karta wydaje sie byc sprawna, gry zainstalowane klasycznie na cf z dyskietek dzialaja bez problemow, to samo z programiami, a tu taki dziwny bubel, ze whdload z odczytem z cf'a sobie juz nie radzi
[#4] Re: lipny odczyt z CF na prawdziwej Amidze

@juen, post #3

jaka wersja whdload?
[#5] Re: lipny odczyt z CF na prawdziwej Amidze

@rafgc, post #4

najnowsza + takze beta, ale tak jak mowie pod uae wszystko smiga na tej karcie
[#6] Re: lipny odczyt z CF na prawdziwej Amidze

@juen, post #5

amige lepiej dziala z dyskami niz z CF jako IDE
jesli uzywasz jej na standartowym kontrolerze w PIO 0 nie powinno byc problemu
problemem moze byc jej wielkosc 8 GB - masz spaczowany SCSI.DEVICE ?
[#7] Re: lipny odczyt z CF na prawdziwej Amidze

@HOŁDYS, post #6

Ja mam CF 8GB pod Fast Ate (tradycyjny HDD też) i nie mam problemów (jedynie z HDD - chyba już ze starości pada albo po ostatniej awarii dostał szału).

Na drugiej Amidze mam CF 4 GB i też problemów nie mam.
[#8] Re: lipny odczyt z CF na prawdziwej Amidze

@(V)(I)mothe(P), post #7

a wiec tak, max transfer byl ustawiony na faktyczny max :D

obecnie - max tranfser = 0x00ffe0, wszystko zaczelo sie uruchamiac, jednak druga testowana gra po dlugim intrze (dzialajacym bez problemu) ostatecznie zaladowala sie ze skaszaniona grafika (ale nie skaszaniona muzyka - a tak mialem wczesniej, jesli sie uruchomila to kaszka wszedzie, oczywiscie z CF, z ramu smiga 100%), ale to juz przynajmniej pol drogi za mna :)

dzieki za podpowiedzi. przy okazji jakby ktos trafil na temat dodam, zeby max transfer zmieniac na hdtoolboxie (najlepiej tylko i wylacznie :), najlepiej wpisac wartosc 0xffe0 (bez zer przed ffe0)

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2012 19:31:58 przez juen

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2012 19:32:31 przez juen
[#9] Re: lipny odczyt z CF na prawdziwej Amidze

@juen, post #8

to samo co z max transfer zrób z maską(mask eng.)tez zmniejsz ilość f najlepiej wytnij az do jednej i testuj zwiększając.

może być tez tak że to co instalowałes na starych ustawieniach fffff jest już uszkodzone i nawet na poprawnych parametrach będzie się kaszanić.

ja tak miałem i po odpowiednim ustawieniu musiałem wszytko instalować i wgrywać od nowa.



Ostatnia aktualizacja: 23.02.2012 23:22:35 przez damianx
[#10] Re: lipny odczyt z CF na prawdziwej Amidze

@juen, post #8

Spróbuj ustawić maxtransfer na 0x1FE00, maski wogóle nie ruszaj i napisz czy coś się zmieniło.
[#11] Re: lipny odczyt z CF na prawdziwej Amidze

@juen, post #8

sprawdź też tą maskę 0x1ffffe
[#12] Re: lipny odczyt z CF na prawdziwej Amidze

@rafgc, post #11

Podchwytliwe pytanie: czy w Amigach z kontrolerami IDE parametr mask ma jakiekolwiek znaczenie? :P

Wg. mnie nie. Ale może się myle?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2012 00:22:26 przez strim
[#13] Re: lipny odczyt z CF na prawdziwej Amidze

@strim, post #12

Łatwo sprawdzić doświadczalnie. Moim zdaniem - masz rację. Różne, z różnymi napędami miałem przeboje (jak każdy, kto od wczesnych lat dziewięćdziesiątych jest "Tańczącym z Amigami"). Ale mask? Hm, nie przypominam sobie, bym kiedykolwiek tego dotykał.

Implikując - parametr mask na nic nie wpływa.

Maxtransfer to jak najbardziej, inna para kaloszy, tu się nie raz, nie dwa zmieniało parametry, do obrzygania upierdliwie, normalka. Każdy średnio zaawansowany użyszkodnik Amigi kuma w czym rzecz.

Pozdrawiam
Des
[#14] Re: lipny odczyt z CF na prawdziwej Amidze

@Des, post #13

parametr mask na nic nie wpływa


Nie przesadzajmy. W niektórych konfiguracjach wpływa. Ale raczej nie w omawianej w tym wątku.
[#15] Re: lipny odczyt z CF na prawdziwej Amidze

@strim, post #14

Niby tak. Ale...
Jak sam napisałeś - "Mask służy do ograniczenia pamięci RAM do której sterownik może wykonywać transfery DMA. Np. jeśli wetkniesz do A3000/A4000 kartę przeznaczoną dla A2000, to karta nie będzie w stanie wykonać tranferu DMA do Fastu, który jest adresowany "powyżej" 24-bitów. Wtedy można ustawić maskę na 16MB, co spowoduje, że transfery DMA będą wykonywane do pamięci poniżej tej granicy... Poza tym za pomocą tej maski można wykluczyć np. adresy nieparzyste (pod które stare karty nie umieją pisać, bo były projektowane dla 68000). Dobrze napisane sterowniki same wykryją tą sytuację i pewnie nawet modyfikacja tego parametru nie będzie potrzebna".

Czyli mamy do czynienia z bardzo specyficzną sytuacją, Można śmiało założyć, że wpływ parametru mask jest li tylko potencjalnie możliwy/hipotetyczny. Użytkownik "wtykający do A3000/A4000 karty przeznaczone dla A2000" jest na tyle egzotyczny, że praktycznie nieistniejący.
Równie dobrze możemy rozważać sytuację typu: "grałem sobie spokojnie w superfroga, aż tu mi latający rekin wpadł przez okno i odgryzł kawałek klawiatury, co mam w takiej sytuacji zrobić"? ;)

Pozdrawiam pogodnie
Des
Ps. Jasne, trochę się posłużyłem sofistyką, ale to (chyba?) wybaczalne, gdy w grę wchodzi bardzo unikalna sytuacja,

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2012 01:59:38 przez Des
[#16] Re: lipny odczyt z CF na prawdziwej Amidze

@damianx, post #9

tu jest fart, bo wszystko instalowalem pod uae ^_^

co do stwierdzenia, ze kazdy srednio zaawansowany uzytkownik amigi wie o co chodzi z max transfer to ciezko mi sie zgodzic, amigowalem na dosc mocnym sprzecie przez ladne kilkanascie lat glownie zajmujac sie kodowaniem. nigdy nie mialem problemow z zadnym dyskiem ani napedem i nigdy nie musialem tego zmieniac

poki co max transfer wystarczajacy zalatwil problem, przy odczycie z cf wysypuje sie moze 1% tego co wczesniej
[#17] Re: lipny odczyt z CF na prawdziwej Amidze

@juen, post #16

Ale nie przygotowywałeś tych dysków na AUE co jak widać potrafi również poza przyśpieszeniem tej operacji wprowadzić dodatkowe komplikacje.


Pozdrawiam
[#18] Re: lipny odczyt z CF na prawdziwej Amidze

@juen, post #16

Nie bierz tego co działa na WinUAE w 100% na poważnie, miałem raz tak, że gra Goblins3 działała na whdload 16.9 na winuae (konfiguracja A500) a nie działała już na prawdziwej A500 (Wasted dreams działa na 68000 w winuae - trzeba było włączyć cycle exact i more compatible, żeby przestało działać - nie działa na Amidze), wrzuciłem wersję whdload, pod którą powstała instalka Goblins3 i zaczęło działać. Działanie RAM dysku i kontrolera IDE + podłączony napęd to odmienna sprawa, dlatego whdload może działać odmiennie.
Można powiedzieć, że whdload jest wyczulony na to skąd wczytuje dane, dużo mniej problemów jest np na dyskach twardych niż kartach CF.


Ostatnia aktualizacja: 24.02.2012 12:42:19 przez rafgc
[#19] Re: lipny odczyt z CF na prawdziwej Amidze

@strim, post #12

Nie wiem, miałem kiedyś problem z transferem danych na at-busie i z kartą 14MHz, dostałem przykazanie aby wklepać taką maskę i maxtransfer, który był podany przez kolegę wcześniej i pomogło, nie było to w 100% stabilne, ale różnica była duża. Poza tym kojarzę jakiś wątek ,w którym po modyfikacji maski nagle zaczęło wszystko działać, tylko dawno to było i nie pamiętam kto to napisał.
[wyróżniony] [#20] Re: lipny odczyt z CF na prawdziwej Amidze

@rafgc, post #19

po dluzszym czasie dzialania stwierdzam - max transfer zalatwia sprawe

dziekuje za zainteresowanie i pozdrawiam

ps: reasumujac, ustawiamy max transfer 0xffe0

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2012 18:37:53 przez juen
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem