[#1] Turbo Print
Witam! Czy ktoś z forumowiczów posiada jakiś opis powyższego programu? Mam MACD6 z TP light, ale tam nie ma żadnego opisu konfiguracji! Już mnie trafia szlag (za przeproszeniem) bo w żaden sposób nie mogę się zorientować jakie zadanie i znaczenie mają niektóre funkcje i jak to draństwo skonfigurować w zakładce tekst! Mój problem dotyczy Morphosa, ale jak widzę konfig jest taki sam jak na Amidze. Może ktoś pomóc?! W sieci nic nie znalazłem!
[#2] Re: Turbo Print

@Pero, post #1

Turbo Print jest prosty w obsludze z czym masz problem ?
[#3] Re: Turbo Print

@HOŁDYS, post #2

1. Zakładka 3 GFXSize - Ignore, Bounded itd - co znaczą te opcje - którą należy zaznaczyć do poprawnych wydruków?
2. obok są okienka wighrt i heignt - co oznaczają? - rozmiar kartki?
3. Zakładka tekst - tekst jako grafika - lista od 10 cpi do enlarged - co tu zaznaczasz/ustawiasz? oraz max pixel - po co to?
Obok wybranych czcionek są pola które oznaczają - ???
Oraz problem z ogonkami - Nie wiem jak podejść do tematu pod Mosem, ale żadna czcionka nie drukuje się z polskimi znakami, tzn ogonkami. Możesz pomóc?
[#4] Re: Turbo Print

@Pero, post #3

add 1- to sa opcje do skalowania obrazka na kartke papieru
add 2 - wymiar obszru wydruku (mozesz zwiekszyc marginesy - a tym samym zakres wydruku)
add 3 - jest to pokrotce jakosc wydruku (ziarnistosc - zaleznie od drukarki i sterownika )

nie wiem czy co kolwiek w zyciu drukowales nawet pod windowsem ... bo mam watpliwosci po twoich pytaniach.

nie znam MOSu .. pod AmigaOS instalowalem Locale PL i fonty i wszystko smigalo przy wydruku.
[#5] Re: Turbo Print

@Pero, post #3

Wpierw napisz jaką masz drukarkę. Też mam Mosa, więc wspólnymi siłami zapewne coś wykombinujemy. Kiedyś jak miałem Amigę i drukarkę, z którą współpracowała - bardzo dużo pod Amigą drukowałem.

Punkt 1 na pewno oznacza rozmiar kartki, ponieważ, gdy w zakładce config ustawimy rozmiar kartki, np A4 to od razu ustawia nam się tutaj rozmiar kartki w tym miejscu.

W punkcie 3: lista od 10 cpi oznacza wielkość czcionki.

max pixel - nie widzę tego - może zależy to od wybranego typu drukarki.

Co do ogonków to: jeżeli drukujesz w trybie tekstowym - drukarka musi obsługiwać polskie znaki. Również sterownik musi je umieć obsługiwać. Czyli kiedyś przy drukowaniu w trybie tekstowym drukarki obsługiwały 2 rodzaje polskich znaków: Latin2 oraz Mazowia. I sterownik musi umieć drukowany tekst przekonwertować do jednego z tych standardów.
[#6] Re: Turbo Print

@gilban, post #5

@Hołdys: drukowałem, jeszcze na Ami pod TP 5 Light - ale chooooooolernie dawno!
Dalej nie rozumiem skalowania - na windzie czegoś takiego nie widziałem - które powinno być zaznaczone, aby nie kombinować? Normalne WYSYWIG...
@Gilban: Drukarka to HP 920c - zależy mi na prawid łowym wydruku tekstowym - kombinowałem różne ustawienia i różne sterowniki - "podstawowy" HP Deskjet drukuje ogonki ale zżera mi co 3 linię z tekstu. Zależy mi na wydrukach z programu Firma - wszystko tekst. Z graficznymi nie ma problemu.
[#7] Re: Turbo Print

@Pero, post #6

A masz może w domu PC z Windowsem ? Jeżeli tak, to zacznij o Windowsa. Ja przypominam sobie, że ktoś mi powiedział, iż mos tak ma że wszystkie wydruki tworzy w formie obrazka png i to dopiero wysyła na drukarkę. Chodziło mi o to że, fajnie by było aby pod mosa powstała drukarka wirtualna drukująca do pdf, coś a'la do-pdf pod Windowsa. Więc przy wydrukach do png nie ma sensu robić pdfa. I dlatego pewnie i Ty masz problem z drukowaniem tekstu pod mosem.

I może Admin przeniósł by ten wątek do działu MorphOS. To by było również dobre rozwiązanie, bo więcej ludzi by się w temacie wypowiedziało.

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2012 08:59:08 przez gilban
[#8] Re: Turbo Print

@Pero, post #6

3. Zakładka tekst - tekst jako grafika - lista od 10 cpi do enlarged - co tu zaznaczasz/ustawiasz? oraz max pixel - po co to?


Teoretycznie wybranie opcji wydruku tekstu jako grafiki powinno załatwić problem ogonków. Przy wydruku dokument będzie potraktowany jak obrazek. W przeciwnym razie sterownik może używać wbudowanych w drukarkę czcionek, a te nie zawsze ogonkami dysponują.

Turbo Printa używałem wiele lat temu, obecnie nie mam do niego dojścia, więc na chwilę obecną więcej nie pomogę. Pamiętam jednak, że był to świetny program, który rozwiązywał wiele problemów z drukowaniem.

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2012 12:37:29 przez Mordimer
[#9] Re: Turbo Print

@Mordimer, post #8

O! Właśnie! Teoretycznie! Dlaczego praktyka rozmija się z teorią? Prawo Murphy`ego?
Na Amidze pod TP wydruki były boskie i nie miałem żadnych problemów z wydrukami w programach na których mi obecnie bardzo zależy. Firma i TurboCalc dawały piękne wydruki!
Chyba będę musiał wrócić na stare śmieci!
Dziękuję wszystkim!
[#10] Re: Turbo Print

@Pero, post #9

Przez Ciebie chyba będę musiał odkopać TP, którego używałem i zobaczyć co tam siedzi. :D
Choćby miała to być sztuka dla sztuki. Ostatecznie wiele rzeczy, które robię na Amidze, to obecnie sztuka dla samej siebie. Najważniejsze jednak, że daje mi wiele radości.
[#11] Re: Turbo Print

@Pero, post #1

Tak to bywa z programami "light". Ja kupiłem sobie dawno temu TurboPrint 7.50 aby moja drukarka USB (HP deskjet 5550 - moje wypociny na jej temat są na PPA) zaczęła działać z Amigą. Do programu dołączona jest 128 stronicowa instrukcja. Jeśli dalej będziesz potrzebował jakiejś pomocy, to mogę zrobić zdjęcia odpowiednich stron i podesłać. Ale nie wiem jakie są różnice między TP light a TP7.
[#12] Re: Turbo Print

@kmilota, post #11

Chyba nie bardzo zrozumiałeś - ligta miałem na amidze i działał dobrze - problem jest z drukowaniem pod morphosem na "fabrycznym" TP.
[#13] Re: Turbo Print

@kmilota, post #11

Programy w wersji "SE" albo "Light" zazwyczaj mają coś tam "obcięte" - listę urządzeń, które obsługują et cetera. Ale w wyglądzie menu, w kwestii obsługi - nie różnią się od wersji "Full". Zatem nie tu upatrywałbym problemu.
Nie mam pojęcia, jak TP sprawdza się pod MOS, bo MOS w życiu na oczy nie widziałem (czekam w kolejce na Miniacza pożyczkowego).
Ale pod surowym WB 3.1 Turbo Print (każda dostępna wersja) działa doskonale. Mam do Amigi podpiętą bardzo zabytkową atramentówkę HP Desk Jet 420 - i TP bardzo ładnie z nią współpracuje. Ba, nawet bez TP, spod systemu prosto, na domyślnym sterowniku - też miodzio. Oczywiście "miodzio" - jak na tę klasę archaicznego sprzętu.

Pozdrawiam serdecznie
Des

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2012 22:30:01 przez Des
[#14] Re: Turbo Print

@Des, post #13

Tak jak u mnie - ta sama drukarka na Ami pracowała dobrze - na mosie niestety nie
[#15] Re: Turbo Print

@Pero, post #14

Czyli można dojść do prostego wniosku - TurboPrint pod Mosem jest mocno niedopracowany i tyle.

Nawet brakuje w nim programu graficznego, bardzo dobrego, służącego do wydruków grafiki, który był w komplecie z TurboPrintem pod Amigą.

Ktoś kiedyś zrobił pod Mosa TurboPrinta i o nim zapomniał. Nawet nie jest spolszczony.

Obrazki za pomocą niego się pod mosem drukują i jak widać nic więcej. Tak to wygląda.
[#16] Re: Turbo Print

@gilban, post #15

Wydruki grafiki wychodzą dobrze. Nie zauważyłem problemów. Grafik Publisher- bo o nim piszesz - by się przydał, lub coś podobnego. Moim zdaniem dobry do tego celu byłby zmodyfikowany Scandall. W oryginale nie ma funkcji skalowania, która jest dla mnie bardzo istotna - bawię się w modele kartonowe.
[#17] Re: Turbo Print

@Pero, post #16

Odkopałem temat. Czy istnieje spolszczenie dla Turbo Print 7.6 ?
Zakupiłem ostatnio ten program w wersji angielskiej i niemieckiej .
Nowe sterowniki ma do drukarek.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem