kategorie: A2000/A3000, A4000, Sprzęt
[#1] Deneb USB - nowa partia
Hej,
pisałem ostatnio do Michaela Boehmer z MfG (producenta kart Deneb, Highway, Subway etc.) z pytaniem czy jest szansa na nowa partie tych urzadzen, gdyby tylko zebrala sie odpowiednia liczba chetnych.

Wlasnie mi odpisal, ze owszem, zaden problem jesli chodzi o technologie i materialy, nawet pieniadze nie sa problem ale raczej na 100% nie bedzie nowej partii, dlatego, ze Chris Hodges, autor stosu USB Poseidon, sie uparl i nikomu nie chce go licencjonowac.

W czasie, kiedy to sie "dzialo" nie bylem raczej aktywny. Moglby mi ktos wytlumaczyc, o co biega i skad taka postawa Chrisa? Automatycznie nasuwa mi sie pytanie - czy Deneb USB jest skazany na Poseidona? Nie moznaby uzyc innego stosu? Zanim pociagne dyskusje dalej z Michaelem, chciabym sie dowiedziec, na czym stoimy... bo, z jego listu jasno wynika, ze jest on pozytywnie nastawiony do przedsiewziecia i na serio jest sklonny wyprodukowac kilkadziesiat sztuk, jesli tylko bedzie pomysl, skad wziac oprogramowanie.



Ostatnia aktualizacja: 28.03.2012 09:14:54 przez _arti
[#2] Re: Deneb USB - nowa partia

@_arti, post #1

Co do oprogramowania to może porozmawiać z autorem tego stosu USB.
LINK
[#3] Re: Deneb USB - nowa partia

@_arti, post #1

Jak cenowo wychodzi deneb ?
[#4] Re: Deneb USB - nowa partia

@_arti, post #1

"Jeżelj nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze".
Stary i wyświechtany frazes, ale jakże często trafny.
Szczegółów co prawda nie znam - wiem tyle co przeczytałem na forach - ale swojego czasu E3B miało wyłączność na Poseidona. Poseidon od wersji 4.3 bodajże był dostępny tylko i wyłącznie na Deneba w pamięci flash karty. I nie był potrzebny żaden plik z kluczem. Cena Deneba zawierała już koszt licencji Poseidona. Po prostu Deneb działał "po wyjęciu z pudełka".

Przed Denebem Poseidona można było kupić (czytaj - kupić klucz licencyjny) na dowolny hardware USB pod sloty Zorro lub clockport.

Po zakończeniu produkcji pierwszej (i jak widać ostatniej) partii kart Deneb coś się zaczęło psuć w relacjach.
I pół roku temu Chris dogadał się z Jensem (tym od Indivision) na wyłączność na Poseidona. Pewnie coś tam już ma w planach.

Inne stosy USB co prawda są, ale tylko Poseidon ma USB2.0.
I wątpię żeby E3 było zainteresowane "uwstecznianiem" Deneba.

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2012 10:34:03 przez stachu100
[#5] Re: Deneb USB - nowa partia

@stachu100, post #4

Czyli, co za problem wypuscic Deneba bez stosu w pamieci i kazac uzytkownikom go sobie kupic... albo wykorzystac inny?
[#6] Re: Deneb USB - nowa partia

@QUAD, post #3

[#7] Re: Deneb USB - nowa partia

@_arti, post #5

Pytanie rozumiem retoryczne i nie skierowane do mnie.
A problem jest spory: Poseidona nie zainstalujesz "ot tak". Po prostu stare Poseidony na które ew. można "wygospodarować" klucz zapewne z Denebem nie zadziałają. A możliwości kupna Poseidona 4.4 już nie ma. I koniec...
Czy inne stosy zadziałają z Poseidonem tego nie wiem. Raczej tak.
Na pewno potrzebny byłby nowy device. Myślę żeb na upartego E3B mogłoby wywalić Poseidona i napisać device pod inny stos.
[#8] Re: Deneb USB - nowa partia

@stachu100, post #7

Po paru mejlach wymienioncych z Michaelem, sprawa wyglada tak:
- nowych sterownikow pisal nie bedzie, bo to wymaga sporo czasu, ktorego on nie ma;
- urzadzenia bez Poseidona sprzedawac nie chce, bo jak piszesz Stachu100, kupic go legalnie juz nie mozna, wiec uzytkownicy musieliby go piracic (jak to bylo z Elboxem i Spiderem), do czego on nie chce dokladac reki, bo szanuje decyzje Chrisa (choc sie z nia nie zgadza);

Pozostaje pytanie - dlaczego Chris jest taki uparty i dlaczego woli pogrzebac swoj projekt niz go upublicznic/odsprzedac - cokolwiek. Az tak sie musieli "pochamrac"?
Czy jakas akcja uzytkownikow wplynelaby na jego decyzje?
[#9] Re: Deneb USB - nowa partia

@_arti, post #8

Pozostaje pytanie - dlaczego Chris jest taki uparty


Weź się go zapytaj.

Czy jakas akcja uzytkownikow wplynelaby na jego decyzje?


Widząc jego dotychczasowe wypowiedzi w temacie (patrz: Google), to wątpie.
[#10] Re: Deneb USB - nowa partia

@strim, post #9

Oczywiscie, ze zapytam ale zanim napisze mejla, musze wiedziec, od ktorej strony go ugryzc, wiec probuje obczaic sytuacje ;)
[#11] Re: Deneb USB - nowa partia

@_arti, post #1

Wlasnie mi odpisal, ze owszem, zaden problem jesli chodzi o technologie i materialy, nawet pieniadze nie sa problem ale raczej na 100% nie bedzie nowej partii, dlatego, ze Chris Hodges, autor stosu USB Poseidon, sie uparl i nikomu nie chce go licencjonowac.


Ten facet ma jakiś problem z głową chyba... Niech produkują bez - mało jest Denebów z oprogramowaniem? Wystarczy skopiować sobie z karty. Jak ten cały Chris H. nie chce zarabiać na swoim sofcie to po co sięprzejmować typem.
[#12] Re: Deneb USB - nowa partia

@_arti, post #10

Nikt dokładnie nie wie co się stało. Jeśli koniecznie chcesz się w tym babrać, to poszukaj wątków na temat Deneba na amiga.org.
[#13] Re: Deneb USB - nowa partia

@strim, post #12

Dzięki, przejrze.
[#14] Re: Deneb USB - nowa partia

@_arti, post #13

jak coś masz już chętnego.
[#15] Re: Deneb USB - nowa partia

@_arti, post #8

dlaczego woli pogrzebac swoj projekt niz go upublicznic/odsprzedac

Ale przecież odsprzedał (przekazał? umowy nie czytałem ) już prawa do wyłączności na Poseidona - firmie Individual Computers.
Więc nie może/nie chce na razie nic zrobić.
[#16] Re: Deneb USB - nowa partia

@stachu100, post #15

Mhm, to troche zmienia postac rzeczy...
[#17] Re: Deneb USB - nowa partia

@_arti, post #16

Wysłałem maila do Jensa z zapytaniem o produkcje karty USB i dostałem taką odpowiedź.

"USB is on the agenda, as we have a souce code license for Poseidon. The form of release (USB card or implementation in an accelerator) is not yet clear."
[#18] Re: Deneb USB - nowa partia

@_arti, post #8

ale jaki problem? jeśli ludzie chcą kupić sprzęt bez softu to producenta sprzętu to nie musi interesować skąd ten soft sobie załatwią... zawsze jest możliwość że sobie ten soft napiszą sami ok, racja
[#19] Re: Deneb USB - nowa partia

@sand, post #17

A może kombinują coś z Michaelem?... Tak czy siak, daje to jakaś nadzieję.

ale jaki problem?

Taki, że pewnie Deneb z wersją Poseidona sprzedawaną zwykłym użytkownikom nie zadziałałby po prostu. Nie wiem...



Ostatnia aktualizacja: 28.03.2012 15:11:51 przez _arti
[#20] Re: Deneb USB - nowa partia

@_arti, post #19

Ważne, żeby zrobił kartę dla portu Zorro inna wersja mnie nie interesuje, od biedy clockport.
[#21] Re: Deneb USB - nowa partia

@sand, post #20

Też byłbym chętny na taką kartę.
[#22] Re: Deneb USB - nowa partia

@_arti, post #1

Ja z rana jestem zakręcony jak g.. w przeręblu, ale jednego nie potrafię w całym tym wątku zrozumieć, o co chodzi z tymi licencjami i w ogóle, skoro na stronie Chrisa jak wół stoi:
Obtaining a keyfile for Poseidon is no longer possible, nor required.
(O tutaj)
[#23] Re: Deneb USB - nowa partia

@altcomputing, post #22

Problem jest taki, że prawdopodobnie autor Deneba miał jakieś porozumienie z Chrisem, na mocy którego umieszczał stos w romie karty, zawierający pewnie jeszcze jakieś dedykowane elementy. Się nie dogadali i tyle. Michael nie może sobie teraz po prostu wziąć tego stosu i pakować w nową partię Deneba, zwłaszcza, że parawa do tego pierwszego należa teraz podobno do Individual Computers.
[#24] Re: Deneb USB - nowa partia

@_arti, post #23

To trzeba chyba zorganizować bounty, aby ktoś napisał taki stos i upublicznił za darmo.
[#25] Re: Deneb USB - nowa partia

@rafgc, post #24

Nie wiem czy pamiętacie takie bounty... Pytanie tylko jak duży syf w środowisku by się zrobił, gdyby ktoś wziął AROSowe źródła Poseidona i zbudował własną wersję dla AmigaOSu. Poza tym ktoś musiałby dopisać brakujący sterownik do Deneba, bo ten nie wchodzi w skład AROSowej wersji. Jeśli chodzi o legalność tego zagadnienia, to myślę, że nie byłoby problemu jeśli AROSowy Poseidon objęty jest zwykłą licencją APL.

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2012 11:22:11 przez strim
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem